Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Když chci někomu, kdo je geograficky vzdálen, ukázat fotky, nahraji je na Flickr a pošlu odkaz. Takhle to dělám ke značné spokojenosti asi rok. Navíc si říkám, že je to i forma zálohování - nebo spíš archivace.
Teď se ale stalo, že skoro všechny mé sady z Flickru zmizely, z nějakých desíti zbyly jen dvě. Ztrátu dat to pro mě naštěstí neznamená, všechno mám na disku a rsyncem sypu na externí, příležitostně vypálím nějaké to DVD. Tento incident mě ale přinutil k zamyšlení nad mým digitálním životem.
Spoustu dat mám na Googlu. I když za řeč stojí jenom pošta. Poštu zálohuji přes POP3 do Evolutionu, prostě toho bumbrlíčka čas od času pustím a stáhnu pár set mejlů.
Jinak mám pod palcem několik počítačů a důležitá data různě zrcadlím přes rsync. Důležité věci navíc mají tendenci žít v nějakém verzovacím nástroji, takže žijí na více místech jaksi z povahy věci. Taky jsem se naučil trochu zacházet se zálohovacím monstrem Bacula, ale zatím jen přelévám data uvnitř jednoho kompu v práci.
Celkem mě takový stav příliš neuspokojuje. Jsem schopen přeží docela široké spektrum katastrof, nicméně nemám pocit, že bych měl věci pod kontrolou.
Jak z toho ven? Úplně nejvíc by se mi líbilo mít někde venku server a tam si provozovat všechno potřebné. To znamená, mít tam kompletní zálohy, poštu, prezentaci s fotkami. Takové řešení ale není zadarmo, v prvé řadě je to provoz serveru jako takového. Co mě ale děsí ještě víc je potřeba spravovat ten software, zkrátka: nikdy nebudu mít tak dobrý mejl jako mám od Google, nikdy nebudu mít tak dobré fotoalbum jako je Flickr. Ale i tak do toho budu muset investovat nezanedbatelný čas.
Server je možné mít i doma a tím něco ušetřit. Bohužel moje domácí připojení od Telefoniky na to není stavěné. Navíc třeba zálohy jsou určitě užitečnější, když jsou někde mimo.
Tiskni
Sdílej:
nikdy nebudu mít tak dobrý mejl jako mám od Google, nikdy nebudu mít tak dobré fotoalbum jako je Flickr. Ale i tak do toho budu muset investovat nezanedbatelný čas.Hmm, jako webmail mi stačí Roundcube, spam filtr mi funguje stejně dobře (Spamassassin) a těžké na nastavení to celé nebylo...
Tak nejaky ten web u hostingu ma uz kdekdo, stoji to treba 50 Kc mesicne, ale co, usetrit se to da zase nekde jinde. Pravidelne zalohovani tam je taky v cene.
Problem spis vidim v rychlosti kopirovani, hlavne upload na ten server. Kdo nema zrovna 4 Mbit linku se 2 Mbit uploadem, tak muze zalohovat akorat tak mensi soubory, pokud nechce cekat pokazde pul hodiny. Zalohovat fotky pri hodne pomalem uploadu se mi teda vubec nechce, to radsi budu vypalovat.
To pro vetsinu lidi taky neni reseni. Server stoji ve vyprodeji min. 15 tisic. Da se to jasne resit i "normalni" bednou, ale ta spotreba je znatelne vyssi, cili nechavat to bezet non-stop si vetsina lidi dovolit nemuze, to uz se tady na abc taky resilo, vyleze to v pohode mesicne na 200 Kc jen za elektrinu.