Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Tento zápisek je o chvále přehrávače Clementine.
Amarok používám ve svém starém Ubuntu 8.10, ale Amarok 2 je takový divný krám, inovace v gui jsem příliš nepochopil. Podotýká, že mírně preferuji GNOME filozofii jednoduchosti.
Takže jsem zkoušel bazmeky co tlačí Ubuntu, tedy především Rhythmbox. Neříkám, že se to nedá používat, ale je to takové zbytečně velké (i na poměry GNOME), neohrabané. O něco lepší je Banshee, ale ne o moc. To, že Banshee je postaveno na Monu mi politicky nevadí, ale na paměťových nárocích to možná znát je.
No a pak jsem zkusil Clementine, přehrávač, o kterém jsem zde mnohokrát četl. Byl jsem velice mile překvapený.
Je funkční a rychlý jako byl starý Amarok. Qt4 aplikace většinou vypadají hezky, ale Clementine do Ubuntu překvapivě zapadl. Z aktuálního Ubuntu si vzal ikonky i barvičky. Co měl ale dostalo nejvíc je podpora pro ubuntí ovládání přes ikonku hlasitosti hlasitosti. Skvělá integrace do systému je o to víc překvapivá, že Clementine se profiluje jako multiplatformní, binárky jsou k mání i pro Winddows.
Prostě moc dobrý a dotažený kus softu.
Tiskni
Sdílej:
Clementine není multiplatformní.Jakto že není? Funguje na normálních unixových OS i na OS od MS. Je snad nějaký problém někde jinde?
Clementine je Qt aplikace. A právě Qt je multiplatformníTakže i Clementine je multiplatformní, protože nezávisí na celém KDE, ale jen na minimu knihoven, které jsou snadnějí portovatelné.
V minulosti to bylo KDE gtk-qt theme engine a aktuálně qgtk - imitace GTK prostředí zabudovaná přímo do Qt a využévaná v GTK prostředích.Tohle souvisí se zápiskem jak?
Někdo kdo pracuje většinu času s GUI nástroji se bude pracovat i lépe s GUI než přechytávat na klávesnci kvůli TUI.
Ne každý má dostatečné znalosti a odvahu, aby používal své vlastní skripty atd. pro poslech hudby. Zvlášť když v nějakém GUI hudebním prohlížeči/přehrávači je vše uživateli naservírováno pod nos.