Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Ministerstvo bylo v minulosti kritizováno za podporu proprietárního softwaru, pořádání prvního ročníku konference Open Government máme brát jako trend podpory svobodného softwaru?
Vždy jsme se snažili být technologicky nestranní. Je pravda, že řešení od Microsoftu jsou ve veřejné správě obecně používanější a často se z půdy orgánů ozývaly hlasy, že open software není vhodný, protože nemá uživatelskou podporu. My jsme nikdy žádného velkého výrobce nepodporovali. I když je pravda, že Česká republika má s Microsoftem rámcovou smlouvu, která umožňuje, aby všichni uživatelé využívali zvýhodněného nákupu produktů. Určitě jsme rádi, že OSS Alliance vznikla, je to správný způsob podpory. My můžeme předávat informace o tom, kdo je dobrý konzultant a může posoudit užívání otevřených systému a poradit, jak na to. OSS Alliance se velmi aktivně zapojila do mezinárodních diskuzí, její zástupci předávají objektivní zkušenosti se zaváděním open source projektů. Proto ji podporujeme.
Je možné, aby ministerstvo vydalo závazný pokyn pro státní správu k užívaní FS?
V Evropské komisi jsou názory od radikální podpory některých členských států přes závazná doporučení pro open source až naopak po technologickou neutralitu. Nástrojem ministerstva jsou metodiky, které by měly popisovat správná řešení. U právní normy, například vyhlášky, mám obavy z přílišných definicí technických parametrů. Vývoj jde dopředu, když se něco zakotví, může to být problém. Lepší je vytvářet metodiku podle aktuální poptávky. Snažíme se, aby všechna řešení, která státní správa nabízí, fungovala nezávisle na použitém systému, což není úplně jednoduché.
Pracují úředníci a konkrétně Vy osobně na operačním systému GNU/Linux?
Používáme Linux na serverech, sama jsem uživatelkou jiných systémů. Mám nejen PC, ale i Mac, používám jiné prohlížeče, protože jsou lepší.
Jaký bude osud ministerstva informatiky po volbách?
Myslím si, že kdyby někdo věděl, jak volby dopadnou, bude považován za velkého prognostika. Jsou slyšet hlasy, které by chtěly přesunout MI pod úřad premiéra, jak to mají v úmyslu některé politické strany. Za čtyři roky udělalo ministerstvo hodně, věci se posunuly dopředu včetně zákonů a vyhlášek.
Je možné, že by OSS Alliance a s ní svobodný software přišel o podporu?
Proces, který se nastartoval, už ukázal, že je užitečný. Ale při velkých změnách se mohou některé dobré věci ztratit.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: