Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Všechny zápisy v blogu jsou pod licencí Creative Commons BY-SA 3.0 CZ
Před necelým rokem někteří voliči jásali, že konečně v české politice přijde nějaká změna k lepšímu, když se do sněmovny dostala strana Věci veřejné. Slibovaná změna ale nepřišla, stejně jako předtím nepřišla se Zelenými. Místo toho se provalilo, že tahle strana je ve skutečnosti jen obchodní projekt jedné firmy, která se chce přisát na státní rozpočet. Jaká je reakce voličů? Vztek, deziluze, někteří si to stále odmítají připustit, jiní jen s výrazem "já to přece říkal" krčí rameny. Kde se stala chyba?
Když před dvaceti lety padla totalita, lidé chvíli slavili svoje vítězství, a pak se rozešil každý po svém. Vždyť už přece máme tu svobodu a demokracii, tak se o to nemusíme dál starat, ne? Uplynulých dvacet let si tu politici dělali více méně co se jim zlíbilo, protože lidé úplně rezignovali na svoji roli v demokratickém systému. Spokojili se jen s občasným rozdáním vstupenek ke korytu ve volbách.
Kdybych chtěl jen napsat, kde se stala chyba, mohl bych předchozím odstavcem skončit. Jenže mnohem důležitější je, co s tím dělat. Inspirace v zahraničí se hledá těžko, protože prakticky všude jsou na tom buď úplně stejně, nebo ještě hůř. Když na to přijde slovo v nějaké diskuzi, většina lidí si jen povzdechne, že není koho volit a nějaká systémová změna je v nedohlednu.
Jenže odkud se vzala ta představa, že jediná možnost občanů něco změnit, je zvolit ve volbách někoho, kdo to zařídí za ně prosazením nějaké systémové změny? Pro začátek si uvědomte, že libovolný systém, který má politiky udržet na uzdě, buď nefunguje, nebo není potřeba. Ve finále tu uzdu vždycky musí někdo držet, a ten někdo jsou občané. Pokud se lidé spokojí s tím, že budou jen nadávat u piva v hospodě a jednou za čas rozdají vstupenky ke korytu ve volbách, sebelepší politický systém nepomůže. Systém vždycky jen dává občanům prostředky, jak politikům připomenout, kde je jejich místo, ale občané musí ty prostředky sami umět použít.
A jaké prostředky tedy máme k dispozici teď? Volební systém zmiňovat nebudu, protože ten sám o sobě nestačí. Pro začátek třeba zákon 106/1999 Sb. alias Zákon o svobodném přístupu k informacím. Dál je tu možnost navštěvovat jednání parlamentu a regionálních zastupitelstev, která jsou ze zákona veřejná. Sice nám nejspíš nepomůže prohnilé politiky odstavit od koryta hned, ale aspoň jim díky tomu můžeme pořádně znepříjemnit život. Dál tu máme Internet. Ten všechny výše zmíněné prostředky neuvěřitelně posiluje tím, že se o celou cestu nějaké důležité informace na veřejnost nemusí starat jeden člověk nebo nějaká úzká skupinka lidí. A když už arogance politiků přesahuje všechny meze, vždycky je tu možnost demonstrovat a říct jim svůj názor tak, aby ho zaručeně nepřeslechli. Možností je mnohem víc, ale to už nechám do diskuze. Jedno je ale jisté: Nadávání v hospodě u piva a hlasování "aby nevyhrál ten druhý" ve volbách mezi ně nepatří.
Tiskni
Sdílej:
"Strom svobody je občas nutné zalít krví tyranů a vlastenců. Je to jeho přirozené hnojivo…"Škoda, že jsme si do ústavy nedali nějaká zadní vrátka v tomto smyslu.
Říkat něco jako "lidi, snažíte se blbě, vaše snaha je rozkradená, vše, co jste udělali, skončilo jinde, než jste chtěli, pokud si toho nebudete všímat i nadále, tak to bude jen horší"
IMHO ta otupělost je daná z velké části tím, že mají prostě jiné starosti. Není zase tak málo lidí, kteří se musí hodně ohánět, aby si vydělali na střechu nad hlavou, jídlo pro sebe a pro rodinu a další základní potřeby. Dennodenně do rachoty a z rachoty, přivýdělky, splácení hypoték... pokud člověk musí řešit prosté přežití, tak už mu často nezbývá síla, aby se zabýval problémy státní ekonomiky, svobody a demokracie.
Politici tohle moc dobře vědí a dělají všechno pro to, aby lidé měli těch "jiných starostí" co nejvíc. To není omluva pro nečinnost, naopak je to další důvod, proč si na politiky pořádně posvítit. Politici jsou placení za to, aby problémy řešili, ne aby je přidělávali.
Nečekaně . Jaký vliv měla jako mít nízká volební účast na rozdělování koryt? :-o
Pěkně jsi to napsal ... v jednom mém oblíbeném světu zafungoval Výbor na obranu republiky ... sešli se zainteresovaní, shodli se, pohnuli událostmi. A byla to paráda ...
Že by tu nebyla žádná osobnost a morální autorita, která by na chvíli zapomněla na mrzký svůj peníz a starala se o věci trvalejší?
Jak jen na to reagovat s nadhledem ... "Život? To je to nejtěžší z nejtěžších" ... čili žít dobře. Kdysi jsem tenhle citát vídával na zivecz.
A jaké prostředky tedy máme k dispozici teď?Doma vařené výbušniny, mobilní telefony, širokospektrální vysílače, dálkově ovládané modely letadel s nosností větší jak 2kg?
Huh, takovej nálet bych rád viděl
Tak to máme jedno nabádání a jedno neinformování ...