V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Spolek vpsFree.cz vydal statistiky týkající se distribucí nasazených na serverech členů. V dlouhodobém pohledu je zřejmé, že většina uživatelů z původního CentOS přechází na Rocky Linux. Pozoruhodný je také nárůst obliby distribuce NixOS, která dnes zaujímá třetí místo po Debianu a Ubuntu.
Tiskni
Sdílej:
Táákže, povině do RSS čtečky WEB UPD8 a OMG!Ubuntu! a jednou za týden tomu dát pár minut, pak nejenom zjistíš, že sysmonitory do unity panelu už máme dva (1. a 2. jak je libo) ale i spoustu dalších užitečných tipů a triků :) Ať se daří a co nejmíň Compiz pádů :)
Ať se daří a co nejmíň Compiz pádů :)Mám(e) tu takový javovský program, s kterým v jednom konkrétním okamžiku pravidelně padá
unity-window-decorator
a je to docela peklo. Nejsem si jistý, že se mi chce zrovna tohle debugovat A já furt čekám abych si mohl odzkoušet pořádně novou Aptanu Studio 3 (Eclipse based) ale je tu nějakej bug v D-Bus či co a nerozumí si to s globalním menu (rozbalí se pouze nabídka "Edit" a "Window" :) ) a mě se to spuštěno bez podpory global menu nelíbí... No alespoň mi to nepadá :)
"hrabání v PPA" v případě jedné pythonovské utilitky nic nepokazí. Toho se fakt neboj ;) Problém může spíše nastat když jde o hardcore systémové záležitosti jako Xserver a pod. Můj desktop mi dělá použitelným právě spoustu těchto malých utilitek od komunity nainstalovaných přes PPA.
Samozřejmně že to v Unity jde. Nainstalovat CompizConfigSettingsManager nebo jak se to volá a jsou tam "Windows Rules". Kromě ploch jde nastavit pozice (pevně nebo poziční mód), a sposty dalších věcí :)
A samozřejmně že to v Gnome3 nejde, je to proti jeho fylozofii, ať již je jakákoliv
Bohuzel aktivity maji otresne UI pro nastaveniAni mi nepřijde, že by tam nějaké nastavení bylo, kromě názvu a ikonky. Horší bývalo použití a přepínání, ale teď už je to docela dobré. Pro mě jsou aktivity asi největším trumfem KDE, protože přesně takovou funkcionalitu jsem vždycky chtěl. Ale virtuální plochy bych nezatracoval. V každé aktivitě mám čtyři virtuální plochy, které používám k třídění programů se kterými zrovna pracuji, např. okular s dokumentací, kterou sice potřebuji, ale zrovna překáží, odsunu na jinou plochu. Stejně tak mám jednu plochu na programy sdílené přes více aktivit.