Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Takže jsem koukal, jak bych mohl tu africkou potvoru urychlit. Základem je odstranit tracker, ten by byl schopen celý systém dokonale vytrashovat. Pak jsem odstranil avahi, protože v naší domácí síti není nic zajímavého. Jednou se jí začal cukat oblíbený seriál a já koukal, že běží update-db, takže mlocate šlo taky z disku.
No to sis teda pomohl.
No nevím. Na Mandraku jsem začínal, ale přechodem na Sarge jsem si polepšil.Mandrake? Pravěk? Nechce ještě někdo třeba nadhodit porovnání z přechodu z Windows 3.11 na OS2?
Nedávno jsem zkoušel live cd a hodilo to jakousi chybovou hlášku hned po náběhu, instalační program mě taky nenadchnul.Včera jsem si vyzkoušel VW Tuareg, hned při rozjezdu mi to chcíplo, spotřeba mně taky nenadchla...
Celkem pochybuju, že bych mi Mandriva fungovala lépe a rychleji než bubuntu.Tak tenhle vtip se fakt poved, +1
To distro nikdy nevynikalo spolehlivostí.Další vtip???
používat Rhythmbox, Nautilus (určitě nepotřebuje Krusader) a KTorent??? Transmission je dost dobrá náhrada... když nebude stačit, tak Deluge..
imho stačilo, tam neinstalovat ty programy a zůstat u toho co Ubuntu nabízí v základu, jsou to programy odzkoušené a funkční..
Rhythmbox ->Exaile?
Taky bych se na takovem železe přimluvil za XFCE. No a ten browser by mohl byt treba Epiphany. Ten je v GTK+ a myslim, ze take pouziva webkit jako Arora.
Epiphany se da zkompilovat s webkitem, ale zatim porad pouziva jako default gecko.
Ještě jednou uslyším o Epiphany a WebKitu, tak už snad někoho ukamenuju. Sám jsem to zkoušel(Epiphany z CVS a NightlyBuild WebKitu) a ještě jsem se rád vracel zpět ke Gecku. Snad bych měl upozornit znovu na tento příspěvek.
Špatné instalační médium? Zkontroloval jsme kontrolní součty? Zkuste instalovat přes netinstall variantu, pokud je připojení během instalace dostupné, je to imho nejlepší varianta.
Ten antivir na XPčka bych jí určitě nevymlouval.
Ktorrent -> Deluge
Amarok -> Exaile
Za krusader jsem náhradu ještě nenašel.
Hmm, beru _dost_ paměti jako základ, s tim jsem vždy zatim fungoval na _slabym_ železe, v porovnání s tím, jak rostou nároky. Tak mam 2GB RAM a 1,5GHz CeleromM (family 6/model 13). A čekam, že mi řádově pět let vydrží, hlavně díky velikosti paměti. Takže když do tý Toshiby narvou hafo paměti, tak nemusí snad upgradovat kolik let taky?
Možná by se vám mohlo hodit u-lite.org.
Tiskni
Sdílej: