Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Všechny zápisy v blogu jsou pod licencí Creative Commons BY-SA 3.0 CZ
Předčasné volby do sněmovny jsou za námi, výsledky už jsou skoro sečtené a naše nové poslance čekají oprvadu zajímavé časy.
V pátek odpoledne nám začínají další sněmovní volby, takže je nejvyšší čas k nim něco napsat. Abych pak za rok nebo dva mohl doplnit "Já vám to říkal."
Z nového projektu Karla Janečka Pozitivní evoluce mám smíšené pocity. Na jednu stranu si Karel Janeček oproti svým předchůdcům uvědomuje skutečnou podstatu většiny problémů, které chce svou iniciativou řešit (tedy alespoň podle záznamu diskuze z Prahy), ale zároveň stále jako svůj cíl prezentuje změnu volebního systému. Jinými slovy, „změníme systém, zvolíme lepší lidi, ti za nás všechno potřebné udělají a bude dobře.“ Žádný plán, který končí na „zvolíme lepší lidi a ti za nás všechno udělají,“ nemá šanci nic změnit. Je úplně jedno, jak dokonalý volební systém si vymyslíte, protože to na výsledek nemá vliv.
Posledních pár dnů se v médiích objevuje tzv. Holešovská výzva a s ní spojené protesty. Přestože zcela souhlasím, že vláda by měla podat demisi, s Holešovskou výzvou jako celkem nesouhlasím. A hned vám řeknu proč.
Pamatujete si ještě na můj starší zápisek Filtrování budoucnosti? V Pákistánu se to právě stalo skutečností. (A to je pro dnešek vše.)
Před necelým rokem někteří voliči jásali, že konečně v české politice přijde nějaká změna k lepšímu, když se do sněmovny dostala strana Věci veřejné. Slibovaná změna ale nepřišla, stejně jako předtím nepřišla se Zelenými. Místo toho se provalilo, že tahle strana je ve skutečnosti jen obchodní projekt jedné firmy, která se chce přisát na státní rozpočet. Jaká je reakce voličů? Vztek, deziluze, někteří si to stále odmítají připustit, jiní jen s výrazem "já to přece říkal" krčí rameny. Kde se stala chyba?
Přemýšleli jste někdy o tom, jak dopadne novela zákona k nějakému zdánlivě okrajovému problému, když se k němu politici vrátí s odstupem několika desítek let?
V diskuzi pod odpověďmi politiků na otázky redakce padla myšlenka, že by to chtělo trochu víc rozebrat odpovědi a shrnout, co jsou skutečné myšlenky a co jen prázdné fráze. Tak se o to pokusím. Zároveň se budu snažit z odpovědí vybrat to nejdůležitější a přeložit to z političtiny do normální řeči. Případné návrhy, bugreporty a kritiku piště do komentářů. Průběžně budu text zápisku upravovat na základě vašich podnětů a přidávat odpovědi z čerstvých článků.
Ne, dneska se vážně nesnažím lézt do zelí Stařence Oggové a pokoušet se uspět tam, kde její čokoládové vytržení se speciální tajnou omáčkou selhalo. Dneska se budu věnovat salámové metodě, cenzuře, a zbytek už v tuhle chvíli musí být každému jasný.
Dnes si uděláme krátký výlet do (doufejme že alternativní) budoucnosti.
Úředníci v EU zase neměli co na práci, takže ČR teď pod hrozbou sankcí musí přijmout zákon o regulaci videa na Internetu. A aby toho nebylo málo, naši digitální negramoti jsou jako vždy papežštější než papež. Když už celá ta opičárna v nějaké podobě aspoň dočasně musí být, tak ať se to udělá rozumně. Tady je můj návrh jak zařídit, aby se EU nažrala a svoboda slova zůstala celá.