Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Amazon koupil společnost Bee zaměřenou na nositelnou osobní AI aktuálně nabízející náramek Pioneer (YouTube) s mikrofony zaznamenávající vše kolem [𝕏, LinkedIn].
Společnost Teufel nedávno představila svůj první open source Bluetooth reproduktor MYND.
Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Anton Carniaux, právní zástupce Microsoft France, pod přísahou: Microsoft nemůže garantovat, že data z EU nepředá do USA bez EU souhlasu, musí dodržovat americké zákony.
Byl vydán Mozilla Firefox 141.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Lokální AI umí uspořádat podobné panely do skupin. Firefox na Linuxu využívá méně paměti. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 141 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Dle analytics.usa.gov je za posledních 90 dnů 6,2 % přístupů k webových stránkám a aplikacím federální vlády Spojených států z Linuxu.
Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
Tak jsem se rozhodl vyzkoušet novou Fedoru, abych okusil, co je to pravé krvácející ostří. Touhu omrknout konkurenci též zvýšily problémy s inteláckými grafickými kartami v nejnovějším Ubuntu.
Když jsem svůj nápad prohodil v práci, kolega se jenom ušklíbl, že je zvědavý, jestli se to vůbec povede nainstalovat.
Svou testovací partišnu jsem chtěl svěřit LVM a Fedoru nainstalovat na logický, natahovací oddíl. Nejprve jsem více méně náhodou zjistil, že fedoří GRUB neumí ext4, což mě dost překvapilo neb GRUB z Ubuntu Jaunty s tím neměl problém. Nu což, na LVM nebude nejmenší problém udělat /boot naformátovaný jako ext3. Bohužel, Anakonda mě poslala dopryč, bootovací oddíl nesmí být na LVM, podle zběžného googlení by ale pro samotný GRUB neměl být LVM problém. Rezignoval jsem a vytvořil pro boot fyzický oddíl, jako za časů krále Klacka, totiž DOSu. Root jsem nechal na LVM a no problem.
Pak se mě Anakonda zeptala, jaké chci položky v grubím menu, pokus o zaškrtnutí možnosti bootovat Windows skončil... pádem Anakondy. Nepotěšilo mě to; napodruhé jsem na to nesahal (od čeho mám vim a /boot/grub/menu.lst, že?) a instalace proběhla v pohodě.
V samotné Fedoře zatím vše funguje dost dobře, zdá se. Chvilku jsem tápal jak rozehrát mptrojky, ale povedlo se (možná by se RedHat mohl přestěhovat na Isle of Man a založit nějaký "oficiální" "Universe" repozitář). Flash se instaluje jedno googlení a dva příkazy do konzole (v Ubuntu jsou to tuším dvě kliknutí). Jestli něco nemám rád, tak jsou to bezmocná klikátka: Totem se pokusí najít kodek pro MP3, ale skončí neúspěchem, protože v repku nic takového není, "Install missing plugins" ve Firefoxu to stejné... Já chápu právní příčiny, proč tomu tak je, ale jako uživatele mě to znechucuje.
Jo a ještě k těm grafárnám Intel: výkon ve Fedoře 11 je úplně stejně mizerný jako v Jakcalopovi. Myslel jsem, že novější jádro a "předvčerejší" git snapshot X.org pomůže, ale Compiz je cukačka jako blázen.
Myslím, že Fedora je pro technicky znalé uživatele v pohodě. Osobně ale zůstanu o Ubuntu a to ještě pro jistotu o jedno až dvě vydání pozadu.
Tiskni
Sdílej:
Tak, já anacondu neviděl už jak dlouho, ale nejde to tam během instalace přidat?
To by neměl být problém. Případně udělat neoficiální respin či něco.
/lib/grub/i386-pc/e2fs_stage1_5 /lib/grub/i386-pc/fat_stage1_5 /lib/grub/i386-pc/ffs_stage1_5 /lib/grub/i386-pc/iso9660_stage1_5 /lib/grub/i386-pc/jfs_stage1_5 /lib/grub/i386-pc/minix_stage1_5 /lib/grub/i386-pc/reiserfs_stage1_5 /lib/grub/i386-pc/ufs2_stage1_5 /lib/grub/i386-pc/vstafs_stage1_5 /lib/grub/i386-pc/xfs_stage1_5Takze GRUB0 zrejme LVM podporovat nebude, dokud proste ten modul pro LVM mit nebude. Pak to bude muset byt ale fakt kompletni podpora pro LVM, ne nejaka obezlicka jako u RAID mirror, kde grub najde FS i na raid oddilu, protoze je struktura proste stejna. Na raid-stripe taky grub nic nenajde. A LVM je v tomhle jeste dal.
Co všichni vidí na LVM?
Na fedoře jedu už od Beta1 - má to pár much, ale zatím to funguje ze všech dister nejlépe - především právě INTEL, který má (aspoň na mém notesu) rozhodně lepší výkon než u posledního Ubuntu. Navíc se mi nekouše (tak jako v Ubuntu) při puštění náročnějších her (Snorched, AOM přes wine apod).
Mě compiz jede naprosto plynule (jen ve Fedoře). Dokonce i 3D aplikace fungují rychle - v okně i fullscreenu -> máš to rozbitý
máš to rozbitýTypiciká (jak se to píše ...) poznámka - když něco funguje jednomu a druhému ne, tak to má ten druhý rozbitý.
Vyrobil jsem si ve VirtualBoxu testovací stroj s 1 GB RAM a 20 GB HDD a připojil obraz Fedora 11 Live x86-64. Virtuální mašina nabootovala v pohodě a relativně rychle (fyzická mašina je BE-2300 s 1984 MiB RAM). Pak jsem ale krutě narazil.
Vybírám ruční rozdělení disku se záměrem první primární oddíl swap, druhý primární /, třetí primární /home. Ale co to: /boot nesmí být na ext4 oddílu! No dobře, měním fs pro / na ext3. Ke svému překvapení ale zjišťuju, že / musí být pro změnu ext4!
No dobře, nechám si tedy napovědět automatickým použitím celého disku: první primární oddíl 200 MB ext3 pro /boot, druhý oddíl je rozšířený, v něm LVM rozdělené na 1984 MB SWAP a zbytek /. Proč???
Tak dobře, zkusíme to ještě jednou ručně:
- první primární oddíl 64 MB ext3 pro /boot ... OK
- druhý primární oddíl 2048 MB pro swap ... OK
- třetí primární oddíl 5192 MB ext4 pro / ... OK
- čtvrtý primární oddíl "Fill to maximum allowable space" ... CHYBA: "Could not allocate requested partitions: not enough free space on disks." Jediný způsob jak vytvořit čtvrý oddíl je nevynucovat si aby byl primární a dovolit instalátoru vyrobit sda4 jako extended a v něm sda5.
Nějak mi to připomíná dávné doby instalace DOSu a W95 kde nešlo udělat nic jiného, než jeden primární oddíl a jeden extended...
Fedora 11 Live x86-64. ... Ke svému překvapení ale zjišťuju, že / musí být pro změnu ext4!Instalace z live média funguje trochu jinak než normální instalace. Překopíruje se na disk uložený obraz filesystému z live CD, a musí být teda stejného typu (ext4).
200 MB ext3 pro /boot, druhý oddíl je rozšířený, v něm LVM rozdělené na 1984 MB SWAP a zbytek /. Proč???Proč ne? Pokud se ti zdá ten /boot příliš velký, tak to je proto, abys mohl v budoucnu používat preupgrade, který tam potřebuje přes 100 MB místa.
A proč nemůžu mít /boot na ext4?Protože GRUB ext4 neumí (patche na přidání podpory ext4 do GRUBu byly maintainerem shledány za příliš riskantní).
A proč mi nedovolí vyrobit 4 primární oddíly?To netuším, asi bug Anacondy.
[vaclav@dt-vk ~]$ mount | grep sda /dev/sda1 on / type ext4 (rw) /dev/sda4 on /mnt/share type vfat (rw,umask=0111,dmask=0000,iocharset=utf8) /dev/sda3 on /home type ext4 (rw) [vaclav@dt-vk ~]$ yaourt -Q grub ==> List all installed packages core/grub 0.97-15
Já chápu právní příčiny, proč tomu tak je, ale jako uživatele mě to znechucuje.Jsem na tom stejně. Já jsem pro to aby se to vyřešilo jednou pro vždy: Buď říct, patenty jsou tfuj,tfuj a jednou pro vždy se vzdát patentovaného softu a nebo prostě bojovat za zrušení patentů. Takové polovičaté řešení se mi moc nelíbí. A zdaleka se to netýká jen Fedory.
amixer cset numid=3 on
, ve Fedoře bez efektu (PulseAudio). V nějakém mailing listu na osdir se to řešilo, výsledek zatím nikde.