Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Nevidomý uživatel Linuxu v blogu upozornil na tristní stav přístupnosti na linuxovém desktopu (část první, druhá, závěr), přičemž stížnosti jsou podobné jako v roce 2022. Vyvolal bouřlivou odezvu. Následně např. Georges Stavracas shrnul situaci v GNOME. Debata o jiném aspektu přístupnosti, emulaci vstupu pod Waylandem, také proběhla na Redditu.
DevConf.CZ 2025, tj. open source komunitní konference sponzorovaná společností Red Hat, proběhne od 12. do 14. června v Brně na FIT VUT. Publikován byl program a spuštěna byla registrace.
Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Když chci někomu, kdo je geograficky vzdálen, ukázat fotky, nahraji je na Flickr a pošlu odkaz. Takhle to dělám ke značné spokojenosti asi rok. Navíc si říkám, že je to i forma zálohování - nebo spíš archivace.
Teď se ale stalo, že skoro všechny mé sady z Flickru zmizely, z nějakých desíti zbyly jen dvě. Ztrátu dat to pro mě naštěstí neznamená, všechno mám na disku a rsyncem sypu na externí, příležitostně vypálím nějaké to DVD. Tento incident mě ale přinutil k zamyšlení nad mým digitálním životem.
Spoustu dat mám na Googlu. I když za řeč stojí jenom pošta. Poštu zálohuji přes POP3 do Evolutionu, prostě toho bumbrlíčka čas od času pustím a stáhnu pár set mejlů.
Jinak mám pod palcem několik počítačů a důležitá data různě zrcadlím přes rsync. Důležité věci navíc mají tendenci žít v nějakém verzovacím nástroji, takže žijí na více místech jaksi z povahy věci. Taky jsem se naučil trochu zacházet se zálohovacím monstrem Bacula, ale zatím jen přelévám data uvnitř jednoho kompu v práci.
Celkem mě takový stav příliš neuspokojuje. Jsem schopen přeží docela široké spektrum katastrof, nicméně nemám pocit, že bych měl věci pod kontrolou.
Jak z toho ven? Úplně nejvíc by se mi líbilo mít někde venku server a tam si provozovat všechno potřebné. To znamená, mít tam kompletní zálohy, poštu, prezentaci s fotkami. Takové řešení ale není zadarmo, v prvé řadě je to provoz serveru jako takového. Co mě ale děsí ještě víc je potřeba spravovat ten software, zkrátka: nikdy nebudu mít tak dobrý mejl jako mám od Google, nikdy nebudu mít tak dobré fotoalbum jako je Flickr. Ale i tak do toho budu muset investovat nezanedbatelný čas.
Server je možné mít i doma a tím něco ušetřit. Bohužel moje domácí připojení od Telefoniky na to není stavěné. Navíc třeba zálohy jsou určitě užitečnější, když jsou někde mimo.
Tiskni
Sdílej:
nikdy nebudu mít tak dobrý mejl jako mám od Google, nikdy nebudu mít tak dobré fotoalbum jako je Flickr. Ale i tak do toho budu muset investovat nezanedbatelný čas.Hmm, jako webmail mi stačí Roundcube, spam filtr mi funguje stejně dobře (Spamassassin) a těžké na nastavení to celé nebylo...
Tak nejaky ten web u hostingu ma uz kdekdo, stoji to treba 50 Kc mesicne, ale co, usetrit se to da zase nekde jinde. Pravidelne zalohovani tam je taky v cene.
Problem spis vidim v rychlosti kopirovani, hlavne upload na ten server. Kdo nema zrovna 4 Mbit linku se 2 Mbit uploadem, tak muze zalohovat akorat tak mensi soubory, pokud nechce cekat pokazde pul hodiny. Zalohovat fotky pri hodne pomalem uploadu se mi teda vubec nechce, to radsi budu vypalovat.
To pro vetsinu lidi taky neni reseni. Server stoji ve vyprodeji min. 15 tisic. Da se to jasne resit i "normalni" bednou, ale ta spotreba je znatelne vyssi, cili nechavat to bezet non-stop si vetsina lidi dovolit nemuze, to uz se tady na abc taky resilo, vyleze to v pohode mesicne na 200 Kc jen za elektrinu.