Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Společnost Oracle vlastní ochrannou známku JAVASCRIPT. Komunita kolem programovacího jazyka JavaScript zastoupena společností Deno Land vede právní bitvu za její osvobození, viz petice a otevřený dopis na javascript.tm. Do 7. srpna se k nim má vyjádřit Oracle (USPTO TTAB).
Byl představen samostatný rádiový modul Raspberry Pi Radio Module 2 s Wi-Fi a Bluetooth.
Certifikační autorita Let’s Encrypt ukončila k 4. červnu zasílání e-mailových oznámení o vypršení platnosti certifikátů. Pokud e-maily potřebujete, Let’s Encrypt doporučuje některou z monitorovacích služeb.
Přemýšlíte, jak začít prázdniny? Už v úterý 1. července se bude konat Virtuální Bastlírna, tedy online setkání bastlířů, techniků, vědců i akademiků, kde se ve volné diskuzi probírají novinky ze světa techniky, ale i jiných zajímavých témat.
Za poslední měsíc jsme byli svědky plamenů několika raket. Zatímco malá raketa od Hondy se úspěšně vznesla a opět přistála, raketa od SpaceX se rozhodla letět všemi směry najednou. Díkybohu méně … více »Tento zápisek je o chvále přehrávače Clementine.
Amarok používám ve svém starém Ubuntu 8.10, ale Amarok 2 je takový divný krám, inovace v gui jsem příliš nepochopil. Podotýká, že mírně preferuji GNOME filozofii jednoduchosti.
Takže jsem zkoušel bazmeky co tlačí Ubuntu, tedy především Rhythmbox. Neříkám, že se to nedá používat, ale je to takové zbytečně velké (i na poměry GNOME), neohrabané. O něco lepší je Banshee, ale ne o moc. To, že Banshee je postaveno na Monu mi politicky nevadí, ale na paměťových nárocích to možná znát je.
No a pak jsem zkusil Clementine, přehrávač, o kterém jsem zde mnohokrát četl. Byl jsem velice mile překvapený.
Je funkční a rychlý jako byl starý Amarok. Qt4 aplikace většinou vypadají hezky, ale Clementine do Ubuntu překvapivě zapadl. Z aktuálního Ubuntu si vzal ikonky i barvičky. Co měl ale dostalo nejvíc je podpora pro ubuntí ovládání přes ikonku hlasitosti hlasitosti. Skvělá integrace do systému je o to víc překvapivá, že Clementine se profiluje jako multiplatformní, binárky jsou k mání i pro Winddows.
Prostě moc dobrý a dotažený kus softu.
Tiskni
Sdílej:
Clementine není multiplatformní.Jakto že není? Funguje na normálních unixových OS i na OS od MS. Je snad nějaký problém někde jinde?
Clementine je Qt aplikace. A právě Qt je multiplatformníTakže i Clementine je multiplatformní, protože nezávisí na celém KDE, ale jen na minimu knihoven, které jsou snadnějí portovatelné.
V minulosti to bylo KDE gtk-qt theme engine a aktuálně qgtk - imitace GTK prostředí zabudovaná přímo do Qt a využévaná v GTK prostředích.Tohle souvisí se zápiskem jak?
Někdo kdo pracuje většinu času s GUI nástroji se bude pracovat i lépe s GUI než přechytávat na klávesnci kvůli TUI.
Ne každý má dostatečné znalosti a odvahu, aby používal své vlastní skripty atd. pro poslech hudby. Zvlášť když v nějakém GUI hudebním prohlížeči/přehrávači je vše uživateli naservírováno pod nos.