Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Všechny zápisy v blogu jsou pod licencí Creative Commons BY-SA 3.0 CZ
Z nového projektu Karla Janečka Pozitivní evoluce mám smíšené pocity. Na jednu stranu si Karel Janeček oproti svým předchůdcům uvědomuje skutečnou podstatu většiny problémů, které chce svou iniciativou řešit (tedy alespoň podle záznamu diskuze z Prahy), ale zároveň stále jako svůj cíl prezentuje změnu volebního systému. Jinými slovy, „změníme systém, zvolíme lepší lidi, ti za nás všechno potřebné udělají a bude dobře.“ Žádný plán, který končí na „zvolíme lepší lidi a ti za nás všechno udělají,“ nemá šanci nic změnit. Je úplně jedno, jak dokonalý volební systém si vymyslíte, protože to na výsledek nemá vliv.
Problém současné politiky je v komunikaci. Vláda ignoruje připomínky opozice, protože má pohodlnou většinu a hlasy opozice k ničemu nepotřebuje. Opozice pak připomínky prezentuje hlavně pro veřejnost a pro vládní návrhy by nehlasovala, ani kdyby vláda všechny její připomínky zapracovala do návrhů. Všichni společně pak zvysoka kašlou na názory občanů, protože ve volbách si bohatě vystačí s naštvaností lidí na ty druhé. Výsledkem je systém, kde premiér je fakticky diktátorem na 4 roky (i když v současné vládě má hlavní slovo spíš Kalousek než Nečas) a z demokracie zbylo jen právo pravidelně prostřídat diktátory.
V našem ústavním systému mají občané pouze jedinou skutečnou možnost, jak vyjádřit své názory — jednou za 4 roky hodit do volební urny jeden z několika předtištěných papírů. Tahle možnost je značně nepřímá, protože lidé nemohou říct přímo, co vlastně chtějí. Mohou si vybrat jen z předtištěných nabídek od politických stran a po volbách si strany vyloží po svém, co že to od nich voliči vlastně očekávají (a obvykle dojdou k něčemu úplně jinému než co původně slibovali). Všechny ostatní nenásilné snahy občanů sdělit svůj názor politikům přímo mohou politici beztrestně ignorovat. Petiční právo politiky nezavazuje skoro k ničemu, podle zákona mají povinnost prakticky jen poslat občanům děkovný dopis za předání petice, kterou obratem hodí do koše. Všeobecné referendum stále nemáme, přestože se s ním v Ústavě počítá od jejího vzniku a politici nám ho slibují už přes 20 let. A protivládním demonstracím se politici doslova vysmívají. Karel Janeček tohle na záznamu z Prahy dokonce přímo říká (čas 0:55:10-0:56:35).
My nepotřebujeme lepší volební systém. My potřebujeme možnost říct politikům přímo, co si o nich myslíme a co od nich chceme. Možnost, kterou politici nebudou moct beztrestně ignorovat. Současní politici dokonce mají tu drzost pohoršovat se nad tím, že si obyčejní občané vůbec dovolují mluvit jim během volebního období do práce a nepřijímají výsledky jejich panování s jásotem. Tihle politici si zřejmě ve větě „Demokracie je vláda lidu“ pletou druhý a třetí mluvnický pád. Úlohou politika v demokracii není panovat jako císař nebo diktátor, ale jen zastoupit občany při vyřizování veškeré nezajímavé administrativy spojené s provozem státu. Rozhodnutí, která občané považují za zajímavá a důležitá, nemají politici právo dělat sami bez souhlasu občanů. A parlamentní křeslo získané ve volbách takový souhlas rozhodně nepředstavuje, protože voliči ve volbách nemají možnost vyjádřit se ke každému problému zvlášť.
A teď zpět k Pozitivní evoluci. Pane Janečku, já věřím, že to myslíte vážně a že máte prostředky k dosažení svého cíle. O to víc mě rmoutí, že jste si za cíl vybral věc, která žádnou velkou změnu nepřinese. Bez funkční obousměrné komunikace mezi politiky a občany nakonec stejně skončíme ve stejném politickém hnoji jako teď, protože dlouhý pobyt ve vrcholné politice vede k odtržení od reality řadových občanů. Kvůli prosazení změny budete muset zmobilizovat velkou část veřejnosti. To je potřeba každopádně. Ale funkční demokracie vyžaduje, aby občané byli aktivní pořád, ne jednou za 20 let, když politická situace dojde do neúnosného stavu. Místo abyste prosadil změnu jednoho zákona a zmobilizované občany zase rozpustil, raději investujte čas a peníze do vytvoření nástrojů, které občanům umožní efektivně ovlivňovat politiku přímo i bez toho, aby se tomu věnovali na plný úvazek 8 hodin denně 5 dní v týdnu. Potřebujeme tu nástroje, které by na principu crowdsourcingu umožnily hodnotit hlasování našich poslanců v parlamentu, aby občané měli před volbami přehledný seznam všech jejich dobrých a špatných rozhodnutí, za které je pak mohou po zásluze odměnit nebo potrestat svými hlasy. K tomu potřebujeme i nástroj, který by občanům umožnil snadno analyzovat i samotný obsah zákonů po jednotlivých paragrafech a psát připomínky nebo pozměňovací návrhy. A v neposlední řadě potřebujeme možnost v referendu vyhlášeném na základě petice občanů definitivně vetovat libovolný špatný zákon, který vláda protlačí buldozerem 101 hlasů. A aby "politická zodpovědnost" nebyla jen prázdným pojmem, měli by v případě úspěšného veta náklady na uspořádání referenda zaplatit z vlastní kapsy politici, kteří ten zákon prosadili.
Pane Janečku, Vy máte prostředky tohle všechno udělat a rozjet ještě před dalšími řádnými volbami. Když to neuděláte Vy, bude to muset udělat Pirátská strana, které to kvůli nedostatku prostředků bude trvat mnohem déle.
Tiskni
Sdílej:
No, ten volební systém má jednu výhodu v tom, že člověk dává kladný hlas dvěma kandidátům a záporný jednomu. To samo o sobě stačí na to, aby právě lidé dávali jeden hlas i úplným volebním outsiderům, protože velkým stranám "na jistotu" můžou dát ten druhý. Janeček ale bohužel řeší špatný problém.
Já říkám, že v podstatě je potřeba udělat to, co plánuje Janeček, ale místo změny volebního zákona politiky dotlačit buď ke schválení rozumného zákona o všeobecném referendu, nebo aspoň speciálního referenda pro občanské veto libovolného zákona, a doplnit to celé několika na státu nezávislými internetovými systémy, které občanům umožní co nejjednodušší orientaci v legislativním procesu, aby pak podle toho mohli vetovat zákony a hlasovat ve volbách. Když politici budou muset z vlastní kapsy zacálovat dvě nebo tři referenda o vetu zákonů, které občané odmítají, tak se hodně rychle začnou zajímat o skutečné názory občanů i uprostřed volebního období.
kolik lidí hlídá svého poslance, svého senátora?
Skoro nikdo, protože v tuhle chvíli je to skoro práce na plný úvazek. Chybí nám nástroje, které by umožnily to hlídání efektivně rozdělit po menších kouscích mezi větší počet lidí.
Ale čí to je chyba - kolik lidí se účastní diskuze v parlamentních stranách - kolik lidí hlídá svého poslance, svého senátora?Ja to udelal, ale mimo podekovani a vysvetleni ze na svem postoji nic nezmeni, jsem niceho nedostahl. Tohle neni cesta. Demostrace taky neni cesta - politici to neberou vazne a taky se mi nelibi myslenka byt skatulkovan jako odborar nebo sympatizant DSSS.
polovina lidí uvažuje stylem "sousede, ať ti ta koza chcípne"Neviem presne, o čom je reč:), ale zahliadla som tento výrok a asi žijem na Marse, no nemyslím si, že máte pravdu. Trávievala som prázdniny na typickom vidieku, a práve naopak, ľudia sa tam skôr správali ako rodina, aspoň na mňa to tak pôsobilo. Žijem v malom meste a nijakú takú závisť a neprajnosť som nezbadala. Ľudia sú všelijakí, ale rozhodne to nie je nejaká všeobecná vlastnosť. Je to zas len ďalší stereotyp, ktorý preberá jeden od druhého a mechanicky opakuje.