NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Dle analytics.usa.gov je za posledních 90 dnů 6,2 % přístupů k webových stránkám a aplikacím federální vlády Spojených států z Linuxu.
Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
apt-get install letsencryptA není potřeba shazovat server. Ještě jednodušší je nastavit, aby
/.well-known
na všech virtualhostech šlo do adresáře .well-known v defaultním webroot webserveru a na tento webroot pak poslat letsencrypt. Nevyžaduje to žádnou interakci s webserverem a můžeš to spouštět z cronu co pár týdnů. Letsencrypt si tam vytvoří soubor v podadresáři acme-challenge, server autority to zkontroluje a je hotovo.
vim ~/.emacs
Pro výměnu SSL klíče je potřeba apache shodit tak jako tak (opravdu, drží si jej v paměti, změna souboru nestačí)mě vždy stačil "reload", tedy
service apache2 reload
(na apache 2.2.22).
Ještě nepamatuju si, jestli to po mě chtělo i při druhém a dalším spuštění, ale při prvním určitě a proto používám argument --agree-tos
na souhlas s podmínkami služby, aby se to neptalo.
Taky je možné použít skript letsencrypt-renewer
, který projede všechny získané certifikáty a obnoví ty, které mají 30 dní do vypršení (použije identické argumenty, jako při prvním vystavení certifikátu, zaznamenává si je totiž do souboru).
Nakonec je potřeba si dát pozor, že v současné době je na jednu registrovanou doménu možné registrovat maximálně 5 certifikátů za posledních 7 dní (i když tyto limity mají kvůli rozjezdu a budou je postupně zvedat). Registrovaná doména je to, co si člověk registruje u registrátora (takže ne její subdomény), a do limitu pro jednu registrovanou doménu se počítá jakýkoliv certifikát, kde je použita daná registrovaná doména (ať už přímo, nebo jako subdoména). Takže pozor při experimentování s obnovováním (aneb hádejte, co se mi před 2 týdny stalo --test-cert
).
vim ~/.emacs
apt-get install libapache2-mod-macro; a2enmod macro
, pokud je to Apache starší než 2.4):
<Macro LetsEncrypt $host>
SSLEngine On
SSLCertificateFile /etc/letsencrypt/live/$host/cert.pem
SSLCertificateKeyFile /etc/letsencrypt/live/$host/privkey.pem
SSLCertificateChainFile /etc/letsencrypt/live/$host/chain.pem
</Macro>
Dá se to dát např. do /etc/apache2/letsencrypt.local.conf
Pak už ve virtuálním hostu stačí jen:
Use LetsEncrypt muj.server.cz
vim ~/.emacs
/etc/apache2/letsencrypt.local.conf
Vypadlo mi: /etc/apache2/conf.d/letsencrypt.local.conf
vim ~/.emacs
SSLProtocol all -SSLv2
SSLCipherSuite ALL:!ADH:!EXPORT:!SSLv2:RC4+RSA:+HIGH:+MEDIUM
SSLv3 a RC4 nebrat!
Pokud chcete uspokojivé bezpečné nastavení pro většinu klientů, lze se řídit doporučením Mozilly: https://mozilla.github.io/server-side-tls/ssl-config-generator/
To chcete říct, že 10 minut je zanedbatelný množství času?nene, neni. Asi to bude znit blbe, ale ja v tomhle ohledu casto uvazuju stejne jako Homer
Tiskni
Sdílej: