Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Oracle Solaris System Test je pražský tým unixových odborníků věnujících se testování serverového operačního systemu Solaris a vývoji softwarového stacku pro automatizaci testování na široké škále hardwaru v různých HW i SW konfiguracích.
Můžete se našim čtenářům představit?
Jsem QA inženýr a patřím do týmu Solaris System Test (SST). Máme na starosti kontrolu Solarisu ve formě, v jaké by se dostal k zákazníkovi. Tím se myslí, když se vezmou všechny různé části, jako jsou Xserver, instalátor, Gnome, storage, síť atd (takzvané konsolidace) a poskládá se z nich instalační médium. My potom instalujeme stroje v labu a pouštíme testy. Cílem je ověřit, že se to dá bezproblémově nainstalovat na všechny podporované platformy, co máme v našem labu, a že při sestavování média nerozbily změny z jedné konsolidace něco v jiné. V ideálním případě by mělo platit, že v rámci konsolidace, kam patří, je každá změna otestována. Solaris je poměrně velký kus kódu a snadno se stane, že nepatrná změna má značný dopad tam, kde to nikdo nečekal. Někdy se problém může projevovat jenom na strojích, které neměl vývojář k dispozici. Snažíme se takové chyby zachytit a reportovat. Drtivá většina testování probíhá automaticky a řešíme pouze neznámé odchylky od normálu. Vývoj Solarisu neděláme, nicméně trávíme dost času vývojem našich automatizovaných testovacích nástrojů, manuální testování je drahé a neškáluje.
Jak vypadá váš typický pracovní den?
Dost se to liší. Testujeme souběžně Solaris 10 a Solaris Nevada. Zhruba platí, že build cyklus obou je dlouhý dva týdny. Někdy se sejdou v labu a je náročné udržet dostatečnou propustnost. Občas zabíjí stroje v labu naše chyba, občas chyba v Solarisu. Když proběhne většina testů, věnujeme čas analýze výsledků... Práce v týmu je rozdělena do rolí. Každý má povinnost analyzovat problémy, ale dál se to liší. Já zrovna dělám „exekuci“ a dohlížím na lab, aby běžely testy. V zásadě může být stroj ve stavu „běží test“, to je dobře, ale pokud běží už několik dnů, možná máme problém. Pak může být „volný“, to znamená, že ve frontě pro něj není test nebo že je ten test spuštěný se špatnými parametry.
„Mrtvý“: zabil jej test nebo HW. „Zamčený“: někdo se snaží analyzovat/zreprodukovat problém, případně vyvíjí nový test, ale také jej mohl
zapomenout odemknout . Takže někdy celý den hledám, co uhnilo v systému, že to občas spadne, a jindy prudím kolegy, aby po sobě uklízeli a
vrátili stroje do exekuce, když už je nepotřebují.
Mezi role, které v týmu máme a rád bych je zmínil, ještě patří: lab manager: ten má na starosti nákupy nového hardware, sledování a správu infrastruktury; release lead: máme dva, jednoho pro Solaris 10 a druhého pro Nevadu, jejich úkolem je sledovat stav testování, zastupovat tým při hodnocení kvality Solarisu a plánování dalších testů. Role se mezi námi střídají, ale spíše podle potřeby, než že by existoval nějaký pravidelný cyklus.
Zkoušel jste se „hrabat“ i v dalších unixových systémech? V jakých?
Někdy zkoušel, jindy musel . Bylo jich více a také „hloubka“ zkoumání se liší. Většinou to začalo jako úloha pro administrátora.
Něco je potřeba rozchodit nebo něco nefunguje ... začne se to komplikovat, případně rozbijete ještě něco dalšího.
S přehledem nejvíce času jsem strávil s Linuxem, následuje NetBSD a zbytek se rozdělí mezi FreeBSD, HP-UX, True64 a OpenBSD.
Co se vám na Solarisu líbí obzvlášť?
Promyšlené rozhraní pro administraci systému (teď myslím Solaris 10 a Solaris Nevada).
Nelze nezmínit SMF, kde došlo k opuštění myšlenky runlevel jako stavu systému a místo toho mají jednotlivé služby určené vztahy a závislosti mezi sebou. Takže lze pustit server jedním příkazem a člověk nemusí hledat, co všechno ještě potřebuje běžet, aby to začalo fungovat. Práci má dělat počítač . Líbí se mi taky DTrace, velice pěkně se s ním dá šmírovat, kde se proces fláká, když nedělá, co má, nebo to dělá moc pomalu. Navíc není potřeba mít jeho binárku ani speciálně upravenou.
Dostáváte se při své práci i k nějakému zajímavému hardwaru?
Ano, ve škole, ani v předchozím zaměstnání jsme takové pěkně hračky neměli. Téměř výhradně se jedná o stroje vyrobené v Sun Microsystems/Oracle. V našem labu je zajímavý průřez od dávné, ale dosud podporované historie, po úplně nové prototypy, o kterých se ještě nesmí mluvit.
V čem se obvykle testovací nástroje píší?
Ksh je nástroj první volby pro psaní testů, umí toho hodně a pro zbytek se dá sáhnout do košatého userspace Solarisu. Pokud shell nestačí, nastoupí Python nebo Perl. Pro automatizaci přístupu na konzole a simulaci uživatele na konzoli používáme expect postavený na Tcl – velmi zajímavý jazyk, mimochodem. Konečně, na zpracování výsledků a scheduling testů používáme mix Javy a Perlu, ta kombinace je dána historicky, není za ní žádný hluboký důvod, pokud by se to někomu zdálo moc divoké.
Upravují QA inženýři někdy také kód produktu, nebo to nechávají výhradně na programátorech? Myslím tím kdyby to byla třeba jen od pohledu triviální chyba...
Chyby opravuje tým, který je za danou oblast odpovědný. Proces, jak dostat nějakou změnu do Solarisu, má pevná pravidla. Projít jim pro nás není praktické. Můžeme leda navrhnout, jak to opravit.
Co vás na práci baví a co nebaví?
Baví mě zkoumat nový problém. Nebaví mě ten problém reportovat . Ne, teď vážně. Většina práce kolem analýzy chyb a nového železa je zajímavá. Administrativa třeba tak zábavná není.
Uvažoval jste někdy, že byste chtěl zkusit i jinou práci na Solarisu?
Zatím ne, tři a čtvrt roku v SST není zase tak dlouhá doba.
Děkujeme za rozhovor!
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Diskuse byla administrátory uzamčena
Já zrovna dělám „exekuci“ a dohlížím na lab, aby běžely testy.Chápu, že to je rozhovor a nejspíš to tak řekl, ale ježí se mi z toho všechny chlupy na zádech.
... tyhle osobni vypady na chytryho a rozumnyho cloveka jsou fakt o nicem.hm, a kde ty osobní výpady vidíš?
Ten zájem o NetBSD byl osobní nebo pracovní? Provnáváte Solaris i s jinými systémy?