V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Společnost Oracle vlastní ochrannou známku JAVASCRIPT. Komunita kolem programovacího jazyka JavaScript zastoupena společností Deno Land vede právní bitvu za její osvobození, viz petice a otevřený dopis na javascript.tm. Do 7. srpna se k nim má vyjádřit Oracle (USPTO TTAB).
Byl představen samostatný rádiový modul Raspberry Pi Radio Module 2 s Wi-Fi a Bluetooth.
Certifikační autorita Let’s Encrypt ukončila k 4. červnu zasílání e-mailových oznámení o vypršení platnosti certifikátů. Pokud e-maily potřebujete, Let’s Encrypt doporučuje některou z monitorovacích služeb.
Tak jsem přítelkyni na notebook nainstaloval Ubuntu. Není z toho dvakrát nadšená, ale je to "dočasné řešení" po havárii disku, než seženeme instalačku Windows (pochopitelně má OEM licenci).
Dal jsem jí Ubuntu, protože ho dobře znám a úspěšně používám. Je to verze 8.04, protože jádro 2.6.27 z Intrepidu se na jejím HW nějak pochybně zasekávalo (vždy pomohl stisk jakékoliv klávesy).
Vše potřebné jí funguje: Firefox, KTorrent, AmaroK, Krusader a mplayer.
Problém je, že její stará Toshiba je docela pomalá, je tam jen ¼ GiB paměti, což na moderní distra není mnoho. Ostatně ani ty WinXP tam díky antiviru (který si nechce nechat vymluvit) neběhaly kdoví jak rychle.
Takže jsem koukal, jak bych mohl tu africkou potvoru urychlit. Základem je odstranit tracker
, ten by byl schopen celý systém dokonale vytrashovat. Pak jsem odstranil avahi
, protože v naší domácí síti není nic zajímavého. Jednou se jí začal cukat oblíbený seriál a já koukal, že běží update-db
, takže mlocate
šlo taky z disku.
No a co dál? Možná si všimnete, že používá KáDEčkové programy pod GNOME. To je zdroj jisté neefektivity, ale co s tím? Osobně preferuji GNOME a myslím, že je lepší i pro ni. Ale zase některé programy používající Qt mají navrch.
Tiskni
Sdílej:
Takže jsem koukal, jak bych mohl tu africkou potvoru urychlit. Základem je odstranit tracker, ten by byl schopen celý systém dokonale vytrashovat. Pak jsem odstranil avahi, protože v naší domácí síti není nic zajímavého. Jednou se jí začal cukat oblíbený seriál a já koukal, že běží update-db, takže mlocate šlo taky z disku.
No to sis teda pomohl.
No nevím. Na Mandraku jsem začínal, ale přechodem na Sarge jsem si polepšil.Mandrake? Pravěk? Nechce ještě někdo třeba nadhodit porovnání z přechodu z Windows 3.11 na OS2?
Nedávno jsem zkoušel live cd a hodilo to jakousi chybovou hlášku hned po náběhu, instalační program mě taky nenadchnul.Včera jsem si vyzkoušel VW Tuareg, hned při rozjezdu mi to chcíplo, spotřeba mně taky nenadchla...
Celkem pochybuju, že bych mi Mandriva fungovala lépe a rychleji než bubuntu.Tak tenhle vtip se fakt poved, +1
To distro nikdy nevynikalo spolehlivostí.Další vtip???
používat Rhythmbox, Nautilus (určitě nepotřebuje Krusader) a KTorent??? Transmission je dost dobrá náhrada... když nebude stačit, tak Deluge..
imho stačilo, tam neinstalovat ty programy a zůstat u toho co Ubuntu nabízí v základu, jsou to programy odzkoušené a funkční..
Rhythmbox ->Exaile?
Taky bych se na takovem železe přimluvil za XFCE. No a ten browser by mohl byt treba Epiphany. Ten je v GTK+ a myslim, ze take pouziva webkit jako Arora.
Epiphany se da zkompilovat s webkitem, ale zatim porad pouziva jako default gecko.
Ještě jednou uslyším o Epiphany a WebKitu, tak už snad někoho ukamenuju. Sám jsem to zkoušel(Epiphany z CVS a NightlyBuild WebKitu) a ještě jsem se rád vracel zpět ke Gecku. Snad bych měl upozornit znovu na tento příspěvek.
Špatné instalační médium? Zkontroloval jsme kontrolní součty? Zkuste instalovat přes netinstall variantu, pokud je připojení během instalace dostupné, je to imho nejlepší varianta.
Ten antivir na XPčka bych jí určitě nevymlouval.
Ktorrent -> Deluge
Amarok -> Exaile
Za krusader jsem náhradu ještě nenašel.
Hmm, beru _dost_ paměti jako základ, s tim jsem vždy zatim fungoval na _slabym_ železe, v porovnání s tím, jak rostou nároky. Tak mam 2GB RAM a 1,5GHz CeleromM (family 6/model 13). A čekam, že mi řádově pět let vydrží, hlavně díky velikosti paměti. Takže když do tý Toshiby narvou hafo paměti, tak nemusí snad upgradovat kolik let taky?
Možná by se vám mohlo hodit u-lite.org.