Portál AbcLinuxu, 1. května 2025 03:28
Tento zápisek je o chvále přehrávače Clementine.
Amarok používám ve svém starém Ubuntu 8.10, ale Amarok 2 je takový divný krám, inovace v gui jsem příliš nepochopil. Podotýká, že mírně preferuji GNOME filozofii jednoduchosti.
Takže jsem zkoušel bazmeky co tlačí Ubuntu, tedy především Rhythmbox. Neříkám, že se to nedá používat, ale je to takové zbytečně velké (i na poměry GNOME), neohrabané. O něco lepší je Banshee, ale ne o moc. To, že Banshee je postaveno na Monu mi politicky nevadí, ale na paměťových nárocích to možná znát je.
No a pak jsem zkusil Clementine, přehrávač, o kterém jsem zde mnohokrát četl. Byl jsem velice mile překvapený.
Je funkční a rychlý jako byl starý Amarok. Qt4 aplikace většinou vypadají hezky, ale Clementine do Ubuntu překvapivě zapadl. Z aktuálního Ubuntu si vzal ikonky i barvičky. Co měl ale dostalo nejvíc je podpora pro ubuntí ovládání přes ikonku hlasitosti hlasitosti. Skvělá integrace do systému je o to víc překvapivá, že Clementine se profiluje jako multiplatformní, binárky jsou k mání i pro Winddows.
Prostě moc dobrý a dotažený kus softu.
Tiskni
Sdílej:
Clementine není multiplatformní.Jakto že není? Funguje na normálních unixových OS i na OS od MS. Je snad nějaký problém někde jinde?
Clementine je Qt aplikace. A právě Qt je multiplatformníTakže i Clementine je multiplatformní, protože nezávisí na celém KDE, ale jen na minimu knihoven, které jsou snadnějí portovatelné.
V minulosti to bylo KDE gtk-qt theme engine a aktuálně qgtk - imitace GTK prostředí zabudovaná přímo do Qt a využévaná v GTK prostředích.Tohle souvisí se zápiskem jak?
Někdo kdo pracuje většinu času s GUI nástroji se bude pracovat i lépe s GUI než přechytávat na klávesnci kvůli TUI.
Ne každý má dostatečné znalosti a odvahu, aby používal své vlastní skripty atd. pro poslech hudby. Zvlášť když v nějakém GUI hudebním prohlížeči/přehrávači je vše uživateli naservírováno pod nos.
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.