abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 10:55 | Pozvánky

    Organizátoři konference LinuxDays ukončili veřejné přihlašování přednášek. Teď je na vás, abyste vybrali nejlepší témata, která na letošní konferenci zaznějí. Hlasovat můžete do neděle 7. září. Poté podle výsledků hlasování organizátoři sestaví program pro letošní ročník. Konference proběhne 4. a 5. října v Praze.

    Petr Krčmář | Komentářů: 8
    dnes 02:22 | Nová verze

    Byla vydána verze 11.0.0 vizuálního programovacího jazyka Snap! (Wikipedie) inspirovaného jazykem Scratch (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 06:00 | Komunita

    Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma. Vypíchnout lze, že v Plasmě byl implementován 22letý požadavek. Historie schránky nově umožňuje ohvězdičkovat vybrané položky a mít k ním trvalý a snadný přístup.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    30.8. 20:00 | Nová verze

    Wayfire, kompozitní správce oken běžící nad Waylandem a využívající wlroots, byl vydán ve verzi 0.10.0. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu. Videoukázky na YouTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    30.8. 04:00 | Komunita

    Před necelými čtyřmi měsíci byl Steven Deobald jmenován novým výkonným ředitelem GNOME Foundation. Včera skončil, protože "nebyl pro tuto roli v tento čas ten pravý".

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    29.8. 18:33 | Zajímavý článek

    Nové číslo časopisu Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 156 (pdf).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    29.8. 15:11 | Nová verze

    Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 25.8.1. Přehled novinek v Changelogu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    29.8. 12:11 | IT novinky

    Včera večer měl na YouTube premiéru dokumentární film Python: The Documentary | An origin story.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    28.8. 23:33 | Nová verze

    Společnost comma.ai po třech letech od vydání verze 0.9 vydala novou verzi 0.10 open source pokročilého asistenčního systému pro řidiče openpilot (Wikipedie). Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    28.8. 21:55 | Nová verze Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    Pro otevření více webových stránek ve webovém prohlížečí používám
     (81%)
     (8%)
     (2%)
     (3%)
     (4%)
     (1%)
    Celkem 124 hlasů
     Komentářů: 9, poslední 28.8. 11:53
    Rozcestník

    CNC wokflow - Engraving - Free software

    26.12.2014 21:59 | Přečteno: 3064× | Žumpa | Výběrový blog | poslední úprava: 27.12.2014 00:16

    Kamoš mi doniesol dosku že chce do nej vyfrézovať Horňanský znak a nápis Horňany. Tak až niekedy pôjdete okolo, uvidíte výsledok na novej autobusovej zástavke. Tento postup je len taká rýchlovka, sa mi nechce brúsiť nástroj aby som to dokončil, tak radšej niečo napíšem ;-)

    Dostal som podklady vo fakt mizernej forme (ten vľavo je už môj upravený).



    Obrázok som prehnal cez potrace a potom tak tri hodinky čistil v Inkscape.
    convert somefile.png somefile.pnm             # PNG to PNM
    potrace somefile.pnm -s -o somefile.svg       # PNM to SVG
    
    Inak Inkscape to vie tiež prehnať cez potrace a ešte je tam k tomu klikátko s nastaveniami. Keď som to robil, tak som pozabudol na túto fjučúru.
    Path -> Trace Bitmap...
    Obrázok som uložil ako AutoCad DXF R12.

    Znak Horňan som prehnal cez F-Engrave, nastavil výslednú veľkosť, priemer a uhoľ nástroja. Cleanup (vyčistenie plôch) som nerobil, kámoš chcel aby to malo nejakú patinu. Teda aj tá doska je prežratá červotočmi a opracovaná len tak na oko.

    Výsledný kód som natiahol do LinuxCNC (EMC2) je do ovládač pre CNC mašiny. Vyfrézoval som znak. Pred samotnou prácou odporúčam si skontrolovať rozmery a odsadenie od bodu nula. Niektorú softy občas vyprodukujú chybu, ktorá sa ale pohľadom dá väčšinou odhaliť.


    Ďalším krokom bol nápis, dosť slobodných písmen nájdete napríklad na Google Fonts.

    Font som potom dal previesť do kriviek. Pretože nápis je dlhší ako moja mašina, musel som ho rozdeliť na HOR a ŇANY. Na fotkách je to asi aj zrejmé.


    Aj nápis je vyprodukovaný s F-Engrave. Len bacha keď budete takto kúskovať prácu, stále si treba kontrolovať skutočnú veľkosť s tým čo vidíme v LinuxCNC a zas tie nulové súradnice. Nikomu sa nedá veriť ani sebe, natoš softvéru, že.

    Na fotkách to nieje vidieť, ale ten znak bude na oboch koncoch tabule, práve ten druhý ostal rozrobený, tak zajtra nabrúsim frézku a pokračujem.

    Všetok tu spomínaný softvér je slobodný.

    Pekné sviatky.        

    Hodnocení: 100 %

            špatnédobré        

    Anketa

    Čo vy a CNC
     (13 %)
     (13 %)
     (9 %)
     (1 %)
     (4 %)
     (4 %)
     (12 %)
     (61 %)
     (10 %)
    Celkem 69 hlasů

    Obrázky

    CNC wokflow - Engraving - Free software, obrázek 1 CNC wokflow - Engraving - Free software, obrázek 2 CNC wokflow - Engraving - Free software, obrázek 3 CNC wokflow - Engraving - Free software, obrázek 4

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    xkucf03 avatar 26.12.2014 23:28 xkucf03 | skóre: 49 | blog: xkucf03
    Rozbalit Rozbalit vše Re: CNC wokflow - Engraving - Free software

    Super! Zrovna dneska jsem si vzpomněl na tvůj první článek a říkal si, bych si od tebe rád něco dalšího o CNC přečetl :-)

    Mám rád, když se lidé přou, znamená to, že vědí, co dělají, a že mají směr. Frantovo.cz, SQL-DK, Relational pipes
    Bedňa avatar 27.12.2014 00:03 Bedňa | skóre: 34 | blog: Žumpa | Horňany
    Rozbalit Rozbalit vše Re: CNC wokflow - Engraving - Free software
    Tak asi som to nejak zachytil na diaľku, niekedy si hovorím, nič nieje náhoda :-) Spravil by som aj screenshoty s popisom, len sa mi stalo niekoľko nepríjemností za sebou na kompe a poslednou bol zhebnutý zdroj a téma sa mi nejak rozbila. Pretože mám vytunený desktop ako fetiš, nedalo mi sem hodiť screenshoty. Zálohujem kopec vecí, ale toš na niektoré... Mno ešte mám asi postup vyľadenia niekde odložený, ja už budem fakt všetko hádzať na do Gitu, lebo to si človek hovorí, toto nieje problém však si pamätám ako som to robil a zistil som že prd.

    Späť k CNC. Inak dosť dlho som na tom robil pidiveci z hliníku, mosadze a nakoniec aj z plastu. Vlastne odlievacie formy, jako tá práca ma zo začiatku bavila ako výzva, potom ma to začalo neskutočne štvať. Vyberať pididrážky s frézou priemeru 1mm je proste hrozná vec, už to nechcem v živote robiť :-) Až bude niečo zaujímavé, tak zas napíšem. Hlavne by to chcelo preraziť so slobodným softvérom korporátnu strojárinu, kde je všetko uzavreté a každý znovu a znovu objavuje koleso, pritom by to stačilo otvoriť a všetko by bolo lacnejšie.
    KERNEL ULTRAS video channel >>>
    =^..^= AmigaPower® avatar 27.12.2014 03:19 =^..^= AmigaPower® | skóre: 30 | blog: BLB | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: CNC wokflow - Engraving - Free software
    CNC jsme měli v Pragovce, taky tam strkáš ten děrnej pásek? :-D
    Bedňa avatar 27.12.2014 10:46 Bedňa | skóre: 34 | blog: Žumpa | Horňany
    Rozbalit Rozbalit vše Re: CNC wokflow - Engraving - Free software
    Tak to ste mali ešte NC, ale poznám také mašiny, ale to už je skôr do múzea :-)
    KERNEL ULTRAS video channel >>>
    27.12.2014 00:28 manasekp | skóre: 29 | blog: manasekp | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: CNC wokflow - Engraving - Free software
    pekna prace, nemam tuseni jak se toto dela ale libi se me to :-)
    BIOKOMP | Cas od casu se pokousim nekoho srazit k zemi abych se tam nevalel sam.
    Bedňa avatar 27.12.2014 12:04 Bedňa | skóre: 34 | blog: Žumpa | Horňany
    Rozbalit Rozbalit vše Re: CNC wokflow - Engraving - Free software
    Tak pridám pár videí :-)
    Frézovanie písmena N

    Tieto sú staré, ešte keď som začínal, bohužiaľ nič som odvtedy nenatáčal.
    Anuloid v compe
    Frézovanie anuloidu
    Frézovanie nápisu Linux

    Takto to vypadá v F-Engrave, ten vlastne vypočíta kade bude fréza chodiť. To sú tie biele čiary.
    KERNEL ULTRAS video channel >>>
    27.12.2014 09:15 marek_hb
    Rozbalit Rozbalit vše Re: CNC wokflow - Engraving - Free software
    mě se osvedčilo autotrace + trasování bitmapy přímo v inkscape - má možnosti náhledu a výběru z několika variant trasování a je to takové "jednodušší"
    Bedňa avatar 27.12.2014 10:49 Bedňa | skóre: 34 | blog: Žumpa | Horňany
    Rozbalit Rozbalit vše Re: CNC wokflow - Engraving - Free software
    Ja takéto veci skoro vôbec nerobím a na trasovanie v Inkscape som si spomenul, keď som to mal skoro hotové, nepoužil som to hádam rok.
    KERNEL ULTRAS video channel >>>
    27.12.2014 17:29 Normotron | skóre: 4 | blog: truhlarina
    Rozbalit Rozbalit vše Re: CNC wokflow - Engraving - Free software
    S CNC pracuji obvykle často a právě Inkscape + QCAD se mi osvědčil na přípravu věcí pro tvarování. Nyní používám také Alphacam a další případně propojení přímo z naší app Pripravto.cz . Tam je nyní již také možné používat výstupy pro CNC.

    Mimo to jsem minule jsem zkoušel pracovat s DXF2GCODE, docela to na X serveru funguje, ale chtěl jsem automatizovat převod na serveru, ale nešlo to rozjet bez X, používáte to?

    Btw mám otázku myslíte, že by služba, která by umožňovala převod DXF (s vrstvami) na NC kód měla smysl?
    Navrhování a příprava výroby nábytku - připravto.cz
    27.12.2014 17:34 Normotron | skóre: 4 | blog: truhlarina
    Rozbalit Rozbalit vše Re: CNC wokflow - Engraving - Free software
    mimo to jsem si teď vzpomenul, že i pro Inkscape existuje nějaký CAM plugin, který umí ISO a má myslím i gravírování. Ale ještě jsem ho nezkoušel.
    Navrhování a příprava výroby nábytku - připravto.cz
    Bedňa avatar 27.12.2014 20:00 Bedňa | skóre: 34 | blog: Žumpa | Horňany
    Rozbalit Rozbalit vše Re: CNC wokflow - Engraving - Free software
    Je to plugin gcodetools od Nicka a používam ho k plnej spokojnosti. V Inkscape si nakreslím cesty a cez plugin vygenerujem, toto funguje výborne. Gravírovanie mi príde lepšie v F-Engrave, ale zas som moc negravíroval, tak neviem. Pocketing tam nefunguje úplne spoľahlivo na to používam jsCut (heh JavaScript, ale pod Linuxom som nenašiel žiadnu slobodnú náhradu).
    KERNEL ULTRAS video channel >>>
    xkucf03 avatar 27.12.2014 18:13 xkucf03 | skóre: 49 | blog: xkucf03
    Rozbalit Rozbalit vše Nezávislost
    Btw mám otázku myslíte, že by služba, která by umožňovala převod DXF (s vrstvami) na NC kód měla smysl?

    Služba jako démon, který běží někde na mém serveru (a je pod svobodnou licencí) ano. Ale služba, která běží u někoho cizího, ne. Ten proces výroby by měl být nezávislý a autonomní – rozhodneš se předělat návrh a poslat ho do stroje… tak tohle by mělo fungovat i bez připojení k Internetu a bez závislosti na někom třetím.

    Je to stejné jako se softwarem – taky bys měl být schopný to zkompilovat, sestavit a vydat novou verzi, i kdyby nic kolem nefungovalo a měl jsi jen pár svých strojů odstřižených od zbytku světa.

    Mám rád, když se lidé přou, znamená to, že vědí, co dělají, a že mají směr. Frantovo.cz, SQL-DK, Relational pipes
    Bedňa avatar 27.12.2014 19:54 Bedňa | skóre: 34 | blog: Žumpa | Horňany
    Rozbalit Rozbalit vše Re: CNC wokflow - Engraving - Free software
    V Inkscape sa kreslí naozaj výborne, robím v tom všetku prácu s krivkami.

    dxf2gcode som použil raz, tak neporadím.

    Keď pohľadáš, tak CLI programov na prevod z DXF do gcode nájdeš dosť, tak už len skúšať akej sú kvality.

    Osobne som za natívne aplikácie a neviem či by som takú službu využil.
    KERNEL ULTRAS video channel >>>
    Bedňa avatar 28.12.2014 00:15 Bedňa | skóre: 34 | blog: Žumpa | Horňany
    Rozbalit Rozbalit vše Re: CNC wokflow - Engraving - Free software
    A ešte jedna vec ma napadla s Inkscape sa dá pracovať cez terminál.
    KERNEL ULTRAS video channel >>>
    28.12.2014 05:44 xxxxxxxxxxx | skóre: 13 | blog: rhrtshrth
    Rozbalit Rozbalit vše Re: CNC wokflow - Engraving - Free software
    Pěkný pěkný! :-)
    Bedňa avatar 28.12.2014 14:49 Bedňa | skóre: 34 | blog: Žumpa | Horňany
    Rozbalit Rozbalit vše Re: CNC wokflow - Engraving - Free software
    Dík.
    KERNEL ULTRAS video channel >>>
    28.12.2014 19:57 Šangala | skóre: 56 | blog: Dutá Vrba - Wally
    Rozbalit Rozbalit vše Re: CNC wokflow - Engraving - Free software

    Musíš přidat jak na posuvu tak na osách :-)

    Vážně: Dobrá práce a zajímavý postup.
    To, že trpíš stihomamem, ještě neznamená, že po tobě nejdou. ⰞⰏⰉⰓⰀⰜⰉ ⰗⰞⰅⰜⰘ ⰈⰅⰏⰉ ⰒⰑⰎⰉⰁⰕⰅ ⰏⰉ ⰒⰓⰄⰅⰎ ·:⁖⁘⁙†
    Bedňa avatar 29.12.2014 05:07 Bedňa | skóre: 34 | blog: Žumpa | Horňany
    Rozbalit Rozbalit vše Re: CNC wokflow - Engraving - Free software
    Dík bratu. Ono pracovať so slobodným softvérom v strojarine nieje úplne sranda, zrovna teraz som narazil na novo vznikajúci projekt, tak to vidím na článok. Mno ešte mu tam musím nahlásiť nejaké bugy a spraviť preklady, ale som v siedmom nebi.
    KERNEL ULTRAS video channel >>>
    29.12.2014 14:02 xxxxxxxxxxx | skóre: 13 | blog: rhrtshrth
    Rozbalit Rozbalit vše Re: CNC wokflow - Engraving - Free software
    fakt? To jsem moc moc zveděavej! :-)
    Bedňa avatar 29.12.2014 23:26 Bedňa | skóre: 34 | blog: Žumpa | Horňany
    Rozbalit Rozbalit vše Re: CNC wokflow - Engraving - Free software
    Je to najlepší slobodný 2/2,5D CAM čo som kedy videl. Nehovoriac že to krásne vykresľuje v 3D. Má postprocesor pre Linux CNC asi už budem používať len tento softvér pre dané použitie. Teda vlastne s týmto robím najviac.
    KERNEL ULTRAS video channel >>>
    30.12.2014 00:27 xxxxxxxxxxx | skóre: 13 | blog: rhrtshrth
    Rozbalit Rozbalit vše Re: CNC wokflow - Engraving - Free software
    Tak to jsem zvědavej jako prase! :-) Udělej určitě článek prosím! :-)
    Bedňa avatar 30.12.2014 00:48 Bedňa | skóre: 34 | blog: Žumpa | Horňany
    Rozbalit Rozbalit vše Re: CNC wokflow - Engraving - Free software
    Mno a dokomentáciu má len v Nemčine, našťastie je to strojárska suchárina, to je jediné čo viem v tej ich krásnej reči. Tak plánujem urobiť mu preklad do angličtiny a slovenčiny (češtiny) a keď to budem mať hotové ohromiť, že o to má fakt niekto záujem. Podľa mňa kto sa vyzná do problematiky, padne na prdel.
    KERNEL ULTRAS video channel >>>
    30.12.2014 08:44 Šangala | skóre: 56 | blog: Dutá Vrba - Wally
    Rozbalit Rozbalit vše Re: CNC wokflow - Engraving - Free software
    Tak šup šup článek, a englištinu na čehúnštinu a šlovenčinu kašli, tento typ software jen velmi málo lidí používá lokalizovaný (jen ve Francúzi semo-tamo). Na spoustu věcí nemá čehúnština a šlovenčina (ustálené) termíny, tak si tam pak každý, v dobré víře, vymýšlí co ho napadne a člověk se f tom pak motá jak Maďar v kukuřici.
    To, že trpíš stihomamem, ještě neznamená, že po tobě nejdou. ⰞⰏⰉⰓⰀⰜⰉ ⰗⰞⰅⰜⰘ ⰈⰅⰏⰉ ⰒⰑⰎⰉⰁⰕⰅ ⰏⰉ ⰒⰓⰄⰅⰎ ·:⁖⁘⁙†
    Bedňa avatar 31.12.2014 02:24 Bedňa | skóre: 34 | blog: Žumpa | Horňany
    Rozbalit Rozbalit vše Re: CNC wokflow - Engraving - Free software
    Minimálne na angličtinu to spravím. Ovšem natrafil som na problémy ktoré to bude chcieť vytuniť. Napr. v kóde s načítaním dxf som počet riadkov prepísal na milión a segfaultuje to. Je to v céčku v ktorom som 20 rokov nenapísal riadok a netuším kde je chyba.
    KERNEL ULTRAS video channel >>>
    31.12.2014 16:53 Šangala | skóre: 56 | blog: Dutá Vrba - Wally
    Rozbalit Rozbalit vše Re: CNC wokflow - Engraving - Free software
    Zkus valgrind, mohlo by tě to nasměrovat, nebo požádej o pomoc :).
    To, že trpíš stihomamem, ještě neznamená, že po tobě nejdou. ⰞⰏⰉⰓⰀⰜⰉ ⰗⰞⰅⰜⰘ ⰈⰅⰏⰉ ⰒⰑⰎⰉⰁⰕⰅ ⰏⰉ ⰒⰓⰄⰅⰎ ·:⁖⁘⁙†
    =^..^= AmigaPower® avatar 29.12.2014 16:49 =^..^= AmigaPower® | skóre: 30 | blog: BLB | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: CNC wokflow - Engraving - Free software
    pravou ruku na stůl!!! :-D
    Bedňa avatar 29.12.2014 23:27 Bedňa | skóre: 34 | blog: Žumpa | Horňany
    Rozbalit Rozbalit vše Re: CNC wokflow - Engraving - Free software
    To sa nedá :-D
    KERNEL ULTRAS video channel >>>

    Založit nové vláknoNahoru

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.