Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Mám před sebou zajímavý problém: v práci mi pořídili novy 24" monitor a já s ním neumím efektivně pracovat.
Do teď jsem používal notebook s klasickým displejem 1280x800. Používám GNOME a s místem na obrazovce jsem nakládal tak, že jsem měl panel na straně a všechna okna maximalizovaná. I na tak malém displeji se mi pracovalo docela dobře, v této velikosti je použitelný terminál, GEdit i Eclipse.
Někde jsem četl, že čím větší je monitor, tím více času se stráví aranžováním oken, musím říct, že to odpovídá mému pocitu, má produktivita se na větším monitoru nijak nezvedla. Ono totiž mít všechna okna maximalizovaná není na rozlišení 1920x1200 moc hezké ani účelné. Webové stránky jsou buď stavěné na pevnou šířku kolem tisíce bodů a tím pádem je po stranách zbytečné bílé místo; nebo se naopak příliš roztáhnou do šířky a dlouhé řádky jsou nepříjemné na čtení.
V Eclipse hodně místa využiju, wo tom žádná. Když ale chci napsat pár poznámek v GEditu, tak nepotřebuji koukat na obrovskou bílou plachtu a psát nepříjemně dlouhé řádky.
Takže okna pořád všelijak přerovnávám, ten monitor ale zase není dost velký na to, abych měl několik dostatečně velkých oken vedle sebe. Navíc mě štve, že když chci měnit velikost okna, musím se trefit snad do dvoupixelové oblasti na okraji okna, MacOS na to má docela velký čtvereček. Jak z toho ven?
Že bych po deseti letech fundamentálně změnil způsob práce s grafickým prostředím a šel do dlaždičkového window managera? Na velkém monitoru by to mohlo dávat smysl. Nejprve jsem zkoušel jakýsi plugin do Compizu, ale ten umí jenom naládovat okno do zvolené poloviny nebo čtvrtiny monitoru. Tak jsem tedy učinil pár experimentů s XMonadem a i3, ale musím říct, že mě to napoprvé právě neoslovilo. Trochu příjemněji jsem se cítil ve WM Ion.
Navíc jsem typický uživatel GNOME, mám rád jednoduchost a nechci se moc zabývat konfigurací. Existují sice návody jak naroubovat XMonad do GNOME, ale moc se mi do takového hackování s nejistým výsledkem nechce.
Zatím to vypadá, že zkusím pracovat s tím "tiling" pluginem do Compizu. Doufám, že se v diskusi dočtu originální přístupy zdejších mágů. Neexistuje třeba nějaké řešení pro KDE? Přechod na KDE by asi byl menším utrpením než na spartánský WM napsaný v Haskellu.
Tak nakonec ke značné spokojenosti používám plugin Grid do Compizu. Ovládá se to velmi intuitivně ALT+CTRL+NUM, umožňuje umísťovat okna do polovin/čtvrtin obrazovky s tím, že je možné zvolit i poměr 1:2. Ušetří to spoustu šoupání myší. Ale ten XMonad taky nebyl špatný, kdybych tak nelpěl na GNOME, tak bych si určitě zvykl.
Tiskni
Sdílej:
asi 3000,- ?
stojí tak možná tobě, teda jestli nemáš poruchu osobnosti...
V mém oblíbeném obchodě (alfacomp), tohle stojí 4125 kč. Kde je těch tvých 15k?
Já bych si samozřejmě TN panel nekoupil, ale kdo na tom nepracuje s fotkama, tak je mu to celkem fuk. Osobně bych do 24" také šel, jenže má IPS 20" mi prozatím stačí a dokud neumře, nebudu zbytečně kupovat nový panel.
Tak tu moc nemachruj a raději se věnuj odhánění ne-64bit šmejdáren.
Já bych si samozřejmě TN panel nekoupilNejsem v této problematice nijak znalý, ale co je zase špatného na TN panelech?
Mizerné pozorovací úhly a podání barev.
>>>Mám před sebou zajímavý problém: v práci mi pořídili novy 24" monitor a já s ním neumím efektivně pracovat.
To jste prisel rano do prace a na stole mel novy monitor ?
A to je takovy problem rict ze jej nechcete ? At Vam vrati spatky notebook ? Resp stary,monitor.
Vetsina monitoru 16:9 umi i 4:3 .....
Naopak by jste asi jen tak nepochodil, ale takle snad bez problemu.
Asi hlavne ta sirokouhlost je nezvyk ... predpokladam teda ....
Z tech velkych sirokouhlych panelu s obrovskym rozliseni aby clovek nakonec chytl krutihlav. Pixely sou tak maly ze aby clovek videl tecku tak pidra ze vzdalenosti par desitek cm.
na Windows při poměru stran 4:3 nebylo nic mezi 1152x864 a 1600x1200Bylo, 1280x960. Bohužel to některé ovladače grafických karet neuměly, ale obecně to rozlišení bylo k dispozici.
Bylo, 1280x960. Bohužel to některé ovladače grafických karet neuměly, ale obecně to rozlišení bylo k dispozici.
Tak to jsem viděl všeho všudy tak asi jednou. Ideální by ale stejně bylo 1400x1050, ale to nenabízel skoro nikdo. Ono je to ale celé trochu černá magie, protože když jsem rodičům pořídil LCD monitor s 1400x1050, tak na něm tohle rozlišení ve Windows XP nastavit šlo, ale s jiným monitorem a tou samou kartou a drivery ne. Zlaté XFree86/X.Org…
Kouzlo zvane DDC/EDID. Ve Windows se to da vypnout jedinym kliknutim.
Ale jinak bych taky docela svoje domácí S-PVA 17" Eizo rád vyměnil za 24", ale to bych za to musel dát celý měsíční plat, a to bych splácel několik let, už to není jako za bolševika.
to neni. za bolsevika by to bylo 5 rocnich platu, a to stejne jenom v pripade, ze bys mel znameho ve Slusovicich, ktery by ti tu podpultovku schoval.
Když ale chci napsat pár poznámek v GEditu, tak nepotřebuji koukat na obrovskou bílou plachtu a psát nepříjemně dlouhé řádky.Doporučuji ještě v kombinaci s klávesou F11. To potom ta plachta krásně vlaje.
Navíc mě štve, že když chci měnit velikost okna, musím se trefit snad do dvoupixelové oblasti na okraji okna, MacOS na to má docela velký čtvereček. Jak z toho ven?Alt+levé tlačítko myši a Alt+prostřední tlačítko myši. Nechápu jak vůbec bez toho někdo může provozovat život.
Navíc jsem typický uživatel GNOME, mám rád jednoduchost a nechci se moc zabývat konfigurací.Prej:
Před kladením dotazů bych zkusil použít Google.this application/applet may interest you.Originally Posted by magnusbb
I'm a huge fan om GNOME. I like its simplicity, and I've configured it to work really well with my machine. But there is one thing I miss:When I have a bunch of windows up at the same time, I want the WM to organize them for me, for example "tile them" over the screen. For example, if I have 5 windows of different folders in Nautilus up, I want them to fill the screen, so they match together.
Of course I use Virtual Desktops, but this is a very important addition to that. The question is: is this possible using Metacity, or do I have to use another WM that does tiling?
I don't want an Exposè like feature. Exposè only organizes the windows virtually, letting you choose one to focus on. My wish is to have "all in focus" at the same time, resizing them to match, like a "puzzle".
BTW: You get this feature in Windows XP by right-clicking on the taskbar and selecting "tile windows vertically" or "tile windows horizontically".
Alt+levé tlačítko myši a Alt+prostřední tlačítko myši. Nechápu jak vůbec bez toho někdo může provozovat život.
Já kdybych v práci neměl AltDrag, tak toho udělám polovinu. Přemisťovat okna na firemním 1280x1024 musím podezřele často abych viděl všechno najednou a nemusel pořád přepínat a pamatovat co kde bylo.
Skoda, linuxove WM neumi to co Windows, totiz oznacit pomoci CTRL nekolik oken a dat je vedle sebe. Na velkem monitoru je to uzitecna vlastnost. I kdyz mainstreamovy (KDE nebo GNOME) tiling WM (coz je v podstate Eclipse) by byl asi nejidealnejsi.
screen
je super, ale pohodlný jenom odsud podsud), proto take WM bez postranních lišt a zbytečných dekorací, co zabírají místo. V tom případě platí, že čím větší plocha, tím lépe. Člověk si prostor hezky "vyzdí". V kanceláři Xinerama 2x(1600x1200), doma 2x(1650x1080) (protože byly o dost levnější). A ne že bych neuživil ještě jeden monitor.
Pořád třeba otevírám nové terminály a jsem líný/bojím se je zavírat.To já řeším jednoduše. CTRL+ALT+F?.
Příliš mnoho otevřených oken, uživatelova smrt!
Jedno otevřené okno na jednu virtuální plochu!
A nemaximalizovat, není li to nutné (zlatý mac-os, ten roztahuje velikost okna jen maximální smysluplné).
Lidi se mi diví, proč mam 12 ploch, přijdou mi využitelné. Taskbar pro všechny programy společný, každá plocha pro nějaký účel. Alt+F7 a ALT+F8 na resize horizont/vertical, Alt+F9 zarolování, Alt+F10 resize full, Alt+F11 full screen. A nahoře nechávam místo na kurzor myši, odrolování ob plochu. Zatim jsem nic lepšího nevymyslel na použití.
Pak zas ovšem asi začíná ztrácet význam to rozlišení, že?Ne. Důvody jsou o něco výš zhruba v polovině příspěvku.
Samozřejmě záleží na ostrosti vidění …
Zase ale kroutíte hlavou moc nahoru a dolů ...Přijde na to, o jakou jde činnost. Ale pokud je hlavní činnmostí čtení textu (maily, stránky, dokumenty ve Wordu a PDF), tak je tato orientace celkem výhodná - při čtení dělají "řádkový" pohyb jen okohybné svaly (ty jsou na "horizontální rozklad" optimalizované už od přírody) a krční svaly maji na starost jen posun po jednotlivých skupinách řádků. Takže moc kroucení krkem nebude. Naopak u opravdu širokých displayů a textů přes celou šířku sice krkem moc hýbat nemusíte, ale oči vám budou rejdit jako zlému psovi ze ze seriálu Simpsonovi
Čau Blaho,
myslím, že hlavní výhodou takového rozlišení je pocit prostoru. Já mám v práci sice monitory dva (neširokoúhlé) a tedy by se nabízelo, abych měl dvě maximalizovaná okna vedle sebe (jak to chceš mít ty), jenže stejně to nevyužívám. Zvykl jsem si, že jeden monitor je skladiště "podřadných" nemaximalizovaných okýnek. A jen občas se bodne, že nemusím stále přepínat např. mezi nápovědou a Visual Studiem. Produktivita u nás podle mě s rozlišením moc nesouvisí...
zkusim nastinit jak to delam v kde:
pohybuji se primarne mezi firefoxem, eclipse a xtermem. firefox i eclipse pouzivam fullscreen. xterm jsem si nastavil tak aby po spusteni zabral svou velikosti 1/4 plochy. mam ho na klavesove zkratce, takze kdyz 4x zmacknu win+t tak mam na obrazovce pekne rozmistene 4 xtermy. pokud chci 2 vedle sebe, udelam to tak, ze pustim prvni (win+t), vertikalni maximalizace (win+sipka_nahoru), pustim druhy a znovu vertikalni maximalizace. pri usporadani pod sebou je to stejne (horizontalni maximalizace).
dokud nebude tilling soucasti kwm, tak ho proste pouzivat nebudu
tak jestli programujes webové aplikace, tak místo jednoho velkého monitoru jsou lepší 2x19"