V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Ministerstvo bylo v minulosti kritizováno za podporu proprietárního softwaru, pořádání prvního ročníku konference Open Government máme brát jako trend podpory svobodného softwaru?
Vždy jsme se snažili být technologicky nestranní. Je pravda, že řešení od Microsoftu jsou ve veřejné správě obecně používanější a často se z půdy orgánů ozývaly hlasy, že open software není vhodný, protože nemá uživatelskou podporu. My jsme nikdy žádného velkého výrobce nepodporovali. I když je pravda, že Česká republika má s Microsoftem rámcovou smlouvu, která umožňuje, aby všichni uživatelé využívali zvýhodněného nákupu produktů. Určitě jsme rádi, že OSS Alliance vznikla, je to správný způsob podpory. My můžeme předávat informace o tom, kdo je dobrý konzultant a může posoudit užívání otevřených systému a poradit, jak na to. OSS Alliance se velmi aktivně zapojila do mezinárodních diskuzí, její zástupci předávají objektivní zkušenosti se zaváděním open source projektů. Proto ji podporujeme.
Je možné, aby ministerstvo vydalo závazný pokyn pro státní správu k užívaní FS?
V Evropské komisi jsou názory od radikální podpory některých členských států přes závazná doporučení pro open source až naopak po technologickou neutralitu. Nástrojem ministerstva jsou metodiky, které by měly popisovat správná řešení. U právní normy, například vyhlášky, mám obavy z přílišných definicí technických parametrů. Vývoj jde dopředu, když se něco zakotví, může to být problém. Lepší je vytvářet metodiku podle aktuální poptávky. Snažíme se, aby všechna řešení, která státní správa nabízí, fungovala nezávisle na použitém systému, což není úplně jednoduché.
Pracují úředníci a konkrétně Vy osobně na operačním systému GNU/Linux?
Používáme Linux na serverech, sama jsem uživatelkou jiných systémů. Mám nejen PC, ale i Mac, používám jiné prohlížeče, protože jsou lepší.
Jaký bude osud ministerstva informatiky po volbách?
Myslím si, že kdyby někdo věděl, jak volby dopadnou, bude považován za velkého prognostika. Jsou slyšet hlasy, které by chtěly přesunout MI pod úřad premiéra, jak to mají v úmyslu některé politické strany. Za čtyři roky udělalo ministerstvo hodně, věci se posunuly dopředu včetně zákonů a vyhlášek.
Je možné, že by OSS Alliance a s ní svobodný software přišel o podporu?
Proces, který se nastartoval, už ukázal, že je užitečný. Ale při velkých změnách se mohou některé dobré věci ztratit.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: