Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »V tomto blogovém seriálku si stručně a pro informatiky popíšeme, jak se stát živnostníkem, které instituce obchodit a co je všechno nutné pro to, aby člověk mohl reálně vystavit fakturu. Kromě tohoto minima přidám i pár rad okolo. Ke každému kroku doplníme i míru složitosti - od 1 (jednoduché) do 5 (doporučena pomoc specialisty).
Disclaimer: Nejsem žádný právník ani specialista na podávání výpovědí, pokud jsou některé pasáže nepravdivé nebo zavádějící, byli jste varováni! Ale pokusím se je opravovat.
Nebudeme předpokládat, že živnostník jde rvonou ze školy a začněme pěkně od začátku - nejdřív je potřeba dát výpověď. Míra složitosti je dle mého cca 1 - samotná tvorba a podání je jednoduchá, ale můžou se vyskytnout problémy, které mají vlastní složitosti. Podání výpovědi samotné je jednostranná záležitost, zaměstnavatel nemůže výpověd nepřijmout a nemůže s tím dělat nic jiného, než podkuřovat zaměstnanci, aby výpověď stáhnul. Výpověď je možno podat buď osobně, nebo poštou. Poštou se zašle doporučeně na adresu zaměstnavatele, při osobním podání je dobré mít dvě kopie a nechat si jednu potvrdit jako "přijato". Nemusí ji přijímat majitel, stačí libovolná dostatečně zodpovědná osoba - nadřízený, personální, sekretariát apod. Pokud očekávám problémy "my jsme nic nepřijali, pořád pro nás dřeš", tak doporučuji poslat poštou, ale přijde mi férovější přijít si popovídat osobně - obzvlášť pokud chci mít zaměstnavatele jako budoucího zákazníka. Výpověď by měla obsahovat den podání výpovědi a je dobré rovnou v ní "spočítat" i datum konce pracovního poměru.
Pokud se domluvíte na stažení výpovědi, tak se prostě rozthá ten papír a nic se nestalo - podání výpovědi se nikam nehlásí (obtížnost opět 1). Pokud nedojde ke stažení, běží výpovědní lhůta specifikovaná v pracovní smlouvě a ideálně zmíněná i ve výpovědi. Ta je obvykle dva nebo tři měsíce a počítá se od prvního dne následujícího měsíce. Pokud se obě strany dohodnou, může být výpovědní lhůta zkrácena nebo prodloužena - pak vzniká nový dokument, něco jako "Dohoda o ukončení pracovního poměru" a musí být potvrzena zaměstancem i zaměstnavatelem - tzn. není to jednostranný akt jako podání výpovědi. Obtížnost 1 - buď se dohodnete, nebo ne.
Pokud má zaměstnanec ve smlouvě tzv. "konkurenční doložku" (a tady přichází komplikace!), měla by výpověď obsahovat i informaci, jak s ní bude naloženo. Konkurenční doložka je formulace typu "zaměstnanec nebude pracovat minimálně rok od ukončení pracovního poměru pro konkurenci nebo jako konkurence" nebo věci podobného ražení. Toto samotné je dost specifická oblast na celý blogový seriál, nicméně to zkusím maximálně shrnout.
Máme dvě možnosti - můžeme se pokusit se konkurenční doložky zbavit prohlášením za neplatnou nebo dohodou se zaměstnavatelem, nebo ji uplatnit.
Konkurenční doložky jsou velmi často neplatné kvůli rozporu s občanským zákoníkem, obzvlášť po jeho novelizaci v roce tuším cca 2014 (?) - aby byla konkurenční doložka vymahatelná, musí přímo ve smlouvě být uvedeny nejen povinnosti zaměstnance (nebudu pracovat pro konkurenci), ale i zaměstnavatele, zejména musí být uvedeno, že po dobu trvání bude zaměstnanci vyplácena část platu - aktuálně minimálně 50%. V případě soudu se konkurenční doložka dá zrušit také (zjednoduším to) prohlášením, že "nic jiného neumím a zaměstnavatel mi konkurenční doložkou znemožňuje společenské uplatnění". Mám kamaráda z opačné strany barikády, tzn. zaměstnavatele, který se několikrát soudil o to, že mu bývalí zaměstnanci porušují konkurenční doložku, ale nikdy to kvůli tomuto nevyhrál. Každopádně pro jakékoli anulování konkurenční doložky doporučuji navštívit právníka se svou pracovní smlouvou, bude to stát řádově několik set až tisíc Kč. Ideální možností je zrušit konkurenční doložku dodatkem ke smlouvě, pokud zaměstnavatel svolí.
Druhou možností "likvidace" konkurenční doložky je její uplatnění, tzn. ve výpovědi můžu zaměstnavatele vybídnout, aby mi posílal peníze jak dlouho a kam. V tomto případě je to jednoduché.
Ve výpovědní lhůtě chodí člověk normálně do práce jako obyvkle, předává rozdělané věci, školí kolegy, snaží se maximálně hladce zaměstnavatele na svůj odchod připravit. Pokud jdeme na volnou nohu, je právě zaměstnavatel prvním potenciálním zákazníkem a je potřeba si jej hýčkat a rozmazlovat. Je dobré probrat možnou další spolupráci, zasmluvnit ji, domluvit se. Pokud nemá zaměstnavatel nebo já zájem, tak se můžu do jisté míry v práci flákat, protože co mi můžou - vyhodí mě? Ha ha.
Ve výpovědní lhůtě si člověk může vybrat dovolenou, která se mu pokrátí proporcionálně o měsíce, které už nebude ve firmě. Dovolenou si vybrat nemusí, pokud mu nějaká zůstane, je mu nakonec proplacena v poslední výplatě.
Psychicky je dobré se na výpovědní lhůtu připravit - proto obtížnost 3. Budou se střídat chvíle euforie (už nebudu muset dělat tady ty věci, které mě rozčilovaly) a deprese (že já blbec do toho šel, z čeho teď budu platit hypotéku a živit děti). Posledních 14 dní se neskutečně vleče a je k nepřežití. Je dobré se také připravit na jisté ne úplně příjemné rozhovory se zaměstnavatelem - třeba přijdou, třeba ne. Za těch pár měsíců člověk zestárne minimálně o rok. První měsíc "po" je trochu veselejší, ale pokud si člověk "naloží" jako já, má další rok stárnutí v kapse. Doporučuji se s partnerem / partnerkou / dětmi / rodiči (?) domluvit, že potřebuji v tomto období jistou zvýšenou míru empatie. Rozhodně není špatný nápad pár dní ze zbývající nasyslené dovolené proflákat běháním nebo procházkami v lese, popřípadě vytáhnout kolo nebo běžky. Já naběhal pěkných pár set km.
Další činností ve výpovědní lhůtě je sehnání vlastního serveru, tvorba vlastních webových stránek, loga, shánění budoucích kšeftů (raději ještě nesepisovat smlouvy), studim daní, vymýšlení plánů, nákup hardware - notebook, telefon, auto. Taky budeme potřebovat nějaký software na vystavení faktur a plánování. A tak dále. Veskrze pozitivní věci, kromě studia legislativy jsou to všechno obtížnosti 1. A pak tady máme chození po úřadech a jiných institucích - na to se mrkneme zase příště.
Tiskni
Sdílej:
Na co si dávat pozor
Na základě svých zkušeností bych doporučil zejména:
servisní smlouvy bez paušálu jsou sebevraždana tom neco je, i kdyz my to delame uz 30 let, tedy zadny pausal ale zapocitame kazdou ctvrthodinu. Zjistil jsem, ze u zakazniku mame tim vyhodu (dost znacnou), kdyz jim nabizime, ze kdyz nase software bude fungovat bez problemu , tak se po instalaci a zkusebnim provozu uz eventulne nikdy neuvidime (a zakaznik od nas zadnou fakturu).
nevim u ktere firmy pracujes, ale v zasade bych to resil:
1. neni problem, podas vypoved, normalne chodis do prace pocas vypovedni lhuty pokud se se zamestnavatelem nedomluvite na jinem. Treba u me mi jeden zamestnavatel rekl ze uz nemusim do prace v ramci vypovedni lhuty (v pisemne forme), u dalsiho zamestnavatele jsem sice do prace chodil ale krome internetu a imaginarni prace na projektech jsem nic nedelal (fakt spatna firma)
2. konkurencni dolozka - pokud jsi zamestnany v CR, plati pro tebe ceske zakony, tudiz pokud chteji aplikovat konkurencni dolozku, museji ti platit mesicne prachy. Ze zkusenosti - zajit za sefem, rict mu ze az odejdes tak dle pracovni smlouvy ocekavas pristich 10 let mesicne 160tisic a ver tomu ze se budou chtit domluvit na zruseni tehle formulky z pracovni smlouvy jeste pred tvym odchodem. Jestli to podepises je na tobe, doporucuji neprozrazovat zamestnavateli sve budouci plany. Jsou to v zasade prachy zdarma, da se to obejit milionem ruznych zpusobu.
Ja to uprimne nechapu.Co přesně nechápeš?
Co přesně nechápeš?Je rozumne mit financni rezervu na pokryti vydaju v rozsahu 3-6 mesicu, pro pripad nenadalych vydaju, vypadku prijmu kvuli nemoci nebo problemum v praci. Je pochopitelne, ze lide s nizkymi prijmy maji problem si vytvorit takovou rezervu, ale u cloveka pracujiciho v ICT sektoru v nadnarodni korporaci je to docela prekvapive.
Je rozumne mit financni rezervu na pokryti vydaju v rozsahu 3-6 mesicuVím o tom.
Je pochopitelne, ze lide s nizkymi prijmy maji problem si vytvorit takovou rezervu, ale u cloveka pracujiciho v ICT sektoru v nadnarodni korporaci je to docela prekvapive.Taková je holt realita, moje výdale jsou momentálně docela vysoké a tak i ta půlroční rezerva vychází poměrně vysoko. Udělal jsem pár rozhodnutí, které mě stály a ještě asi budou stát peníze, a popravdě řečeno i kdybych měl teď k dispozici půlroční rezervu, tak by moc dlouho nezůstala celá. :)
Je patrné, že zákazníci reagují na firmu o cosi lépe.
Tohle mne celou dobu strašně lezlo na nervy. Jako živnostník jsem byl braný vždycky jako něco méně důvěryhodného než s.r.o., protože "to je firma", i když šlo o "jednomužné s.r.o." založené právě proto, aby to působilo jako něco víc. A to přesto, že s tou důvěryhodností to bylo ve skutečnosti přesně naopak.
Znám lidi, kterým to fungovalo a funguje velmi dobře, ale já na to prostě nemám tu správnou náturu. Kdyby mi většinu příjmů nezajišťovala školení pro Soft-tronik (později přejmenováno na Arrow ECS), musel bych to vzdát mnohem dřív.
V každém případě to byla cenná životní zkušenost a jsem rád, že jsem si tím prošel. Kdyby nic jiného, pomohlo mi to pochopit, že tahle cesta není pro mne, i když má své nesporné výhody.
Ale shánět zakázky a ještě k tomu něco kloudného dělat… to opravdu nešlo.Ja si myslim, ze to ze zasady nejde. A to nejen v IT. Znam za ta leta mnozstvi mensich firem z oblasti strojirenske vyroby, elektrotechniky, stavebnictvi. Sef, ktery firmu zakladal mel technicky background a zarizeni i sam konstruoval, ale bylo samozrejme potreba shanet zakazky a to zbylo na nem. Takze zpocatku delel 1/2 casu techniku a druhou polovinu jezdil po zakaznicich a nejpozdeji po roce najmul technika nebo inzenyra a delal prodej na 100%.
Problém je obchodník, který prodá něco co neexistuje!Jsou firmy, které na tom vysvtavěly byznys.
fakt je nezivi prodavani neceho, co zatim neexistuje
Jak se to vezme… Red Hat neprodává RHEL jako takový, ale prodává smlouvy na jeho support, tj. příslib, že když zákazník bude mít problémy, RH je bude řešit (a některé bude řešit proaktivně). Takže z určitého úhlu pohledu opravdu prodávají něco, co ještě neexistuje (jako ostatně u téměř každého supportu).
To není myšleno jako nějaké plivání na RH, ostatně u SLESu to funguje stejně. Spíš jako připomenutí něčeho, na co se často zapomíná a co je dobré mít na paměti. Navíc dnes AFAIK i většina velkých firem prodávajících klasický komerční software s placenými licencemi má víc příjmů ze supportu než ze samotného prodeje licencí.
Z nějakého důvodu mě máš za IT konzultanta.+1
To máš stejné, jako když máš magisterský titul z FI MUNI a lidi z rodiny ti začnou nosit k opravě počítače se zaseklýma Widlema, že "jsi na to přece študovaný".Co lidi z rodiny a zaseklé Windows. Lidi z širokého okolí ti začnou nosit šrot a chtít, abys jim to opravil. A pak těžce nechápou odpověď: „Nedávám si přece vlastní laptop do servisu proto, abych pak opravoval cizí.“