Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Nikhil Marathe, vývojář pracující na podpoře tiling WM módu pro KWin, informuje o dalším důležitém mezníku - dynamických layoutech. Na základě mnoha žádostí publikoval i video. Tiling WM mód pro Kwin je vyvíjen v samostatné větvi kwin-tiling a měl by být již celkem stabilní, proto testujte! Dělá z KWinu správce oken podobného např. projektům awesome, xmonad, wmii či Ion3, avšak plně integrovaného se zbytkem KDE.
Tiskni
Sdílej:
Po pravde je ten design ešte lepší ako vo väčšine tých wm, lebo používa stromy, nie je to len jednoduchý zoznam vedľajších okien + hlavné okno (takto to má napríklad dwm a je to, aspoň pre mňa, najužitočnejšie rozostavenie) ani to nie su stĺpce ako v ion/wmii, ale je to všetko naraz To je nápad, ktorý som mal už tak pred dvomi rokmi a chcel som už písať patch do dwm, ale vtedy niekedy vznikol aj xmonad s podporou úplne ľubovoľného rozostavenia, takže už nebol dôvod robiť v dwm. V každom prípade je to paráda, že KDE bude mať konečne nejakú správu okien
Ono ale to sledovanie jedného okna je skôr dané tým, že štýl v práce v "bežnom pracom prostriedku", ehm, WM, je taký, že človek má na ploche bordel, okná cez seba, a tak samozrejme nič nevidí
Ja inak tiež často používam stratégiu jedno okno = jednak maximalizovaná aplikácia (napríklad pre browser je to ideálne), ale keď človek potrebuje dostať browser vedľa konzoly (napríklad keď sa chce riadiť nejakým tutoriálom), tak v tiling móde je to pohodlné a človek nemá na ploche bordel. A hlavne je to dynamické, takže si proste strom z plochy 1 pripnem k stromu k ploche 2, atď. Veľmi užitočné a návykové, odporúčam skúsiť. Tak isto pri vývoji, kde chce človek vidieť viac súborov so zdrojákmi, je to fajn. Ale ako hovoril thingie, zíde mať v okne len obsah (tj. len 1px okraj, alebo ani to nie) a nie 20% jeho plochy zabranej nepotrebnými "user-friendly" ovládacími prkami ako menu, titlebar a ďalšími...
No, lenže čo si budeme nahovárať, ako taby, tak splitting nevznikol zo žiadneho iného dôvodu ako neschopnosti bežných WM rozumne spravovať okná a je zrejmé, že to má kopu nevýhod -- jednak to nepodporuje skoro žiadny program, jednak to nerobia poriadne a väčšina funkcionality chýba a tiež treba pre každý program špeciálne skratky, hoci nikdy nejde o nič iné, ako o obyčajné prepínanie okien, ďalej nemôžem kombinovať rôzne programy, atď... Našťastie sa už blížia lepšie časy.
Jo, to zní jako velice praktická věc. Často potřebuji vidět současně spoustu malých terminálů a automatický tiling s možností přesunu na jinou plochu by se hodně hodil.
Do tabbaru (a ideálne by sa aj ten mal dať vypnúť)
Já jsem si to prohlídnul a líbí se mi to. Pro běžné použití to asi moc vhodné není, ale třeba pro nějaký dohledový systém (konzole, terminál) by to mohlo být zajímavé… Každopádně jsem rád, že něco takového existuje.
Nicméně co se kvality a možností samotné správy oken týče se s KWin nedá srovnávatKWin je oproti Compizu vyspělý zralý WM s dlouholetou historií. A ta architektura Compizu, to je přímo odpornost (navíc je napsán v obyčejném C, ugh
). No a samozřejmě chybí dobrá integrace s KDE. Prostě to shrňme - Compiz se KWinu jednoduše nemůže rovnat (jediný důvod proč ho lidi začli používat byly kompozitní efekty, a ty má už i KWin, navíc psané mnohem čistším způsobem a povětšinou fungující i přes XRender, nejen OpenGL).