Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Zajímalo by mě, jak se program jmenuje. „Knot“ nebo „Knot DNS“? Dehtová koule i démon se jmenují „knot“, ale CZ.NIC všude o něm mluví jako o „Knot DNS“.
Mimochodem by bylo fér, kdyby se v README zmínilo, že kromě vlastního GPL kódu obsahuje BSD části z NSD. Distributoři a bezpečnostní týmy takové údaje mají rádi.
Politicky nemá. Prostě se kopírují celé repozitáře, nikoliv balíky po jednom (narozdíl třeba od Gentoo).
Technicky se to dá ručně vyřešit, ale je to proti všem procesům a samotný balič na to nemá páky. Ale můžu se přeptat kompetentních osob.
Každopádně nechápu, co by (kromě marketingových důvodů) mělo vadit, že je distribuován nedokonalý program, na kterém nic nezávisí. Nikdo přeci nenutí uživatele jej používat. Naopak tím, že jste zdrojové kódy zveřejnili, tak dáváte najevo, že stojíte o to, aby lidé váš program testovali.
Píšete
Files: src/common/lists.c Copyright: 1998 Martin Mares <mj@ucw.cz> License: GPL-3+
ale uvnitř src/common/lists.c je
/* * BIRD Library -- Linked Lists * * (c) 1998 Martin Mares <mj@ucw.cz> * * Can be freely distributed and used under the terms of the GNU GPL. */
a poslední bird-1.3.4 v README deklaruje GPL-2+.
Nemělo by tedy v debian/copyright být uvedeno GPL-2+?
Jistě, že lze přejít na vyšší verzi. Ale není to nutné.
Ostatně zatím to licenčně vypadá bledě, protože tam máte kód z univerzity v Montreálu (WELL1024), který zakazuje komerční šíření, což není slučitelné s GPL.
Tiskni
Sdílej: