Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Tento zápisek je o chvále přehrávače Clementine.
Amarok používám ve svém starém Ubuntu 8.10, ale Amarok 2 je takový divný krám, inovace v gui jsem příliš nepochopil. Podotýká, že mírně preferuji GNOME filozofii jednoduchosti.
Takže jsem zkoušel bazmeky co tlačí Ubuntu, tedy především Rhythmbox. Neříkám, že se to nedá používat, ale je to takové zbytečně velké (i na poměry GNOME), neohrabané. O něco lepší je Banshee, ale ne o moc. To, že Banshee je postaveno na Monu mi politicky nevadí, ale na paměťových nárocích to možná znát je.
No a pak jsem zkusil Clementine, přehrávač, o kterém jsem zde mnohokrát četl. Byl jsem velice mile překvapený.
Je funkční a rychlý jako byl starý Amarok. Qt4 aplikace většinou vypadají hezky, ale Clementine do Ubuntu překvapivě zapadl. Z aktuálního Ubuntu si vzal ikonky i barvičky. Co měl ale dostalo nejvíc je podpora pro ubuntí ovládání přes ikonku hlasitosti hlasitosti. Skvělá integrace do systému je o to víc překvapivá, že Clementine se profiluje jako multiplatformní, binárky jsou k mání i pro Winddows.
Prostě moc dobrý a dotažený kus softu.
Tiskni
Sdílej:
Clementine není multiplatformní.Jakto že není? Funguje na normálních unixových OS i na OS od MS. Je snad nějaký problém někde jinde?
Clementine je Qt aplikace. A právě Qt je multiplatformníTakže i Clementine je multiplatformní, protože nezávisí na celém KDE, ale jen na minimu knihoven, které jsou snadnějí portovatelné.
V minulosti to bylo KDE gtk-qt theme engine a aktuálně qgtk - imitace GTK prostředí zabudovaná přímo do Qt a využévaná v GTK prostředích.Tohle souvisí se zápiskem jak?
Někdo kdo pracuje většinu času s GUI nástroji se bude pracovat i lépe s GUI než přechytávat na klávesnci kvůli TUI.
Ne každý má dostatečné znalosti a odvahu, aby používal své vlastní skripty atd. pro poslech hudby. Zvlášť když v nějakém GUI hudebním prohlížeči/přehrávači je vše uživateli naservírováno pod nos.