Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
CZ.NIC přidělil plnou kapacitu jednoho ze svých zaměstnanců na vývoj BINDu, asi nejpoužívanějšího doménového serveru. Tento český vývojář se tedy stal součástí 15členného týmu lidí pracujících na BIND 10. Navíc je CZ.NIC nyní hostitelem BIND 10 developer meeting, které probíhá tento týden v Praze.
Tiskni
Sdílej:
% wget http://ftp.isc.org/isc/bind9/9.8.0/bind-9.8.0.tar.gz
% find . -name "*.pl" | wc -l
34
% find . -name "*.c" |wc -l
563
% find . -name "*.h" | wc -l
486
%
% find . -name "*.hpp"
% find . -name "*.py"
./contrib/queryperf/utils/gen-data-queryperf.py
% find . -name "*.cpp"
./bin/win32/BINDInstall/BINDInstallDlg.cpp
./bin/win32/BINDInstall/DirBrowse.cpp
./bin/win32/BINDInstall/BINDInstall.cpp
./bin/win32/BINDInstall/AccountInfo.cpp
./bin/win32/BINDInstall/StdAfx.cpp
./bin/win32/BINDInstall/VersionInfo.cpp
b10-cfgmgr
. Je to opravdu tak? Jestli ano, tak abych se pomalu začal ohlížet po jiném nameserveru; s podobným přístupem jsem se potkal u AVG a víckrát to už zažít nechci.
avgcfgctl
umí i dump do souboru, který pak dokáže zase načíst. Ale už třeba diff oproti defaultu, abych věděl, co jsem změnil, si musím dělat ručně z těch dumpů. Navíc je to okořeněno mizernou dokumentací, takže jsem z toho byl dost zoufalý. A některé ukázky, které vidím v dokumentaci BIND10, se tomu AVG nepříjemně podobají - připadá mi to, jako by používali stejný nástroj (něco jako když se podívám na konfigurační soubory BIND9 a ISC dhcpd).
Navic to zdaleka neni onoTím je myšleno co? Takový dbndns ještě minulý rok uměl všechno, co kdo mohl potřebovat. A neřekl bych, že ostatní servery na tom byly nějak hůř.
djbdns
(samo o sobě) nemá a které je užitečné k masovému nasazení je až DNSSEC.
TSIG potřebuje prakticky každý, kdo potřebuje interoperabilní způsob jak dělat zónové transfery.Takže nikdo z těch, o kterých se tady bavíme.
sftp
nebo rsync
jako dobrý a jednoduchý nástroj pro kopírování souborů.
Zkuste se např. Forpsi zeptat, co všechno museli do djbdns doprogramovat, aby jej mohli dál používat.Jestli je to veřejná informace, klidně jsi to tu mohl napsat. Jestli není, tak asi nemá cenu se jich ptát, že ne...
Už existuje patch pro poslouchání na IPv6 rozhraní? Když jsem djbdns minulý rok opouštěl, tak to ještě nikde volně dostupné nebylo, pokud vím.Víš špatně.
# netstat -ntlup | grep tinydns udp6 0 0 ::1:53 :::* 15498/tinydnsNic jsem nepatchoval, používám balík dbndns (fork djbdns z Debianu + ty patche) - podpora pro IPv6 je tam od roku 2008.
djbdns je prostě kus starého neudržovaného software.... ve kterém teprve po 10 letech od vzniku někdo našel bezpečnostní chybu. Abych se přiznal, tak starý software bez věcí, které nepotřebuju, je mi milejší, než bind, který sice umí leccos navíc, ale každou chvíli v něm někdo najde kritickou chybu.
Takže jistě, pro vaše potřeby vám může vyhovovat i djbdns, ale netvrďte, že obsahuje, co kdo mohl potřebovat.Zvláště v momentě, kdy hovoříme o situaci, kdy by se zodpovědná část internetu měla obejít bez BINDu.
Bind byl vždy kus software, který podporoval většinu (až všechny) nejnovější standardy...... jo, přičemž větší část z nich drtivá většina lidí nepotřebuje. Klidně si můžeš tvrdit, že A/IXFR je nejjednoddušší, ale já budu trvat na tom, že i bez toho se obejdeš. Zavolat scp/rsync a ssh je totiž úplně stejně jednoduché. (A navíc to líp vyhovuje unixové filozofii, že jeden nástroj má dělat jednu věc a dělat ji dobře. DNS server má odpovídat na DNS dotazy, ne stěhovat data odněkud někam a modifikovat svoje vlastní nastavení. Na kopírování dat jsou tu jiné nástroje.) Takže srovnávám něco, co je velmi dobře srovnatelné. Na jedné straně mám starý bezpečný software, který pro většinu účelů bohatě stačí (ještě jednou - mínus DNSSEC), na druhé straně děravý (ok, dneska míň než dřív) bind se všemi úžasnými novými cool vlastnostmi, bez kterých by se ovšem kdekdo s klidem obešel.