Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
za spolupráce sympatizanta SPOZ a odborníka v oblasti IT Vladimíra Zimy.A je to SADÁM, nebo není?
prosím, nevkládejte do diskusí zbytečné velké obrázky, které jen ruší; chcete-li se nutně o něco podělit, vložte obrázek jako přílohu ke komentáři - každý si pak může na odkaz kliknout
Zobrazit komentářProblémem je, že zastánci svobodného SW nejsou dostatečně schopni svá řešení veřejně vysvětlit a prezentovat. Mají slabší PR, podceňují ke své škodě komunikaci.
Slabší PR spočívá pouze v tom, že zastánci svobodného software (ve smyslu jednotlivci, malá zájmová sdružení) většinou nemají dost finančních prostředků k tomu, aby „přesvědčili“ příslušné komise, které stanovují podmínky výběrových řízení (které nemůže splnit nikdo jiný než dodavatel software od Microsoftu) a posuzují nabídky. V tom je celý problém. Má snad Novell nebo Red Hat nějaké zásadní nedostatky, pokud jde o PR? Neřekl bych. Nicméně jak by se mohly tyto firmy účastnit výběrových řízení, do kterých se vzhledem k podmínkám ani nemohou přihlásit? Informace, že jde o další státní zakázku předem prodanou Microsoftu, se samozřejmě neoficiální cestou rozšíří velmi rychle. Žádný dodavatel open-source technologií nebude mrhat časem a penězi na propagaci návrhu, který je předem odsouzený k neúspěchu.
Stát vymáhající od občanů komunikaci v uzavřených formátech není stát občanů, ale stát vlastněný korporacemi.
Znamenitě řečeno. Transparent s tímto nápisem by měli mít na očích všichni, kdo rozhodují o nákupu software pro školství a pro státní správu.
Má snad Novell nebo Red Hat nějaké zásadní nedostatky, pokud jde o PR?nóóó ... schválně si spočítej, kolikrát dnes uslyšíš/přečteš "Ubuntu" a kolikrát "Red Hat" nebo "Novell" (za předpokladu, že se zmíněnými nemáš nic do činění, co by ovlivnilo výsledky)
Tuto většinu nesmíme jen tiše respektovat. Tu zoufale neinformovanou většinu musíme především poučit o důležitých faktech a dále je nutné s ní diskutovat. (Sice nevím, kdo je to my, ale faktem je, že respektováním lidské hlouposti nikdo nic nezíská.) Bezhlavě respektovat neinformované a nekvalifikované názory laické většiny je nejlepší způsob, jak se vrátit do jeskyní.
Když někdo uspořádá referendum o stavbě atomové elektrárny, velká většina moulů infikovaných Greenpeace a dalšími lháři (skrytě financovanými uhelným a ropným průmyslem) bude hlasovat NE. Přitom je jasné, že z dlouhodobého hlediska je výstavba takových zařízení nezbytná a navíc všeobecně prospěšná, zejména pokud jde o životní prostředí. A takových příkladů bych mohl jmenovat desítky.
Odklon od přímé demokracie antického typu k zastupitelské demokracii je mimo jiné o tom, aby o podstatných věcech rozhodovali experti, nikoliv neinformovaná veřejnost. V dobách starověkých městských států nebyl rozsah vědění a pokroku takový jako dnes, proto přímá demokracie ve stylu „většina si myslí, že to chce, a tudíž to bude asi správné“ mohla (čistě teoreticky, občas) fungovat. Dnes je situace podstatně odlišná.
Dnešní veřejnost jednou za čtyři roky svěřuje pravomoc rozhodovat mnohem užší skupině lidí, která má přístup k informacím a spolupracuje s experty. (Tedy v ideálním případě, ve skutečnosti bohuže (zatím) ne.) Pokud volení zástupci veřejnost okrádají a mrhají státními prostředky na placení (de facto) výpalného firmě Microsoft, je třeba na to hlasitě upozornit! Jak už jsem psal, klíčová je skutečná počítačová gramotnost (nikoliv gramotnost v podání Microsoftu, Severní Koreje a tak podobně) a důsledná osvěta. Pokud rodiče kvůli své neznalosti špatně rozhodují o budoucnosti svých dětí, je to neomluvitelné. Neznalost nikdy nikoho neomlouvá, pokud jde o důležitá rozhodnutí. Chce-li někdo zůstat v neznalosti, nechť se nesnaží rozhodovat!
Rád bych zdůraznil, že v žádném případě nejsem zastáncem vynucování jednoho konkrétního operačního systému za každou cenu. To je téměř stejně špatné jako vnucovat všem Windows. Operačních systémů, grafických prostředí i aplikací pro daný účel je vždy na výběr několik. Nicméně jsem zastáncem aktivního přístupu k věci.
Přístup typu „no jo, je to špatně, ale prostě to tak je“ ještě nikdy nikomu nepomohl.
Když platí daně na školství, chtějí snad, aby (a) byly daně nižší nebo (b) byly daně využité efektivněji, ne? Tudíž by měli být zásadními odpůrci pořizování jakýchkoliv Windows do škol. Už proto, že z jejich dětí dělají nedobrovolné klienty Microsoftu, kterým nikdo neřekne, jaká je skutečná situace a jak široké jsou jejich možnosti volby.
Proto si myslím, že vaše tvrzení je nesmysl.
Vy říkáte „podporujme dále v rozporu se zákonem Microsoft jen proto, že jsme tak činili dosud“. Nepřipadá vám to nesmyslné?
Ratolesti naštěstí nemám a nikdy je mít nechci. Tedy vůbec netuším, jak to je s třídními schůzkami. Zato jsem strávil spoustu času jako žák střední školy zaprodané Microsoftu. (Z mého profilu jistě uhodnete, že to nebylo až tak dávno.) Už v nějakých 15 letech mi omezení na jednu platformu připadalo víc než podivné.
(Pochopitelně očekávám vaše námitky ohledně nedostatku životních zkušeností a předem odpovídám: Ano, máte pravdu. Možná jsem hloupý idealista. Ale to naštěstí zatím není trestné.)
V zastupitelské demokracii nemají maminky (naštěstí) žádný přímý hlas, kterým by mohly nařídit vládě (škole, zřizovateli školy, ...) nákup toho či onoho software. Hlavním cílem lidí kolem open-source by mělo být poučit tyto maminky o nástrahách proprietárních řešení a vyvolat zájem alespoň části z nich o nápravu současného stavu. Chápu, že přístup typu „vy o tom nic nevíte, takže vám vnutíme open-source a buďte zticha“ je naprosto špatný. Proto je třeba trpělivě informovat, vysvětlovat a diskutovat. Což bude čím dál těžší, protože přibývá čím dál víc absolventů školství pokrouceného Microsoftem.
Můžete prosím objasnit, proč by si někdo na UNIXu vylámal zuby? Já to nechápu. Snad proto, že na něj není zvyklý? Jak už jsem psal výše, špatné zvyky a neznalost nikoho neomlouvají. Něčím takovým se zkrátka nedá argumentovat. Kromě toho bych rád podotkl, že s přechodem na jiný systém mají ti nejméně zdatní uživatelé většinou nejméně problémů. Často ani nepoznají rozdíl. Stačí jim, když tam mají ikonku s nějakým globusem („ten Internet“) a ikonku s počítačem (nějaké Dokumenty). Lámání zubů se nekoná.
Kromě toho si myslím, že jakmile bude mít každý student k dispozici v rámci školy svůj notebook — a ta doba přijde brzy — veškeré debaty o tom, co má či nemá mít rodina doma nainstalováno ztratí smysl.
http://www.msmt.cz/strukturalni-fondy/vyzva-k-podani-nabidek-na-verejnou-zakazku-nakup-vypocetni-8"Antivirový program se studentskou licencí na 20 notebooků" - LOL, co budou dělat na jednom notebooku s antivirem pro 20 notebooků aneb k čemu jim je 20*20 licencí na pouhých 20 strojů?
Toto je zcela jistě proti pravidlům, takže neváhejte a klidně to napadněte!ok, jaký je postup?
http://www.msmt.cz/strukturalni-fondy/vyzva-k-podani-nabidek-na-verejnou-zakazku-nakup-vypocetni-8 Toto je zcela jistě proti pravidlům, takže neváhejte a klidně to napadněte!A vítězem se stává: http://www.akcni-notebooky.cz/toshiba/toshiba-l500-1qe-15-6quotled-t4400-rw-500gb-4gb-w7h64-32-1590.html
http://www.msmt.cz/strukturalni-fondy/vyzva-k-podani-nabidek-na-verejnou-zakazku-nakup-vypocetni-8
Toto je zcela jistě proti pravidlům, takže neváhejte a klidně to napadněte!
Tak ale pozor, tohle je naprosto alarmující! Jak si vůbec někdo může dovolit za peníze daňových poplatníků předem stanovit dodavatele operačního systému???
Abych řekl pravdu, tímto odkazem jsem naprosto šokován. Existují i další takto vypsaná rádoby výběrová řízení? Domnívám se, že je potřeba neprodleně uspořádat petici, napsat otevřený dopis na MŠMT a pokud možno co nejhlasitěji začít na problém upozorňovat v médiích.
Něco takového asi těžko dokážu zařídit já, pan Neznámý. Určitě by se do toho měly vložit alespoň známé autority českého open-source (hádejte, kdo třeba). Co se dá v této věci udělat?
Mimochodem, jak si vůbec mohlo MŠMT dovolit zveřejnit příslušný dokument ve formátu .doc? Myslel jsem, že něco takového je už dávno naprosto nepřípustné.
Měl by někdo zájem rýpnout do vosího hnízda a trochu rozčeřit kalné vody českého Kocourkova? Pokud ano, rád bych takovou snahu podpořil. Určitě se najde spousta lidí, kteří mají o této problematice přehled a mohou dodat spoustu konkrétních argumentů o problematických zakázkách a dalších aférách.
Slabší PR spočívá pouze v tom, že zastánci svobodného software (ve smyslu jednotlivci, malá zájmová sdružení) většinou nemají dost finančních prostředků k tomu, aby „přesvědčili“ příslušné komiseTohle jsem si říkal, že by mohl být jeden z cílů vpsFree – občas trochu zalobovat
Nicméně jak by se mohly tyto firmy účastnit výběrových řízení, do kterých se vzhledem k podmínkám ani nemohou přihlásit?To je tak, když se vypisuje výběrové řízení na konkrétní produkty MS, Oracle, VMware atd., ve kterých spolu jakoby soutěží několik „dodavatelů“ (ale i mezi nimi je většinou jasné, kdo vyhraje, není to skutečná konkurence, ale spíš kartel, obvykle to musí mít posvěcené shora, „dneska to dostane Pepa, příště přijde řada na tebe…“).
To je tak, když se vypisuje výběrové řízení na konkrétní produkty MS, Oracle, VMware atd., ve kterých spolu jakoby soutěží několik „dodavatelů“ (ale i mezi nimi je většinou jasné, kdo vyhraje, není to skutečná konkurence, ale spíš kartel, obvykle to musí mít posvěcené shora, „dneska to dostane Pepa, příště přijde řada na tebe…“).Viz dokument výše. Skutečně je potřeba při zadávání veřejné zakázky na notebook specifikovat proud, který dá zdroj, na setinu ampéru?
Prostě marketing, co jiného.
několik faktu. Zeman není komunista. Zkus si najít na internetu co to komunismus znamená pak suď.Zeman byl soudruhem 1968-1970.
Můj otec taky vstoupil do komunistický strany aby mohli jeho děti třebas vystudovatA pak byli ještě lidé, kteří nevstoupili, a svědomí mohou mít čisté...
Muze mit clovek, ktery do strany nevstoupil a proto jeho deti nedostali sanci studovat taky ciste svedomi?Rozhodně více než člověk, který vstoupil, čímž pomohl zřízení, ve kterém nějaké členství či nečlenství mělo na rozhodování o přijetí na školy vliv.
objektívny názorTy to snad po sobě ani nečteš.
Ty jo tak tady je ta debata zbytečná, pokud se snažíš přirovnat Zemana s fašistouHimmler nebyl fašista, ale nacista. To je rozdíl. Pokud se nepletu, fašistická strana byla dokonce v Německu zakázána (ale v Německu stejně nebyli žádní fašisté - jen členové fašistické strany, že :)). Mimochodem. :))))
Motivace lidí pro vstup do strany nebo pro volbu muže být různorodá.Motivace lidí pro perzekuci lidí za války taky může být různorodá. A nepleť prosím vstup do KSČ s volbou KSČ. Přestože některé pracovní pozice vyžadovaly členství, drtivá většina občanů nebyla nijak nucena ke vstupu. Navíc jsi nepochopil jednu důležitou věc: já jsem nijak, nijak, nijak nehodnotil, co Zeman jako komunista udělal nebo neudělal. Já jsem jen řekl, že komunista byl, a za tím si stojím.
Považuješ za komunistu třebas takového Smoljaka?Ladislav Smoljak, pokud vím (mohu se plést), v KSČ nebyl. Nicméně jsem četl jeho současné názoru a musím konstatovat, že je rudo-zelený od hlavy po paty.
nehledě na to že Zeman byl z komunistický strany vyhozenMimochodem, Gustáv Husák byl vyloučen z KSČ (a dokonce vězněn) a nakonec i náš známý Himmler byl vyloučen z NSDAP. :))) Tak vida, byli to antikomunista a antinacista. :)
Chce to příště lépe studovat a míň papouškovat nesmysly...Souhlasím, a co ti brání?
Smoljak nebyl, omlouvám se byl to Svěrák.Svěrák v jednom rozhovoru (Magazín MfD) řekl, že jsou jeho politické názory totožné se Smoljakovými. Proto hodnocení Smoljaka platí i pro Svěráka.
Husák byl vyloučen aby poté byl znovu přijak a stal se vedoucím představitelem této strany což se systémově rozchází se zemanovým životopisem...Tak nebo onak, Zeman je velkým přítelem a obhájcem M. Šloufa (viz níže), takže k (nejvyšším) představitelům komunistického režimu rozhodně nemá záporný vztah. Mimochodem, já se musím přiznat, že jsem v tuto chvíli nenašel nic o tom, že by Husák byl vyloučen. Pouze o tom, že byl vězněn (doživotí, amnestován po x letech). Jeho ukončení členství tedy jen předpokládám (nicméně pravděpodobnost je 99,9 %). Nerad bych někoho matl.
Všechno to jsou populisti, nikdo neřiká co bude dělat, jen říkají co chceme slyšet. Kdyby to tak nebylo někdo by tu určitě řek že OSS je nebezpečný, nepoužitelný, složitý, přechod by byl moc drahý a podobné hovadiny.
Co by asi řekli na fórech o Helldows, O$ X....
Tiskni
Sdílej: