Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Ext3 bola hneď nasledujúca voľba - vidina žurnálovania a odpadnutia nutnosti používania fsck (rovnako ako to nie je potrebné pri NTFS) bola fakt príjemná, takže nebolo o čom.odpadnutia nutnosti pouzivania fsck? nie nadarmo je default nejakych kazdych 20 rebootov ci neviem kolko dni na povinny fsck...
Až na zistenie, aký slušný žráč miesta Ext3ka je.
-m reserved-blocks-percentage Specify the percentage of the filesystem blocks reserved for the super-user. This avoids fragmentation, and allows root-owned daemons, such as syslogd(8), to continue to function correctly after non-privileged processes are prevented from writing to the filesystem. The default percentage is 5%.
A zistenie aký je pomalý.na to by som prosil nejaky benchmark. ja by som to nerozpoznal (samozrejme to moze zavisiet od viacerych veci).
Podobné problémy s XFS mám aj ja.Hlavne po nekorektnom ukončení alebo tvrdom resete to robí hovadiny.Vtedy mi pomohli nástroje xfs_check a xfs_repair.XFS mám naštastie iba ako /home na root / mám pre istotu ešte ext3.To není zrovna dobré pojištění uvážíme-li, že ext3 je na tom ještě mnohem, mnohem hůře. Tedy alespoň podle mých zkušeností - zatímco na XFS jsem nikdy žádná porušená nebo ztracená data neviděl (a to používám XFS déle než ext3 vůbec existuje), tak stroje s ext3 bylo nutné všechny reinstalovat.
dd if=/dev/zero of=/home/SPADFS.img ...
jsem vytvořil 2GB image a vytvořil filesystém. Namountoval mount -t spadfs /home/SPADFS.img /media/spadfs -o loop
a zkusil zkopírovat obsah adresáře /var/cache/pacman/pkg. Zkopíroval se pouze první balíček, půlka balíčku (asi 5 z 13M) amarok a pak zásek kopírování. Pomohla akorát zkratka CTRL+C.
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
[luc@merlin ~]$ df -Th |grep jfs /dev/hda5 jfs 4,7G 2,5G 2,2G 53% / /dev/hda7 jfs 49G 45G 4,1G 92% /home [luc@merlin ~]$
bez problemu. FYI sel jsem stejnou cestu ... kdysi ext2 > pak reaiserfs (velmi dloooouhoooo). Kratky okamzik XFS (nikdy jsem nezkopmiloval kernel, zdrojaky ulozene na XFS, proste to neslo). Nyni nekolik mesicu JFS
Zvlastni, XFS jiz nejakou dobu mam, tu a tam natvrdo restartuju, ale zatim jsem zadny problem (diky bohu) nezpozoroval...opravdu je to tak zle?Také jsem za 6 let nic pozoroval. To smaozřejmě není žádný důkaz.
Tiskni
Sdílej: