Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
e tadyto všechno chce, to chápu, ale že napsal kvůli tomu sáhodlouhý e-mail, který by sám o sobě vydal na půl článku, na to musím říct WOW. A to jsem se jen zeptal, jestli bych s ním mohl udělat rozhovor.Mno tak jestli by pak místo rozhovoru nestačilo uveřejnit ten e-mail :).
RHEL 6 nainstalován ve virtuálním stroji (KVM) s 1 GB RAM, 2 CPU, disk 10 GB rozdělen výchozím způsobem (s LVM), vybrána sada balíků "Minimal". Po nabootování tam jsou spuštěny: udevd, dhclient, auditd, rsyslogd, sshd, postfix, crond. "free -m" ukazuje v "used, -/+ buffers/cache":
Na i386: 55
Na x86_64: 96
Zkusil jsem ještě nabootovat s vypnutým SELinuxem. Pak je to 34, resp. 69.
to jde, tak nějak bych to čekal – ten údajný gigabajt mě trochu vyděsilneptal ses nějakého javisty? popřípadě anakondisty?
Tiskni
Sdílej: