Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Když chci někomu, kdo je geograficky vzdálen, ukázat fotky, nahraji je na Flickr a pošlu odkaz. Takhle to dělám ke značné spokojenosti asi rok. Navíc si říkám, že je to i forma zálohování - nebo spíš archivace.
Teď se ale stalo, že skoro všechny mé sady z Flickru zmizely, z nějakých desíti zbyly jen dvě. Ztrátu dat to pro mě naštěstí neznamená, všechno mám na disku a rsyncem sypu na externí, příležitostně vypálím nějaké to DVD. Tento incident mě ale přinutil k zamyšlení nad mým digitálním životem.
Spoustu dat mám na Googlu. I když za řeč stojí jenom pošta. Poštu zálohuji přes POP3 do Evolutionu, prostě toho bumbrlíčka čas od času pustím a stáhnu pár set mejlů.
Jinak mám pod palcem několik počítačů a důležitá data různě zrcadlím přes rsync. Důležité věci navíc mají tendenci žít v nějakém verzovacím nástroji, takže žijí na více místech jaksi z povahy věci. Taky jsem se naučil trochu zacházet se zálohovacím monstrem Bacula, ale zatím jen přelévám data uvnitř jednoho kompu v práci.
Celkem mě takový stav příliš neuspokojuje. Jsem schopen přeží docela široké spektrum katastrof, nicméně nemám pocit, že bych měl věci pod kontrolou.
Jak z toho ven? Úplně nejvíc by se mi líbilo mít někde venku server a tam si provozovat všechno potřebné. To znamená, mít tam kompletní zálohy, poštu, prezentaci s fotkami. Takové řešení ale není zadarmo, v prvé řadě je to provoz serveru jako takového. Co mě ale děsí ještě víc je potřeba spravovat ten software, zkrátka: nikdy nebudu mít tak dobrý mejl jako mám od Google, nikdy nebudu mít tak dobré fotoalbum jako je Flickr. Ale i tak do toho budu muset investovat nezanedbatelný čas.
Server je možné mít i doma a tím něco ušetřit. Bohužel moje domácí připojení od Telefoniky na to není stavěné. Navíc třeba zálohy jsou určitě užitečnější, když jsou někde mimo.
Tiskni
Sdílej:
nikdy nebudu mít tak dobrý mejl jako mám od Google, nikdy nebudu mít tak dobré fotoalbum jako je Flickr. Ale i tak do toho budu muset investovat nezanedbatelný čas.Hmm, jako webmail mi stačí Roundcube, spam filtr mi funguje stejně dobře (Spamassassin) a těžké na nastavení to celé nebylo...
Tak nejaky ten web u hostingu ma uz kdekdo, stoji to treba 50 Kc mesicne, ale co, usetrit se to da zase nekde jinde. Pravidelne zalohovani tam je taky v cene.
Problem spis vidim v rychlosti kopirovani, hlavne upload na ten server. Kdo nema zrovna 4 Mbit linku se 2 Mbit uploadem, tak muze zalohovat akorat tak mensi soubory, pokud nechce cekat pokazde pul hodiny. Zalohovat fotky pri hodne pomalem uploadu se mi teda vubec nechce, to radsi budu vypalovat.
To pro vetsinu lidi taky neni reseni. Server stoji ve vyprodeji min. 15 tisic. Da se to jasne resit i "normalni" bednou, ale ta spotreba je znatelne vyssi, cili nechavat to bezet non-stop si vetsina lidi dovolit nemuze, to uz se tady na abc taky resilo, vyleze to v pohode mesicne na 200 Kc jen za elektrinu.