Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
Před rokem byla streamovací služba HBO Max přejmenována na Max. Dle managementu slovo HBO v názvu nebylo důležité. Včera byl Max přejmenován zpět na HBO Max. Kolik milionů dolarů to stálo? 😂
CZ.NIC přidělil plnou kapacitu jednoho ze svých zaměstnanců na vývoj BINDu, asi nejpoužívanějšího doménového serveru. Tento český vývojář se tedy stal součástí 15členného týmu lidí pracujících na BIND 10. Navíc je CZ.NIC nyní hostitelem BIND 10 developer meeting, které probíhá tento týden v Praze.
Tiskni
Sdílej:
% wget http://ftp.isc.org/isc/bind9/9.8.0/bind-9.8.0.tar.gz
% find . -name "*.pl" | wc -l
34
% find . -name "*.c" |wc -l
563
% find . -name "*.h" | wc -l
486
%
% find . -name "*.hpp"
% find . -name "*.py"
./contrib/queryperf/utils/gen-data-queryperf.py
% find . -name "*.cpp"
./bin/win32/BINDInstall/BINDInstallDlg.cpp
./bin/win32/BINDInstall/DirBrowse.cpp
./bin/win32/BINDInstall/BINDInstall.cpp
./bin/win32/BINDInstall/AccountInfo.cpp
./bin/win32/BINDInstall/StdAfx.cpp
./bin/win32/BINDInstall/VersionInfo.cpp
b10-cfgmgr
. Je to opravdu tak? Jestli ano, tak abych se pomalu začal ohlížet po jiném nameserveru; s podobným přístupem jsem se potkal u AVG a víckrát to už zažít nechci.
avgcfgctl
umí i dump do souboru, který pak dokáže zase načíst. Ale už třeba diff oproti defaultu, abych věděl, co jsem změnil, si musím dělat ručně z těch dumpů. Navíc je to okořeněno mizernou dokumentací, takže jsem z toho byl dost zoufalý. A některé ukázky, které vidím v dokumentaci BIND10, se tomu AVG nepříjemně podobají - připadá mi to, jako by používali stejný nástroj (něco jako když se podívám na konfigurační soubory BIND9 a ISC dhcpd).
Navic to zdaleka neni onoTím je myšleno co? Takový dbndns ještě minulý rok uměl všechno, co kdo mohl potřebovat. A neřekl bych, že ostatní servery na tom byly nějak hůř.
djbdns
(samo o sobě) nemá a které je užitečné k masovému nasazení je až DNSSEC.
TSIG potřebuje prakticky každý, kdo potřebuje interoperabilní způsob jak dělat zónové transfery.Takže nikdo z těch, o kterých se tady bavíme.
sftp
nebo rsync
jako dobrý a jednoduchý nástroj pro kopírování souborů.
Zkuste se např. Forpsi zeptat, co všechno museli do djbdns doprogramovat, aby jej mohli dál používat.Jestli je to veřejná informace, klidně jsi to tu mohl napsat. Jestli není, tak asi nemá cenu se jich ptát, že ne...
Už existuje patch pro poslouchání na IPv6 rozhraní? Když jsem djbdns minulý rok opouštěl, tak to ještě nikde volně dostupné nebylo, pokud vím.Víš špatně.
# netstat -ntlup | grep tinydns udp6 0 0 ::1:53 :::* 15498/tinydnsNic jsem nepatchoval, používám balík dbndns (fork djbdns z Debianu + ty patche) - podpora pro IPv6 je tam od roku 2008.
djbdns je prostě kus starého neudržovaného software.... ve kterém teprve po 10 letech od vzniku někdo našel bezpečnostní chybu. Abych se přiznal, tak starý software bez věcí, které nepotřebuju, je mi milejší, než bind, který sice umí leccos navíc, ale každou chvíli v něm někdo najde kritickou chybu.
Takže jistě, pro vaše potřeby vám může vyhovovat i djbdns, ale netvrďte, že obsahuje, co kdo mohl potřebovat.Zvláště v momentě, kdy hovoříme o situaci, kdy by se zodpovědná část internetu měla obejít bez BINDu.
Bind byl vždy kus software, který podporoval většinu (až všechny) nejnovější standardy...... jo, přičemž větší část z nich drtivá většina lidí nepotřebuje. Klidně si můžeš tvrdit, že A/IXFR je nejjednoddušší, ale já budu trvat na tom, že i bez toho se obejdeš. Zavolat scp/rsync a ssh je totiž úplně stejně jednoduché. (A navíc to líp vyhovuje unixové filozofii, že jeden nástroj má dělat jednu věc a dělat ji dobře. DNS server má odpovídat na DNS dotazy, ne stěhovat data odněkud někam a modifikovat svoje vlastní nastavení. Na kopírování dat jsou tu jiné nástroje.) Takže srovnávám něco, co je velmi dobře srovnatelné. Na jedné straně mám starý bezpečný software, který pro většinu účelů bohatě stačí (ještě jednou - mínus DNSSEC), na druhé straně děravý (ok, dneska míň než dřív) bind se všemi úžasnými novými cool vlastnostmi, bez kterých by se ovšem kdekdo s klidem obešel.