Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Poznámka redakce: Tento článek je součástí série rozhovorů s představiteli vybraných politických stran před parlamentními volbami 2010. Následujícím stranám jsme rozeslali stejnou sadu dotazů, abychom jim umožnili se vyjádřit k tématům blízkým zaměření portálu AbcLinuxu.cz:
(Rozhovory vycházejí v abecedním pořadí podle názvů stran. Redakční úpravy textů spočívaly pouze v odstranění mluvnických či terminologických chyb.)
Za SZ poslal odpovědi pan Matěj Velek z tiskového oddělení strany.
1) Hodláte zjišťovat možnosti úspor ve státní politice nákupu IT řešení? Pokud ne, v čem spatřujete výhody současné praxe? Pokud ano, jaké postupy chcete při uvažovaných změnách uplatnit?
Ano. Budeme prosazovat omezení nákupu programového vybavení (včetně OEM) státními organizacemi pouze na zdůvodněné případy, kde není vyhovující otevřená alternativa. Úspory chceme nasměrovat do vývoje otevřeného softwaru.
2) Považujete Linux a open source software za přijatelnou alternativu k proprietárnímu softwaru v oblasti veřejné správy? Pokud ne, kde vidíte nedostatky? Pokud ano, jaké jsou podle vás výhody?
Ano. Je to především otevřenost, bezpečnost, větší možnosti přizpůsobení pro konkrétní použití.
3) Jaké jsou vaše plány pro zlepšení počítačové gramotnosti studentů a obyvatel? Figuruje v těchto plánech používání open source softwaru?
Budeme iniciovat přípravu a rozběhnutí kurzů otevřených informačních technologií pro učitele informatiky.
4) Budete prosazovat používání otevřených standardů dokumentů, např. v Evropě i ve světě často nasazovaného formátu openDocument (ODF) namísto proprietárních formátů?
Jednoznačně ano.
5) Jaký je váš postoj k donedávna tajně projednávané dohodě ACTA (Anti-Counterfeiting Trade Agreement)? Je potřeba další dokument nad rámec WTO a WIPO?
Strana zelených nepovažuje způsob přípravy smlouvy ACTA za dostatečně transparentní a zejména prostřednictvím frakce Zelených v Evropském parlamentu způsob přípravy a některé záměry smlouvy ACTA od počátku kritizuje. S ohledem na netransparentní způsob přípravy dohody podporuje Strana zelených odchod Evropské unie od jednacího stolu.
6) Je podle vás nutné přitvrdit zákony na ochranu duševního vlastnictví, nebo naopak systém reformovat a přizpůsobit novým technologiím a možnostem šíření chráněných děl?
Strana zelených bude prosazovat dekriminalizaci sdílení dat. Cílem Zelených v této oblasti je pomoci autorům (a jejich zástupcům) nalézt způsoby, jak nabízet svá díla i uživatelům Internetu za oboustranně akceptovatelných podmínek. Zelení jsou přesvědčeni, že hlavní příčinou konfliktu mezi autorskými svazy a „sdíleči“ je nedostatečná nabídka legálního obsahu prostřednictvím technologií odpovídajících 21. století.
7) Proč souhlasíte, či nesouhlasíte s povinným paušálním poplatkem organizaci OSA (Ochranný svaz autorský) při nákupu prázdných úložných médií, tiskáren a dalších produktů, které by teoreticky mohly být zneužity k nelegálnímu šíření chráněného obsahu?
Strana zelených bude prosazovat zrušení poplatku z prázdných médií. Považujeme jej za absurdní.
8) Chcete něco doplnit ke kterémukoliv z uvedených témat?
Více informací z oblasti informatiky najdete ve volebním programu Strany zelených (PDF).
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
najväčšie nádeje vkladám do LHCopravdu jsi v tomto kontextu nechtěl říci "najväčšie nádeje vkladám do ITER"?
viď solárne články, ktoré pri výrobe minú viac energie ako vyrobia za svoju životnosť.To byla pravda někdy v roce 1975. Od té doby energetická náročnost výroby fotovoltaického panelu klesla 10x. Viz třeba www.energie21.cz/archiv-novinek/Tri-myty-o-fotovoltaice__s303x33767.html.
Ad 3) SZ navrhla v Evropském Parlamentu zrušení dotací na Biopaliva. Nepodporuje je. Můžeš si to přečíst na Aktuálně v rozhovoru s předsedou Liškou.velmi zajímavé ... Také díky nám je dnes přidávání biopaliv do benzínu i nafty běžnou praxí, ... Prosazujeme také daňovou či jinou finanční podporou hybridních automobilů a autobusů, zavádění zemního plynu a biopaliv v autobusech a komunální nákladních vozech, ... Podporujeme pěstování plodin pro výrobu biopaliv v adekvátní míře. zdroj
Ad 1)Strana Zelených již několik let není proti jaderné energii. Pouze chce odložit dostavbu nových bloků až poté co se vyčerpají všechny levnější možnosti získávání energie.souhlasím a jsem také proti jádru. Jaderná energie: mizerná účinnost a využití paliva, většina energie se vypustí do okolí a zůstane v palivu, vysoké pořizovací náklady, nebezpečí zneužití paliva a odpadu po několik 100 tisíc let a jeho nákladné zabezpečení, prakticky nemožná decentralizace jaderných zdrojů a vysoké zatížení distribuční sítě, vysoké nebezpečí blackoutu celé sítě (nedávný případ zachycení oděvu obsluhy za vypínací tlačítko), neodstranitelné škody v případě havárie a to nejen elektrárny ale i při přepravě a zpracování paliva, vysoké náklady na likvidaci elektrárny s malou možností recyklace materiálů oproti jiným zdrojům.
Jaderná energie: mizerná účinnost a využití paliva, většina energie se vypustí do okolí a zůstane v palivuZatímco uhlí je využito úplně příkladově. Nebo co navrhuješ?
vysoké pořizovací nákladyA které zdroje nemají? Uhelné elektrárny?
vysoké nebezpečí blackoutu celé sítě (nedávný případ zachycení oděvu obsluhy za vypínací tlačítko)U uhelné se může stát totéž; v případě zatažení oblohy a zastavení větru (klasické "ticho před bouří" - ženou se mraky a vítr utichne) FVE a větrné taky.
neodstranitelné škody v případě havárie a to nejen elektrárny ale i při přepravě a zpracování palivaUhelné elektrárny působí větší škody, než když se jednou za čas něco jaderného rozbije. Navíc přivést třeba takový reaktor VVER k explozi by vyžadovalo opravdu hodně kreativity ze strany obsluhy (ani mě nenapadá žádný způsob, jak by se to mohlo povést).
vysoké náklady na likvidaci elektrárnyU uhelné máš zase popílek a další externality. Jak se vůbec recyklují jiné elektrárny?
Kdyby stejnou státní podporu dostal výzkum jiných zdrojů (FVE, palivové články atd..)Pozor, palivové články nejsou zdroj energie. A FVE bych řekl, že se v našich končinách těžko kdy vyplatí. Větrné turbíny už vůbec ne.
a akumulace energie (supravodivé magnety, vodík, chemické akumulátory tepla a elektřiny atd...)ČR za zimní noc spotřebuje ~160 GWh. Neřekl bych, že by bylo vůbec rozumně (finančně, účinně) možné uchovat byť i desetinu té energie.
Navíc jaderné elektrárny potřebují ke spolupráci přečerpávací elektrárnu a další přečerpávací elektrárnu nemáme. Tak co s takovým obrovským výkonem přes noc?A pak začneš mluvit o FVE.
Měl jsem na mysli palivový článek ve spojení s FVE nebo větrníkem. Přes den vyrábí vodík do tlakové lahve a v noci zase z vodíku elektřinu.Tím pádem padá argument
Navíc jaderné elektrárny potřebují ke spolupráci přečerpávací elektrárnu a další přečerpávací elektrárnu nemáme. Tak co s takovým obrovským výkonem přes noc?
Je prakticky nemožné aby se nad českou republikou nečekaně v jedno okamžiku najednou zatáhla mraky celá obloha. Ve většině případů oblačnost přechází v pásech, takže když poklesne výkon jedné elektrárny tak se zvýší výkon jiné o několik km dále.Tak třeba dneska ráno byla celá střední Evropa pod oblakem.
Potřebovali bychom i tak větší akumulační výkon než máme teď, aby se 24 hodinová křivka spotřeby více vyrovnala.Ale ten přece budeme potřebovat jak v případě jaderné elektrárny, tak v případě vystavění solárních polí. Troufnu si tvrdit, že v tom druhém případě dokonce o mnoho vyšší.
Pořád jsme měli vývoz do zahraničí 936 MW.
Stránka je ve výstavbě. Děkujeme Vám za pochopení.Ale to asi nebude kvůli solárním farmám, ale kvůli jaderným (a uhelným) elektrárnám, když instalovaný výkon solárních elektráren u nás je 411 MW...
A co teprve jak vysvitne sluníčko. Kam chcete dát výkon z další jaderky a nového Prunéřova, když ČEZ žádnou uhelnou nezastaví?Ano, to je problém ČEZu, že nechce rušit uhelné. Nicméně nové se snad už stavět nebudou a staré doslouží.
Mě ta stránka funguje.Teď už mi taky funguje.
Nechci se Vás dotknout, ale buď jste velmi mladý nebo velmi naivní. Odzadu - firma Fronius je rakouská, odtud nelze čekat žádný zásadní vědecký pokrok nebo racionální jednání; jen podrazy. Velké věci by musely přijít z mimoevropských zemí; to je zkušenost.
Že by se FV článek mohl zaplatit za dva roky je naprostý nesmysl. Zkuste si jej (reálně) koupit a počítejte (uvažujte tržní ceny, žádné dotace!); využijte pro začátek toto.
FVE zabírají spoustu místa (holt málokterá střecha má dost hektarů). Půda pod nimi je nevyužitelná a to dlouho po jejich odstranění. Recyklace rozhodně není jednoduchá.
Úvahy o oblačnosti jsou fakt veselé - zataženo bývá opravdu na celém našem území a jako na potvoru třeba na podzim, kdy je energie potřeba.
Musíte se mířit s tím, že a) zázraky neexistují, b) bez klasických elektráren (včetně jaderných) to prostě nejde.
Finanční návratnost je kolem 8 let. Bez dotace, ale se zeleným bonusem. Zelený bonus musíte chápat jako odměnu za to, že vyrábíte čistou energii bez znečištění okolního prostředí a poškození zdraví lidí.To je sakra velká odměna (~10 Kč/kWh) a bez ní by ta finanční návratnost byla o dost delší.
Buď bordel a levná energie nebo relativně čisto a o něco dražší energie.Jak to, že jaderné elektrárny umí relativně čisto a přitom mají výkupní cenu elektřiny bez dotací 10× nižší, než FVE?
Optimum na rodinný dům je teď cca 5 kW. To je střecha cca 35m2Trvalých 140 W/m2? Tak to si věříš. Při dlouhodobě zatažené obloze v zimě (6 h/den) to je 25 W/m2, pokud by celý řetězec měl 100% účinnost. Nevím, jestli je schopen rodinný dům v zimě vystačit s 300 W (33% účinnost). Čím bude topit, prát, vařit?
Na co potřebuješ trvalých 140 W/m2?Těch 140 W/m2 jsi řekl jako první ty
Dejte fotovoltaice 3-5 let a bude produkovat energii třeba za cca 5 Kč/kWh.Bookmarkuji.
Můžeš nechat střechu ležet ladem, nebo jí využít ke generování aspoň části energie pro provoz domu, když trváš na elektrickém topení.Netrvám, ale plyn je fosilní, a to je přece špáátně. Jsem zvědavý, za jak dlouho budou FV panely dávat elektřinu za 4 Kč/kWh.
A co tam prostě nechat růst les? Nemáš rád čerstvý vzduch?Ano, tahle infantilní naivita: Když nebudou na poli fotovoltaické panely, bude tam růst les... Když se nebude pěstovat řepka, bude se tam pěstovat obilí pro děti v Africe... Když se postaví jaderná elektrárna, zavřou se elektrárny uhelné... Teď ještě počkat, až si všimnete, že takto svět jaksi nefunguje.
Když se postaví jaderná elektrárna, zavřou se elektrárny uhelné...Když se postaví solární elektrárna, zavřou se elektrárny uhelné...
Když se postaví solární elektrárna, zavřou se elektrárny uhelné...Ano zavřou se uhelné, protože se sníží poptávka po elektřině. Pokud budete mít na střeše např. fotovoltaiku tak méně elektřiny nakoupíte od ČEZu, to je jasné. Může sice více prodávat (levněji než konkurence) do zahraničí, ale to jen do té doby dokud bude dostávat zdarma emisní povolenky. Jak si je bude muset kupovat tak v zahraničí tolik neprodá a raději uhelnou zavře. Nebo zvýší cenu energie aby dotoval uhelnou elektrárnu?
Otázka je jen jak kvalitní a regulace schopnou síť máte. Pokud 7 let dopředu víte, že dojde k připojení více FVE a neuděláte za 7 let žádné potření (kromě zvýšení odměn managerům) tak se není čemu divit že jsme tam kde jsme v (|).Otázka je, jakou regulaci by sis představoval. V podstatě to znamená schopnost přes den naakumulovat desítky GWh (v případě plného přechodu na FVE stovky) a v noci je vydat. To žádná současná technologie neumí, Dlouhé stráně mají kapacitu 4 GWh. Kde postavíš takových akumulačních elektráren patnáct (v případě plného přechodu padesát)?
Z tohoto pohledu jsou FVE ideální, protože jejich výkon přibližně kopíruje 24h křivku spotřeby.Opravdu velmi přibližně (hůře než jaderka). Z toho grafu vyplývá, že spotřeba v noci je nějakých 9 GW, přes den 10,5 GW. FVE nedávají v noci vůbec nic. To znamená, že v případě soustavy FV + paroplyn by se muselo z plynu vyrobit minimálně 46 % elektřiny. Netuším, jaké jsou zásoby plynu...
by zaplatil prumerny odberatel navic a vyslo mi dost hrozive cislo - 18 tisic korun rocne.Nevím jak jste to spočítal, ale já jsem spočítal toto: 18000/365=50Kč denně. Průměrná krabička cigaret stojí cca 60 Kč.
radioaktivní prach v klimatizaci velké veřejné budovyPokud bych chtěl něco nasypat do klimatizace velké veřejné budovy, určitě si nezvolím radioaktivní prach. Existují snadněji dostupné a účinnější chemické látky. Pro zamoření Prahy by bylo potřeba toho odpadu několik tun, navíc ve městě by to šlo dost mizerně, protože z asfaltu to spláchne první deštíček.
Kvoty pro zeny pomohly zenam ziskat prostor v politice v severskych zemi. Ta je diky nim slusnejsi a vice do sirky zamerena.
V politice SZ jde (a vzdy slo) o docasne opatreni. Z nekolika studii vyplyva ze staci, kdyz zeny dosahnou 30 procentniho zastoupeni pak se jiz uchyti samy a kvoty je mozne odvolat.
To ze jsou zeny po volbach 2010 zastoupeny vice v ceske politice je krom jineho take dusledek politiky SZ a nekolika neziskovych stran, ktere tema rovnych prilezitosti postupne a vytrvale prinaseji do ceske medialni sceny.
Hodne se o propagaci tematu v poslednich 2 letech zaslouzilo sdruzeni Forum-50. Nakonec to ale byli primo volici a volicky, kteri preferencimi hlasy dostali zeny do snemovny v roce 2010 a to v nejvyssim zastoupeni v historii CR vubec.
http://padesatprocent.cz/cz/zpravodajstvi/preferencni-hlasy-zabraly-zastoupeni-zen-v-psp-roste
Jinymi slovy tu mate dukaz vhodnosti kvot (nebo jinych podpurnych opatreni) - kdyby se nedalo volit preferencne zeny by se do snemovny nedostaly. Muzi je tam nechteji, davaji jim nizsi mista na kandidatkach, nepousteji ty schopne mezi sebe. To jsou zkusenosti, o kterych ceske politicky drive nemluvili, dnes uz o tom mluvit zacinaji.
Podivejte se na nasledujici seznam (2004, zastoupeni zen v dolnich komorach parlamentu)
Svédsko 45,3%
Dánsko 38%
Finsko 37,5%
Nizozemí 36,7%
Norsko 36,4%
Belgie 35,3%
Rakousko 33,9%
Německo 32,2%
Island 30,2%
Spanělsko 28,3%
Bulharsko 26,2%
Svýcarsko 25%
Lotysko 21%
Polsko 20,2%
Slovensko 19,3%
Portugalsko 19,1%
Estonsko 19,1%
Makedonie 18,3%
Velká Británie 17,9%
Chorvatsko 17,8%
Česká republika 17% <<<<<<<<<<<<<<<<
Bosna a Hercegovina, Lucembursko, San Marino 16,7%
Andorra 14,3%
Irsko 13,3%
Moldávie 12,9%
Francie, Slovinsko 12,2%
Pokud jste nekdo byl v severskych zemich tak vite, jake je postaveni zen v politice a verejnem zivote. Ta tabulka jen odrazi ceskou realitu.
Myslim si, ze je naprosto legitimni se ptat proc je zastoupeni ceskych zen tak nizke a jake to ma dopady na deni v ceske politice (a tedy na zivoty nas vsech).
No, to je argument jak placnuti do vody. V dobe furtu jsme tu nemeli demokracii.
A o tom to prave je. Cesky volic kdyz slysi nekde slovo regulace, kvota, omezeni, tak se mu spusti trauma z doby komunismu a vse odmitne.
Nic proti traumatu, byl to fakt humus, ale princip regulace verejneho prostoru je vec, ktera se povazuje na zapad od ceskych hranic za tak prirozenou, ze by vasi reakci ani nepochopili.
Zeny nemaji stejne prilezitosti v mnoha oblastech uplatneni jako muzi. Nejde o povolani, ale o mzdu a dostupnost.
Je to tak z historickych duvodu, kdy zeny nemeli prava zadna.
Nikdo nerika, ze kvoty nemaji sva negativa. Maji. A ne male. Jsou diskriminacni napriklad.
Ale to vi prece kazdy. To je zakladni vlastnost jakekoliv "pozitivni akce". Bavme se o detailech a do hloubky.
(btw - tady jsou kvoty vysvetleny strucne a jednoduse, vcetne jejich nevyhod a vyhod http://www.quotaproject.org/aboutquotas.cfm)
Příklad:
Ve svedsku nedavno zavedli kvoty na studijni mista pro zeny na technickych oborech (coz je neco s cim bych nesouhlasil). Po case prevladl ve spolecnosti nazor, ze to vubec nepomaha a naopak to novou nerovnost vytvari. No a tak se shodli, ze to zase zrusi a zrusili to. Kde je v tomto pristupu jako takovem problem?
Postoj k jaderné energiiMně zase udivuje, jak "jaderná energie" získala status spasitele všehomíra. I když za provozovatele musí přebírat pojistnou odpovědnost stát (neboť komerční pojištění by provozovatel nezaplatil), i když jde o extrémně centralizovaný způsob výroby energie (takže velice náchylný jak na výpadky, tak na násilnou regulaci, např. v případě stavu nouze), i když otázka bezpečného ukládání odpadu není nikde na světě vyřešena (a žádné řešení není v dohledu, naopak se jako např. v Německu začínají objevovat problémy s "dočasnými úložišti", kam se odpad ukládal před desetiletími s tím, že "za několik desítek už si s tím určitě věda poradí". I když jak v dodávce technologií, tak v dodávce paliva jsme odkázáni na dovoz, dokonce v jiných oblastech démonizovaného Ruska. Shrnuto: Jaderná energetika je extrémní případ výroby energie na dluh, hlavně budoucích generací.
Mně zase udivuje, jak "jaderná energie" získala status spasitele všehomíra.nejspíše proto, že nic lepšího zatím nemáme? (my, jako Česká republika, bez jarních alpských veletoků, bez mořského přílivu a odlivu, bez středomořského sluníčka, bez geotermálních zdrojů ...) jinak mohl bych říct, že jsem udiven selektivitou tvých informací, ale nemám sil něco ukazovat lidem, kteří zcela zjevně nechtějí vidět (no, tak kdyby přece ... stačí začít na Google)
Jo, všechno zachrání Google... Tak si tam taky zajděte a něco si z těch odkazů přečtěte. Začněte třeba tady. Třeba tam najdete něco o nějakém konečném bezpečném úložišti nebo dokonce o tom bájném "znovuvyužívání". Až to najdete, tak to sem ocitujte, ať se všichni dozvíme něco těch vašich neselektivních informací.Mně zase udivuje, jak "jaderná energie" získala status spasitele všehomíra.nejspíše proto, že nic lepšího zatím nemáme? (my, jako Česká republika, bez jarních alpských veletoků, bez mořského přílivu a odlivu, bez středomořského sluníčka, bez geotermálních zdrojů ...) jinak mohl bych říct, že jsem udiven selektivitou tvých informací, ale nemám sil něco ukazovat lidem, kteří zcela zjevně nechtějí vidět (no, tak kdyby přece ... stačí začít na Google)
A co to vitrifikovat, dát kilometr hluboko do starého dolu v sibiřské pustině a zalít betonem?Raději něco ze středoevropské reality: Salzstock Gorleben Schachtanlage Asse Mimochodem, někdo započítává náklady na odstranění radioaktivního odpadu odvozem do sibiřské pustiny? Nebo možná ho budeme vyvážet do USA? Nebo do Antarktidy? Pravděpodobná realita je, že jakmile se bohatší státy rozhodnout odpad vyvážet, bude se radioaktivní odpad čím dál víc hromadit v mořích a v úložištích, které budou kontaminovat svoje okolí. A co ty ostatní argumenty? Třeba závislost na palivu z dovozu (nota bene z Ruska)? Extrémní centralizace zdroje energie? Výroba přebytků namísto snahy po úsporných technologiích? Garantovaná odpovědnost státu za škody (zásah do svobodného trhu v oblasti pojišťovnictví)? Jediné, co je na jaderné energetice nesporné je to, že svým provozovatelům dobře vydělává. Proto se k tomu ještě nemusí nikdo vztahovat jako k nedotknutelnému božstvu, kvůli kterému musí jít všechno stranou.
Mimochodem, někdo započítává náklady na odstranění radioaktivního odpadu odvozem do sibiřské pustiny?A započítává někdo náklady na akumulátory energie, které se budou muset postavit kvůli FV panelům (pro zastoupení sluneční energie v ČR stejně, jako je dnes jaderná, cca 15 Dlouhých strání), nebo se tu celá diskuze točí jen kolem ceny za kWh?
bude se radioaktivní odpad čím dál víc hromadit v moříchOn ho někdo chce sypat do moře?
a v úložištích, které budou kontaminovat svoje okolíJak bude odpad ve skle a betonu kilometr pod zemí v žulovém masivu kontaminovat svoje okolí?
Třeba závislost na palivu z dovozu (nota bene z Ruska)?Netěží se tu, protože jinde je snadněji dostupný. Něco tu také je, těžba by byla o něco dražší, což by, ano, o něco zvýšilo cenu elektřiny.
Extrémní centralizace zdroje energie?Co je na tom, mít v ČR 7 elektráren, špatně?
Výroba přebytků namísto snahy po úsporných technologiích?To je argument proti jaderné energii a pro FVE? Když FVE mají v zamračeném zimním dni přebytek 10× vyšší, než JE v noci? Jaký bude přebytek v létě přes poledne si zkus spočítat sám, čísla jsou na Wikipedii. Co jsou to úsporné technologie?
Garantovaná odpovědnost státu za škody (zásah do svobodného trhu v oblasti pojišťovnictví)?Ano, to naštve; dotace na FV jsou zase zásahem do svobodného trhu s energiemi.
Jediné, co je na jaderné energetice nesporné je to, že svým provozovatelům dobře vydělává. Proto se k tomu ještě nemusí nikdo vztahovat jako k nedotknutelnému božstvu, kvůli kterému musí jít všechno stranou.Jediné, co je na solárních elektrárnách nesporné je to, že svým provozovatelům dobře vydělávají. Proto se k nim ještě nemusí nikdo vztahovat jako k nedotknutelnému božstvu, kvůli kterému musí jít všechno stranou.
Jediné, co je na solárních elektrárnách nesporné je to, že svým provozovatelům dobře vydělávají. Proto se k nim ještě nemusí nikdo vztahovat jako k nedotknutelnému božstvu, kvůli kterému musí jít všechno stranou.Jenomže tohle právě nikdo nedělá. Proto to tak praští do očí v případě jaderné energetiky. Co se týče ostatních témat, nejsem tu od toho, abych vás vzdělával. Musíte si vystačit s názorem a vzdělávat se sám. Snad jen rada: pokud si odpustíte idiotsky prostoduché srovnávání koncepčně naprosto různých přístupů k výrobě a spotřebě energie, nebudete muset naprosto zbytečně počítat, kolik fototovoltaických polí by nahradilo Temelín a naopak.
Snad jen rada: pokud si odpustíte idiotsky prostoduché srovnávání koncepčně naprosto různých přístupů k výrobě a spotřebě energie, nebudete muset naprosto zbytečně počítat, kolik fototovoltaických polí by nahradilo Temelín a naopak.Ta poptávka po energii tady prostě je a trh (byť pokřivený) se ji snaží uspokojit. Poptávka tu je pravděpodobně z nějakého důvodu, určitě si nikdo nekupuje elektřinu jenom proto, aby svítil pánu Bohu do oken; stálo by ho to totiž značné peníze. Různý (jiný) přístup v případě FVE znamená co přesně? Že se zruší noční osvětlení měst, noční tramvaje a metra a lidé budou chodit dřív spát? (a v případě zimy později vstávat)
Pozitivní diskriminaceLepší pozitivní diskriminace všech možných skupin než negativní skupin některých.
BiopalivaCo máte proti tomu, že namísto dovozu ropy z Ruska by mohli perspektivně pěstovat palivo naši zemědělci? Jste zaměstnanec Gazpromu? Biopaliva jsou v první řadě hledání alternativy k fosilním palivům, v druhé řadě podpora hospodářství a až v té třetí ochrana prostředí. Důležité je směřování než momentální stav nedokonalých technologií. A ano, jako ze všeho, čeho se chopí kapitalistické volně-tržní hospodářství, začne si i z biopaliv volně trhat co to dá. Chyba ale není v konceptu biopaliv.
Pokuta za nákup staršího vozuOn je to recyklační poplatek. Kupuješ starou šunku, co bude co nevidět na vrakovišti? Tak si přispěj na její likvidaci.
obecně snaha věčně něco regulovat a omezovatRegulace vyměšování odpadů resp. omezování ničení lidského životního prostředí vám vadí? Vsadím se, že taky aktivně regulujete svoje vyměšování a neserete v hospodě přímo pod stůl - tohle omezování a regulace vám nevadí? Kdyby vám soused rozboural zeď, tak vám to bude vadit... Když vám čoudí z jeho komína do vašeho okna, tak to vadit nebude? A co teprve když někdo proměňuje vzduch a vodu, která není jeho majetkem, na toxické hnusy, aby si tím vydělal privátní peníze... Vesměs neregulované jsou přírodní katastrofy, rakovina a vybájený svět "pravicových volnotržních kapitalistů". Ten má podobné následky jako dva první uvedené fenomény.
hm, a nová šunka se časem na vrakovišti neocitne? a neměla by snad spíše být koupě a provoz staré šunky oceněna, coby šetření vzácnými zdroji, namísto plýtvání surovinami a energií na výrobu nových aut?Pokuta za nákup staršího vozuOn je to recyklační poplatek. Kupuješ starou šunku, co bude co nevidět na vrakovišti? Tak si přispěj na její likvidaci.
Mně se nelíbí zelené lži obecně. Zelení podporují pohádky o člověkem způsobeném (údajném) globálním oteplování. Dále prosazují takzvané alternativní zdroje energie, tedy lež, nesmysl a bezedný rozpočtový tunel. O tom jsem psal podrobněji jinde.
Přiznám se, že přístup Zelených ke svobodě slova i k omezení (nebo nejlépe zrušení) výhod BSA či OSA se mi velmi zamlouvá. Bohužel naprostá iracionalita v oblasti energetiky, lhaní v oblasti globálního oteplování a státní podpora obchodníků s větrem, deštěm a fotovoltaikou, tedy státem dotovaných pijavic, jsou pro mě něco naprosto nepřijatelného, kvůli čemu tuto stranu nikdy nebudu volit.
Zelení by především měli vystoupit s jistým prohlášením... To by mohlo znít například takto: „Hluboce se omlouváme za lži o globálním oteplování, které jsme šířili. Pravda se už mnohokrát ukázala a nám je líto, že jsme naletěli podvodu a šířili účelově zkreslené informace.“
Bez tohoto prohlášení je celá strana jakýsi dinosaurus, zatížený stokrát vyvrácenou ideologií. Tím se příliš neliší od KSČM. Pravda, Zelení sice nemají na rukou krev jako komunisté, ale jak by to asi bylo, kdyby se dostali k moci? Je to totalitní ideologie jako každá jiná.
Rád bych závěrem podotkl, že svítím výhradně úspornými zářivkami a LED diodami. Ale ne proto, že bych věřil zeleným bludům. Zaprvé mám rád moderní úsporné technologie. Zadruhé nesnáším žluté světlo žárovek a vyžaduji odstíny alespoň kolem 4000 K. A konečně zatřetí mi tyto technologie pomalu ale jistě šetří náklady za energii. Jsem pochopitelně příznivcem důsledné ochrany životního prostředí (výstavby jaderných elektráren především) i recyklace odpadu. To jen tak na okraj, aby mě někdo nenařkl z přístupu „po nás potopa“. Ten rozhodně neprosazuji.
Za nic takového by se omlouvat nemuseli. Periodické globální ochlazování a oteplování se nedá zatajit a není důvod se za něj omlouvat. Je to totiž přirozený jev, který na Zemi existoval dávno před lidstvem a bude existovat i po něm.
Snaha poručit větru a dešti je hloupá, ubohá a směšná. Možná jednou lidstvo bude mít takové možnosti, ale dnes to nebude. Dnes se zelení jen a pouze vysmívají fyzice a někteří jedinci jim to pořád dokola baští.
Chtějí méně skleníkových plynů? Tak ať podporují atomové elektrárny!
Otázka je, proč by někdo chtěl zpomalovat globální oteplování. Populační exploze dosáhla takových rozměrů, že pokud nebude možné využít Sibiř a sever Kanady pro efektivní zemědělství, čeká nás do dvaceti let hladomor.
Moc bych si přál, aby se dalo globální oteplování urychlit. Jenže ono to nejde. Podnebí poručit neumíme. Lháři, kteří tvrdili opak, už byli usvědčeni.
Populační exploze dosáhla takových rozměrů, že pokud nebude možné využít Sibiř a sever Kanady pro efektivní zemědělství, čeká nás do dvaceti let hladomor.Na rozsirovanie pusti si akosi pozabudol, ze? Inak suhlasim.
Na rozsirovanie pusti si akosi pozabudol, ze?
Tomuto tvrzení nerozumím. Jak s tím souvisí rozšiřování pouští? (Bylo snad někdy dokázáno, že globální oteplování způsobuje rozšiřování pouští? Ne, nebylo.) Nebo je to myšleno jinak?
Skoro bych řekl, že v demokratické společnosti může každá strana říkat, co se jí zachce.Nikdy a nikde jsem neřekl, že nemůže. Řekl jsem, že by neměla. To je rozdíl.
SZ nemá nic proti jaderné energii a nepodporuje biopaliva. To je mýtus šířený médiiviz - takže to pdfko s aktuálním volebním programem je "mýtus šířený médii", který jim ke stažení z jejich vlastního webu někdo podvrhl?
Zajímavé, jak všichni prosazují otevřené programy, ale skutek utek. Dva příklady:
Za pár dní máme volby a okrskové volební komise musí pro vyhotovení zápisu a strojově zpracovatelného výsledku použít program šířený Českým statistickým úřadem. Hádejte, jestli k tak důležitému programu dostaneme zdrojové kódy a pro který operační systém je napsán?
Příklad druhý jsou stanice Czech POINTu. Když se zaváděly datové schránky, tak aby občané měli kam chodit konvertovat a aby úřady mohli také konvertovat, podojila se Evropská unie dotací 100 000 Kč na jedno pracoviště. Kromě povinných dvou monitorů, které na většině obecních úřadů (většina obcí má několik stovek až tisíců obyvatel a tudíž kancelář ve stylu z očí do očí) nedojdou využití (protože ve velkých městech se úředníci schovávají za sklo) bylo povinnou součástí MS Windows Vista. A to jen a pouze kvůli druhéme uzavřenému programu – 602 XML Filleru, na kterém jsou Czech POINTy postavené. Že ovšem Filler na Vistách bez superuživatelského oprávnění zcela nefunguje (konkrétně podepisování soapových požadavků při komunikaci s rejstříky), nikoho očividně netrápí.
upozorňujeme, že program je určen pouze pro 32-bitové operační systémy, tedy Windows 98, NT, 2000, XP, Vista, 7Jiné 32bit systémy asi neexistují. Ale stejně to jsou šmejďárny a měly by vymřít.
Pan Kubášek dále souhlasí s Jaroslavem Poláčkem v tom, že svoboda přístupu k informacím a ochrana dětí před nevhodným internetovým obsahem nestojí nutně proti sobě. Dle vyjádření tiskového mluvčího Strany Zelených lze totiž tuto svobodu zachovat i při regulaci Internetu, není to ale samozřejmě jednoduchý úkol.