Společnost IBM představila novou generaci svých serverů: IBM Power11.
Multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem Ardour byla postavena na GTK2. Vývojáři neplánovali její portaci na GTK3 nebo GTK4. Naopak, v lednu loňského roku si vytvořili vlastní fork GTK2 s názvem YTK. Ten v únoru letošního roku přestal být volitelným a nově byla zcela odstraněna podpora GTK2.
Byla vydána nová verze 6.4 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Společnost initMAX pořádá sérii bezplatných webinářů věnovaných novému Zabbixu 7.4. Podrobnosti a registrace na webu initMAX.
… více »Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Zajímalo by mě, jak se program jmenuje. „Knot“ nebo „Knot DNS“? Dehtová koule i démon se jmenují „knot“, ale CZ.NIC všude o něm mluví jako o „Knot DNS“.
Mimochodem by bylo fér, kdyby se v README zmínilo, že kromě vlastního GPL kódu obsahuje BSD části z NSD. Distributoři a bezpečnostní týmy takové údaje mají rádi.
Politicky nemá. Prostě se kopírují celé repozitáře, nikoliv balíky po jednom (narozdíl třeba od Gentoo).
Technicky se to dá ručně vyřešit, ale je to proti všem procesům a samotný balič na to nemá páky. Ale můžu se přeptat kompetentních osob.
Každopádně nechápu, co by (kromě marketingových důvodů) mělo vadit, že je distribuován nedokonalý program, na kterém nic nezávisí. Nikdo přeci nenutí uživatele jej používat. Naopak tím, že jste zdrojové kódy zveřejnili, tak dáváte najevo, že stojíte o to, aby lidé váš program testovali.
Píšete
Files: src/common/lists.c Copyright: 1998 Martin Mares <mj@ucw.cz> License: GPL-3+
ale uvnitř src/common/lists.c je
/* * BIRD Library -- Linked Lists * * (c) 1998 Martin Mares <mj@ucw.cz> * * Can be freely distributed and used under the terms of the GNU GPL. */
a poslední bird-1.3.4 v README deklaruje GPL-2+.
Nemělo by tedy v debian/copyright být uvedeno GPL-2+?
Jistě, že lze přejít na vyšší verzi. Ale není to nutné.
Ostatně zatím to licenčně vypadá bledě, protože tam máte kód z univerzity v Montreálu (WELL1024), který zakazuje komerční šíření, což není slučitelné s GPL.
Tiskni
Sdílej: