Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
ČVUT jako MIT? Lendl, Navrátilová, Jágr, Sáblíková, nebo absolvent FELu?
Z některých úhlů pohledu určitě ano, alespoň podle doc. Ing. Daniela Sýkory, Ph.D. z Fakulty elektrotechnické na Českém vysokém učením technickém v Praze, kde pracuje na Katedře počítačové grafiky a interakce. Dostupnost hardware ani software není pro výzkum v oboru počítačové grafiku omezením, "hlavní je hlava" a nadšení pro práci. Nakonec, i s takovou se dá prorazit do světa...
Hodně se řeší propojení akademické sféry nejen s výzkumem, ale i s praxí. Jak se k tomu stavíte na ČVUT? Jdete s kolegy tímto směrem? Jaké máte s tímto přístupem zkušenosti?
Pro nás jde v tomto ohledu o klíčovou záležitost, už od mých magisterských studií spolupracuji s průmyslem. Moje diplomová práce vzešla ze zadání České televize obarvit známý černobílý večerníček "O loupežníku Rumcajsovi". Podstatná část výzkum na naší katedře je inspirována potřebami průmyslu a bez této motivace si ani nedovedeme naši práci představit.
Spolupracujete se zahraničím, ať už v akademické, či komerční sféře? Existuje nějaký recept na úspěch?
Jednoduchý recept samozřejmě neexistuje. Ze začátku je zapotřebí bojovat. Člověk musí vymyslet něco opravdu zajímavého a svou práci publikovat. Teprve pak je naděje, že se dostane do povědomí jak u akademických, tak průmyslových expertů. Když je vaše práce opravdu výjimečná, stává se, že vás tito experti pozvou, abyste svůj algoritmus implementoval a předvedli v praxi. Pokud vše funguje, jak má, začne být vše jednodušší a dveře se vám otevírají samy.
Které oblasti IT, v nichž se pohybujete, považujete v současnosti a do budoucna za nejprogresivnější? Kde bude probíhat největší rozvoj, kudy se bude ubírat, a co to může přinést do IT a do praktického života?
Celé IT je velmi široká oblast. Z pohledu počítačové grafiky mají myslím největší potenciál mobilní zařízení. Další prudce se rozvíjející oblastí je virtuální realita. Před dvaceti lety tento pojem znamenala sci-fi, dnes už se ale díky pokročilým zobrazovacím technologiím stává opravdovou realitou, nejen pro hry, ale například i pro výtvarné umění.
Můžete uvést konkrétní příklad?
Jistě, zrovna u nás na katedře vznikl nástroj VRclay, který umožní sochat ve virtuální realitě. Sochař má naprostou volnost, pohybuje se v prostoru, jako by pracoval v realitě. Výhodou je, že nemá žádný fyzický materiál. Velmi jednoduše jej ale může ve virtuální realitě mazat nebo přidávat.
Dá se to například zjednodušeně přirovnat ke štětci v Corelu?
Ano, avšak v tomto případě může výtvarník pracovat, modelovat přímo ve 3D. Takový zážitek se nedá nijak popsat, to člověk musí zažít.
Když půjdeme dál, do reálného světa, dá se takový model vytisknout na 3D tiskárně?
Určitě, to je jedna z aplikací.
S výpočetní technikou úzce souvisí matematika. Jak se díváte na důležitost matematiky ve vzdělávání a při uplatnění ve výzkumu a v praxi? Co by podle vás bylo z pohledu technických oborů ideální probírat na ZŠ a SŠ?
Z mého pohledu je matematika úplný základ. Jsem přesvědčen, že hlavním problémem českého školství je, že se mechanicky učí nezáživné věci tak, aby byla paní učitelka spokojená a děti pak ani samy vlastně nechápou podstatu věci. Například moje dcera si velmi zamilovala Eulerův teorém. Ten vyjadřuje vtah mezi počtem ploch, hran a rohů trojrozměrného mnohostěnu. Jde o velmi jednoduchou formuli: V-E+F=2. Fakt, že si tento až "kouzelný" vzorec může dítě v praxi samo ověřit, jej začne motivovat k dalšímu zkoumání.
Návod je tedy myslím velmi jednoduchý. Cílem je spojit výklad matematiky s jejím praktickým použitím. Studenti by měli vidět, že to, co se učí, má nějakou zajímavou praktickou aplikaci. Tento postup bohužel ale často chybí, studenti se například učí matematickou analýzu semestr, dva, ale vůbec nechápou, k čemu by se dala použít. To se sice třeba dozvědí později, ale podstatný je ten moment, kdy se danou teorii právě učí, protože jen v tom případě si jim probíraná látka lépe vryje do paměti.
Jak se k takovému přístupu stavíte vy sám?
Když ve svém předmětu hovořím o nějakém teoretickém problému, ihned jej podpořím ukázkou praktického použití. Semestrální úlohy se snažím koncipovat tak, aby byly vizuálně atraktivní, aby měl student z výsledku své práce radost. Může například pracovat s reálnými daty, která máme k dispozici od výtvarníků. Pokud je opravdu dobrý mohu jej doporučit i na stáž v zahraničí, kde své teoretické znalosti využije k řešení praktických úloh.
Mohl byste popsat základní rozdíly mezi technickým vysokým školstvím v ČR, v západní Evropě a v USA?
Měl jsem možnost zblízka poznat studenty na Trinity College Dublin v Irsku. Rozdíl v úrovni znalostí hovoří pro české vysoké školství a je zejména způsoben rozdílnou obtížností výuky matematiky a programování. Hraje tu roli také fakt, že v zahraničí se vysoká škola studuje typicky znatelně kratší dobu než u nás (jen bakalářské studium). Zahraniční firmy raději přijmou mladé bakaláře, kterého si mohou vyškolit dle vlastních představ. U nás ještě stále přetrvává onen klasický inženýrský model pětiletého studia.
Mezi vaše známé úspěchy patří patentovaný algoritmus GridCut. O co ve skutečnosti jde a proč je tak důležitý?
GridCut je algoritmus, který dokáže vypočítat maximální tok v síti nebo také minimální řez v grafu. Jedná se o klasický problém z teoretické informatiky, který má velké uplatnění v praxi. Hledání maximálního tok v síti je totiž motorem většiny optimalizačních algoritmů, které pracují na diskrétní doméně. Náš algoritmus dokáže takové problémy řešit nejrychleji na světě, je třikrát až čtyřikrát rychlejší, než předchozí konkurenční postupy. Díky němu lze počítat i složitější optimalizační úlohy v rozumném čase.
Jakou byste tedy uvedl typickou úlohu pro algoritmus GridCut?
Typickou úlohou je například segmentace obrazu, tj., hledání kompaktních oblastí, který reprezentují nějaký objekt, třeba lidskou postavu. Cílem je nalézt optimální hranici, která tento objekt oddělí od pozadí. Takový problém lze formulovat jako diskrétní optimalizační úlohu, jež ve finále vede na hledání minimálního řezu v grafu.
Kterým směrem byste se rád v oblasti výzkumu ubíral nadále a proč?
Směr, který se svými studenty v současné době razím, je syntéza ruční kresby a to jak ve smyslu statického obrazu tak i v animaci. Cílem je vyvinout algoritmy, které umožní plně automaticky vytvořit obraz, jenž je k nerozeznání od ruční práce. Využíváme k tomu příklady reality. Necháme výtvarníka, aby nám předvedl, jak maluje, naučíme se jeho styl a přeneseme jej automaticky na úplně novou kresbu.
Pokud by se někdo chtěl věnovat vývoji v oblasti počítačové grafiky, kde by, kromě studia na ČVUT-FEL, měl začít? Kde lze získat základní přehled o algoritmech, programovacích technikách a úvod do problematiky?
K počítačové grafice jsem se dostal již na gymnáziu. Zajímal jsem se tehdy o tvorbu počítačových her, ale také o demoscénu, což je umělecký směr, jehož cílem je tvorba videí generovaných na počítači v reálném čase. Toto byla moje hlavní motivace, která mě nakonec přivedla ke studiu na ČVUT-FEL.
Které důvody považujete za hlavní, proč jít studovat právě na ČVUT-FEL? Jaké jsou vaše silné stránky a co můžete nabídnout "navíc"?
ČVUT-FEL má obrovskou výhodu v tom, že koncentruje špičky v oboru. Konkurenci má v tomto směru snad jen v MFF UK. Charisma těchto význačných odborníků většinou nadchne posluchače natolik, že i ze zdánlivě nezáživné výuky vytvoří neopakovatelný zážitek. Sledovat přednášky mistrů v oboru bylo i pro mě vždy velkým intelektuálním potěšením. Podobným stylem vítězí například prestižní vysoké školy v USA, jako je například MIT.
Spolupracujete i s komerčními subjekty ze zahraničí, můžete uvést se kterými?
V současné době úzce spolupracujeme s firmami Adobe (USA) a TVPaint Development (Francie). Předpokládá se, že z našich dílen "vypadnou" algoritmy, které by někdy v budoucnu mohly najít uplatnění v profesionálních nástrojích. Například v tomto roce vydala firma TVPaint Development nejnovější verzi svého softwaru TVPaint Animation 11, který obsahuje několik našich algoritmů, jenž výrazným způsobem usnadňují práci animátorům. Věříme, že napomohou k tomu, aby se klasický kreslený film dostal zpět do kin. Před časem jsem také spolupracoval s věhlasným studiem Walta Disneye na vývoji algoritmů pro dodání hloubky do ručně kreslených animací s cílem umožnit jejich trojrozměrné zobrazení. Například slavný Lví král byl takto znovu uveden ve 3D i v českých kinech.
Dříve byl hardware pro počítačovou grafiku běžnému smrtelníkovi téměř nedostupný, věnovaly se mu specializované firmy jako Silicon Graphics (SGI), Intergraph, Sun Microsystems, Digital Equipment (DEC) a další, které měly vlastní procesory, vlastní Unixy a vlastní grafické karty, tedy opět zásuvné počítače. Musíte mít něco speciálního, nebo vám stačí dnešní "běžná" technika?
Lze říci, že současný hardware již není úzkým hrdlem. Snad jediné, co by se dalo uvažovat, je rozlišení a množství dat, které se v animaci objevuje. Nicméně díky vysokým kapacitám pevných disků už ani to není velký problém. Je ale pravdou, že výtvarníci dokáží své potřeby vždy tak navyšovat, že zavaří i ty nejvýkonnější stroje. Například když si usmyslí, že budou pracovat v rozlišením 8K.
Využíváte při své práci Linux a technologie OpenSource? Pokud ano, jaké, a pokud ne, jaký k tomu máte důvod?
Z velké části používám OpenSource nástroje: kompilátor, grafický editor, textový editor nebo systém pro sazbu textu. S těmi trávím většinu času. Najdou se ale i případy, kdy musím sáhnout ke komerčním produktům.
Mají vaši studenti dobré uplatnění v praxi? Přímo v České republice nebo snad rovnou v zahraničí?
Naši studenti se typicky velmi dobře uplatňují v praxi. Nicméně v oboru počítačová grafika není u nás mnoho firem a tak většinou odcházejí do zahraničí, kde je o jejich znalosti velký zájem a typicky na ně čeká podstatně lepší finanční ohodnocení.
Není to ale na druhou stranu dobrá zpráva pro samotné studenty?
To určitě ano, i když bychom byli rádi, aby u nás pokračovali dál, například jako doktorandi, ale ne vždy se podaří je motivovat, zejména díky zmíněným finančním podmínkám.
Spolupracuje někdo s těchto "emigrantů" s vámi nadále?
Přímou intenzivní spolupráci nemáme, většinou se po odchodu odpojí neb je pohltí tamní prostředí. Nicméně vazby s nimi stále máme, víme o sobě, dělají nám dobré jméno a i na tomto základě s námi pak i velké firmy, jako například Adobe, nadále spolupracují.
Však ono se vám to v pozitivním slova smyslu vrátí, nebojte!
Ano, víme to...
Ptal se Kamil Pittner
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
A co se týče adobe, ty bys nechtěl používat produkty vyrobené bez něj (či obdobně složitých, ale ne tak dobrých konkurentů)Zrejme je, ze take produkty pouzivam.
Ja by som nechcel mat jadrovu elektraren na svojom dvore.Já docela jo, kdyby se palivo řešilo podobně pohodlně jako popelnice nebo propanbutanové bomby.
tak v grafice (foto, dtp...) nic lepsiho nez Adobe neexistujeLepšieho v čom konkrétne?
ani omylem - jednak neni uzivatelsky privetivy - dej ho grafikovi a zabije teTeX má samozřejmě desítky různých uživatelsky přívětivých nástaveb, z nihž některé jsou prakticky WYSIWYG editory.
ale kdybych mel foss nastroji sazet moderni barevny casopis a pripravit ho k tisku, asi bych se zastrelilMyslel som toto.
je naprosto irelevantni, s cim si vystacis ty a dokonce i s cim si vystaci vetsina lidiAha. No, tak proč o to vůbec diskutuješ, když je to celé irelevantní?
Možná by ses mohl zkusit vrátit výše ve vlákně. Pro připomenutí:
tak v grafice (foto, dtp...) nic lepsiho nez Adobe neexistuje...
Načež se vyrojila řada zdejších „ajťáků“ s tím, že jim přece Gimp a TeX stačí. To je úplně super, ale říká to kulové o tom, co je v grafice nejlepší nebo aspoň srovnatelné s produkty Adobe. Vypovídá to akorát o tom, s čím si několik negrafiků vystačí.
zkus se vratit jeste o kousek aby jsi videl na co se timto reagovalo ;) tedy na: Produkty Adobe nejsou zrovna tou nejlepší referencí o spolupráci,
…a nějaké zdůvodnění toho tvrzení? Mně to přijde jako typický Ježkův nicneříkající blábol.
$
2015$
!
Mám kámoša čo profesionálne fotí, tak mu hovorím, tvoje fotografie boli krásne prirodzené, dnes to hrá farbami. Tak mi povedal, dnes už nikto nechce umenie, všetci chcú aby to bolo krásne farebné, na to je aj 8bitov moc.lol - ale na to abys dokazal vyjadrit jemne rozdily barev a mel ve fotce dost informaci, aniz by byla "moc barevna", potrebujes bitu prave vice, ne mene :) drive se fotilo na analog, ten ma bitu "nekonecne" :)
lol - ale na to abys dokazal vyjadrit jemne rozdily barev a mel ve fotce dost informaci,To tí komerčný blbci nepoznajú, hlavne že to vyzerá "pekne".
Fakt jako poznáš rozdiel na LCD, alebo papieri?Ano. Dostal jsem scan z elektroforézy nasamplovaný na 16 bitů a nejdůležitější informace byla v nejnižších 9. Po otevření v GIMPu pro aplikaci Levels byla fotka prostě jednobarevná. Musel jsem nejdřív zvětšit kontrast ImageMagickem (který vyšší dynamický rozsah umí) a pak to teprve zpracovávat v GIMPu.
Ak áno tak máš zbytočne kvalitný monitorMám nejlevnější co byl tehdy na trhu a displej levného notebooku.
v 2.10 to ma byt 64bitu na kanalTo se mi zase nevejde do paměti. Proč tam proboha nemůže být 32b float jako u každého slušného audio editoru?
to asi zalezi podle toho, jake maji vysledky... (oboji)
to staci jen umet cesky a parkrat za zivot se projit mezi lidi na ulici, a tahle data budes mitNe, nebudeš. Já třeba taky nemám tušení kdo je Lendl a Sáblíková a vůbec mě to nezajímá. Pokud člověk nekouká na sportovní věci, tak se to k němu prostě nedostane. Taky jsem si myslel, že jde o nějaké význačné studenty ČVUT a těšil se, že si počtu jak se jim vede ve světě, rozhovory s nimi, co jim dalo ČVUT a jak se koukají na svoje studium, když teď mají možnost srovnání s cizinou. To že článek je nakonec jen PR rozhovor s nějakým učitelem, který propaguje grafiku mě docela zklamalo.
Ne, nebudeš. Já třeba taky nemám tušení kdo je Lendl a Sáblíková a vůbec mě to nezajímá. Pokud člověk nekouká na sportovní věci, tak se to k němu prostě nedostane.jedina "sportovni vec", na kterou jsem kdy koukal, bylo ms v hokeji - a s tim opravdu lendl ani sablikova nema nic spolecneho ale chodim mezi lidi, a mam tzv. vseobecny prehled
Ne, ví to 99% lidí s IQ větším než 99Tak jsem asi v tom 1% ("znám" jen Jágra a Sáblíkovou). Jinak co tobě se stalo, to by mě fakt zajímalo, protože takhle ses do lidí nenavážel ani když se tu řešilo náboženství...
Já zas pocházím z kruhu, kde lidi co tohle řeknou jsou obvykle považováni za namyšlené čůráky. Dokonce takhle i můžou dostat přes držku.To že neumíš chápat psaný text je tvůj problém, ne můj. Netvrdím, že je to něco následováníhodného, ale když už kyknos začal vytahovat kruhy ze kterých pochází, myslel jsem že bude vhodné zachovat symetrii a přidat stejné informace.
pokud nekdo ma potrebu davat pres drzku nekomu kdo se zmini o (ne)vzdelanosti, tak to vypovida o jedinem, jedna se o agresivni hovado co svuj mindrak (nejspis s tim ze sotva prosel zakladku) si leci nasilim na ostatnich lidech, zviratech, vecech...Tady je to poslední dobou samý amatérský psycholog. To máte jako praxi při výuce?
fascinujici je, jak kazdy povazuje za zaklad kulturniho vzdelani zrovna ten brak, ktery sleduje on :)– kyknos
mnohem pravdepodobneji je to ale jen takova poza, ze?Já z těch lidí fakt znal jenom Jágra a o Sáblíkové jsem měl tušení že je to nějaká bobařka/bruslařka/lyžařka. Ale jo, já nechodím moc mezi normální lidi. Mohlo by se na AbcLinuxu začít vydávat nějaké „společenské minimum“
Co je tak strasne zajimaveho na tom ze nekdo je v nejake umele vytvorene soutezi o neco lepsi nez ostatni?
Psychologie. Je celkem fuk, jestli je to hokejista, šachista nebo čínský bojový mnich. Ale je docela poučné sledovat, jak trénují nebo jak se startují k dalece nadprůměrným výkonům. Z toho si jde leccos odnést.
Lendl je fakt ikona - jednak je to ve sportovním světě takový pojem, že prosakl i ke mne, což není lehkéAnebo prostě akorát nejseš takovej cool hipster, jak sis myslel. Jinak třeba kdo je Mucha, vím (ten styl fakt můžu), ale nikdy by mě nenapadlo posuzovat něčí intelekt podle toho, jestli zná Muchu...
Člověk se leccos dozví (1) v procesu toho výběru, (2) mimochodem např. v konverzaci.
Výše jmenovaným se lze vyhnout leda důslednou filtrací komunikačních kanálů od médií po neodborné diskuze. V tom případě se mi derou na mysl dvě věci:
Ignoruješ půlku mého komentáře.Protože to není odpověď, ale otázka.
jednoznačného vyjádření netriviální myšlenkyTak to si zvolili špatný jazyk.
Ne, nebudeš. Já třeba taky nemám tušení kdo je Lendl a Sáblíková a vůbec mě to nezajímá. Pokud člověk nekouká na sportovní věci, tak se to k němu prostě nedostane.Tak to sorry, ale to se k tobě nedostane leda když jsi asi úplný mimoň který nesleduje žádné sdělovací prostředky a žije někde v noře..
Tak to sorry, ale to se k tobě nedostane leda když jsi asi úplný mimoň který nesleduje žádné sdělovací prostředky a žije někde v noře..Tak když vynechám diskuzi o tom, jestli je větší
na můj život to má úplně nulový vlivNemá.
Bylo, nebylo… v Liberci se pořádalo MS v klasickém lyžování.V Praze se pořádalo na přelomu dubna a května mistrovství už nevím v čem a já si toho vůbec nevšiml! Kdybych jezdil okolo, tak asi dopravních omezení. Natož pak něco v Liberci.
Mám jiný příklad: Sáblíková a výstavba stadionu. Hint: ten okruh musí někde stát a někdo ho musí postavit.?
Mám ještě jiný příklad: Lendl a výstava Muchy.? Viděl jsem plakát „Zednář Mucha“. Dunno. Nevidím vůbec žádnou souvislost.
Mám takový příklad: Bylo, nebylo… v Liberci se pořádalo MS v klasickém lyžování.To si vzpomínám. Vykopli nás tenkrát z kolejí a dva týdny v kuse jsem si hrál s Atari 800XE.
tim se ale moc nechlub, protoze tezko hledat vetsiho ignoranta sportovnich celebrit nez jsem ja, ale ty jmena znam vsechny, a zvlast v te kombinaci je jasne, o koho jdeNo me prave v ty kombinaci s cvut, mit a fel ani ten Jagr, jehoz jmeno znam, nenapadlo, ze by to mohli bejt nejaci sportovci.
to staci jen umet cesky a parkrat za zivot se projit mezi lidi na ulici, a tahle data budes mitNevim, nezajimaj me naky fotbalisti. S prateli se taky nebavime o vecech, ktery nas nezajimaj, proc bysme to meli delat, masochisti nejsme.
Podle mych zkusenosti jsou absolventi cvut "vice normalni" ve srovnani napriklad s absolventy mff a take lepe vychazeji v kolektivu.Moje zkušenosti jsou sice zcela opačné, ale netroufám si generalizovat. Není to tak dlouho, co byly ČVUT a matfyz dvě zcela odlišné školy, jejichž zaměření se překrývalo jen minimálně. A ani dneska nemá smysl srovnávat ČVUT a matfyz, možná tak FIT a informatickou část matfyzu, ale i tak bych to viděl maximálně na takovéto nevinné špičkování, cokoli jiného bych přenechal duševně nestabilním jedincům.
ale netroufám si generalizovatVzdyt ja take pisu, ze mam s timto odvetvim jen kratkodobou zkusenost, takze to muze byt zkresleno vzorkem lidi, se kterym jsem mel tu cest.
A ani dneska nemá smysl srovnávat ČVUT a matfyz, možná tak FIT a informatickou část matfyzu, ale i tak bych to viděl maximálně na takovéto nevinné špičkováníJa jsem je srovnavat musel, kdyz se nam na stejnou pozici hlasili absolventi obou skol. Ja to neberu jako spickovani a neco negativniho. Soucasti fitness funkce pro ohodnoceni uchazece bylo i to, jak vypada, jak vystupuje, jak umi mluvit, jak ovlada gesta a rec tela, atd. To, ze se k dane praci vice hodi absolventi cvut, bylo zjevne. Tim vsak se nechci dotknout matfyzaku. Byli to jiste velmi kvalitni a chytri lide, ale vetsinou nemeli ty vlastnosti, ktere jsem potreboval.
Nebo třeba takový lambda kalkul, na kterém stojí prakticky všechny moderní prorgamovací jazyky.No, ehm, zas tak moc bych nepřeháněl. Vždy mě dokáže udivit, jak moc jich s ním nemá nic společného a kolik jich vzniklo jen jako překomplikovaná makra.
Ja spise vycitam nasim volenym zastupcum to, ze pripusti, aby se stat montoval do vysokeho skolstvi a dotoval jej. Tato oblast je podle meho nazoru vysostne soukroma a trzni zalezitost.IMHO ze soukromých škol by byly akorát tak výchovné stanice lidí pro konkrétní firmu nebo několik málo firem. Tenhle problém je někdy vidět částečně už i u státních škol, u soukromých by se s tím vůbec nepárali a v podstatě by z toho byly akorát školící centra...
Z jednoho pohledu, se kterym nesouhlasim, to muze byt velky zakladni vyzkum, skolne zdarma, kvanta divnych neuplatnitelnych oboru, atd.Kvanta neuplatnitelných oborů nepovažuju za "funguje", ale studium dostupné pro všechny ano (a ne, půjčky imho nejsou moc řešením).
Ne, opravdu si nemyslim, ze je statni vysoke skolstvi dobry krok, strasne se plytva zdroji od danoveho poplatnika.Jestli ti vadí plýtvání státními financemi, měl by ses primárně zaměřit na korupci, protože tam toho uniká zdaleka nejvíc, navíc systém, který ty propaguješ, by tomu imho ještě pomohl.
ale studium dostupné pro všechny ano (a ne, půjčky imho nejsou moc řešením).Zde nemohu souhlasit. Studium je soukroma vec. Kdyz na to nekdo nema penize, nesezene mecenase a nepujci si, at nestuduje, je to jeho volba.
měl by ses primárně zaměřit na korupciOno je to jedno s druhym. Ve vsech oblastech se musi minimalizovat mira prerozdelovani. Jen tim lze docilit omezeni korupce. Kdyz urednik/politik nebude moci rozhodovat, komu prideli zakazku a v jake vysi, nebude uplatek, predrazene zakazky, vicenaklady, atd.
navíc systém, který ty propaguješ, by tomu imho ještě pomohl.Jak souvisi ciste soukrome skolstvi s korupci ve statnim sektoru? Naopak by v pripade nedotovaneho soukromeho skolstvi a absence statnich skol ubylo korupce a zatizeni pro danoveho poplatnika.
Kdyz urednik/politik nebude moci rozhodovat, komu prideli zakazku a v jake vysi, nebude uplatek, predrazene zakazky, vicenaklady, atd.Tak to bude rozhodovat někdo jiný v soukromé společnosti a bude se uplácet tam. Což je IMO horší, protože se do toho veřejnost (nebo volení zástupci) nemůže vměšovat. Tj. korupce vesele pokvete v těch soukromých společnostech, které, aby to zaplatily, budou stejně nějakým způsobem muset získat peníze od občanů. Pokud by veřejnost mohla kontrolovat a ovlivňovat ty soukromé společnosti, tak by to nevadilo.
Penize soukromych spolecnosti te trapit nemusi, protoze jednoduse nejsou tvoje.Činnost té společnosti ovlivňuje můj život, tudíž mě to zajímá.
Nemusis je dane spolecnosti davat. Nikdo te nenuti.Když potřebuji určitou službu, kterou poskytují pouze soukromé zkorumpované společnosti, tak nemám jinou zákonnou možnost, než jim ty peníze dát. Podle vás jim navíc nemám co mluvit do jejich fungování, takže vlastně podporuji korupci. Kdyby ta společnost byla státní, tak bych to prostřednictvím voleb možná mohl změnit. Privatizace všeho tak vlastně ruší výhody demokracie.
Cinnost spolecnosti te nemusi ovlivnovat. Nemusis ji davat penize, muzes jeji nabidku svobodne ignorovat.Nemůžeš. V neoliberálním kapitalismu ovládne každý sektor několik gigantů, mezi kterými si člověk prostě vybrat musí. Konkurovat začít nemůže, protože vstup na trh je možný pouze teoreticky, ale už ne prakticky (obrovské vstupní náklady a další omezení).
Statni podniky jsou zlo, ktere musi byt vymyceno. Stat nema co podnikat, neprislusi mu to. Privatizace je naopak jeden z predpokladu demokracie.Říkáš to jako kdyby to byla nějaká náboženská přikázání. Přitom žádný z těchto výroků není pravdivý.
Ale muzes. Kdo te nuti vyuzivat jejich nabidky?Jasně, že teoreticky můžu. Stejně jako teoreticky můžu založit novou firmu, která se stane gigantem. Ty každému slíbíš úplnou svobodu
Jiste, pro mne to je neco jako desatero.V čem se, v tom případě, lišíš od třeba Jehovistů?
To jsou fakta a ne ideologieZajímavé, já spíš pozoruju, že ve velkých firmách je kolikrát větší bordel než ve státě.
V praxi ale lze takto zit i dnes.Jo, jasně, hodně štěstí. Jako třeba že se odstěhuješ do hor a budeš pást ovce. O některých problémech které tě mohou potkat jsem tu už psal.
jak zaplatit za ten pozemek
A taky třeba jak zařídit, aby ty ovce vždycky měly vodu (i v suchu jako v posledních týdnech).
jak tu vlnu pak prodat
Hlavně se první naučit ovce stříhat tak, aby nechcípaly z pořezání a současně byla vlna použitelná. To umí málokdo.
Odin je proti sociálnímu a zdravotnímu.Tak jasně. To já taky, ale moc platné mi to není.
Spíš bude problém s tím jak zaplatit za ten pozemek a jak tu vlnu pak prodat.Vlnu neprodáš. Prostě o ní vůbec není zájem. Jediné co se dá jsou buďto samotné ovce, které se mezitím namnožily, nebo maso. A ceny nejsou nijak velké, řádově tisícovky (malá ovce stojí ~1500). Brácha má teď 4 ovce a jednoho berana, tak o tom něco málo vím od něj. Chce si koupit ještě alpaky, protože tam se prý ta vlna prodávat dá.
Zde nemohu souhlasit. Studium je soukroma vec.Nevidim spojitost.
Kdyz na to nekdo nema penize, nesezene mecenase a nepujci si, at nestuduje, je to jeho volba.Jo, je to jeho volba, neměl se narodit do chudé rodiny.
Ono je to jedno s druhym. Ve vsech oblastech se musi minimalizovat mira prerozdelovani. Jen tim lze docilit omezeni korupce. Kdyz urednik/politik nebude moci rozhodovat, komu prideli zakazku a v jake vysi, nebude uplatek, predrazene zakazky, vicenaklady, atd.Tak bude zkorumpovat někdo jiný, to vyjde nastejno, akorát že v soukromém sektoru to bude záležitost těch firem, a tudíž s tím už vůbec nebudem moct nic dělat.
Takovy uz je zivot.Některé věci se ale dají změnit.
I worked as a project manager at a software company and my life was just fine. (…) I saved a lot. Like, more than a few thousand. I'm also an extremely low-budget traveler, and sometimes I'll take a job if I need to.
Viděl bych to na víc než hezkých několik tisíc [tEuro] odvedených na daních.
Ja spise vycitam nasim volenym zastupcum to, ze pripusti, aby se stat montoval do vysokeho skolstvi a dotoval jej.
Oni to nepřipouštějí, oni tak činí cíleně a plánovitě, protože…
Take mi vadi ona cargokulticka doktrina, podle ktere musi mit kazdy alespon bakalare. Dusledkem je spousta nezamestnatelnych bakalaru, o ktere firmy nestoji, ale kterym jsme platili dlouhe roky zbytecneho studia ze svych dani.
…ten každý by jinak o těch několik let déle opruzoval jako nezaměstnaný na trhu práce – nebo by našel pozici ve službách, kde by práci doživotně předstíral. To už je lepší nechat ty všechny nějakou dobu ve vcelku kultivovaném prostředí vysokého školství, než se vystavit riziku (a) nárůstu kriminality nebo (b) radikalizace politických postojů.
Změny jsou nevyhnutelné. Buď se plošně např. zkrátí pracovní týden, nebo se změní hodnoty ve společnosti, nebo nakonec dojde k totálnímu kolapsu a vrátíme se k práci většiny obyvatelstva v neefektivním zemědělství.
bla bla bla
…a po nás potopa.
Jaky je ten balast? Kdyz jej nekdo plati, mam na mysli soukromy subjekt, tak proc ne? Mit praci a vydelavat si na zivobyti je nahrada za lov a zemedelstvi. Nic jineho to neni.
Ne, s lovem, ani zemědělstvím to nemá nic společného. Ani bílý límeček, který přerovnává formuláře z hromady na hromadu, ani dělník-otrok ve východní Asii, který dává dohromady plastové nesmysly, které se na Západě přidají jako „dárek“ k nákupu, posléze vyhodí a vyvezou na skládku zpět do Číny, nedělají nic ekvivalentního lovu, ani zemědělství. Místo toho celodenně provozují nějakou nesmyslnou činnost, aby náhodou nedělali nic smysluplného, načež je ten skutečný zemědělec nakrmí, protože díky současné úrovni technologií skutečně má takové přebytky. Vedlejší efekt je např. to, že všichni zúčastnění trpí civilizačními chorobami nebo dochází k drancování životního prostředí.
Jak by sis to ale predstavoval s temi lidmi, kteri praci nesezenou (neni pro ne)? Mel by je snad povinne zivit nekdo jiny. Jen tak?
To se de facto děje právě teď prakticky v celém prvním světě. Viz výše.
Místo toho celodenně provozují nějakou nesmyslnou činnost, aby náhodou nedělali nic smysluplného, načež je ten skutečný zemědělec nakrmí, protože díky současné úrovni technologií skutečně má takové přebytky. Vedlejší efekt je např. to, že všichni zúčastnění trpí civilizačními chorobami nebo dochází k drancování životního prostředí.Je otazka, zda to, co delaji, opravdu nema smysl. Z jejich pohledu to smysl ma. Bez vyplaty nebudou mit na jidlo. Z pohledu jejich zamestnavatele to patrne take nejaky smysl ma, jelikoz by jinak dane lidi na danou pozici neprijal a nezivil je. Civilizacni choroby? Je kazdeho volba, jak zije, jak se stravuje, jake bere leky, zda pracuje, atd. Drancovani prostredi? Hezka pohadka. Tezbu, prumysl, skladovani odpoadu, atd. nepovazuji za drancovani prostredi. Zdroje je treba vyuzit na maximum. A na oteplovani planety sice verim, ale ne na to, ze je to dusledek cinnosti cloveka.
To se de facto děje právě teď prakticky v celém prvním světě.Zivenim jsem myslel zejmena davani penez od statu obcanum. Ne to, ze zemedelec prodava prebytky lidem, kteri delaji praci, ktera z tveho pohledu nema smyslu. Ale je pravda, ze stat bohuzel tyto lidi zivi (podpora v nezamestnanosti, prispevky na bydleni, na deti, v hmotne nouzi, materska, rodicovska, starobni duchod, invalidni duchod, atd...). To je treba odbourat. Solidarita financovana prerozdelovanim neni solidarita ale zlodejina.
Je kazdeho volba, jak zije, jak se stravuje, jake bere leky, zda pracuje, atd.Hezká pohádka. Zní to skoro jako komunismus.
A na oteplovani planety sice verim, ale ne na to, ze je to dusledek cinnosti cloveka.Konzerva se vždycky bude držet raději víry, než kritickému zkoumání.
Hezká pohádka. Zní to skoro jako komunismus.Ok. Kdo te nuti vubec zit? Kdo te nuti zit urcitym zpusobem? Kdo te nuti se stravovat? Kdo te nuti se stravovat konkretnim zpusobem? Kdo te nuti brat leky? Kdo te nuti pracovat? To, ze clovek bez leku a jidla zemre, je jeho vec a svoboda, ale neni to v rozporu s tim, co jsem rekl.
Konzerva se vždycky bude držet raději víry, než kritickému zkoumání.Vubec ne. Az budou dukazy, klidne svou viru prehodnotim. Zeme vsak byla v historii mnohokrat teplejsi nez je dnes a to clovek ani neexistoval.
Člověka k určité množině způsobů života nutí systém a vládnoucí třída. Tato množina se různí podle systému a třídy. Člověk narozený v koncentráku v KLDR příliš na výběr nemá; stejně tak potomek nemajetných rodičů v kapitalistickém ráji, kde neexistují veřejné statky.Hezká pohádka. Zní to skoro jako komunismus.Ok. Kdo te nuti vubec zit? Kdo te nuti zit urcitym zpusobem? Kdo te nuti se stravovat? Kdo te nuti se stravovat konkretnim zpusobem? Kdo te nuti brat leky? Kdo te nuti pracovat? To, ze clovek bez leku a jidla zemre, je jeho vec a svoboda, ale neni to v rozporu s tim, co jsem rekl.
Ty budeš asi retardovaný, jako většina pravicové verbeže. To, že Země byla v historii teplejší, naprosto nic nevypovídá o tom, jaký vliv má člověk na klima nyní. Můžeš si pro začátek přečíst třeba tohle, je to vcelku čitelné i pro člověka mimo obor. Vliv člověka na bilanci CO2 a dalších složek atmosfery je zřejmý.Konzerva se vždycky bude držet raději víry, než kritickému zkoumání.Vubec ne. Az budou dukazy, klidne svou viru prehodnotim. Zeme vsak byla v historii mnohokrat teplejsi nez je dnes a to clovek ani neexistoval.
Drancovani prostredi? Hezka pohadka. Tezbu, prumysl, skladovani odpoadu, atd. nepovazuji za drancovani prostredi. Zdroje je treba vyuzit na maximum. A na oteplovani planety sice verim, ale ne na to, ze je to dusledek cinnosti cloveka.
Problémy s pitnou vodou, výkyvy počasí nebo vyčerpáním půdy jsou tady dnes a v následujících letech budou jen horší. Což pochopitelně ohrožuje to zemědělství.
Je otazka, zda to, co delaji, opravdu nema smysl. Z jejich pohledu to smysl ma.
Ne, nemá. Viz dříve odkazovaná Práce na hovno.
Pitna voda? Vykyvy pocasi? Ohrozeni zemedelstvi? Nevim, tyto problemy jsem ve svem okoli opravdu nezaznamenal. Co vsak zaznamenavam, je postupne prodrazovani a ztrata konkurenceschopnosti diky eurosocialistickym normam na vsechno mozne.
Tak se doporučuju zajímat. Austrálie, toho času významný exportér zemědělských plodin, se potýká s dlouhodobým extrémním suchem. V Severní Americe je obrovský problém s vyčerpáním půdy a významně se mění distribuce zdrojů vody. Nedávná extrémně tuhá zima tamtéž byla zřejmě způsobená čínským znečištěním ovzduší. Blíž k nám se třeba mění povaha Golfského proudu.
Kdyz pracuji pro financovani sveho zivota a svemu zamestnavateli prinaseji zisk, ma jejich prace smysl.
I když si to sami nemyslí? I když by neexistence jejich pracovních pozic nic neovlivnila?
Svadet to na prumysl a ruzne firmy je mozna popularni, ale velmi lacine a nepodlozene.
Dále, je-li libo dobře zdokumentované záležitosti, viz namátkou itai itai bjó, Minamata bjó, Daini Minamata bjó nebo Jokkaiči zensoku. Oblíbená metoda „řešení“ bylo převedení výroby do chudších zemí třetího světa.
Tak tva omezenost je vsem znamaNapodobne.
Asi te zavrem do sklepa a budes slapat na rotopedu s alternatorem...Toho se opravdu nedockas. Lide, jako jsi ty, mi sekaji travnik a stelou postele. Nechces si u mne neco privydelat?
Troll nie je, na to vykazuje prilis velku konzistenciu nazorov [1] a prilis malo ocividnych klamstiev [2]. Ma proste vybudovany nazor na svet (resp. sleduje nejaku ideologiu) a tu ho prezentuje, zvacsa bez vyraznejsieho citoveho zafarbenia.
Podobnu konzistenciu vykazuju v podstate vsetky ideologie, ci uz ide o kapitalizmus, demokraciu, komunizmus alebo dokonca aj fasizmus. V praxi sa ale zvyknu presadzovat skor ideologie zmiesane a to proste z dovodu, ze su viac prakticke a viac reflektuju realny svet [3]. Ich ocividnou nevyhodou je zas vysoka nekonzistencia.
[1] Ideologia kapitalizmu je cca konzistentna, akurat vyzaduje minimalne az nulove socialne citenie.
[2] Za to, ze nedokazal najst skolu, ktora by bola bez dotacii by som ho az tak neobvinoval, pravdepodobne neslo o cielene klamstvo a skutocne si myslel, ze dana skola dotovana nebola. Svoje pochybenie ale mohol priznat.
[3] Prislusnost cloveka k nejakej ideologii zavisi prevazne na jeho pocitoch -- pocitoch, ktore urcuju, co povazuje za spravne a co za nespravne. Pocity nahodneho cloveka su zmenitelne len velmi obtiazne a zanedbatelne mnozstvo ludi si udrzuje pocity konzistentne/vyhrotene az do extremov. Dosledkom toho vsetkeho je, ze vyhra v podstate vzdy nejaky mix idealogii. PS: Socialne citenie je len jedna z vetiev danych pocitov.
Akreditace je zarukou kvality?
Akreditace je zárukou splnění určitých požadavků v určitém čase. Když požadavky nejsou plněny, akreditace může být odebrána.
To, ze mba neni uznano zakonem, nic neznamena.
Uznání titulu znamená, že nositelé titulu museli splnit určité požadavky. Nositelé titulu Mladý Blbý Agresivní nemusejí splnit vůbec nic. Třeba já jsem Troll Axethrower, MBA. Titul mě stál asi pět sekund času a zanedbatelnou šířku pásma.
Vyznamnost vzdelani urcuje trh a ne zakon.
Významnost vzdělání určuje leccos, ale trh to vážně není.
Plneni jakych pozadavku? Plzenska prava take mela akreditaci.
Doporučuji dočíst větu/odstavec až do konce.
Ty si sice ke jmenu muzes pripisovat, co chces, ale titul nemas cim dolozit.
Jako že nedostanu z banky výpis z účtu, na kterém je tučná platba za MBA? I to by šlo zařídit.
přiblblýho čoklaLepsi platit operaci psovi nez omezenemu zamindrakovanemu praseti, jako jsi treba ty. Omlouvam se za tvrde vyrazy, ale hadam, ze ty se svym chovanim, zavisti a mindraky jsi na to zvykly.
který by dal přednost úmrtí člověka před chcípajícím čoklemAno, dal bych prednost. Zivot meho psa ma pro mne rozhodne vetsi cenu nez tvuj zivot.
tak bych zachránil raději toho psaMne nedojmes.
Taky jsem nečekal, že můžeš být takový nácek a narcis, že je pro tebe život psa důležitější, než život lidský.Jak souvisi to, ze si vice vazim zivota sveho zvireciho pritele nez zivota ciziho cloveka, s nacismem? Tim spise cloveka, ktery meho psa oznacuje za cokla.
že to zjevně myslíš vážněPokud bych si mohl vybrat, na co dat sve penize, me rozhodnuti je zjevne. Nevidim na tom nic spatneho a neslusneho. Zvireci pritel pro mne jednoduse znamena vice nez cizi clovek, jehoz ziti ci neziti nezaznamenam. Ja si od ostatnich penize take nenarokuji, at je tedy nenarokuji oni po mne. Neslusne je narokovat si neco a ne to, ze chci svemu psu zaplatit zdravotni peci.