Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Ako vyrobiť také elektronické bicie? To je otázka Asi skôr pre elektrotechnikov, ak na abcčko aj takí chodia...
Už niekoľko týždňov sa pohrávam s myšlienkou kúpiť si bicie a naučiť sa na ne hrať (gitara a basa mi už nestačia :o)). Také bicie sú totiž fakt štýlová vec Prešiel som kopec obchodov, fór a bazárov (všetko na nete, samozrejme) a dokonca som aj našiel vhodných (lacných) kandidátov na bicie pre mňa ako začiatočníka... Problém je, že jedny (napoly elektronické, veľmi lacné) už boli predané, a ďalšie boli čisto akustické. Akustické by boli, samozrejme, lepšie, ale asi by sa to príliš neuchytilo na koleji... Predsalen, tých 90 decibelov a otrasy z kopáka nie sú práve vhodné akustické prostredie pre medikov naokolo :o)
Moje druhé hľadanie teda prešlo k elektronickým bicím. Nie som síce žiadny odborník, ale po tom, ako som mal možnosť vyskúšať toto a už dávnejšie podobné týmto som zistil, že človek buď dá 20 papierov za dobrý shit, alebo 40 za použiteľné bicie. A popravde každý, kto je aspoň trochu pri zmysloch, vidí, že obe tie investície sú trochu nad rozpočet normálneho človeka Už aj za tých 20 má človek skvelé bicie, použiteľné aj na pódiu...
A tak môj sen skončil trochu predčasne. Ani ma to nezačalo nudiť...
Dnes som znovu nezáväzne surfoval a narazil na link, kde chlapík vyrobil pomocou piezo elementov a nejakého prevodníka jednoduché "bicie". Myslím že po pridaní pár pieco snímačov by sa to po zvukovej stránke v pohode vyrovnalo tým lacnejším yamahám.
Otázka je: Ako také niečo postaviť?
Myslí si tu niekto, že púšťať sa do niečoho podobného má nádej na úspešné ukončenie?
Predsalen to je možné Realizované časti z bodov, ktoré som spomenul:
eDrum
http://edrum.for.free.fr/
cheap-diy-drum-trigger-converter-the-triggerlution
MIDI Drum brain
Tiskni
Sdílej:
Predsalen, tých 90 decibelov a otrasy z kopáka nie sú práve vhodné akustické prostredie pre medikov naokolo90dB? To by ses musel docela krotit
Keď už by to bolo zosilnené, chcelo by to previesť na nejaký digitálny signál. Na to treba použiť asi nejaký A/D prevodník...No to je skvělý nápad
Nejaký AVR? Bolo by treba každý úder skonvertovať na číslo a poslať ho spolu s "číslom senzoru" po zbernici do kompu...Nevím o AVR, který by uměl převádět víc než jeden analogový signál naráz. Respektive takhle... většina má víc analogových převodníků, ale v jeden okamžik umí převádět jenom jeden.
Hádam že konvertor RS232-USB nie je príliš drahýFT232BM je to co hledáš, v GME v Praze za 120Kč. Jeden konec připojíš k sériovému rozhraní mikroprocesoru, druhý zapojíš do USB v počítači - v systému se objevuje jako ttyUSBn a chová se stejně jako ttySn - pracuješ s ním jako s trochu rychlejším sériovým portem.Otázka je, ako jednoducho/zložito by sa to celé dalo softvérovo ovládať.
Ale aj do toho softvéru by som sa bol ochotný pustiť, keby som mal aspon nejak vyriešené predchádzajúce problémyAbych pravdu řekl, v porovnání s vyráběním toho softwaru by se možná to ostatní ani nedalo považovat za problémy
Ze?Keď už by to bolo zosilnené, chcelo by to previesť na nejaký digitálny signál. Na to treba použiť asi nejaký A/D prevodník...No to je skvělý nápad![]()
Nevím o AVR, který by uměl převádět víc než jeden analogový signál naráz. Respektive takhle... většina má víc analogových převodníků, ale v jeden okamžik umí převádět jenom jeden.To by nebol problem, keby tych X vstupov dokazal obijst par100-1000x za sekundu... Ako casto by bolo treba, to by zalezalo od toho, aky "dlhy" je "signal uderu" z toho pieza... Co teda momentalne nemam predstavu..
Abych pravdu řekl, v porovnání s vyráběním toho softwaru by se možná to ostatní ani nedalo považovat za problémyNa to sa kazdy pozera zo svojho pohladu... Mne zase pride vyrobenie softveru to najjednoduchsie: prijimat raz za cas 2 cisla (ID cidla + intenzitu uderu), a podla toho prehrat nejaky sample (resp. v zlozitejsom pripade, ako som uz pisal, upravit uz prehravany sample). Jasne, nebolo by to dokonale - ale rytmus by sa na tom cvicit dal.. A az by nadisiel cas, presiel by som na nieco poriadne