Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Poznámka redakce: Tento článek je součástí série rozhovorů s představiteli vybraných politických stran před parlamentními volbami 2010. Následujícím stranám jsme rozeslali stejnou sadu dotazů, abychom jim umožnili se vyjádřit k tématům blízkým zaměření portálu AbcLinuxu.cz:
(Rozhovory vycházejí v abecedním pořadí podle názvů stran. Redakční úpravy textů spočívaly pouze v odstranění mluvnických či terminologických chyb.)
ČSSD poslala odpovědi jménem JUDr. Ing. Petra Petržílka, Ph.D., stínového ministra životního prostředí a kandidáta do PSP ČR. (http://www.petrzilek.eu/)
1) Hodláte zjišťovat možnosti úspor ve státní politice nákupu IT řešení? Pokud ne, v čem spatřujete výhody současné praxe? Pokud ano, jaké postupy chcete při uvažovaných změnách uplatnit?
V současné praxi je snad pouze jedna jediná výhoda, i když i ji lze úspěšně zpochybnit. Tou výhodou je obecná znalost a zvyk v používání proprietárního softwaru. Z této výhody se bohužel však stává stále více především výhoda pro dodavatele, potažmo výrobce takových programů. Volně šiřitelné programy pod všeobecnou veřejnou licencí GNU či freeware jsou jasnou cestou, kdy může celá státní správa ušetřit obrovské investiční prostředky do ICT. Evropská komise v rámci IDABC doporučila formát OpenDocument jako velmi vhodný pro použití ve veřejné správě a my tento názor plně sdílíme. Pokud získáme vliv v PS, budeme se zasazovat o prosazení tohoto SW na všech úrovních státní správy. Pokud se to doposud nepodařilo cestou zezdola, domnívám se, že úsporná opatření a důsledná státní politika uplatňovaná při nákupu IT řešení budou tím správným krokem, který ještě více otevře cestu svobodnému software do státní správy.
2) Považujete Linux a open source software za přijatelnou alternativu k proprietárnímu softwaru v oblasti veřejné správy? Pokud ne, kde vidíte nedostatky? Pokud ano, jaké jsou podle vás výhody?
Nejde o nedostatky, kterými by Linux trpěl. Za nižším rozšířením jsou velmi často obavy správců systému v jednotlivých úřadech státní správy. Na jedné straně je to nechuť se učit něco nového, za druhé obavy z toho, že uživatelé dostanou do rukou velmi mohutný nástroj, pomocí nějž mohou připravit správcům ICT nejednu krušnou chvilku. Rootkit a znalý uživatel určitě není nic, co by bdělého správce systému s množstvím linuxových strojů potěšilo. Nasazení Linuxu jako serveru je však něco jiného a zde jistě ještě většímu rozšíření zcela nic nebrání. A o prospěšnosti nasazení OpenOffice.org jistě nemusím čtenáře ABCLinuxu vůbec přesvědčovat.
3) Jaké jsou vaše plány pro zlepšení počítačové gramotnosti studentů a obyvatel? Figuruje v těchto plánech používání open source softwaru?
Je samozřejmé, že zvyšování počítačové gramotnosti studentů i obyvatel je cílem každé odpovědné politické strany. Je však zapotřebí vnímat, že od roku 2007 nejsou jednotné osnovy a každá škola má svůj vlastní vzdělávací program. Je tedy především na škole, jakým způsobem pojme výuku v předmětu informační a komunikační technologie. Avšak domnívám se, že open source software je i pro školy naprosto přirozenou volbou.
4) Budete prosazovat používání otevřených standardů dokumentů, např. v Evropě i ve světě často nasazovaného formátu openDocument (ODF) namísto proprietárních formátů?
Evropská komise v rámci IDABC doporučila formát OpenDocument jako velmi vhodný pro použití ve veřejné správě a my, tedy ČSSD, tento názor plně sdílíme. Pokud získáme vliv v PS, budeme se zasazovat o prosazení tohoto formátu na všech úrovních státní správy.
5) Jaký je váš postoj k donedávna tajně projednávané dohodě ACTA (Anti-Counterfeiting Trade Agreement)? Je potřeba další dokument nad rámec WTO a WIPO?
Obchodní dohoda proti falzifikaci ACTA je zhruba tři roky předmětem vyjednávání mimo jakýkoli oficiální politický rámec. To zcela odporuje všem demokratickým principům. Text byl před několika dny zveřejněn a máme vážné obavy, že místo ochrany autorských práv povede pouze k šikaně a kriminalizaci uživatelů internetu. Podle našeho názoru jsou současné dohody dostačující a nejvíce překážek spatřujeme u vlastníků a správců autorských práv, kteří nejsou schopni využít moderních médií k levnému legálnímu šíření autorských děl.
6) Je podle vás nutné přitvrdit zákony na ochranu duševního vlastnictví, nebo naopak systém reformovat a přizpůsobit novým technologiím a možnostem šíření chráněných děl?
Zákony na ochranu duševního vlastnictví chrání autory, a to je podle našeho názoru správné. V 18. století, kdy byly poprvé tyto zákony formulovány a přijaty, vydavatelé bohatli na publikování děl, aniž by z těchto získaných prostředků něco vypláceli autorům, kteří pak často žili v hluboké bídě. Společnost se však od té doby výrazně změnila, proto je zapotřebí chránit autory původních děl moderními prostředky. Jednou z takových změn by bylo například uzákonění práva autora na legální šíření jeho díla elektronickou cestou a zajištění odpovídající odměny za toto šíření díla. Podle našich poznatků právě nedostupnost díla, tedy překážky na straně správců autorských práv a distribučních společností jsou mnohdy příčinou nelegálního šíření obsahu.
7) Proč souhlasíte, či nesouhlasíte s povinným paušálním poplatkem organizaci OSA (Ochranný svaz autorský) při nákupu prázdných úložných médií, tiskáren a dalších produktů, které by teoreticky mohly být zneužity k nelegálnímu šíření chráněného obsahu?
V tomto případě jde o určitou kompenzaci autorům plynoucí z pohodlného pořizování kopií jejich díla. Pokud by tyto možnosti neexistovaly, jistě by byl prodej originálních děl vyšší. Díky rozvoji technologií by nebylo správné, aby pouze autoři nesli celou váhu důsledků tohoto rozvoje, kterou navíc umocňuje snadnost dostupnosti. Jinou otázkou pak je, jak spravedlivě jsou mezi aktivními umělci rozdělovány vybrané částky z prodeje těchto produktů. Na tomto poli ještě čeká celý svět velmi mnoho práce.
8) Chcete něco doplnit ke kterémukoliv z uvedených témat?
-
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Penize nesmrdi ani ekologum.Mluvíme o SZ, takže správný termín je ekologistům
To uz snad Paroubek dela, ne? Prave kvuli nemu jsem poledni volby nevolil CSSD, a tyto volby je volit opet nebudu.
Podle podobných výkřiků na webových fórech už by ČSSD nejspíš neměla mít žádného voliče, ale průzkumy ukazují něco úplně jiného. Čím to asi bude?
Ne ze bych chtel byt sarkasticky, ale jakou pravicovou stranu mate na mysli? Ja jen, ze v Cechach neco jako opravdova pravice neexistuje - vsechno jsou to neci kamaradi a znami a rada z nich i byvali "rudosi".
Ale na CSSD me desi to udesne propojeni Paroubka s kriminalniky - viz volebni shromazdeni, kde pobihaji ostri hosi v bombrech (pardon, cernych kozenych bundach), kteri povetsinou sedeli za ublizeni na zdravi a ktere asi Jyrka pretahl Delnicke strane. Proto nechapu, jak je nekdo muze volit...
Je-li člověk voličem pravice a je přesvědčen, že každý, kdo má jiný názor, může si to tak vykládat.Jakou souvislost má názor (volič ČSSD, který volí Paroubka, je hlupák) s tím, koho nositel toho názoru sám volí? Potenciální voliči ČSSD (kteří nechtějí Paroubka), voliči KSČM apod. tento názor mít nemohou?
hmm jenže podle kohovolit.eu socani hlasovali nejvíce v souladu s mým názorem.O tomhle byl i film - Jáchyme, hoď ho do stroje. Doporučuji se neřídit pochybnými "stroji".
hmm jenže podle kohovolit.eu socani hlasovali nejvíce v souladu s mým názoremA jakou jsi měl shodu? Já jsem měl nejvyšší 1%
když ptáčka lapají, hezky mu zpívajíJestli to nebude tím, že tenhle člověk narozdíl od toho ptáka z ČPS umí dělat svou práci.
Vas by totiz nepresvedcilo nic, kdyby na tom bylo napsano CSSD.A kde tvrdím, že slibovat hory doly tady bude jen ČSSD? Ale vidím, že ČSSD+KSČM teď několik měsíců fakticky vládne a pro OSS udělala prd. Před tím vládla ODS, KDU, SZ a pro OSS udělali prd.
uzákonění práva autora na legální šíření jeho díla elektronickou cestou a zajištění odpovídající odměny za toto šíření dílaZdá se mi to, nebo to je jenom „omezíme smluvní svobodu“ v dárkovém balení? Aspoň, že konečně přiznali barvu s výpalným – danit, co se dá… nepřekvapilo ;)
Až mi někdo ukáže 3D modelovací CAD s industry-standard ovládáním pro Linux, klidně komerční s rozumnou licencí pro školy, můžeme se o něčem bavitVaricad, http://www.varicad.com - btw1 used by NASA, btw2 made in CR
I ten linux, pokud ho budu mít na pár desítkách počítačů bude potřebovat nějakou údržbu. Hromadné změny konfigurace, aktualizace, připrava přechodu na nové verze. U linuxu se mi z tohoto pohledu nelíbí krátká "životnost" většiny distribucí. Nechci řešit každý rok nebo dva roky velký upgrade, který třeba rozbije kompatibilitu s HW na pár počítačích. Používání staré distibuce má taky své problémy - časem bude nutné aktuální verze OpenOffice, Firefoxu, apod. instalovat ručně, nebude kompatibilita s úplně novým HW. Co byste doporučili?myslímže tohle vcelku v pohodě řeší každá enterprise distribuce, a asi i Debian stable ohledně aktuální verze OpenOffice, ještě jsem nenarazil na potřebu upgradovat (chyby mi stejně nespravují
Nejde o nedostatky, kterými by Linux trpěl. Za nižším rozšířením jsou velmi často obavy správců systému v jednotlivých úřadech státní správy.Ale houby, podívejte se, jak dopadl Linux na ÚMOb Jih v Ostravě. Roky tam sloužil k všeobecné spokojenosti a admini si jen vrněli. Pak přijdou noví a řádně podmazaní papaláší a pápá OpenSource - máme přece naplánovány nějaké prachy, tak je třeba je utratit, no ne?
Jo, to jsem čekal, kdy se tu objeví "ozvěny z Ostravy". Jen jsem myslel, že to bude Kapica, kdo to tu bude rozšiřovat.
Chápu, že ABC potřebuje finance, ale brát všimné od obskurních pol. stran by bylo dost špatné.Při vší dobré vůli si nemůžu pomoci; jsi troll...
Spravedlivé by tedy podle vás bylo, aby každý platil stejných 10000,- KčMinimálně u některých položek ano. Podívejte se na současnou situaci: Proč by někdo měl platit vyšší zdravotní daň, když náklady na zdravotní ošetření budou stejně vysoké u člověka vydělávajícího 10k i 100k a na nemocenskou existuje horní strop (a navíc podnikateli nikdo nemocenskou platit nebude)? Proč by někdo měl platit daň z úspěchu (pardon, daň z příjmu), když náklady státních úřadů na hlavu budou stejné ať člověk vydělává 10k nebo 100k? Proč by někdo měl platit vyšší sociální daň, když podpora v nezaměstnanosti se nijak nebude odvíjet od toho, kolik vydělával a tedy i platil? Vám to přijde spravedlivé?
Znamená to, že jsem si předplatil možnost kopírovat hudbu a filmy?Právně samozřejmě ne, morálně taky ne – když se rozhoduju, jestli si koupím CD umělce A nebo si to zkopíruju a zaplatím poplatek, tak v prvním případě podpořím umělce A, v druhém bandu mafiánů, kteří mu z toho nemusí nic dát. Tenhle argument je jenom zdvižený prostředníček inteligentům, kteří ten systém vymysleli. Zákonem posvěcené okrádání dnes není nic neobvyklého. Je potřeba naplánovat méně kopírování – zdanit! Je potřeba naplánovat více tamtoho – zadotovat (z ukradených peněz)! Jak jednoduché ;)
Rootkit a znalý uživatel určitě není nic, co by bdělého správce systému s množstvím linuxových strojů potěšilo.
No jo, to je jasné... Vždyť pro ty skvělé Windows přece není a nikdy nebyl žádný rootkit. Windows jsou totiž bezpečný a spolehlivý systém vhodný pro státní správu.
Pán je prostě vtipálek. Pravděpodobnost úspěšného útoku na Windows a pravděpodobnost úspěšného útoku na Linux jsou čísla, která se výrazně liší už v exponentu!
Myslím, že na straně správců asi nebude nechuť učit se. Pracovní poměr takového správce prostě stojí a padá s tím, jestli udělá, co se po něm chce. Tam problém nebude. Problém je u lidí, kteří těm správcům šéfují. Tito lidé trpí silnou nechutí přestat brát nezdaněné prachy od jistých nejmenovaných výrobců a dodavatelů software.
Nedávno jsem na toto téma hovořil s člověkem od ČD Telematika, který jen kroutil hlavou nad tím, jak se často z desetimilionových zakázek na proprietární balast klidně i desetina dostane přímo do rukou člověka, který takovou zakázku pomůže prosadit. A pokud se tohle děje v částečně soukromém podniku, co se potom musí dít ve státní správě?
Vždyť pro ty skvělé Windows přece není a nikdy nebyl žádný rootkit.Samozřejmě že ne. Není root, není rootkit… :-)
Ten rozhovor je blábol. Nikdo ho nečte. V každém rozhovoru s politikem je jeden nesmysl vedle druhého. Každý diskutující se prostě podívá čistě náhodně na jednu větu a pak poznamená, jaký je to nesmysl. To je celé. Moji pozornost čirou náhodou upoutal právě výrok s rootkitem.
Možná jsem zapomněl ještě poznamenat, že znalý uživatel je to nejlepší, co může správce potkat. Spolupracuje s ním v každém ohledu, pomáhá v praxi prosadit bezpečnostní politiku a výrazně usnadňuje správci práci, pokud jde o osvětu. Nejdůležitější je, že takový uživatel zpravidla dovede velmi rychle odhalit případné bezpečnostní nedostatky a správce na ně upozornit. Pro správce má přítomnost několika pokročilých uživatelů cenu zlata. Kdo tvrdí opak, tvrdí nesmysly.