Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
ODS: "Pokud bude FOSS nejvýhodnější, není důvod ho nepoužít."Doplnil by som interpretaciu: Otvorenost pre nas nic neznamena (ani pozitivne ani negativne), rozhodovat sa bude podla inych kriterii. Takze ziadne presadzovanie FOSS.
Což může být i dobře.
Jinak mi tam občas nějaké komentáře připadají sporné. Třeba
ODS: "To je otázka pro odborníky." - Přeloženo: Problém nás nezajímá.
by nemuselo být přeloženo jako nezajímá, ale že tomu prostě nerozumí
Já to myslel částečně jako vtip (asi špatný). Ale z odpovědí nemám pocit že by tomu rozuměl, ikdyž by právě on měl, v tom souhlasím. Pak je ale otázka proč ne. Jestli ono ministerstvo informatiky nebylo jenom aby to nevypadalo na nezajám v této oblasti a nebo tam byli špatně zvoleni lidé? Nevím, hádal bych první možnost. Ale zrovna Langer není z politiků, kteří by mi alespoň trochu sedli a tak bych ho nerad dál komentoval, byl by to nejspíš zkreslený pohled.
Autor odpovědi ale zřejmě netuší, že u databází jsou požadavky "FOSS" a "výkonná" zatím bohužel protichůdné.
Autor není jediný, kdo to netuší. Vím o případech, kdy jediným podstatným kritériem byl výkon, peníze nebyly problém, a stejně nakonec nejlépe vyšla open source databáze. Samozřejmě to tak není vždycky, ale plošně odsoudit open source databáze jako nevýkonné je nesmysl.
Pokud došlo ke snižování státního dluhu například Švedska, tak za pravicových vlád.A co nejaka fakta: Tady je vyvoj statniho dluhu k HDP Svedska za poslednich padesat let: https://www.riksgalden.se/Grafer/Grafer-eng/statsskuld_andel_BNP_eng.xls. Na grafu jsou vcelku jasne videt dve obdobi, kdy zadluzeni prudce rostlo - prelom sedmdesatych/osmdesatych let a zacatek devadesatych let. Jinak bylo konstantni nebo klesalo. Jako na potvoru prave v obdobi 1976-1982 a 1991-1994 vladly pravicove vlady (pak jeste 2006-), po zbytek vladla socialni demokracie.
Já se bavím o Evropě, kde je evidentně u moci levicová elita.No, to je vcelku kontroverzni tvrzeni, zdaleka ne evidentni. A, abychom tedy meli srovnani, kde podle vas je ve svete (nebo aspon kdy byla) u moci pravicova elita?
Logicka navaznost nekterych odpovedi je uzasna.Prohlasenim u ostatnich stran ale neverite, tak proc jim verite u komunistu?Protože co komunista to podvodník a lhář.
Komentuji odpovědi všech stran bez rozdílu, především nejednoznačnosti, faktické chyby a absenci jasné odpovědí na konkrétní otázku.Dobrá myšlenka, ale dost to kazí subjektivní hodnocení a komentáře, které z nestranného rozboru dělají osobními pocity prolezlý text.
Pokud jde o komentáře k odpovědím ODSNe, o všechny.
za jejich objektivitou si stojímTo je z principu nesmysl. Je to tvůj výklad, tvoje hodnocení, tvůj soud. Objektivního na tom není nic. Můžeme se přít o tom, jestli je tvoje interpretace správná, či ne, ale ne o zcela jednoznačné subjektivitě názorů, které předkládáš.
Tiskni
Sdílej: