Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Tak mám ve sém ~/bin
další skript, bez kterého jsem jak bez ruky.
Čas od času je potřeba najít soubor, k tomu slouží příkaz find
. Pro mě byl tento příkaz vždy trochu nešťastný, protože je příliš mocný a skoro nikdy jsem tam ty parametry napoprvé nenaskládal ve správném pořadí. Vyřešil jsem si to skriptem, který jsem nazval sifi
- simple find (i když si stejně pokaždé vzpomenu na syfilis; aspoň se to líp pamatuje). Skript je triviální:
#!/bin/sh find . -name "$1"
Používám ho dost často při programování v Javě. Typicky vím, jak se nějaká třída jmenuje, ale nevím jak hluboko je pohřbená v balících:
svn revert `sifi PohřbenáTřída.java`
Když mí po přepínání větví začne zlobit pythoní aplikace, dost často to vyřeší
rm `sifi '*.pyc'`
Tiskni
Sdílej:
mkcd() { mkdir -p "$1" && cd "$1"; }
. Jinak mám raději samostatné soubory, které můžu kopírovat, poslat, zálohovat...
Proto pouzivam zsh, pro dane priklady to vypadalo:
svn revert **/ZakopanaTrida.java
rm **/*.pyc
(pro zsh musi byt zapnuta option extendedglob, neco jako "setopt extendedglob" v ~/.zshrc). Plus zsh ma uzasny autocomplete (doplnuje treba i remote adresare/fajly ze svn nebo ssh, kdyz pisu "scp asdf.txt stroj_nekde:dir1/dir2")
Pro skripty porad pouzivam bash (kvuli prenositelnosti). Ale jako interaktivni shell je zsh hodne pohodlne, globbing zsh je brutalne silnej (vsechny moznosti nezna snad ani autor sam ), napr:
ls -l (#i)**/*nejaka*~*jina*(.)
vylistuje vsechny soubory libovolne hluboko '**', case insensitive '(#i)', ktere zaroven nematchujou '*jina*' a jsou obycejnym souborem '(.)'. Vetsinou takhle "silene" globy nepotrebuju, nekdy se to presto hodi. IMHO zsh-completion se mi zda taky lepsi nez bash-completion.
Nekdy se taky hodi zmv - hromadny prejmenovani souboru, podporuje stejny globbing a capture groups (jako zavorky u regexpu).
BTW sample zshrc kdyby to chtel nekdo zkusit.
Používám něco obdobného, ale navíc i pro prohledávání souborů podle obsahu. (Plus přidávám pár dalších drobností.)
# Hledani souboru podle jmena. # (Pouziti: find-name /nejaky/adresar/ 'soubor*.txt') find-name () { local dir=$1 local name=$2 shift 2 find "$dir" -name "$name" $* } # Hledani souboru podle obsahu. # (Pouziti: find-content /nejaky/adresar/ 'hledany retezec') find-content () { local dir=$1 local content=$2 shift 2 find "$dir" -type f -exec grep -il -- "$content" {} \; $* } # Porovnavani rozdilu mezi soubory/adresari bez vypisu podrobnosti. # (Pouziti: ddiff /nejaky/adresar/ /nejaky/jiny/adresar/) alias ddiff='diff --brief' # Vypis absolutni cesty k souboru/adresari, volitelne i s kvalifikovanym # domenovym jmenem ve tvaru prijimanem programem scp. # (Pouziti: pt /nejaky/soubor/nebo/adresar # fpt /nejaky/soubor/nebo/adresar) pt () { echo `readlink -f "$*"` } fpt () { echo `hostname -f`:`pt "$*"` } # Vytvoreni adresare s okamzitym vstoupenim do nej. # (Pouziti: mkdir-cd novy-adresar) mkdir-cd () { mkdir $* && shift $[$#-1] && cd $1 }
Skript je pěkný, na příkazové řádce se může hodit, ale…
Typicky vím, jak se nějaká třída jmenuje, ale nevím jak hluboko je pohřbená v balících
…nechceš zkusít nějaké IDE? Např. v Netbeans zmáčknu
Ctrl+O
a začnu psát název třídy – hledá se nejen v aktuálním projektu, ale i v knihovnách a v JRE. Pak jen stačí zmáčknout enter
a jsi přímo v té třídě. Podpora (nejen) SVN tam taky je.