Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Nejprve si vysvětlíme princip Humble Indie Bundle. Cílem je... vydělat peníze, co jiného, ale trochu jinak než obvykle. Na stránkách akce se můžete podívat, co za hry je vám nabízeno, určit částku, kterou chcete zaplatit za tento "balík" a určit, jak chcete své peníze rozdělit mezi jednotlivé vývojářské firmy, Electronic Frontier Foundation, charitu a případně provozovatele celé akce. A myslím to doopravdy – nechcete-li utratit doslova ani celou jednu korunu, můžete zaplatit jen 1 cent. Je sice pravda, že při zadání tak malé částy uvidíte obrázek hladového vývojáře prosícího o dolar, nicméně je to jen na vás a na vašem uvážení a svědomí. Pokud byste si chtěli všechny hry koupit samostatně za obvyklou cenu, vyšlo by to na 85 dolarů, což je nějakých 1600 Kč.
Přestože jsou hry prodávány pod cenou, vývojářům jistě přináší zisk. Abych se přiznal, tak ačkoliv se snažím svět her na Linuxu sledovat, ani jeden název hry mi nic moc neříká. Nezávislí vývojáři to měli vždy těžké a je tedy lepší prodat hru pod cenou než hru neprodat. Navíc si tak studio získá reklamu zdarma, protože Humble Indie Bundle má popularitu jistou.
Všechny hry jsou bez jakékoliv kopírovací ochrany a u některých je k dispozici i verze pro x86-64. Hry mají navíc společné to, že jsou všechny dostupné pro Linux, Mac OS X a Windows zároveň. Tak trochu mě potěšilo, že uživatelé, kteří vyznačili, že si hry kupují pro Linux, zaplatili v době psaní článku v průměru o polovinu více než uživatelé Mac OS X a dokonce více než dvojnásobek oproti uživatelům Windows. Evidentně nelze paušalizovat, že "linuxáci nechtějí za nic platit". Toto byla pravda i v prvním vydání tohoto projektu, kdy se navíc podařilo překročit hranici milionu dolarů, které se podařilo vybrat.
Pokud chcete někomu tento balík her darovat (Vánoce jsou přece za dveřmi), můžete si požádat o dárkový kód. Zaplatit můžete přes PayPal, Amazon Payments nebo Google Checkout. Ve výsledku tedy nejlépe platební kartou, ale je možné použít i bankovní převod. A opravdu to funguje, hry si koupilo už skoro 100 tisíc lidí. Kupovat můžete až do večera 21. prosince 2010 (pokud tedy nebude akce prodloužena).
O port této hry na unixové platformy se postarala "portovací legenda" Ryan C. Gordon. Ryan má na Linuxu prsty ve všem možném od Unreal Tournamentu 2004 až po Google Earth. Linuxový port byl vydán právě k příležitosti Humble Indie Bundle. Přesuňme se ale ke hře samotné. K dispozici je pouze binárka pro 32bitové x86, ale při běhu na x86-64 jsem nezaznamenal žádné obtíže. Je to hopsačka, kterých už vznilo opravdu mnoho, klasickým zástupcem z této kategorie je Mario. Zde se ale setkáme s hezkou grafikou a příjemnou doprovodnou hudbou. Nejde zde však o klasické sbírání všeho možného a vyhýbání se nepřátelům. Klasický koncept byl rozšířen o různé triky s posouváním času. Ve hře se setkáme se šesti různými světy, kde můžeme využívat triků s časem. Tím nejjednodušším je možnost vrátit čas, kdykoliv nás nějaký ten bubák zabije. Jsou tu ale i světy se zpomalováním času kolem herní postavičky a další fígle. Na závěr dodám, že hru si můžete zahrát nejen na počítači, ale také na PlayStation 3 nebo Xbox 360. Za nevýhodu považuji to, že jsem v linuxové verzi nemohl měnit rozlišení a především jsem hru nemohl přepnout z full-screen do režimu okna (respektive jsem nezjistil, jak na to).
Cortex Command je hra, která je stále ve vývoji. Opět je to 2D hra, tentokrát s poněkud méně uhlazenou "pixelovou" grafikou, ale řada hráčů má tento styl jistě ráda. Tuto hru se mi bohužel nepodařilo vůbec spustit:
$ ./CortexCommand [Error] Failed to Create OpenAL Device. [Error] OpenAL Error: (null). ./CortexCommand: řádek 4: 31301 Trasovací/ladící past (SIGTRAP) (core dumped [obraz paměti uložen]) ./CortexCommand.bin "$@"
Podotknu, že mi jiné hry používající OpenAL fungují. Třeba budete mít více štěstí. Cílem v této hře je získávat zdroje (zlato) a bojovat s nepřáteli. V průběhu toho můžete ničit půdu kolem vás, což mi připomíná staré dobré Worms. Hra nabízí multiplayer, a to až ve čtyřech lidech na jednom počítači. V tomto režimu je obrazovka rozdělena na několik podobrazovek ("split-screen").
Machinarium je (rovněž) 2D hra, ačkoliv s kresleným 3D pozadím. Je to logická klikací hra, kde jste v roli robota Josefa, můžete sbírat různé předměty do svého inventáře, můžete je kombinovat, používat, chodit z místa na místo, mačkat čudlíky a tak dále, a to vše, abyste postoupili zase o kus dále ve svém putování. Klasický princip známý odjinud. A v případě, že nevíte jak dál, můžete použít nápovědu, která vám napoví, jaký je postup úniku z tohoto místa. Technickou zvláštností hry je to, že je vytvořená ve Flashi. Jakmile jsem uviděl Flash, dostal jsem strach, že budou nějaké problémy s výkonem. Nic takového se naštěstí nekoná. Další specialtou je to, že jde o českou hru – stojí za ní brněnská Amanita Design. Připomenu, že toto studio se v pozdější fázi připojilo i k Humble Indie Bundle 1 se svým Samorostem 2.
Tentokrát se přesouváme k nižším úrovním života na Zemi. Stáváme se jednobuněčným organismem, který požírá ostatní (menší) organismy a vyhýbá se větším organismům, které by zase zhltly nás. K pohybu využíváme svou vlastní hmotu, kterou vystřelujeme v opačném směru, než se chceme pohybovat. Získáváme tím rychlost, ale zase ztrácíme na vlastní hmotnosti, pokud se nám nepodaří vystřelenou hmotu opět polapit. Ve hře jsou pak další dva typy úrovní – jediním z nich je režim, kdy se organismy vzájemně gravitačně ovlivňují, což hře dodává na zajímavosti (a složitosti).
Poslední hrou je Revenge of the Titans, což je real-time strategie, která se také zdá být ještě ve vývoji. Nejde ale o žádné středověké bitvy o kus země, jde o bitvu s vesmírnými vetřelci, kteří si chtějí vzít celou planetu. Strategické hry nejsou můj šálek čaje, proto bohužel nedovedu hru více přiblížit. Hra je naprogramovaná v Javě, ale nevšimnout si toho před spuštěním, nezaregistroval bych to.
Celému projektu Humble Indie Bundle přeji jen to nejlepší, protože jde o velmi účinnou snahu prohloubit povědomí o hrách pro Linux. Na pokračování této snahy oceňuji opět trochu odlišnou skladbu her. Jen trochu smutné je to, že i když je možné si hry koupit prakticky zadarmo, řada lidí stále volí pirátskou cestu. Dobrá čtvrtina vysledovaných stažení byla při předchozí akci nelegální.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Braid: E8,95 .. Euro je drazsi nez Dolar, kdyz to dam 1:1, sidim svuj argument soucet je tedy nizsi nez $70!Asi sis neuvědomil, že když je € dražší než $, je potřeba na stejnou cenu více $, ne méně. Takže svůj argument nešidíš, ale přeceňuješ. (25/20)*8.95 je něco jako 11, takže součet je něco jako 72$, takže se autor seknul o nějakých 15%. To je opravdu hrůza
Za nevýhodu považuji to, že jsem v linuxové verzi nemohl měnit rozlišení a především jsem hru nemohl přepnout z full-screen do režimu oknaVčera na humblebundle.com nahráli build #2 Braidu, jenž mj. přidává podporu pro 64bit. Navíc má přibalen readme s několika CL přepínači například pro, Vám chybějící, změnu rozlišení či okenní mód
Changes since original build:
- Added support for systems without S3TC support.
- Added support for PowerPC and 64-bit Intel Macs.
- Added support for amd64 Linux systems.
- Possibly fixed never-ending black screen that some Mac players experienced.
- Now attempts to choose correct language at startup, if a translation is available, on both Mac and Linux.
- Added notes on useful command line options to Linux README.