Portál AbcLinuxu, 1. května 2025 09:55
Tak jsem se rozhodl vyzkoušet novou Fedoru, abych okusil, co je to pravé krvácející ostří. Touhu omrknout konkurenci též zvýšily problémy s inteláckými grafickými kartami v nejnovějším Ubuntu.
Když jsem svůj nápad prohodil v práci, kolega se jenom ušklíbl, že je zvědavý, jestli se to vůbec povede nainstalovat.
Svou testovací partišnu jsem chtěl svěřit LVM a Fedoru nainstalovat na logický, natahovací oddíl. Nejprve jsem více méně náhodou zjistil, že fedoří GRUB neumí ext4, což mě dost překvapilo neb GRUB z Ubuntu Jaunty s tím neměl problém. Nu což, na LVM nebude nejmenší problém udělat /boot naformátovaný jako ext3. Bohužel, Anakonda mě poslala dopryč, bootovací oddíl nesmí být na LVM, podle zběžného googlení by ale pro samotný GRUB neměl být LVM problém. Rezignoval jsem a vytvořil pro boot fyzický oddíl, jako za časů krále Klacka, totiž DOSu. Root jsem nechal na LVM a no problem.
Pak se mě Anakonda zeptala, jaké chci položky v grubím menu, pokus o zaškrtnutí možnosti bootovat Windows skončil... pádem Anakondy. Nepotěšilo mě to; napodruhé jsem na to nesahal (od čeho mám vim a /boot/grub/menu.lst, že?) a instalace proběhla v pohodě.
V samotné Fedoře zatím vše funguje dost dobře, zdá se. Chvilku jsem tápal jak rozehrát mptrojky, ale povedlo se (možná by se RedHat mohl přestěhovat na Isle of Man a založit nějaký "oficiální" "Universe" repozitář). Flash se instaluje jedno googlení a dva příkazy do konzole (v Ubuntu jsou to tuším dvě kliknutí). Jestli něco nemám rád, tak jsou to bezmocná klikátka: Totem se pokusí najít kodek pro MP3, ale skončí neúspěchem, protože v repku nic takového není, "Install missing plugins" ve Firefoxu to stejné... Já chápu právní příčiny, proč tomu tak je, ale jako uživatele mě to znechucuje.
Jo a ještě k těm grafárnám Intel: výkon ve Fedoře 11 je úplně stejně mizerný jako v Jakcalopovi. Myslel jsem, že novější jádro a "předvčerejší" git snapshot X.org pomůže, ale Compiz je cukačka jako blázen.
Myslím, že Fedora je pro technicky znalé uživatele v pohodě. Osobně ale zůstanu o Ubuntu a to ještě pro jistotu o jedno až dvě vydání pozadu.
Tiskni
Sdílej:
Tak, já anacondu neviděl už jak dlouho, ale nejde to tam během instalace přidat?
To by neměl být problém. Případně udělat neoficiální respin či něco.
/lib/grub/i386-pc/e2fs_stage1_5 /lib/grub/i386-pc/fat_stage1_5 /lib/grub/i386-pc/ffs_stage1_5 /lib/grub/i386-pc/iso9660_stage1_5 /lib/grub/i386-pc/jfs_stage1_5 /lib/grub/i386-pc/minix_stage1_5 /lib/grub/i386-pc/reiserfs_stage1_5 /lib/grub/i386-pc/ufs2_stage1_5 /lib/grub/i386-pc/vstafs_stage1_5 /lib/grub/i386-pc/xfs_stage1_5Takze GRUB0 zrejme LVM podporovat nebude, dokud proste ten modul pro LVM mit nebude. Pak to bude muset byt ale fakt kompletni podpora pro LVM, ne nejaka obezlicka jako u RAID mirror, kde grub najde FS i na raid oddilu, protoze je struktura proste stejna. Na raid-stripe taky grub nic nenajde. A LVM je v tomhle jeste dal.
Co všichni vidí na LVM?
Na fedoře jedu už od Beta1 - má to pár much, ale zatím to funguje ze všech dister nejlépe - především právě INTEL, který má (aspoň na mém notesu) rozhodně lepší výkon než u posledního Ubuntu. Navíc se mi nekouše (tak jako v Ubuntu) při puštění náročnějších her (Snorched, AOM přes wine apod).
Mě compiz jede naprosto plynule (jen ve Fedoře). Dokonce i 3D aplikace fungují rychle - v okně i fullscreenu -> máš to rozbitý
máš to rozbitýTypiciká (jak se to píše ...) poznámka - když něco funguje jednomu a druhému ne, tak to má ten druhý rozbitý.
Vyrobil jsem si ve VirtualBoxu testovací stroj s 1 GB RAM a 20 GB HDD a připojil obraz Fedora 11 Live x86-64. Virtuální mašina nabootovala v pohodě a relativně rychle (fyzická mašina je BE-2300 s 1984 MiB RAM). Pak jsem ale krutě narazil.
Vybírám ruční rozdělení disku se záměrem první primární oddíl swap, druhý primární /, třetí primární /home. Ale co to: /boot nesmí být na ext4 oddílu! No dobře, měním fs pro / na ext3. Ke svému překvapení ale zjišťuju, že / musí být pro změnu ext4!
No dobře, nechám si tedy napovědět automatickým použitím celého disku: první primární oddíl 200 MB ext3 pro /boot, druhý oddíl je rozšířený, v něm LVM rozdělené na 1984 MB SWAP a zbytek /. Proč???
Tak dobře, zkusíme to ještě jednou ručně:
- první primární oddíl 64 MB ext3 pro /boot ... OK
- druhý primární oddíl 2048 MB pro swap ... OK
- třetí primární oddíl 5192 MB ext4 pro / ... OK
- čtvrtý primární oddíl "Fill to maximum allowable space" ... CHYBA: "Could not allocate requested partitions: not enough free space on disks." Jediný způsob jak vytvořit čtvrý oddíl je nevynucovat si aby byl primární a dovolit instalátoru vyrobit sda4 jako extended a v něm sda5.
Nějak mi to připomíná dávné doby instalace DOSu a W95 kde nešlo udělat nic jiného, než jeden primární oddíl a jeden extended...
Fedora 11 Live x86-64. ... Ke svému překvapení ale zjišťuju, že / musí být pro změnu ext4!Instalace z live média funguje trochu jinak než normální instalace. Překopíruje se na disk uložený obraz filesystému z live CD, a musí být teda stejného typu (ext4).
200 MB ext3 pro /boot, druhý oddíl je rozšířený, v něm LVM rozdělené na 1984 MB SWAP a zbytek /. Proč???Proč ne? Pokud se ti zdá ten /boot příliš velký, tak to je proto, abys mohl v budoucnu používat preupgrade, který tam potřebuje přes 100 MB místa.
A proč nemůžu mít /boot na ext4?Protože GRUB ext4 neumí (patche na přidání podpory ext4 do GRUBu byly maintainerem shledány za příliš riskantní).
A proč mi nedovolí vyrobit 4 primární oddíly?To netuším, asi bug Anacondy.
[vaclav@dt-vk ~]$ mount | grep sda /dev/sda1 on / type ext4 (rw) /dev/sda4 on /mnt/share type vfat (rw,umask=0111,dmask=0000,iocharset=utf8) /dev/sda3 on /home type ext4 (rw) [vaclav@dt-vk ~]$ yaourt -Q grub ==> List all installed packages core/grub 0.97-15
Já chápu právní příčiny, proč tomu tak je, ale jako uživatele mě to znechucuje.Jsem na tom stejně. Já jsem pro to aby se to vyřešilo jednou pro vždy: Buď říct, patenty jsou tfuj,tfuj a jednou pro vždy se vzdát patentovaného softu a nebo prostě bojovat za zrušení patentů. Takové polovičaté řešení se mi moc nelíbí. A zdaleka se to netýká jen Fedory.
amixer cset numid=3 on
, ve Fedoře bez efektu (PulseAudio). V nějakém mailing listu na osdir se to řešilo, výsledek zatím nikde.
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.