V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Všechny zápisy v blogu jsou pod licencí Creative Commons BY-SA 3.0 CZ
V diskuzi pod odpověďmi politiků na otázky redakce padla myšlenka, že by to chtělo trochu víc rozebrat odpovědi a shrnout, co jsou skutečné myšlenky a co jen prázdné fráze. Tak se o to pokusím. Zároveň se budu snažit z odpovědí vybrat to nejdůležitější a přeložit to z političtiny do normální řeči. Případné návrhy, bugreporty a kritiku piště do komentářů. Průběžně budu text zápisku upravovat na základě vašich podnětů a přidávat odpovědi z čerstvých článků.
1) Hodláte zjišťovat možnosti úspor ve státní politice nákupu IT řešení? Pokud ne, v čem spatřujete výhody současné praxe? Pokud ano, jaké postupy chcete při uvažovaných změnách uplatnit?
ČPS: "Chceme šetřit nasazením FOSS."
ČSSD: "Budeme prosazovat FOSS, freeware a ODF."
KSČM: "Nelíbí se nám, že stát nemá dlouhodobější koncepci IT zakázek." - Otázkou zůstává, jakou koncepci by si představovala KSČM.
KDU-ČSL: "Je třeba obnovit nezávislou instituci, která bude plánovat IT zakázky podle nějaké koncepce." - Opět by nebylo na škodu zmínit nějakou vlastní představu takové koncepce a říct jasněji, jestli obnovu té plánovací instituce budou sami prosazovat.
ODS: "Na všechno chceme používat centrální nákupy a online aukce." - Jinými slovy: IT koncepci nemáme a problém nás nezajímá.
SSO: "Je třeba posvítit si na IT nákupy, zakázat obchodní tajemství ve veřejných zakázkách a další rozvoj státního IT plánovat." - myšlenky pěkné, ale nikde nevidím, které z nich budete prosazovat.
SPOZ: "Státnímu IT chybí dlouhodobá koncepce. Zastánci FOSS neumí svoje řešení prezentovat. Nabízíme dialog." - Opět konstatování skutečnosti a pár neurčitě vyřčených nápadů. Jakou koncepci tedy budete prosazovat?
SZ: Ano, budeme prosazovat nasazování FOSS. Software by se měl nakupovat jen pokud není možné nasadit FOSS."
TOP09 "Chceme elektronické aukce a zákaz obchodního tajemství ve státních zakázkách." - A co třeba zavést nějakou koncepci do IT nákupů?
2) Považujete Linux a open source software za přijatelnou alternativu k proprietárnímu softwaru v oblasti veřejné správy? Pokud ne, kde vidíte nedostatky? Pokud ano, jaké jsou podle vás výhody?
ČPS: "Ano, FOSS je námi preferovaná alternativa." - Autor odpovědi ale zřejmě netuší, že u databází jsou požadavky "FOSS" a "výkonná" zatím bohužel protichůdné.
ČSSD: "FOSS je prospěšný, ale správci ho nechtějí." - Prázdná fráze a pár výmluv na líné a neschopné správce.
KSČM: "IT zakázky jsou šité na míru konkrétním produktům, i když by FOSS mohl být nasazen." - Prosté konstatování skutečnosti bez konkrétního postoje nebo návrhu na řešení.
KDU-ČSL: "FOSS by měl dostat ve veřejných zakázkách rovné podmíky. K tomu je potřeba důsledné používání otevřených formátů."
ODS: "Pokud bude FOSS nejvýhodnější, není důvod ho nepoužít." - Autor odpovědi si plete pojmy "proprietární" a "komerční". I FOSS může být komerční.
SSO: "FOSS je výhodný, ale nebudeme ho prosazovat fanaticky. V transparentních a spravedlivých výběrových řízeních se prosadí sám."
SPOZ: "Státní správa by neměla zamítat FOSS. IT je investice do budoucnosti, vzdělání a technologického pokroku. Uzavřený software odvádí peníze do zahraničí a dává větší prostor korupci."
SZ: "Ano."
TOP09 "Stát by měl být technologicky neutrální."
3) Jaké jsou vaše plány pro zlepšení počítačové gramotnosti studentů a obyvatel? Figuruje v těchto plánech používání open source softwaru?
ČPS: "Prosadíme otevřené formáty do státní správy a snadný a svobodný přístup k informacím." - Vznešený cíl, ale napůl prázdná fráze. Chybí řešení mizerné kvalifikace učitelů informatiky na základních a netechnických školách.
ČSSD: "FOSS je pro školy přirozená volba, ale dál už je to jejich věc." - Opět prázdná fráze a nic o kvalifikaci učitelů.
KSČM: "Hodinová dotace informatiky je dostatečná, měly by se učit principy a ne konkrétní software." - Myšlenka výuky principů a ne konkrétního software je správná, ale jinak jsou to prázdné fráze. Opět chybí řešení problému kvalifikace učitelů.
KDU-ČSL: "Máme to v programu. Zaměřujeme se na venkov a handicapované spoluobčany." - Máte tam i problém kvalifikace učitelů?
ODS: "Plánujeme pořádat kurzy pro nezaměstnané. Obsah kurzů je záležitostí pro odborníky." - Problém kvalifikace učitelů na školách opět neřeší. Neřeší ani IT gramotnost jako takovou.
SSO: "FOSS je vhodný pro výuku, ale o rozhodnutí o jeho nasazení nepřísluší státu." - Představa počítačové gramotnosti je správná, ale jak ji chcete naplnit, když spousta učitelů informatiky pořádně nezvládá ani tu výuku jednoho konkrétního produktu?
SPOZ: "Je třeba udělat první kroky k tomu, aby se FOSS rozšířil i do škol." - A budete je dělat vy sami? A co problém kvalifikace učitelů informatiky?
SZ: "Zavedeme kurzy FOSS pro učitele informatiky" - Aspoň někdo.
TOP09 "FOSS by měl být nabízen jako alternativa k placeným programům." - Prázdné fráze bez konkrétní odpovědi.
4) Budete prosazovat používání otevřených standardů dokumentů, např. v Evropě i ve světě často nasazovaného formátu openDocument (ODF) namísto proprietárních formátů?
ČPS: "Ano, budeme."
ČSSD: "Ano, budeme."
KSČM: "Otevřené formáty by měly být samozřejmostí." - A budete tu samozřejmost tedy prosazovat?
KDU-ČSL: "Ano, budeme, ale jen skutečně otevřené formáty." - Že by jim někdo podrobně vysvětlil "otevřenost" OOXML?
ODS: "Budeme se rozhodovat po jednotlivých zakázkách." - Autor odpovědí nechápe smysl otevřených standardů. Jejich smyslem je dlouhodobě snižovat náklady, takže i vyšší počáteční investice se vyplatí. Ale na to je potřeba mít nějakou koncepci.
SSO: "Ano, budeme."
SPOZ: "Stát nepoužívající otevřené formáty je vlastněný korporacemi." - A budete tedy otevřené formáty prosazovat?
SZ: "Ano."
TOP09 "Není třeba, OOXML je pro nás otevřený dost." - Jinými slovy, stačí nám úřední štempl a skutečná otevřenost nás nezajímá.
5) Jaký je váš postoj k donedávna tajně projednávané dohodě ACTA (Anti-Counterfeiting Trade Agreement)? Je potřeba další dokument nad rámec WTO a WIPO?
ČPS: "ACTA odmítáme."
ČSSD: "Způsob projednávání ACTA odporuje demokratickým principům a problém je podle nás u majitelů autorských práv." - Postoj ČSSD k ACTA je sice záporný, ale z odpovědi není jasné jak moc.
KSČM: "Jsme proti současné podobě ACTA. Nesouhlasíme s odpovědností ISP za přenášená data a kriminalizací kopírování pro osobní potřebu."
KDU-ČSL: "ACTA se nám nelíbí a v europarlamentu s tím něco děláme. Padělky chceme řešit odděleně od autorských práv a zapojit do jednání Čínu."
ODS: "Vlastnické právo je pro nás právem nedotknutelným, a máme za povinnost ho chránit a posilovat. V tomto směru se stavíme na stranu kritiků ACTA, na jejíž finální podobu čekáme." - Vkládám celou odpověď, protože se dá vyložit úplně libovolně.
SSO: "ACTA je pro nás nepřijatelná. Odmítáme odpovednost ISP za přenášená data, kriminalizaci obcházení DRM a drobné pirátství ať je ošetřené smluvně, ne v trestním zákoníku."
SPOZ: "Zákony se musí přizpůsobovat vývoji společnosti. Sdílíme nedůvěru EP a nabízíme dialog pro hledání alternativního řešení."
SZ: "Kvůli netransparentnosti žádáme odchod EU z jednání o ACTA."
TOP09 "ACTA nejspíš v této podobě neprojde a i kdyby, nebude to tak horké jak to vypadá." - Bagatelizace hrozby pro svobodu nás všech bez jasného postoje.
6) Je podle vás nutné přitvrdit zákony na ochranu duševního vlastnictví, nebo naopak systém reformovat a přizpůsobit novým technologiím a možnostem šíření chráněných děl?
ČPS: "Chceme reformu a v programu máme jakou."
ČSSD: "Autory je třeba chránit a příčiny nelegálního sdílení jsou na straně distribučních společností." - Prázdná fráze, ze které není jasné, co tedy chtějí dělat.
KSČM: "Reforma je potřeba, dnes je snaha ochranu pořád prodlužovat." - V odpovědi by to chtělo aspoň náznak jakým směrem by ta reforma měla mířit, ale budiž.
KDU-ČSL: "Současný zákon nám vyhovuje. Chceme jen přidat pár výjimek a kodifikovat public domain." - Narozdíl od představ autora odpovědí nemá český autorský zákon žádný problém s FOSS licencemi, jen se zmíněnou public domain.
ODS: "To je otázka pro odborníky." - Přeloženo: Problém nás nezajímá.
SSO: "Stávající systém je nevyhovující. Autor ať si dílo chrání pomocí DRM a smlouvy se zákazníkem, ale bez účasti státu." - Tohle mi při současné situaci na mediálním trhu připadá jen jako kosmetická změna.
SPOZ: "Chceme revizi zákona, ale pomocí postupných změn. Licence GPL je příklad správného směru."
SZ: "Chceme dekriminalizaci sdílení dat. Problém je na straně vydavatelů."
TOP09 "Systém je třeba reformovat, vyřeší to trh (iTunes)." - Prázdná fráze.
7) Proč souhlasíte, či nesouhlasíte s povinným paušálním poplatkem organizaci OSA (Ochranný svaz autorský) při nákupu prázdných úložných médií, tiskáren a dalších produktů, které by teoreticky mohly být zneužity k nelegálnímu šíření chráněného obsahu?
ČPS: "Poplatky pro kolektivní správce jsou absurdní, chceme je zrušit."
ČSSD: "Poplatky nám nevadí, ale nejsme si jistí jak moc spravedlivě se rozdělují mezi autory."
KSČM: "Paušální poplatek by měl být součástí revize autorského zákona. Většina úložných médií totiž určitě neslouží k uchovávání autorských děl jiných osob." - Vkládám celou odpověď, protože se dá vyložit úplně libovolně.
KDU-ČSL: "S principem poplatků souhlasíme, chceme jen jiný systém pro určování jejich výše."
ODS: "Nechceme nic měnit."
SSO: "S poplatkem nesouhlasím, je to presumpce viny." - A chystáte se ho zrušit?
SPOZ: "Se současnou úpravou poplatků máme problém. Ve sněmovně se budeme rádi podílet na novele autorského zákona."
SZ: "Poplatek je absurdní, budeme prosazovat jeho zrušení."
TOP09 "S poplatky souhlasíme, nikdo zatím nevymyslel lepší alternativu." - A nad smyslem poplatků jako takových jste se už zamysleli?
Zásluhy k těmto otázkám:
ČPS: Věnovala peníze na vývoj otevřené implementace Datových schránek.
ČSSD: ?
KSČM: Podle LaQuadrature.net hlasují europoslanci za KSČM pro zachování svobodného Internetu nejlíp ze všech českých europoslanců. Poněkud ironické, když jsou stále označováni za "nedemokratickou" stranu.
KDU-ČSL: Europoslankyně Zuzana Roithová je spoluautorkou dvou návrhů důležitých pro zachování svobodného Internetu. Má ale co dohánět co se týče hlasování.
ODS: ?
SSO: ?
SPOZ: ?
SZ: ?
TOP09 ?
Tiskni
Sdílej:
ODS: "Pokud bude FOSS nejvýhodnější, není důvod ho nepoužít."Doplnil by som interpretaciu: Otvorenost pre nas nic neznamena (ani pozitivne ani negativne), rozhodovat sa bude podla inych kriterii. Takze ziadne presadzovanie FOSS.
Což může být i dobře.
Jinak mi tam občas nějaké komentáře připadají sporné. Třeba
ODS: "To je otázka pro odborníky." - Přeloženo: Problém nás nezajímá.
by nemuselo být přeloženo jako nezajímá, ale že tomu prostě nerozumí
Já to myslel částečně jako vtip (asi špatný). Ale z odpovědí nemám pocit že by tomu rozuměl, ikdyž by právě on měl, v tom souhlasím. Pak je ale otázka proč ne. Jestli ono ministerstvo informatiky nebylo jenom aby to nevypadalo na nezajám v této oblasti a nebo tam byli špatně zvoleni lidé? Nevím, hádal bych první možnost. Ale zrovna Langer není z politiků, kteří by mi alespoň trochu sedli a tak bych ho nerad dál komentoval, byl by to nejspíš zkreslený pohled.
Autor odpovědi ale zřejmě netuší, že u databází jsou požadavky "FOSS" a "výkonná" zatím bohužel protichůdné.
Autor není jediný, kdo to netuší. Vím o případech, kdy jediným podstatným kritériem byl výkon, peníze nebyly problém, a stejně nakonec nejlépe vyšla open source databáze. Samozřejmě to tak není vždycky, ale plošně odsoudit open source databáze jako nevýkonné je nesmysl.
Pokud došlo ke snižování státního dluhu například Švedska, tak za pravicových vlád.A co nejaka fakta: Tady je vyvoj statniho dluhu k HDP Svedska za poslednich padesat let: https://www.riksgalden.se/Grafer/Grafer-eng/statsskuld_andel_BNP_eng.xls. Na grafu jsou vcelku jasne videt dve obdobi, kdy zadluzeni prudce rostlo - prelom sedmdesatych/osmdesatych let a zacatek devadesatych let. Jinak bylo konstantni nebo klesalo. Jako na potvoru prave v obdobi 1976-1982 a 1991-1994 vladly pravicove vlady (pak jeste 2006-), po zbytek vladla socialni demokracie.
Já se bavím o Evropě, kde je evidentně u moci levicová elita.No, to je vcelku kontroverzni tvrzeni, zdaleka ne evidentni. A, abychom tedy meli srovnani, kde podle vas je ve svete (nebo aspon kdy byla) u moci pravicova elita?
Logicka navaznost nekterych odpovedi je uzasna.Prohlasenim u ostatnich stran ale neverite, tak proc jim verite u komunistu?Protože co komunista to podvodník a lhář.
Komentuji odpovědi všech stran bez rozdílu, především nejednoznačnosti, faktické chyby a absenci jasné odpovědí na konkrétní otázku.Dobrá myšlenka, ale dost to kazí subjektivní hodnocení a komentáře, které z nestranného rozboru dělají osobními pocity prolezlý text.
Pokud jde o komentáře k odpovědím ODSNe, o všechny.
za jejich objektivitou si stojímTo je z principu nesmysl. Je to tvůj výklad, tvoje hodnocení, tvůj soud. Objektivního na tom není nic. Můžeme se přít o tom, jestli je tvoje interpretace správná, či ne, ale ne o zcela jednoznačné subjektivitě názorů, které předkládáš.