abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 20:11 | Komunita

    Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma. V Týdnu v GNOME je zmíněn flatpak balíček pro GIMP 0.54.1 z roku 1996. Jedná se o poslední verzi GIMPu postavenou nad toolkitem Motif.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 19:11 | Nová verze

    Home Assistant Operating System, tj. linuxová distribuce optimalizována pro hostování Home Assistanta a jeho aplikací, byl vydán v nové major verzi 18.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 18:11 | Komunita

    Po šestiletém úsilí byla z jádra Linux odstraněna funkce strncpy(). Všechna předchozí volání této funkce byla převedena na bezpečnější alternativy.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 17:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 261 správce systému a služeb systemd (Wikipedie, GitHub). Z novinek lze vypíchnout nový subsystém IMDS (Cloud "Instance Metadata Service"), nový příkaz storagectl nebo novou komponentu systemd-sysinstall.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 12:00 | Nová verze

    Vývojové prostředí Qt Creator bylo vydáno ve verzi 20 (seznam změn). Novinky zahrnují hlavně rozšíření pro integraci LLM agentů nebo minimalistický editační režim uživatelského rozhraní („zen mode“).

    |🇵🇸 | Komentářů: 0
    19.6. 10:22 | Humor

    Už jste se prolétli na webu Google Earth? Přibyl tam Simulátor letu (Nástroje / Simulátor letu). Funguje i bez účtu Google [𝕏].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    19.6. 09:55 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 4.7 (𝕏, Bluesky, Mastodon) multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    18.6. 13:33 | Nová verze

    Mastodon (Wikipedie) - sociální síť, která není na prodej - byl vydán ve verzi 4.6. Přehled novinek s náhledy v oznámení na blogu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    18.6. 12:44 | IT novinky

    V Edici CZ.NIC, knižní řady správce české národní domény, vychází nová kniha Martina Malého Kódy, buildy, firmwary. Autor po půl roce od vydání předchozího titulu přichází se svou již sedmou knihou, tentokrát zaměřenou na vývoj programového vybavení pro embedded zařízení. Publikace s podtitulem Základy vývojářského řemesla pro tvůrce hobby elektroniky nabízí praktického průvodce pro všechny, kdo své projekty vytvořené s Arduinem

    … více »
    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    18.6. 11:44 | Komunita

    V Brně na FIT VUT probíhá dvoudenní open source komunitní konference DevConf.CZ 2026. Na programu je celá řada zajímavých přednášek, lightning talků, meetupů a workshopů. Přednášky lze sledovat i online na YouTube kanálu konference. Aktuální dění lze sledovat na Matrixu, 𝕏 nebo Mastodonu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (8%)
     (2%)
     (16%)
     (31%)
     (3%)
     (6%)
     (3%)
     (15%)
     (26%)
    Celkem 1949 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník

    Tučňák dobývá Arkonis

    19.6.2020 23:05 | Přečteno: 2013× | Linux | Výběrový blog | poslední úprava: 19.6.2020 23:05

    Pamatujete si ještě dávné doby, kdy herní série Battle Isle byla na vrcholu slávy? Chcete znovu zažít ten adrenalin, kdy s posledním průzkumným vozítkem ujíždíte před nepřátelskou armádou a doufáte, že objevíte nestřežené skladiště plné tanků? V tom případě pro vás mám skvělou zprávu.

    Ne, série Battle Isle stále ještě nevstala z mrtvých. Tenhle zápisek bude o jiné klasické hře ze stejné doby a ze stejného žánru, české tahové strategii Signus: The Artefact Wars.

    Signus vyšel v roce 1998 a poprvé jsem ho hrál v roce 2002, když vyšel jako příloha na CD v časopise Computer. A jen o pár měsíců později ho původní autoři vydali částečně přeportovaný na Linux pod licencí GNU GPL, což jsem zjistil až začátkem letošního roku.

    Po necelém půlroce práce je Signus opět v hratelném stavu. Původní autoři navíc pod GPL nově vydali i příběhové animace, které ve starém SVN repozitáři kvůli své velikosti chyběly, takže open source verze je teď kompletní i bez originálního CD. A narozdíl od originálního CD je open source verze ve dvou jazycích: česky i anglicky (překlad zatím trochu pokulhává). Hra detekuje jazyk automaticky podle locale.

    Stále je potřeba spousta oprav a vylepšení, ale pokud si chcete opět zahrát starou klasiku, naklonujte si repozitář z GitHubu a v obou adresářích spusťte klasickou instalaci:

    ./bootstrap
    ./configure
    make
    make install
    

    Závislosti:

    Aktuální verze by už měla být plně přenositelná mezi různými architekturami a Unixovými systémy. Uložené hry z původní Windows verze půjdou načíst, ale open source verze záměrně ukládá hry v trochu jiném formátu kvůli opravě 2k38 bugu.

    Přeji příjemnou zábavu.

           

    Hodnocení: 100 %

            špatnédobré        

    Obrázky

    Tučňák dobývá Arkonis, obrázek 1

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    20.6.2020 01:33 Lorenzo
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Tučňák dobývá Arkonis
    Dik za tip.
    Ted jeste Spellcross.
    20.6.2020 12:24 Martin Doucha | skóre: 23 | blog: Yet another blog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Tučňák dobývá Arkonis

    Ke Spellcrossu mám jenom demo z Level CD a zdrojáky nejsou open source. Ale někdo už se o remake pokusil: OpenSTLB.

    Až dodělám Signus, chci se pustit do portování Command & Conquer. Petroglyph před necelým měsícem vydal původní zdrojáky bez front-endu pod GPLv3 jako SDK pro vývojáře modů. Když se ty zdrojáky vyčistí a přidá se SDL front-end, vznikne kompletní port.

    21.6.2020 00:01 Kate | skóre: 9
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Tučňák dobývá Arkonis
    Není portace C&C zbytečná, když máme OpenRA?
    21.6.2020 11:45 Martin Doucha | skóre: 23 | blog: Yet another blog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Tučňák dobývá Arkonis

    OpenRA má dva zásadní problémy:

    1. Je napsané v C#. Mono je bloatware, který ke mně na počítač nesmí.
    2. Je to remake, ne port. AI se chová jinak a jednotky jsou jinak vyvážené než v původní hře.

    Založit nové vláknoNahoru

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.