Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
život je příliš krátký na to, abych si dopřával paranoiuspis bych rekl "zivot je prilis kratky a kdyz nebudes dostatecne paranoidni tak muze byt jeste mnohem kratsi"
Není problém mít malý domácí server a ani jeho údržba není nijak náročná. Naivitu a ztrátu soukromí ponechme těm, kteří se nejsou schopni proti tomu bránit a nebo jsou líní. Mimochodem roli takového domácího serveru může hrát i třeba jednoduché NAS zařízení, které si takový člověk může koupit a nastavit doslova jako cvičená opice.To si nemyslim. Jako student, ktery ted studuje teoreticke veci a na prakticke veci (jako je sprava systemu) od stredni skoly nekoukl vidim, ze spravovat server nebo vubec jej nainstalovat je dost prace. Az prilis. Ono totiz nejde jen o ten server. Muzu pouzit Apple jako priklad, i s vedomim, ze leccos nedelaji dobre? Jejich yslenka toho, ze se vase data (v tomhle pripade kontakty, pisnicky, dokumenty a dalsi) synchronizuji mezi mobilnimi pristroji a nekolika laptopy/PC skoro samy je dobra. Jako uzivatel bych si pral, aby to skutecne fungovalo tak, ze kliknu "Sync" a data se synchronizovala. Na tomhle ale na Linuxu nikdo moc nepracuje, a mam strach, ze se brzy dostaneme do situace, kdy Linux kvuli tomu zacne ztracet i uzivatele, kteri jinak open-source maji docela radi. Protoze vidina toho, ze se mi treba PDF synchronizuji mezi mobilem a dvema pocitaci, mezi kterymi dojizdim, by mi prinesla objektivne zjednoduseni prace. Kdybyste jeste synchronizovali jen mezi distribucemi Linuxu, tak to muzete obejit nejakym resenim pomoci gitu, ktere je asi vytvoritelne -- ale stejne potrebujete server a stejne si to snadno nedostanete do toho mobilu bez toho, aby za Vas nekdo napsal celou aplikaci. Ja to chapu, ze je to pro Linux tezke, protoze vsechny ty open-source aplikace nemaji jednoho vyrobce a nemohou se tedy ujednotit na jednom API pro cloud, nebo na jednom pred-nastavenem synchronizacnim serveru. Nenechte se zmylit -- Microsoft je dnes stejne pozadu, jako jsou aktualni distribuce. Jen mam strach, ze diky fragmentaci trhu a skutecnosti, ze cely mobilni trh ovladaji firmy, ktere asi nebudou chtit podporovat jiny nez "svuj" cloud/server (Google si pojede to sve, Apple si pojede to sve, Microsoft si pojede to sve), tak snadno skoncime jako posledni. Nakonec Microsoft kopirovat featury umi docela dobre. :o)
To si nemyslim. Jako student, ktery ted studuje teoreticke veci a na prakticke veci (jako je sprava systemu) od stredni skoly nekoukl vidim, ze spravovat server nebo vubec jej nainstalovat je dost prace. Az prilis.Jako student, který nikdy IT nestudoval a tu a tam si za pár korun nainstaluju a nastavím server musím říct, že to zas tak moc práce není... Člověk zvyklý pracovat s Linuxem to podle mě za víkend musí dát dohromady (detaily možná po pár dotazech v poradně pak dorazí ve středu za 2 hodiny)
Z tohohle pohledu je nejlepší mít mail v nějaké liberální zemi jiné než ČR.Aby si to poslechli cestou nebo na druhé straně? VPSka ve Švajcu stojí zhruba stejně jako tady.
A co pripojeni? To si poridite taky radeji vlastni?Ne, raději SSL, TLS, SSH,...
Osobne sverim data Googlu, kde vim komu jsem dal pristup.U Googlu vidíš, komu jsi ke svým datům dal přístup? To jo
Ne, raději SSL, TLS, SSH,...Jseš si jistej, že tvoje implementace SSL, TLS, SSH neobsahuje backdoor? Seš si jistej, že vůbec návrh těch protokolů neobsahuje backdoor?
Jedno je isté. Pokiaľ to neimplementuješ, tak miesto obavy máš istotu (že sa to dá sledovať).
realne nechapu vyznam IaaS cloudu
z takovych beznejsich veci je to dobre napr. na testovani. Jinak typicky to AFAIK pouzivaji spis firmy provozujici SaaS a PaaS - zakaznici v jednu chvili zacnou klikat v jejich online aplikacich jak divi, behem chvilky nahodi napr. na amazonu dalsi servery a vyrovnaji zatez. Nebo uz jen to, ze za infrastrukturu plati podle toho, co skutecne spotrebuji jim umoznuje i jejim zakaznikum uctovat poplatky podle toho, jak dlouho zakaznik danou aplikaci pouziva.
No ano, ale porad mi v tom chybi ten "cloud" :) Proste porad v tom nevidim nic jineho nez co ve vpsFree uz delame tri roky...To je normální, spousta věcí se děla postupem P, který je zevnitř úplně stejný, jako postup Q, ale postup Q je popsaný pomocí nových, módní a cool buzzwordů, takže ho managoři mají rádi, narozdíl od P, který je plný pro ně složitých technických termínů
AFAIK hlavne (z pohledu zakaznika) tim, za co platim a co mi je dana sluzba schopna poskytnout. Ted se mozna pletu, protoze o nabidkach VPS nemam absolutne zadny prehled, ale AFAIK typicka nabidka VPS vypada tak, ze platis mesicne za predem dohodnuty pocet VPS, at je pouzivas nebo ne. Kdyz ty stroje budes pouzivat 24/7, pak asi IaaS nic navic nenabizi a jeste to asi bude drazsi. Pokud ale potrebujes treba jednou tydne provest nejake vypocty/testy/neco na co potrebujes napr. 5 stroju na 3 hodiny, tak se ti urcite vyplati zaplatit Amazonu za 5x3 hodiny nez permanentne platit 5 VPS. Stejne tak pokud provozujes nejaky SaaS nebo PaaS, tak typicky potrebujes nejak automatizovane pridavat a odebirat servery podle zateze (a opet podle toho uctovat zakaznim tvoji sluzby) - tohle AFAIK VPS poskytovatele nenabizi.
technicka realizace se IMHO asi nijak zasadne lisit nebude, jen v cloudu asi bude zapojeno radove vic stroju
První se nedá řešit AFAIK nijakTeď mě napadl kryptomodul s falešným heslem, které data nerozšifruje, ale smaže. Muselo by se ale zkusit, jestli bych psychicky měl na hraní takového divadla…
nbd-client 185.287.465.321 2000 /dev/nbd0 cryptsetup luksOpen /dev/nbd0 zaloha mount /dev/mapper/zaloha /mnt/crypto rsync … umount /mnt/crypto cryptsetup luksClose zaloha nbd-client -d /dev/nbd0Problém je u velkých měnících se souborů, které se přenáší vždy celé znova a na pomalém počítači to pak trvá. Typicky blockchain Bitcoinu.
Uvažuji o tom, že vyberu v okolí 4 nejdůvěryhodnější osoby a dám jim soubor s fragmentem klíče spočítaným tak, že libovolné 3 z těch 4 dokáží sestavit kompletní klíč. Kdyby o sobě ještě navzájem nevěděly, to by bylo nejlepší.Čo, ak zabudneš komu si tie kľúče dal? :)
Další věc, co řeším, je, že zapomenu heslo. Už jsem měl jednou infekci, která mi rozhodila jemnou motoriku tak, že jsem ho nedokázal napsat na klávesnici. Co kdybych ho zapomněl? Uvažuji o tom, že vyberu v okolí 4 nejdůvěryhodnější osoby a dám jim soubor s fragmentem klíče spočítaným tak, že libovolné 3 z těch 4 dokáží sestavit kompletní klíč. Kdyby o sobě ještě navzájem nevěděly, to by bylo nejlepší.Co když zapomeneš komu si to řekl? :)
Požádat je, aby se mu v případě amnézie daní jedinci sami přihlásili?JJ, přesně.
Pak už stačí si jenom vzpomenout, jak to heslo dát dohromady...No tak k tomu musí být nástroj…
Verzi jádra přesnou nemám, ale počítej cca před rokem stabilní Debian (tzn pokud vím, tak Debian 6) a tehdy aktuální jádro ve Fedoře.Hmm, Squeeze má 2.6.32, u Fedory nevím. Asi by stálo za to zkusit novější verzi.
Nehledě na to, že narozdíl od OpenVZ neumí LXC pustit příkaz tak, aby se provedl ve virtuálu (vzctl exec), takže to nejde ani rozumně zkoumat.No, tak tohle je z mého pohledu dost problém.
vzctl exec
běžně používám. Já jsem nedávno na Debianu nasadil oficiální OpenVZ kernel, který je dělaný pro RHEL. Samozřejmě 2.6.32. Ale není to nijak na překážku.Jasně, debianí OpenVZ kernel mám v podstatě na všech serverech, proto taky vím z hlavy verzi. Spíš mi šlo o to, kdybych náhodou někde potřeboval něco novějšího - znáte to, kdo je připraven, není překvapen.
No, my mame OpenVZ docela slusne odladene<rejp>Třeba odladíte i komunikaci se zákazníky a členy.</rejp>
a jakou ma *jeste porad* v roce 2012 reziiTo jako myslíš, že plně virtualizovaná technologie bude v roce 2012 režií konvergovat k minimální režii konejnerové virtualizace? :)
Třeba odladíte i komunikaci se zákazníky a členy.Koukam ze tady ma nekdo jeste porad raneny ego.. No nebudu to rozebirat
To jako myslíš, že plně virtualizovaná technologie bude v roce 2012 režií konvergovat k minimální režii konejnerové virtualizace? :)Ani ne.. jenom se mi nelibi ten koncept KVM, kdy se snazi pouzivat planovace a obecne prostredky jadra, ktere byly navrzeny pro uplne jiny ucel. Idealni HW virtualizace by byla takova, kde by hypervisor byl nad systemem. Tusim, ze to byl hlavni koncept Xenu, bohuzel Xen je tak trochu historii, protoze uz mu nikdo nevenuje moc pozornosti.
Koukam ze tady ma nekdo jeste porad raneny ego.. No nebudu to rozebiratPokud by to bylo raněným egem, dávno by to vyprchalo. A pokud si dobře pamatuju, na mě osobně nikdo příliš neútočil (pokud jsem na něco nezapomněl). Spíš je to nedůvěra v lidi, kteří považují neprofesionalitu a hulvátský přístup za dobrý přístup k podnikání. Je mi líto, ale vzhledem k tomu, že VPS veřejně provozovat nechci, dohazuju potenciální zákazníky těm, kteří se k nim budou na 99% chovat na úrovni. Může mezi ně patřit virtualmaster.cz (se kterými momentálně sám žádný obchodní vztah nemám). Můžou mezi ně patřit i jiní. Ale celkové řešení musí mít nějakou úroveň. Můžeš to brát jako čistě praktickou úvahu. Ona praxe není jenom znát pár technických vychytávek, že., pojdme se radsi bavit vic na technicky urovni prosim.
Idealni HW virtualizace by byla takova, kde by hypervisor byl nad systemem. Tusim, ze to byl hlavni koncept Xenu, bohuzel Xen je tak trochu historiiJestli je Xen historií, tak nejspíš hlavně proto, že používá tento koncept, který se ukázal jako nevhodný. Abych byl konkrétní, tak nevhodný pro ty, kteří chtějí dané řešení udržovat, z důvodu, že Xen funguje jako operační systém, potřebuje drivery, atd... IMO je z globálního pohledu, tedy když kromě uživatelů započítáš i údržbu, ideální model takový, který nevyžaduje hypervizor nad operačním systémem, ale umožňuje běh hypervizoru v rámci operačního systému, který má kontrolu nad hardware. Zhruba jako to má KVM, i když se samozřejmě nebráním výhradám vůči jiným vlastnostem KVM.
Tiskni
Sdílej: