Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Všechny zápisy v blogu jsou pod licencí Creative Commons BY-SA 3.0 CZ
Předčasné volby do sněmovny jsou za námi, výsledky už jsou skoro sečtené a naše nové poslance čekají oprvadu zajímavé časy.
V pátek odpoledne nám začínají další sněmovní volby, takže je nejvyšší čas k nim něco napsat. Abych pak za rok nebo dva mohl doplnit "Já vám to říkal."
Z nového projektu Karla Janečka Pozitivní evoluce mám smíšené pocity. Na jednu stranu si Karel Janeček oproti svým předchůdcům uvědomuje skutečnou podstatu většiny problémů, které chce svou iniciativou řešit (tedy alespoň podle záznamu diskuze z Prahy), ale zároveň stále jako svůj cíl prezentuje změnu volebního systému. Jinými slovy, „změníme systém, zvolíme lepší lidi, ti za nás všechno potřebné udělají a bude dobře.“ Žádný plán, který končí na „zvolíme lepší lidi a ti za nás všechno udělají,“ nemá šanci nic změnit. Je úplně jedno, jak dokonalý volební systém si vymyslíte, protože to na výsledek nemá vliv.
Posledních pár dnů se v médiích objevuje tzv. Holešovská výzva a s ní spojené protesty. Přestože zcela souhlasím, že vláda by měla podat demisi, s Holešovskou výzvou jako celkem nesouhlasím. A hned vám řeknu proč.
Pamatujete si ještě na můj starší zápisek Filtrování budoucnosti? V Pákistánu se to právě stalo skutečností. (A to je pro dnešek vše.)
Před necelým rokem někteří voliči jásali, že konečně v české politice přijde nějaká změna k lepšímu, když se do sněmovny dostala strana Věci veřejné. Slibovaná změna ale nepřišla, stejně jako předtím nepřišla se Zelenými. Místo toho se provalilo, že tahle strana je ve skutečnosti jen obchodní projekt jedné firmy, která se chce přisát na státní rozpočet. Jaká je reakce voličů? Vztek, deziluze, někteří si to stále odmítají připustit, jiní jen s výrazem "já to přece říkal" krčí rameny. Kde se stala chyba?
Přemýšleli jste někdy o tom, jak dopadne novela zákona k nějakému zdánlivě okrajovému problému, když se k němu politici vrátí s odstupem několika desítek let?
V diskuzi pod odpověďmi politiků na otázky redakce padla myšlenka, že by to chtělo trochu víc rozebrat odpovědi a shrnout, co jsou skutečné myšlenky a co jen prázdné fráze. Tak se o to pokusím. Zároveň se budu snažit z odpovědí vybrat to nejdůležitější a přeložit to z političtiny do normální řeči. Případné návrhy, bugreporty a kritiku piště do komentářů. Průběžně budu text zápisku upravovat na základě vašich podnětů a přidávat odpovědi z čerstvých článků.
Ne, dneska se vážně nesnažím lézt do zelí Stařence Oggové a pokoušet se uspět tam, kde její čokoládové vytržení se speciální tajnou omáčkou selhalo. Dneska se budu věnovat salámové metodě, cenzuře, a zbytek už v tuhle chvíli musí být každému jasný.
Dnes si uděláme krátký výlet do (doufejme že alternativní) budoucnosti.
Úředníci v EU zase neměli co na práci, takže ČR teď pod hrozbou sankcí musí přijmout zákon o regulaci videa na Internetu. A aby toho nebylo málo, naši digitální negramoti jsou jako vždy papežštější než papež. Když už celá ta opičárna v nějaké podobě aspoň dočasně musí být, tak ať se to udělá rozumně. Tady je můj návrh jak zařídit, aby se EU nažrala a svoboda slova zůstala celá.