Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Počínaje prosincem bude v některých zemích provedena změna na pozici výchozího vyhledávače ve Firefoxu. V USA bude nově výchozím vyhledávačem Yahoo a v rámci nové pětileté dohody bude podporovat technologii Do Not Track. V Rusku se stane výchozím vyhledávačem Yandex. V Číně bude jako výchozí pokračovat Baidu. Ostatní vyhledávače jako Google či Bing budou v nabídce i nadále. Mozilla mění strategii. Místo jedné globální smlouvy na výchozí vyhledávání, kterou měla dosud se společností Google, bude uzavřeno několik smluv s konkrétními vyhledávači pro jednotlivé země.
Tiskni
Sdílej:
Eurosvaz toto moc zatím neaplikuje, jinde (třeba v USA) je to mnohem tvrdší, je to přirozený důsledek potřeby ochránit „malé“, jakmile překročíš určitou, těžce definovatelnou mez, znemožníš funkci trhu. Protože je hranice těžce jednoznačně definovatelná, dochází k tomuto druhu intervencí/regulací relativně pozdě.
Pokud přijmeš, že monopol je lepší než regulace demokraticky zvolenými institucemi, tak se samozřejmě nemáme o čem dál bavit, ale pak tak musíš přijmou, že monopol paralyzoval trh.
Je přirozené, že každý hráč na trhu chce být nejlepší a mít monopol, který by mu prakticky vyhovoval, ale pokud ho má na dostatečně velkém „území“, musel by to být „osvícený tyran“, aby to bylo výhodné, ale i tak by to byla paralýza a už nikdo další si nezahraje.
A co se týká vývoje, tak je také přirozené, že k tomu dochází v demokratické společnosti, protože „hráč“ má mnohem dynamičtější rozhodovací cyklus, než je tvorba prostředí (legislativa), proto tomu není možné předejít vstupní podmínkami, ale je čas od času do toho nutné invazivně rýpnout.
Co je to trh? Jsou to lide a jejich konani. Dnes jsou v klestich a v okovech. Ja nevim jak vy, ale ja bych byl radeji bez pout a svobodny!Když tě zastřelím, budeme to taky my dva lidé a naše konání. Snad by mě za to nechtěli zavřít! [kleště a okovy] Takhle jednoduché to asi nebude…
Trh je souhrn dobrovolných vzájemně výhodných (ex ante) směn zboží a služeb.Prosím dokázat, díky.
Nevzpomínám si, že bych v životě narazil na zboží které bych nutně potřeboval a nešlo je získat z jiného zdroje...To se vám podařilo vytvořit bez nějakých regulací, jen díky uvědomělé společnosti? Bravo! Kde to je? Domluvím se tam alespoň trochu anglicky? Taková společnost musí být neuvěřitelně vyspělá i v jiných směrech. Cestování mě moc neláká, ale na tohle bych se snad přijel podívat. Já žiju v Praze a tady je to úplně jiné. Začíná to tím, že prostě není možné nepoužívat fiat měnu, konkrétně českou Korunu (a možná trochu Euro). Ničím jiným nikde (kromě pár magorů) prostě nezaplatíš. Na to navazuje de-facto nutnost mít bankovní účet se SWIFTem, jinak je skoro nemožné dostat někde výplatu, zaplatit nájem a služby (mimochodem elektřina, voda a Internet jsou taky monopolní, i když alespoň na některých místech se dá, byť s jistými obtížemi, provozovat ostrovní solární systém, studna, a je tam nějaké czFree.net-like sdružení (málokdy ale všechno najednou, protože to první je hlavně doménou venkova a to poslední převážně měst)). Účet není možné mít bez mobilního tarifu od některého z trojice kartelových operátorů, banky to jednak vyžadují, druhak interface k nim už je snad jenom přes internetbanking s potvrzovací SMS nebo bankomaty (monopol MasterCard a Visa). Další problém je vůbec vylézt ven. Často se mi stává [jezdím výhradně na kole], že vedle mě zastaví auto s nahlas puštěnou hudbou, nebo jen uvidím na ulici nějakou reklamu, a stanu se tak obětí kopírovacího monopolu. Teda, hůř -- on už je většinou pomocí užitých průmyslových vzorů chráněný už jen ten design toho auta. Ale chápu, že tohle není, jak sám píšeš, nutné. Mohu si hrát na hluchoslepého nebo zůstat sedět ve sklepě. Pak jsem ještě slyšel, že v některých zemích je dost problém sehnat jídlo, které není zatíženo monopolem (jmenovitě Monsanto), to mi ale naštěstí zatím nevadí. Samozřejmě vynechávám takové zbytné věci jako smartphone nebo notebook, bez kterých se dá snadno obejít.
Řeč byla o případech, kdy potřebné zboží nelze získat z jiného zdrojeAno.
a jeho prodejce by tak mohl nasadit monopolní cenu, která se pro konzumenta zdá nevýhodná.Ne, resp. ne zcela. Opravdu to není jen o ceně.
Co ti na nich tak vadí?To je irelevantní. Důležité je, že ta směna není dobrovolná.
Služba, která se ti zadarmo stará o penízeNeznám v ČR banku, která by se zadarmo starala o peníze.
možnost komunikovat s kýmkoli kdykoliv téměř zadarmo+ další problémy, jako třeba šmírování
Distributoři vody, elektřiny, plynu - to všechno jsou z technických důvodů monopoly, a proto jsou státem nějakým způsobem regulované a dozorované a proto jsou tak „levné“.
Rec byla o trhu. O svobodnych dobrovolne uzaviranych vztazich mezi lidmi, ktere se ridi nabidkou a poptavkou. Nikdo vas nenuti nic kupovat, nikdo vas nenuti nic prodavat.A kde to roste?
Nuti te nekdo neco kupovat nebo prodavat? Nenuti.Monopol efektivně ano.
Kdysi slovo monopol označovalo panovníkem/státem přidělené privilegium. Dneska (vlastně už několik desetiletí) se bohužel za monopol označuje jev, kdy v daném okamžiku má v nějaké oblasti trhu (často pochybně definované) nějaká firma významný podíl, bez ohledu na to, zda ta firma toho dosáhla poctivým způsobem.Sice toho častěji firma dosáhne nepoctivým způsobem (i když nevím, co přesně si pod tím mám představit), ale v důsledku je to úplně jedno. Důležité je, jak s tím monopolem dále nakládá, což může záležet i na tom, jakou motivaci má s monopolem nenakládat škodlivě.
Vychází se přitom z naprosto nerealistického modelu trhu (homogenní produkt, skoro nekonečný počet konkurentů, dokonalé šíření informace, prostě "dokonalá" konkurence). A jelikož realita tomuto modelu neodpovídá (nirvana fallacy), považuje se to za ospravedlnění intervence.To mi vůbec nedává smysl, nevidím jediný důvod intervenci ospravedlňovat nějakou představou takového modelu.
Jinak bych ani HD video na Celeru 2.6Ghz nepřehrál. Proto taky říkám že YouTube nepotřebujeme. Pro mě se z něj stalo pouze uložiště kontejnerů. A to se dá docela dobře distribuovat. Na to centrální uložiště bůh ví kde nepotřebujeme.
Ale to nepochopisNe nepochopím. Ale zato moc dobře chápu že pokud nemuíš dělat nic jiného než jen kupovat, tak ti ani nic jiného než modlit se k službám/produktům nezbude. Hodně štěstí při modlení a hledání toho pravého produktu/služby.