Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Jako dlouholetý uživatel distribuce Ubuntu přináším pár svých poznámek k nejnovějšímu vydání Jaunty Jackalope.
Mám rád hezké prostředí, ale důležitá je pro mě funkčnost, nesnáším omalovánky, které jen tahají oči. Třeba jsem nikdy nesnesl výchozí skin Windows XP (zvláště pejska ve vyhledávacím dialogu), a naopak si vážím GNOME GUI "fašismu". A k Ubuntu jsem se dostal zčásti proto, že se mi líbil oranžový vzhled verze 6.06 (Dapper Drake)
Proto jsem byl zvědavý na nová témata vzhledu, především se mi na screenshotech líbilo New Wave. Temátko vypadá opravdu hezky, ale má jednu dost podstatnou vadu. U dvou důležitých aplikací (Firefox a OpenOffice.org) se písmo hlavního menu vykresluje nesprávnou barvou (místo bíle je černá). (Technické příčiny rozebírat nebudu.) Chvíli jsem si hrál i s ostatními témátky (které se mi ale tolik nelíbily) a nakonec provedl estetickou zhůvěřilost - udělal jsem si "vlastní" vzhled který kombinuje několik různých témat. Jak to dopadlo si můžete prohlédnout na snímku obrazovky. Docela se mi to líbí, ale mám pocit, že to není tak ergonomické jako Clearlooks, protože to vytváří příliš mnoho kontrastních ploch a plošek a i jednoduché okno působí trochu nepřehledně.
V Ubuntu nejsem příliš zvyklý na výkonové regrese. Zvlášť když je avizované neustálé zrychlování (ano, start je opravdu rychlý, i když čistá instalace je tak trochu optický klam). Jde o výkon mé intelácké grafárny. Díky nějakým zmatkům ve vývoji jádra/Xek je nový ovladač opravdu neskutečně pomalý. Projevuje se to tak, že minimalizace/maximalizace okna v Compizu je cukačka jako blázen. Občas jaksi gumově (a nebylo to efekty) působilo i prosté přesouvání okna.
Naštěstí je možné vrátit se ke staršímu ovladači. Je potřeba přihodit jeden repozitář:
deb http://ppa.launchpad.net/siretart/ppa/ubuntu jaunty main deb-src http://ppa.launchpad.net/siretart/ppa/ubuntu jaunty main
a zadat pár kouzelných příkazů:
sudo apt-get update sudo apt-get install xserver-xorg-video-intel-2.4
A je to, výkon bude pro posouvání okýnek zase dostatečný. Distribuci takového ovladače považuji jednoznačně za chybu a zklamání.
Zda upgradovat, toť otázka. Jestli u mě nový vzhled přežije, to se ještě uvidí. Třeba GNOME je zase o kousek lepší, zvláště nové vychytávky mé oblíbené aplikace - GEditu, by mne k upgradu i sváděly, ale není to nic zásadního. Výkon ext4 mě nemotivuje, mám všude ReiserFS. Nové notifikace se mi docela líbí, akorát nechápu, proč se tvrdošíjně zobrazují vpravo nahoře i když mám oba panely nalevo.
Asi to dalšího půl roku vydržím na Intrepidovi, v Koale bude vyřešený grafický ovladač, dotažena grafická témata, prozkoušenější ext4. A taky nový Firefox.
Tiskni
Sdílej:
nesnáším omalovánky, které jen tahají oči. Třeba jsem nikdy nesnesl výchozí skin Windows XP (zvláště pejska ve vyhledávacím dialogu), a naopak si vážím GNOME GUI "fašismu".
Nechci ti do toho kecat, ale výchozí icon-set v GNOME je Tango a to není nic jiného než omalovánky(s velmi vysokým kontrastem…proto ho asi také tak v GNOME vyčistili). Nechápu co furt všichni máte proti omalovánkám. Já je miluju.
Podle toho co si myslím že jsem pochopil si malé děti hrají s omalovánkami a velcí kluci pracují s kulatými a lesklými věcmi. Pravda, na Wikipedii není nic co by se vztahovalo k tomuto tématu, takže se asi jen můžeme hádat. Tím, že omalovánky miluju jsem samozřejmě myslel Tango ruluje!
Omalovánky? Většina snímků prostředí Enlightenment v sekci Desktopy. Příklad.
Ahoj, také mám intel kartu a toho drhání jsem se také všiml a štvalo mě to, tak jsem zakomentoval DRI2 v xorg.conf jede to dobře Nicméně mě nové ubuntu kapku štve, protože se mi na notebook dost zasekává a pak musím restartovat celý notebook.
moc hezké to je, jsem velmi mile překvapen :D Takže kde 4.2 ze Zajelena je první které mě po dením používání zatím ani jednou nenasralo Dobrá práce :)
Co se grafiky týče, buď si sežeň ovladač 2.4.x nebo jádro 2.6.30-rc2 nebo novější.
BTW ovladač 2.7.0 nedoporučuju, chvíli jsem ho používal, ale měl 2 vady:
Mě jede 2.7.0 s kernelem 2.6.29.1 na Archu v pohodě, používám ho asi od RC2. Ale OO.o jsem nezkoušel...
Je to X4500...
Mě na 945GM na Archu 64 s vanilkovým jádrem 2.6.30-rc2 dělá to, co jsem psal...
Mě intelácký ovladač na X3100 funguje - což byl asi jediný důvod proč jsem přešel z gentoo, kde to nešlo vůbec...
Nová témata na screenshotech sice vypadají pěkně, ale v reálu se mi vůbec nelíbí a ani používat se kloudně nedají. Zato upravený nový Human je lepší - méně odlesků, lehčí barvy. Jen výšku těch tlačítek jsem si musel zmenšit sám.
Asi vyhodili zase pár služeb. Já nechápu co to furt řešíte. Stačí spustit bootchart a začat vyhazovat nepotřebnou službu za službou. Stačí se podívat jaký v tom mám já bastl, když pořád něco instaluju a Ubuntu upgraduju snad už od Ubuntu 6.06:
rcS.d/S01mountkernfs.sh rcS.d/S30checkfs.sh rcS.d/S47lm-sensors rc5.d/S20cpufrequtils rc5.d/S50avahi-daemon rcS.d/S01readahead rcS.d/S31hibernate rcS.d/S49console-setup rc5.d/S20dkms_autoinstaller rc5.d/S50NetworkManager rcS.d/S02bootchart rcS.d/S35mountall.sh rcS.d/S70screen-cleanup rc5.d/S20gpm rc5.d/S50pulseaudio rcS.d/S02hostname.sh rcS.d/S36mountall-bootclean.sh rcS.d/S70x11-common rc5.d/S20kqemu-source rc5.d/S51avahi-dnsconfd rcS.d/S06keyboard-setup rcS.d/S37apparmor rcS.d/S80bootmisc.sh rc5.d/S20kvm rc5.d/S89atd rcS.d/S07linux-restricted-modules-common rcS.d/S37mountoverflowtmp rcS.d/S85urandom rc5.d/S20miredo rc5.d/S89cron rcS.d/S09scsitools-pre.sh rcS.d/S37udev-finish rcS.d/S90console-screen.sh rc5.d/S20nfs-common rc5.d/S90binfmt-support rcS.d/S10udev rcS.d/S39readahead-desktop rcS.d/S90mountdebugfs rc5.d/S20nvidia-kernel rc5.d/S95collectd rcS.d/S11mountdevsubfs.sh rcS.d/S39ufw rc5.d/S01policykit rc5.d/S20openbsd-inetd rc5.d/S98usplash rcS.d/S13pcmciautils rcS.d/S40networking rc5.d/S05loadcpufreq rc5.d/S20samba rc5.d/S99acpi-support rcS.d/S15module-init-tools rcS.d/S41xsupplicant rc5.d/S10acpid rc5.d/S20smartmontools rc5.d/S99laptop-mode rcS.d/S17procps rcS.d/S43portmap rc5.d/S10sysklogd rc5.d/S20vboxdrv rc5.d/S99ondemand rcS.d/S20checkroot.sh rcS.d/S44nfs-common rc5.d/S11klogd rc5.d/S20vboxnet rc5.d/S99rc.local rcS.d/S22mtab.sh rcS.d/S45mountnfs.sh rc5.d/S12dbus rc5.d/S24dhcdbd rc5.d/S99rmnologin rcS.d/S22scsitools.sh rcS.d/S46libpam-foreground rc5.d/S16ssh rc5.d/S24hal rc5.d/S99stop-bootchart rcS.d/S25brltty rcS.d/S46mountnfs-bootclean.sh rc5.d/S17portmap rc5.d/S25bluetooth rcS.d/S30etc-setserial rcS.d/S46setserial rc5.d/S20battery-stats rc5.d/S30gdm
Kdybych chtěl tak z toho půlku můžu vyházet. Zatím jsem zjistil, že nejvíc času to tráví u inicializace jádra a načítání modulů potřebných k připojení /. Stačilo by je naházet do jádra a hned bych bootoval rychleji.
Co vadí mně je nepřítomnost TeX Live 2008, ale stále pouze 2007, v němž bohužel nefunguje dobře XeLaTeX.
Mám grafiku Intel GMA 4500MHD a v 9.04 běhá mnohem lépe. Zatímco v 8.10 sem měl FPS (dle compizu) max. 100 tak nyní mám i 200. glxgears mi hází také lepší výsledky.
Zkoušel jste už někdo Ubuntu 9.04 na Asus Eee 1000H?