V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Spolek vpsFree.cz vydal statistiky týkající se distribucí nasazených na serverech členů. V dlouhodobém pohledu je zřejmé, že většina uživatelů z původního CentOS přechází na Rocky Linux. Pozoruhodný je také nárůst obliby distribuce NixOS, která dnes zaujímá třetí místo po Debianu a Ubuntu.
Vývoj Gnome mě poslední dobou spíš stresuje než přináší radost.
Na ovládání okýnek mám několik požadavků. Zaprvé chci permanentně zobrazený seznam oken, tedy to, co mi přinesla Windows 95 pod pojmem "taskbar". Za druhé na širokoúhlých displejích preferuji tento tento seznam spíše na straně (což mimochodem ve Windows vždycky fungovalo).
Takže klasický Gnome setup upravuju tak, že dva vodorovné pruhy redukuju na jeden. Bohužel seznam oken nelze umístit na stranu, kvůli chybě, která se před pár lety objevila se panel po otevření více než osmi oken zasekne. Napsal jsem si na to patch, který byl ale odmítnut a jsem líný si každou instalaci patchovat.
Docela se mi líbilo Ubuntí Unity ve verzi 10.10. Na každodenní používání trochu nestabilní, ale ten pruh programů nalevo mi připadá správně. Navíc jsem přišel na chuť přístupu ala MacOS X Dock, to jest, že jedna ikonka program buď spustí nebo zobrazí jeho okno. Windows 7 to vlastně už mají taky. Takže jsem se těšil na vývoj Unity do další verze Ubuntu; bohužel jsem dospěl k názoru, že to pokazili. Ve verzi 11.04 se totiž ten taskbar při maximalizovaném okně schová. Ach jo. Doufám, že tohle chování půjde aspoň nastavit, ale když jsem to zkoušel, tak levé tlačítko myši vyvolávalo leda tak pád celého Unity.
Tak jsem se rozhodl dát ještě jednu šanci Gnome Shell. Viděl jsem totiž na nějakém screenshotu, že tam cosi jako taskbar taky přidali. Takže jsem stáhl testovací live CD Fedory pro Gnome 3. Musím přiznat, že Gnome Shell vypadá dost elegantně. Bohužel taskbar se zobrazí jenom tehdy, když se klikne na tlačítko Activity, takže můj požadavek číslo jedna je nevyslyšen. Nechápu to, není nic více frustrujícího, než když si člověk překryje jedno okno druhým a pro vyvolání toho prvního okna musí kliknout, zobrazit taskbar, najít okno na taskbaru a znovu kliknout.
V jedné pokusné instalaci jsem také zkusil Avant Window Manager. Tento prográmek si z minulosti pamatuju jako přeleštěnou zabugovanou a žravou věc. Ale musím uznat, že současná verze je velice slušně použitelná.
Abych to shrnul: Gnome používám roky a mám rád. Ale současný vývoj mě možná zažene do krásně konzervativního náručí KDE4
Tiskni
Sdílej:
Jednak vypadá, že se jim tam nevlezla a "přetéká" ...Jardík reincarnation alert!!!!
Na druhou stranu si za systém zaplatil, tak má právo požadovat, aby byla taková chyba odstraněna.Požadovat sice může ledacos, ale konečné slovo má Jobs (či nějaký vysoce postavený manažer, jehož rozhled začíná u západního pobřeží USA a končí u ústí Hudsonu). Nakonec, nedávno jsem postřehl nějakou petici za zahrnutí české lokalizace Mac OS X do výchozí distribuce (pokud se nepletu). V roce 2011! A zřejmě jim ta petice bude k ničemu, protože Jobs moc dobře ví, že je v pozici kdy může se svými ovečkami zametat a ti, i když budou prskat, tak jinam nepůjdou. A to i proto, že Apple je jejich životní styl a před druhými by museli přiznat, že není všechno zlato, co se třpytí. Jen se podívejte, jak dlouho trvalo, než se Apple rozhodl něco udělat s CDS.
konečné slovo má Jobs (či nějaký vysoce postavený manažer, jehož rozhled začíná u západního pobřeží USA a končí u ústí Hudsonu)Ano, to máte pravdu
ta ze v MacOS muzes delat jen to co Apple POVOLI a legalne ho muzes spustit pouze na apple hw ... jinde pouze piratskou/hacknutou verzi ...
Co som tak pocul, tak do finalneho gnome shell by sa nejaka forma tilingu mala dostat (rozhodne sa nejedna o overenu informaciu). Aspon sa mi zda, ze to jednu dobu planovali.