Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
get_all_articles.py
vám stiahne z Wikipedie všetky názvy slovenských článkov.LANGUAGE = "sk"
a do main_categories
stačí vložiť názvy kategórí z hlavnej stránky Wikipedie v danom jazyku.cat list/list.txt | wc -l 215128
sort list/list.txt | uniq -c | sort -nr | head 545 Imagine_Peace_Tower 189 Super_Jamato_(trieda_lodí) 189 Rimava_(rieka) 174 Slaná 165 Sovetskij_Sojuz_(trieda_lodí) 165 Scharnhorst_(trieda_lodí) 165 Jamato_(trieda_lodí) 165 Bismarck_(trieda_lodí) 163 Šinano_(lietadlová_loď) 157 CirochaMožno existuje nejaké elegantnejšie riešenie pre stiahnutie článkov z Wikipedie, ale neviem o ňom. Takže som si extrahoval len unikátne názvy:
awk '!seen[$0]++' list/list1.txt > list/list-uniq.txtPočet jedinečných článkov je v skutočnosti 15723.
cat list/list-uniq.txt | wc -l 15723
download.py
.
Všetky články sa sťahujú do priečinku articles. Ak sa z nejakého článku nepodarí extrahovať text,
tak sa zaloguje do errors/error_save_article.txt. (články sa u mńa práve sťahujú)echo Dom | ./majka -f w-lt.sk.fsa dom:k1gInSc1 dom:k1gInSc4 dom:k1gInSc5 dom:kATo nám to vypľuje, že je to Substantivum, rod mužsḱý neživotný, číslo jednotné v páde 1, 4 a 5. Do ľudského jazyka si to dekódujete pomocou tejto nápovedy.
get_all_articles_special.py
a stiahol 307149 názvov strániek. Na záver sa zacyklil , takže som skript musel vypnúť ručne. Nemajú to vyvhytané, pretože posledná stránka sa opakuje stále dookola. Teraz sa stánky sťahujú, mno kopec z nich sú obsahovo prázdne, ako je vidieť na obrázku nižšie.
Tiskni
Sdílej:
To je najlepšie.
Stiahneš: stiahneš
Výpis a spracovanie (nič extra ťažké): wiki.openzim.org/wiki/Zimlib
bliká to jako když vomylem máčknu banner s čínskou reklamou :O :O :D ;D
nóó tak vod nás angelinu pozdravuj :D ;D
Na záver sa zacyklil , takže som skript musel vypnúť ručne. Nemajú to vyvhytané, pretože posledná stránka sa opakuje stále dookola.Majú vychytané. Viď poslednú stránku toho zoznamu.
Teraz sa stánky sťahujú, mno kopec z nich sú obsahovo prázdne, ako je vidieť na obrázku nižšie.Ak dáš tie a la prázdne stránky editovať, tak zistíš, že nie sú prázdne. Máš označené, že prázdná stránka, ale tá stránka má a la užitočný text pre používateľa (myslený text vľavo v článku).
na nvidii nejlíp :D ;D
Mno jelikoz ses evidentne debil, kterej neumi stahnout databazi, a pripadne si ji nalejt do vlastni instance mediawikiNechcem si inštalovať softvér ktorý nebudem používať. Uvítal by som klasické zipko všetkých stránok. Niečo som dal teraz sťahovať, ale netuším čo v ňom bude (https://dumps.wikimedia.org/backup-index.html). Inak používam knižnicu, ktorá používa officiálne Wikipedia API, takže to robí trafic medzi 50 - 100kbit/s. To robím väčší DDOS, keď si pustím niečo na YT. 99% požiadaviek aj tak vybaví keš.