Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
GET / HTTP/1.1 Host: www.svobodni.cz User-Agent: Mozilla/5.0 (X11; U; Linux i686; en-US; rv:1.9.1.9) Gecko/20100501 Iceweasel/3.5.9 (like Firefox/3.5.9) Accept: text/html,application/xhtml+xml,application/xml;q=0.9,*/*;q=0.8 Accept-Language: en-us,en;q=0.5 Accept-Encoding: gzip,deflate Accept-Charset: ISO-8859-1,utf-8;q=0.7,*;q=0.7 Keep-Alive: 300 Connection: keep-alive HTTP/1.1 200 OK Date: Sun, 23 May 2010 22:23:13 GMT Server: Microsoft-IIS/6.0 X-Powered-By: ASP.NET X-AspNet-Version: 2.0.50727 Cache-Control: private Content-Type: application/xhtml+xml; charset=utf-8 Content-Length: 30972
Některé případy by pravděpodobně bylo možno vyřešit s pomocí balíku WineTřeba jim to jede na Wine
ACTA zakazuje obcházení DRM, konkrétně oproti stávajícímu českému právu kriminalizuje i zařízení, která mají vedle obcházení DRM i jiný podstatný obchodně významný účel nebo užití. ACTA vyžaduje trestněprávní odpovědnost pro „malé piráty“ (tj. za sdílení pro osobní potřebu) a za natáčení v kině. ... Pokud kina chtějí (nebo to po nich vyžadují distributoři filmů), mohou si zákaz natáčení dát do smluvních podmínek a na návštěvnících, kteří by zákaz porušili, vymáhat smluvní pokutu v občanskoprávním řízení. Bude záležet pouze na autorovi, jak své dílo ochrání – nabízí se kombinace technických prostředků a smluvních pokut za jejich nedovolené obcházení. A bude záležet na spotřebiteli, jestli bude ochotný takové podmínky přijmout a smíří se s potenciálními omezeními, která z toho plynou.takze si to shrnme... ACTA, DRM, DMCA a podobna zumpa ano... jenom se tomu bude rikat svobodny souhlas se smluvnimi podminkami a za poruseni techto svobodne odslouhlasenych podminek nebude nasledovat trest, ale smluvni pokuta.
No, mělo by to jednu drobnou váhodu - daný "pirát" by nebyl trestně odpovědný - neměl by záznam v rejstříku atp.to jeste nic neznamena... ve smluvnich podminkach muze byt, ze v pripade poruseni smlouvy te zapisou na ,,seznam piratu''... a napr. ISP se mohou svobodne rozhodnout, ze lidem na tomto seznamu nebudou poskytovat pripojeni, protoze nechcou, aby nekdo zneuzival jejich sit. a hned tu mame HADOPI v podani svobodneho trhu. a tak by se dalo pokracovat...
Takže "slobodne" sa rozhodneme (keďže nebudeme mať inú možnosť - korporácie si predsa "nekonkurujú") že sa necháme zdierať.Slobodně bez těch uvozovek. Pokud bude poptávka (=lidi budou chtít) nějaké zboží/služby za daných podmínek, tak si je koupí. Pokud je nikdo nebude nabízet, vznikne firma, která bude.
A štát ktorý by teoreticky mal obraňovať všetkých občanov aby mali čo možná čo najrovnejšie práva a možnosti.Áno. Stát by měl zajistit co nejrovnější podmínky pro všechny. To ovšem neznamená, že bude nařizovat člověku, co musí dělat a jaké služby musí nabízet.
Bude podporovať korporácie (veď ste im to predsa podpísali, tak čo teraz reptáte, no nie?)Ale pokud někdo někomu něco podepíše, je za to zodpovědný - nevidím tam tu "podporu korporací". Připomíná mi to reptání yntelygentů, co si půjčí u firmy A peníze na novou televizi, zjistí, že nezvládají splácet, tak si půjčí u firmy B, pak u firmy C a takhle dokola, až místo 30k za novou plazmu dluží 0.5M a mají za dveřmi exekutora.
Chcú takú dokonalú slobodu pre jednotlivca, že budeš podľa možnosti dokonalé sám (t.j. proti mega firmám urobíš ešte menej ako teraz, keď ti budú škodiť).*facepalm*. Ty slavné "mega korporace", "elity" potřebují i pro svoje výrobky/služby odbyt. A pokud o jejich výrobky/služby nebude zájem, budou tyhle slavné "mega korporace" v řiti jako kterákoliv jiná firma co zaspala dobu.
Nikde som nečítal čo strany urobia reálne pre zvýšenie prímu do štátneho rozpočtu. Slovenská akadémia vied navrhla (urobili analýzu) zvýšiť príjmi štátneho rozpočtu zo zisku z majetku!!! Si píšte, že ani jedna zo strán (ani na Slovensku ani v Čechách) to nemá vo svojom programe!!!!!Proč tři vykřičníky? Jinak, extra danit zisk z majetku (ať je to co je to) je vážně geniální nápad. Takže já si poctivě našetřím na druhý byt, část dokryju hypotékou, a byt budu pronajímat. Nebo investuji do akcií/komodit. A za vašeho jásotu mi to stát bude ještě víc danit? Děkuju pěkně. Pokud vám to ještě z toho příkladu nedošlo... Zisk z majetku zní pro někoho asi hodně nespravedlivě - co si to ten parchant dovoluje, nevydělávat si poctivou prací! - ale ten původní majetek, který generuje zisk si člověk musel vydělat zpravidla prací (ok, existují výjimky jako dědictví, ale to je už pokryto dědickou daní). Je jen váš problém, že vy jste svůj příjem prožral a někdo jiný investoval a teď na tom vydělává.
Slobodně bez těch uvozovek. Pokud bude poptávka (=lidi budou chtít) nějaké zboží/služby za daných podmínek, tak si je koupí. Pokud je nikdo nebude nabízet, vznikne firma, která bude.To v případě autorských děl půjde dost blbě, protože aby nějaká firma mohla tyhle služby nabízet, musela by napřed mediálním dinosaurům podepsat, že je nabízet nebude. Bez toho podpisu bude mít sice úžasnou službu, ale nebude mít přes tu službu co nabízet.
Smysl tohoto mi zůstává skryt. Pokud založím nahrávací společnost, která bude mít výhodnější podmínky jak pro tvůrce obsahu (nevýhradní smlouva), tak pro zákazníky na druhé straně (právo redistribuce), tak nikomu nic podepisovat nemusím, ne? Mediálním dinosaurům? Proč? (de iure samozřejmě, neboť v reálu by za mnou přišla dvojice chlapíků v černém a důrazně by mi vysvětlila, komu tady kdo platí)Slobodně bez těch uvozovek. Pokud bude poptávka (=lidi budou chtít) nějaké zboží/služby za daných podmínek, tak si je koupí. Pokud je nikdo nebude nabízet, vznikne firma, která bude.To v případě autorských děl půjde dost blbě, protože aby nějaká firma mohla tyhle služby nabízet, musela by napřed mediálním dinosaurům podepsat, že je nabízet nebude. Bez toho podpisu bude mít sice úžasnou službu, ale nebude mít přes tu službu co nabízet.
Ja nehovorím dodatočne zdaniť. Ja hovorím zvýšiť podiel z daní na zisku z majetku.=Víc zdanit.
Ale z dlhodobého hľadiska to zvýšenie môže pomôcť trochu narovnať pomery v spoločnosti.Narovnat poměry ve společnosti? Jako že "každý podle svých možností, každému podle jeho potřeb"? To už tu jednou bylo, a moc se to neosvědčilo.
Takže nedôverujete analýze, ktorú urobila vedecká spoločnosť? Možno aj o nich si myslíte že sú vyžírky.Já netvrdím, že té analýze nevěřím. Já tvrdím, že větší danění bohatších (=zpravidla schopnějších) je cesta do pekel.
A ja mám fakt nadpriemerný plat (a to aj na české pomery) a nemôžem si dovoliť robiť to čo ste povedal.Tady reagujete na co? Nějak jsem se ztratil...
A k tomu autorskému právu. Ak preberieme ACTU do našich štátnych zákonov, tak sa k nám prídu čínsky súdruhovia učiť ako sa robí ten firewal.Nikde netvrdím, že chci aby ACTA prošla.
poznáte nejakých ľudí čo takto urobili?No, tak rok zpátky se tu objevovaly tyhle případy v médiích. Ale osobně naštěstí nikoho ne.
ale dane z prímu z práce by som zase znížil (áno aj managorom s 2mil.KČ za rok - aj keď tu by to bolo už na zamyslenie)Opět stejná otázka - proč chcete lidi s příjmem z majetku zdanit víc?
To s tým druhým bytom.Tak si místo toho představte třeba investici do akcií, do komodit, stavební spoření atd...
Pretože by sa znížila zbytočná miera nerovnosti medzi tými čo pracujú a tými čo majú zisk z kapitálu.Jako bych to neříkal. Proč bych měl být víc zdaněný, když vy si za část vašeho příjmu pojedete na dovolenou a já ty peníze investuji a budou mi generovat zisk?
Nie je cieľom ekonomiky rozdeľovať prostriedky, výrobky a energiu? Podľa toho ako si kto zaslúži t.j. je užitočný pre ostatných?Ne. Podle toho, kolik mu jsou ostatní za jeho práci/poskytnutí jeho majetku ochotni dát.
Tí chudnúci pracujúci menej robia? alebo sú lenivý? A tí čo bohatnú naozaj tak nesmierne prispievajú k spoločnosti, že si to naozaj zaslúžia?Pracující chudnou? Cožeto? Ale fakt je, že bohatší (=majitelé úspěšných firem, úspěšní podnikatelé) vytváří velké množství pracovních míst. Pořádně jim to, že si dovolují pracovat třeba 12h denně, 7 dní v týdnu, bez dovolených osolte, zdaňte a oni se na to vyfláknou a najednou zjistíte, že ani ta pracovní místa pro "obyčejné lidi" nějak nejsou...
Nebo že vydělává na lichvě (všechny ty rychlopůjčky se šílenými úroky).No, ale tyhle půjčky evidentně lidem vyhovují - proč by si jinak ty půjčky brali?
Z druhé strany ale nevidím jediný důvod, proč by měl někdo mít možnost dávat enormní úrokyA proč by tu možnost mít neměl?
Z druhé strany ale nevidím jediný důvod, proč by měl někdo mít možnost dávat enormní úrokyJá zase nevidím jediný důvod, proč by někdo měl mít možnost prodávat tvrdý alkohol. Vždyť tím také způsobuje spoustu tragédií.
No právě, že podobná žumpa ne. Současný systém totiž platí pro všechny, ať už se k něčemu zavážou nebo neje hodne naivni si myslet, ze by vydavatelske spolecnosti nechtely zneuzit sve postaveni na trhu a zacit diktovat podminky uziti autorskych del. vzdyt proto lobuji za ACTA, DRM a svinstva na bazi DMCA... musi to tak delat, protoze soucasna legislativa jim dikybohu takove prasarny neumoznuje.
Mimochodem, když si vybíráš rohlíky v supermarketu, také je všechny nejprve seřadíš podle nějakých kritérií, nebo prostě vybereš nějaké, co ti na vrchu padnou do oka?Aha, tvým problémem je zjevně čtení. Nuže. Rohlíky vybírám dle jasného klíče. A to: z těch, které jsou relativně nahoře, vybírám ty větší, méně solené a více opečené. Kvalitu rohlíku zaokrouhluji; existují pro mě tři stupně kvality rohlíku - velmi pěkný, průměrně pěkný, ošklivý (jiné kvality než vizuální při nákupu rohlíku neposuzuji - leda by rohlík nějak moc smrděl). Neboli: mám zcela jasný klíč k výběru rohlíku, jen pracuji s jinou množinou rohlíků, než jsou všechny rohlíky v dané nádobě - je to vlastně podmnožina všech rohlíků v dané nádobě. Samozřejmě nemám důvod rohlíky (nebo dokonce všechny rohlíky v nádobě) řadit; nejprve z množiny, která slouží jako zdroj rohlíků, beru rohlíky kvality tři, pak dva. Rohlíky kvality jedna neberu, nemám-li mimořádný hlad a není-li možné si koupit jiné potraviny. Nepotřebuji vědět, který z rohlíků kvality tři je ten nejlepší, takové třídění je pro mě moc jemné. A opakuji: I kdyby byly vybrány náhodně, pak je klíčem nějaké losování. A náhodně, nebo pseudonáhodně - to už je jedno.
Jasně, místo toho, abys kontaktoval přímo redakci a zeptal se jich, jak už ti bylo AFAIK doporučovánoAle já jsem ji kontaktoval - dokonce několikrát.
tapetuješ diskuse pod každým článkem z této série.To není přesné. Přesněji: pod každým, dokud jsem nedostal odpověď. Zítra se ptát nebudu - a proč taky.
Nemyslím si, že lžu.Myslet si to samozřejmě můžeš. Já si zas myslím, že hezky zpívám.
Naopak si myslím, že jsem uhodil hřebíčkem na hlavičku.Hřebíček v tvé hlavičce by leccos vysvětloval...
Milý trolleDěkuji.
pokud si myslíš, že jsi hlasem svědomíNemyslím. Proč?
tak se pleteš.Nemyslím si to, a tak se ani nemohu plést.
Ve výběru stran nebylo nic podlého, diskriminačního nebo zaujatého. Prostě jsem vzal 10 stran, které byly v den, kdy jsem rozesílal dotazy, uvedeny na deseti prvních příčkách v nějakém průzkumu veřejného mínění.(Pominu, že tyto věty si odporují.) Ano, takovou nebo jinou odpověď jsem si už několik článků přál. Ale proč nejde odpovědět bez urážek - to nevím. Nicméně ten průzkum bych fakt chtěl vidět.
pokud by to nekoho zajimalo - zde je velmi zajimavy clanek Petra Macha, na tema "co bych udelal kdybych to tu ted vedl ja" :)
je to vycuc z prednasky, video z one prednasky je zde
Duševní díla samozřejmě nepadají z nebe a jejich vývoj něco stojí.No, a dal...? Kde se ten vyvoj zaplati, kdyz vubec nebude existovat koncept intelektualniho vlastnictvi? To pan autor nejak pozapomnel vysvetlit.
Očekávám standardní námitku "každej to bude moct okopírovat", kterou prostě neberu, okopírovat nějakou technologii resp. produkt není u sofistikovanějších věcí žádná prdel a laciná záležitost, to je defacto stejnej vývoj jako ten původní.A to mluvite o kterem z oboru, kde se dneska patenty pouzivaji...? Vite to o vsech? Pokud ne, je z principu existence patentu nutna. Navratnost investic je jednim ze zakladnich piliru inovace, at se vam to libi nebo ne. A pokud ho podkopete, nebude to fungovat. Muzem se samozrejme bavit o tom, zda je aktualni implementace patentovych ochran idealni -- to zcela jiste neni. Ale celkove zrusit pojem intelektualniho vlastnictvi je proste nesmysl.
Často jsou také nakupovány zbytečně výkonné stroje.
Když my nemůžeme ani naznačovat... Na jednom úřadu si pořídili krásnou mašinku: 3x HP server (2xXeon, 32GB RAM), a k tomu 3x diskové pole (jak jinak, ono je těch 8 disků v každém serveru hrozně málo), každé s 12x 15kRPM disky. Neuvěříte, co jim na tom běží. Exchange server pro 100 lidí. Převáděná pošta měla jen nějakých 40GB a největší zátěž to mělo nějakých 5%.
Na druhou stranu, pokud by se koupilo něco levnějšího, stejně by se neušetřilo. Jen by se koupilo více nábytku (nebo dražší), více tiskáren (těch cca 60 je totiž málo) apod. takže transparentnost výběrových řízení šetření nepomůže. Pokud má úřad přiděleno 50mil, tak je prostě utratí. Jakkoliv. Tento systém je třeba změnit, a až pak si hrát na průhledné zakázky.
Patrne panum z SSO zustala utajena existence SVP, kteryzto instrument zajistuje prave to, ze skola MUZE v danych mantnelech (RVP) ucit presne to, co potrebuje.Naopak. Tohle máme zakotveno v programu. Vždyť ŠVP schvaluje školská rada, která je složena ze zástupců těch, kteří se mají dohodnout, co se vlastně bude učit. Proč ale psát do programu zrovna ŠVP, což je název, který se může kdykoli ad-hoc změnit a my kvůli tomu budeme muset upravovat program. Jen konstatujeme, že otázka na podporu konkrétního softwaru při výuce na školách je částečně irelevantní, neboť by to měla mít škola ve svém ŠVP a stát do toho nemá co kecat.
Nebo, coz je moznost, ktere se desim, je predstava takova, ze rodice si reknou, co chteji (same jednicky pro nase mazanky), dtto zaci/studenti (nechceme se ucit nic, beztak je to vsechno na ***) a ucitele se mohou starat, jak vyhovet pozadavkum ctenych zakazniku (rodice + studenti). BRRRR!Tohle je situace, která na některých českých školách už dávno existuje. Tomu nepomůžeme. Nicméně tohle není problém systému, ale samotných lidí. Když je rodičům jedno, že jejich děti se neučí, nebo si nedokážou připustit, že se školou je potřeba spolupracovat, tak ať se pak nediví. Tohle žádnou regulací nespravíme, flákači tu budou vždycky, jde jen o to, jak moc si je budeme živit. Snad jsem pochopitelný, jsem poněkud nevyspalý.
Zbyva uz jen pridat ruzne zpusoby "uzavirani smluv" na dalku, jako slovem po telefonu nebo kliknutim v prohlizeci. Radsi vubec nechci domyslet, kam by tohle mohlo vest.→
Někdo vám pošle nějaký nevyžádaný nesmysl plný drobného textu, který starý člověk ani nepřečte, vy místo akceptace a podpisu návrh jako spoustu jiných reklamních nabídek vyhodíte a tím UZAVŘETE SMLOUVU! ???Zni mi to dost neuveritelne, skoda ze tam neni cislo paragrafu a zakona. Ale vzhledem k tomu, ze vim jakej je v tomhle state bordel bych tomu i klidne veril.
Šel jsem to zkonzultovat se svým advokátem a ten mě překvapil. Stále častěji se tento trend začíná mezi obchodními partnery prosazovat: Dostaneš návrh – neodmítneš – souhlasíš!
Platí se za možnost kopírovat si autorsky chráněná díla pro vlastní potřebu, tedy: ... # udělat si kopii audio CD do autorádia/MP3 přehrávačeFór je v tom, že tohle často udělat nemůžu - protože ochrana. A proč bych za to vůbec měl platit? Koupil jsem si CD (resp. licenci k používání daného obsahu). Proč bych měl potom platit za to, že si to CD odzálohuju, protože když se to CD rozletí v mechanice, samotná licence mi bude k ničemu? Proč bych měl platit za to, že si nechci originální CD ničit v přehrávači v autě a udělám si kopii? Přitom to CD stejně budu poslouchat jen na jednom místě.
Platí se za možnost kopírovat si autorsky chráněná díla pro vlastní potřebuMoment. Tohle hapruje. Kopie autorského díla pro vlastní potřebu je jistě i opis knihy. Proč neplatíme za tužky a papír? Taktéž například voskové válečky do fonografu nejsou AFAIK zpoplatněny. Proč? Ať to je komplet. Chci poplatky za barvy tempery, barvy olejovky, štětce, plátna. Když si namaluju Monu Lisu (resp. kopii chráněného obrazu), tak to přece je kopie autorsky chráněného díla. Proč za to poplatky nejsou? Nebo tím můžu namalovat noty. Ty jsou taky často autorsky chráněné. Zpoplatněné technologie mají jedno společné -- jde s jejich pomocí kopírovat rychleji. Mimochodem .. to mě tak napadá ... platí se autorský poplatek z modulů RAM? A proč mám Intergramu (nebo komu se to odvádí) platit autorský poplatek za to, že na zakoupených 1000CD vypálím distribuci Debian a rozdám (resp. přenechám za náklady) kamarádům? Ad absurdum: Proč se neplatí autorský poplatek ze dřevěných kostek 10x10x10cm, pomocí kterých je také možno reprezentovat data třeba rozházením na podlaze? Proč neplatím poplatek ze své vlastní ruky, na kterou si můžu napsat tahák, což může být taky kopie části autorsky chráněného díla? A jak se postihne citování oblíbených filmů/divadelních her skalními fanoušky? "A nejhorší ze všeho jsou trpaslíci. Ty potvory vám vlezou všude. A strašně rychle se množí." To je přece také kopie autorsky chráněného díla! Nakonec ... proč neplatím autorský poplatek za náhodný generátor, který si sestrojím? Vždyť ten by také mohl náhodou vygenerovat autorsky chráněné dílo!
nahrát si pořad z rádia/TVTohle se má zohlednit v ceně vysílací licence.
okopírovat si kus knihy v knihovněZa tohle se má platit v té knihovně při kopírování.
udělat si kopii audio CD do autorádia/MP3 přehrávačeTohle je absurdita, protože tím jen využívám svoji legálně koupenou licenci. Vázat licenci na fyzický nosič je kardinální pitomost.
stáhnout si film z rapidshare (s tímto zákonodárce asi nepočítal, ale je to tak) (zde se potenciálně odehrává trestný čin na straně toho, kdo ho tam dal)Tohle je nesmysl, protože kopie vzniká na základě spáchání trestného činu. Ať se tedy autorům platí pachatel.
CPS - 67% SSO - -21%
Otazka moje odpoved odpoved SSO Vystoupení z EU ne ano Omezení poslanecké imunity ano ne Snížení platu poslancům při neúčasti ano ne Souběh funkce ministra a poslance ne ano Znevýhodnění firem s nejasnými majiteli ano ne Eutanazie ano neKdyz se tu vskytuje clovicek od SSo, treba by me mohl vysvetlit, jak si tohle vylozit. Muze to byt chyba na strane webu, muze to byt pochybna formulace zakona, ale taky se proste rozchazime v nazorech a SSO neni nic pro mne.
Muze to byt chyba na strane webu, muze to byt pochybna formulace zakona, ale taky se proste rozchazime v nazorech a SSO neni nic pro mne.Nevím. [osobní názor, nechce se mi to ověřovat v programu] Omezení imunity AFAIK v takovém nastavení neprosazujeme. Imunita je tu právě pro případ, že by policie v den důležitého hlasování předběžně zadržela několik poslanců ... Snížení platu při neúčasti? Nevidím rozumný důvod. Souběh funkce ministra a poslance? Proč ne? Já chci, aby mi vládli ti lidi, které jsem si zvolil. Zákaz tohoto souběhu IMHO akorát způsobí další personální machinace ... Znevýhodnění firem s nejasnými majiteli -- nevidím rozumný důvod. Neznám lepší řešení, jak omezit korupci ve státních zakázkách, než že se omezí objem financí, za které se zadávají, a že se všechno státní musí zveřejnit. Mimochodem, proč tu firmu znevýhodňovat jenom proto, že má nejasné majitele, když opravdu může být nejvhodnější, jen prostě majitelé nechtějí být vidět ... Eutanazie -- nechceme zákon o eutanazii. Radši příslušnou úpravu trestního zákona (a pořádně promyšlenou). Proč další zákon? Takže asi poslední varianta -- rozcházíme se ...
Snížení platu při neúčasti? Nevidím rozumný důvod.Tobě šéf nestrhává z platu absence v práci?
Znevýhodnění firem s nejasnými majiteli -- nevidím rozumný důvod.Důvodem je, že majitelem té firmy může být nějaký dobrý kamarád úředníka, který o přidělení zakázky rozhoduje, nebo rovnou sám úředník. V takovém případě si úředník přihrává zakázku do vlastní kapsy.
Tak se vytvoří klička typu pracovní cesta. Akorát v tom vznikne další bordel.Snížení platu při neúčasti? Nevidím rozumný důvod.Tobě šéf nestrhává z platu absence v práci?
Ok, co případ, kdy firmu vlastní bílý kůň? Po zákazu akcií na doručitele (což je to, co se teď asi nejvíc tlačí) očekávám slušný nárůst množství takových firem ... Jak daleko je ještě střet zájmů? Kamarád? Kamarád kamaráda? Brácha vnučky strejce švagra pěstouna mý tchýně? Navíc, ve chvíli, kdy budou výběrová řízení opravdu otevřená a objektivní a smlouvy uzavírané s nízkým procentem víceprací (ideálně 0), tak nemá smysl řešit střet zájmů. Nicméně jsem asi snílek a bílá vrána, když prohlašuju u nabídek před konkurencí "Ty to zjevně uděláš líp, tu máš, je to tvoje práce", i když by mi z toho mohly téct další finance ...Znevýhodnění firem s nejasnými majiteli -- nevidím rozumný důvod.Důvodem je, že majitelem té firmy může být nějaký dobrý kamarád úředníka, který o přidělení zakázky rozhoduje, nebo rovnou sám úředník. V takovém případě si úředník přihrává zakázku do vlastní kapsy.
Po zákazu akcií na doručitele (což je to, co se teď asi nejvíc tlačí) očekávám slušný nárůst množství takových firem ...Zákaz akcií na doručitele je nesmysl. Firmy, u kterých není známá úplná vlastnická struktura (tedy celý graf včetně majitelů mateřských firem), prostě na účast ve výběrových řízeních nemají nárok.
Firmy, u kterých není známá úplná vlastnická struktura (tedy celý graf včetně majitelů mateřských firem), prostě na účast ve výběrových řízeních nemají nárok.Ok. Představuju si to asi takhle: Podivná firma, která by se normálně do výběrového řízení přihlásila rovnou, si založí krycí firmu. Tahle firma bude mít jednoho jasného vlastníka (bílého koně). Vyhraje výběrové řízení a jako subdodavatele si najme podivnou firmu ... je to tak lepší?
A já si to představuju zhruba tak, že ta podivná firma se nebude smět účastnit ani jako subdodavatel.Tak se to nasype hloubš. Udělá se hlubší strom zprostředkovatelů. Očekávám, že tam bude nějaký spodní limit objemu financí na tuhle podmínku ... tak se to rozseká na kousky ... a nebo ne a prostě se ta podivná firma na krátkou dobu převede na bílého koně. To taky zas až takový problém není. Zatím mě nikdo nepřesvědčil, že regulace tímto směrem je dobrá. Mimochodem, co je špatného na tom, že zakázku přihraju do vlastní kapsy, když to výběrové řízení regulérně vyhraju?
Omezení imunity AFAIK v takovém nastavení neprosazujeme. Imunita je tu právě pro případ, že by policie v den důležitého hlasování předběžně zadržela několik poslanců ...Pokud vim, tak policie nemuze jenom tak zadrzet kohokoliv. Navic nevidim duvod proc neomezit imunitu s par vyjimkami.
Snížení platu při neúčasti? Nevidím rozumný důvod.Opravdu ne? Ja bych ho docela videl. Pokud muj zamestnanec (coz politik je) nepracuje, nevidim duvod, proc mu platit.
Souběh funkce ministra a poslance? Proč ne? Já chci, aby mi vládli ti lidi, které jsem si zvolil. Zákaz tohoto souběhu IMHO akorát způsobí další personální machinace ...Tezko rici. Na tomto az tak vylozene netrvam. Proste jsem uvazoval tim smerem, ze ministr by mel ridit svuj resort a smitec.
Znevýhodnění firem s nejasnými majiteli -- nevidím rozumný důvod.Paklize neni jasny majitel, nemam k tomu duveru uz z principu. Z pohledu laika v tom vidim nekalost. A jak uz kolega zminil, mala domu je riziko.
Neznám lepší řešení, jak omezit korupci ve státních zakázkách, než že se omezí objem financí, za které se zadávají, a že se všechno státní musí zveřejnit.Ale to ja nepopiram. Jenomze pokud transparentne svetu sdelite, ze firma X ziskala takovou a makovou zakazku, ale uz nesdelite, ze se vubec nevi, kdo ji vlastni, tak to omezeni korupce tak markantni nebude.
Mimochodem, proč tu firmu znevýhodňovat jenom proto, že má nejasné majitele, když opravdu může být nejvhodnější, jen prostě majitelé nechtějí být vidět ...No, paklize nechteji byt videt, tak se hold budou muset smirit se znevyhodnenim. Tohle neni o soukromi jednotlivce ale o nakladani s financemi nas vsech. Proto pokud nekomu nejsem dost dobry na to, aby mi sdelil ze mu pujdou me penize, budu preferovat kdyz je nedostane vubec.
Eutanazie -- nechceme zákon o eutanazii. Radši příslušnou úpravu trestního zákona (a pořádně promyšlenou). Proč další zákon?A kdo mluvi o dalsim zakonu? Ja tam vidim psane "Eutanazie ano ne". To, jak to bude reseno je mi sumak pokud to nebude paskvil. Jestli nekdo chce ukoncit svuj zivot, je to jeho pravo (a blbost, vyjma pripadu, kdy k tomu jsou objektivne dobre duvody jako treba nelecitelna choroba ...) a paklize Strana Svobodnych Obcanu je pro me prilis malo svobodna, tak se hold poohlednu jinde.
Takže asi poslední varianta -- rozcházíme se ...V poradku. Dekuji za vysvetleni, byt muj hlas nedostanete.
Pokud vim, tak policie nemuze jenom tak zadrzet kohokoliv.Může. Sice ho musí zase pustit, pokud ho do určité doby neobviní, ale to už může být pozdě. Imunita zákonodárců je zcela standardní instituce, která se používá na celém světě. Viz americké checks and balances. Pokud imunitu nějaký poslanec zneužívá a přijde se na to, vždycky si to vypije v médiích.
Opravdu ne? Ja bych ho docela videl. Pokud muj zamestnanec (coz politik je) nepracuje, nevidim duvod, proc mu platit.Práce poslance není jen ve sněmovně. Je nesmysl tlačit poslance ke vzorné docházce, když to ničemu nepomůže. Pokud nechce hlasovat, nemusí, i když tam bude zevlovat celý den. Dopřej poslancům možnost volby, jak se svým časem nakládat. Sedět na jednání komisí, kecat s voliči, řešit věci v regionu, hlasovat nebo trčet v kanclu a připravovat zákon. Když nakonec zjistíš, že poslanec, kterého jsi volil, trčí celou dobu doma a skutečně se fláká, tak ho příště nevol.
Paklize neni jasny majitel, nemam k tomu duveru uz z principu. Z pohledu laika v tom vidim nekalost.To je dost povrchní pohled. Existuje množství důvodů, proč nemusí být majitel veřejně známý. Ne všechno je kvůli podvodům. Ostatně, podvodům se tím nezabrání - naopak budou více maskovány.
Paklize neni jasny majitel, nemam k tomu duveru uz z principu. Z pohledu laika v tom vidim nekalost. A jak uz kolega zminil, mala domu je riziko.Tak to si asi moc služeb/výrobků od nadnárodních korporací neužiješ, co?
Eutanazie -- nechceme zákon o eutanazii. Radši příslušnou úpravu trestního zákona (a pořádně promyšlenou). Proč další zákon?Muzes to osvetlit? Je mi vcelku jedno jak, zajima me, jestli bude eutanazie legalni.
Otázka vypadala takto:
Eutanazie
Eutanazie není povolená v ČR ani v žádné z okolních zemí. Naopak je legální např. v Nizozemí nebo v Belgii. Měla by být zavedena možnost eutanazie.
http://www.svobodni.cz/9-program/50-otazky-a-odpovedi/
Co si myslíte o euthanasii?
Každý má právo se zasebevraždit, ale nemyslím si, že je správné, aby stát uzákoňoval nějaké úřední postupy, podle nichž by lékaři měli u sebevraždy asistovat. Myslím, že napomáhání k sebevraždě je morální problém každého jednotlivce, který se v takové situaci octne. Tváří v tvář těžce trpícímu musí každý jednotlivec řešit morální problém, jestli vyhovět přání o pomoc, podání léků apod. Toto morální dilema nemůže stát odtsranit tím, že schválí zákon o euthanasii.
Přeber si to sám.
Koncept dusevniho vlastnictvi smysl nema.
Problém začíná s různými specializovanými systémy, které jsou programovány na míru (vydávání dokladů). Některé případy by pravděpodobně bylo možno vyřešit s pomocí balíku Wine, ale kompletní přechod k OSS již může být velmi nákladný.
Cože??? Tak ať ty náklady laskavě zaplatí příslušná parta blbců, která ty specializované systémy nakoupila a tím stát dopředu zadlužila! Co jiného se dá na to říct? Základní snahou by mělo být všechny systémy závislé na proprietárním software a patentech postupně odstranit, protože nejsou nic jiného než technologický dluh ve své nejhorší, dlouhodobé a těžko odstranitelné podobě. Čím později se tohle začne reformovat, tím hůř!
Pokud se ukáže, že je pro stát výhodnější proprietární software, nebudeme fanaticky prosazovat OSS. Nicméně jsme přesvědčeni, že pokud budou výběrová řízení transparentní a nastavené podmínky nebudou ,šity na míru‘ jednotlivým firmám a/nebo technologiím, OSS se bez problémů prosadí.
Tak tady vidím první rozumný výrok v celé té sérii politických dotazníků. Tohle je správný přístup k věci. Napřed je třeba zajistit, aby podmínky nikomu nestranily. Už žádné výběrové řízení „na dodávku Windows“. To je základ. Pak se OSS prosadí. A není k tomu potřeba fanatismus. Ještě nikdy se nestalo, že by byl proprietární systém pro státní správu výhodnější. Jde pouze o to, kdo a za jakých podmínek o tomhle rozhoduje.
Navíc, dokud budou příslušné státní složky závislé na standardní přídělové rozpočtové politice, nebudou mít úředníci žádnou motivaci šetřit, ba právě naopak.Oni nebudou mít nikdy motivaci šetřit. Idea typu část toho, co ušetříte za software, si můžete přidat do odměn, nefunguje. Nabídka dodavatele proprietárního software totiž zní jinak: Nešetřete, my vám načerno zaplatíme mnohem víc, než byste kdy na odměnách dostali.
V takovém systému se běžně utrácí za dražší, proprietární software, a to nikoliv proto, že by byl pro danou organizaci nutný nebo nejvýhodnější, ale proto, že zbylé peníze je třeba "někde" utratit. ...
... Přestože by vyšlo z dlouhodobého hlediska nesrovnatelně levněji (kvalitněji, spolehlivěji, bezpečněji, ...), pokud by se za stejné prachy místo proprietárního software koupil RHEL nebo SuSE s ultra-hyper-24/7-great-support službami na pět let dopředu. Protože za těch pět let by tam běžel stále prvotřídní, pravidelně aktualizovaný a výborně zabezpečený systém. (Což se o pět let používaných Windows nedá říct ani náhodou.)
O to smutnější je, že když už je rozpočet pevný a "musí" se někde bezezbytku utratit, je obvykle zcela neprůchodné dobrovolně přispět na používaný FOSS projekt.
Já se vůbec divím, že neexistuje organizovaná a státem financovaná podpora FOSS. Tím nemyslím černou díru typu kultura, která zbytečně spolyká pevně stanovený obnos každý rok. Mám na mysli soutěž open-source projektů o dotace na vývoj a státní zakázky. Zapojit by se mohl samozřejmě kdokoliv. V podstatě by mi nevadilo používat software od Microsoftu, pokud by byl vydaný pod GPL a pokud by jeho kvalita byla rozumná.
Už dávno jsem láteřil nad tím, že kultura, která naši zemi buď nepropaguje vůbec nebo propaguje v hodně špatném světle, dostává nesmyslně vysoké dotace za nic, zatímco spousta dalších oborů, které by mohly být pro Českou republiku chloubou, stát zcela přehlíží.
Buď ať nepobírá nikdo žádné výhody a dotace (ani kultura, ani Microsoft) (což by bylo nejlepší a nejspravedlivější řešení), nebo ať jsou alespoň srovnatelné podmínky pro všechny (když už to komunistické přerozdělování musí být).
takze si to shrnme... ACTA, DRM, DMCA a podobna zumpa ano... jenom se tomu bude rikat svobodny souhlas se smluvnimi podminkami a za poruseni techto svobodne odslouhlasenych podminek nebude nasledovat trest, ale smluvni pokuta.
Pokud se najde dostatek uzivatelu ochotnych tyto podminky prijmout, nevidim duvod, proc by mel by se melo nahravacim spolecnostem branit tyto prostredky pouzivat. Pokud bysme prosazovali jejich zakaz, byli bysme natlakova skupina zneuzivajici stat k prosazovani svych potreb. To je z liberalniho pohledu neprijatelne.
Mnohem pravdepodobnejsi je, ze bez statnich zasahu by ACTA, DRM, DMCA nikdy nevznikly. Nezrusili nahodou nedavno DRM u iTunes? Bylo na natlak kupujicich, nebo statu?
Docela by men zajimalo, co timhle chtel basnik rici ...
Jedna se o vymezeni proti otazce, ktera podsouva, ze strana (tedy stat) by se mela starat o to, co a jak se bude vyucovat. To proste neni pravda. Je treba opustit predstavu, ze lidi jsou stado, kteremu je treba nalinkovat zivot od kolebky do hrobu.
Navic, tebou popisovany stav je dneska realitou kvuli zpusobu financovani skolstvi ze statniho. Stat tedy rozhodne neni zarukou kvalitni vyuky.
SSO k tomu naopak přistupuje čistě pravicově. Autorská práva jsou umělý konstrukt a v podání zákona jsou špatná, protože státní regulace je špatná. Když se celý ten umělý konstrukt přesune čistě do roviny smluvních vztahů, SSO si bude chrochtat blahem, i kdyby to pro autory i zákazníky bylo mnohem horší než současný zákon.
Predevsim, bod 8 jsem psal jako namet k diskuzi, ne jako hotovou vec. Ano, statni regulace je vzdy spatna. Kdyby mela babicka kulky, byl by to dedecek. Pokud prijmes fakt, ze dusevni vlastnicvi je umely konstrukt, tak nezbyva nez priznat, ze je vynucovan nasilim (on to stat ani jinak neumi). Nebo ne?
Souhlas. Sice si SSO dala s tím textem evidentně práci a dokonce i působí sympaticky, než se nad tím ale člověk zamyslí. V jejím podání sice nebude existovat koncept duševního vlastnictví (budiž) z pohledu zákona, ale na druhou stranu budou uživatelé smluvně vázáni a k ničemu jim to nepomůže.
Existuje obrovsky rozdil - do toho smluvniho vztahu nemusis vstoupit, kdezto ze zakona se jaksi vyvazat nejde. Lide, co tu zbroji proti nadnarodnim koroporacim by si meli precist noviny cca rok dozadu a zjistit si, na ci strane stat je a jakym smerem tecou penize mezi korporacemi a obcany (doporucuji predevsim zpravy z USA).
Právě proti takovým nepravostem by měl stát ve své roli vystupovat (tj. vůbec něco takového neumožnit). Mno, vím, koho budu koncem týdne volit :).
Presne tak - mel by. Ale nikdy nebude. Protoze stat neni nejaka abstraktni entita, ale konkretni lide, kteri maji vlastni potreby, ktere se jen malokdy protnou s nasimi. Krasna definice statu: Stat je mnozina uredniku, kteri ovlivnuji nase zivoty ve svuj prospech.
Pokud by tomu tak bylo, nepochybně by už poplatek dávno zrušila naše třetí komora parlamentu (též známá pod názvem Ústavní soud).
Myslis ten ustavni soud, co vynalezl pojem sdilena suverenita?
Tiskni
Sdílej: