Minulý týden byl oficiálně vydán Android 17. Detaily na blogu a stránkách věnovaných vývojářům.
Dnes jde do prodeje zařízení Steam Machine. Steam Machine 512 GB za 1 039 EUR a Steam Machine 2 TB za 1 359 EUR. Do čtvrtka 25. června do 19:00 se lze zapsat na seznamy. Ty budou jednorázově náhodně slosovány, čímž bude určeno pořadí rezervací a čekacích listin.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.51.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek v oznámení o vydání a také na YouTube a PeerTube.
Byla vydána nová verze 2026.3.0 "Carousels & Killer Whales" svobodného softwaru ScummVM (Wikipedie) umožňujícího bezproblémový běh mnoha klasických adventur na zařízeních, pro které nebyly nikdy určeny. Přehled novinek v poznámkách k vydání a na GitHubu.
Tento týden (24. a 27. června) vyprší platnost Microsoft certifikátu v UEFI vydaných v roce 2011. Nové certifikáty byly vydány v roce 2023. Kdo na počítačích, i virtuálních, používá zabezpečené spouštění (Secure Boot), měl by si ověřit, že má certifikáty aktualizovány, viz např. články na Red Hat nebo Fedora. Pro stávající systémy se nic nemění. Nadále se budou normálně spouštět. Zavaděče podepsané pouze klíčem z 2023 se ale na počítačích s pouze certifikátem 2011 nespustí. Ve Fedoře je zavaděč shim ve verzi 16.1-6 podepsán klíči 2011 i 2023.
Uživatelé mobilních telefonů s Linuxem si nyní mohou nainstalovat aplikaci Mobilní Datovka. Díky tomu je přístup k datovým schránkám dostupný i na zařízeních s mobilními linuxovými distribucemi, jako jsou například Mobian, NixOS Mobile, pmOS atd. Aplikace je dostupná na Flathubu.
Software Freedom Conservancy v novém dokumentu shrnuje doporučení, jak přistupovat ke generativní AI založené na LLM při přispívání do svobodného a open-source softwaru. Mimo jiné vyzývá k obezřetnosti, transparentnosti a revizi generovaného kódu člověkem.
Byla vydána nová verze 5.6.0 programu na úpravu digitálních fotografií darktable (Wikipedie).
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma. V Týdnu v GNOME je zmíněn flatpak balíček pro GIMP 0.54.1 z roku 1996. Jedná se o poslední verzi GIMPu postavenou nad toolkitem Motif.
Home Assistant Operating System, tj. linuxová distribuce optimalizována pro hostování Home Assistanta a jeho aplikací, byl vydán v nové major verzi 18.0.
davkol si nekde neco precetl
Ano, admirále Vysočino! davkol si skutečně někde něco přečetl. Dělá to pořád. Neřád.
Co kdyz se vsechna nase pravnoucata budou ucit o tvurcich nejgenialnejsiho kinematografickeho dila vsech dob - posledniho remaku (btw. komixoveho) Spartakuse.
fascinujici je, jak kazdy povazuje za zaklad kulturniho vzdelani zrovna ten brak, ktery sleduje on :)Fascinující je hlavně, jak někteří nepoznají ironii...
kyknosovou arogancino, do mňa s kyknos dosť naváža a posiela ma bývať do Ruska, ale nepripisovala by som mu väčšiu aroganciu, než jeho kritikom:) napr. aj voči tomuto článku k blogu a jeho autorovi sa niektorí vyjadrili s istou aroganciou (skrytá reklama, podradná práca, rady do života...to nemôže myslieť vážne !... Mekáč!... bléé... asi si robí srandu) preto ešte raz: veľmi dobre napísané a tí, čo to kritizujú, sa majú ešte čo učiť, by aj ich blog bol taký zaujímavý a príjemne s čítal:))
To je jeden ze stupňů hodnocení webového komixu, to snad patří mezi základy kulturního vzdělání...A ja jsem si naivne myslel ze si davkol precetl neco o kalvinismu
Aky je rozdiel medzi otrokom nejakej softwarovej firmy, ktory je najaty na vyrobu a udrzbu jej produktov ci sluzby zakaznikom, a niekym, kto maka vo fas(t)fúde?Žádný. V obou případech jde o fatální selhání kapitalistického systému.
Toto nemozes vypustit medzi ludi do realneho sveta.Ty máš nějaký problém s geeky?
fatální selhání kapitalistického systémuv názore na kapitalizmus sa zhodujem s F.R. Čechom
Ty máš nějaký problém s geeky?Skôr to vyzerá, že ho majú oni.
.
A keď už ťa tu mám, niečo pre teba mám.
Žádný. V obou případech jde o fatální selhání kapitalistického systému.Uz ase, Grunte?:)
Bez empatie nemôžeš analyzovať.Třeba autisti dělají právě to.
zeď textu
To není reakce na ten článek.
To není reakce na ten článek.nižšie ... *Ten obézny chlapček, ktorý bol istý čas v Česku taký populárny, varený pečený medzi politikmi, robil tie roztomilé politologické analýzy a tykal si Karlom, je tiež "autista". Pozrela som videá z obdobia, keď dospieval, už to nebolo "milé a vtipné" a tí ľudi, čo to okomentovali sa tiež nevyznačujú nijakou empatiou, hoci možno nemajú diagnistikovanú sociálnu dyslexiu:). Takže vlastne nevidím roziel medzi ním a tzv. "zdravou populáciou"..
.
ale to ........... je snáď jasné aj bez experimentu
gruntokralyci moje spamy nečítajú a nerozumejú im, takže si nemusím dávať pozor na jazyk a neočakávam, že príde odveta v podobe simulácie rozhovoru o mojej neschopnosti im čokoľvek zaujímavého, zrozumiteľného a zmysluplného zdeliť:))
Možno profesionálna deformácia, milý grunt, rozvíjam Tvoju schopnosť empatie a sebakritiky (zatiaľ neúspešne), pokúšam s učiť Ťa samostatne rozmýšľať
Profesionálni deformace možná. Arogance zcela určitě.
a nepodliehať hlúpym stereotypomTen příspěvek výše o ajťácích byl přesně ukázkou hloupého stereotypu.
Arogance zcela určitě.Len mi pripisuješ vlastný postoj:), premietaš ho n okolie.
Ten příspěvek výše o ajťácích byl přesně ukázkou hloupého stereotypu.To si pochopil správne. Bolo to zrkadlenie:). Ľudia sa potom - keď sa vzájomne napodobňujú - vraj lepšie pochopia. Robievajú to mimovoľne, intuitívne, ja som to spravila zámerne a cieľvedome.
.
Len mi pripisuješ vlastný postoj:), premietaš ho n okolie.Ano, protože říkat o sobě, že jsi ta, kdo může ostatní vyučovat sebekritice a přemýšlení vůbec není arogantní
Asi jako když tady ostatním vyčítáš, že mění nicky, přitom ty tady měníš nicky častěji než všichni ostatní dohromady. V téhle diskusi to je zas, koukám, nějaká novinka. Wtf? To i ten psychopat Miriam používá účty/nicky konzistentnějc...
, a to by grunt nemusel byť ani geniálny, aby ma "odhalil"
psychopat MiriamWEF? ( =čo to KURVA je )
Selhání? Spíš neoddělitelná součást, podstata kapitalistického systému.Aky je rozdiel medzi otrokom nejakej softwarovej firmy, ktory je najaty na vyrobu a udrzbu jej produktov ci sluzby zakaznikom, a niekym, kto maka vo fas(t)fúde?Žádný. V obou případech jde o fatální selhání kapitalistického systému.
www.youtube.com/watch?v=9C2fBNqorJE
Tiskni
Sdílej: