Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Společnost Oracle vlastní ochrannou známku JAVASCRIPT. Komunita kolem programovacího jazyka JavaScript zastoupena společností Deno Land vede právní bitvu za její osvobození, viz petice a otevřený dopis na javascript.tm. Do 7. srpna se k nim má vyjádřit Oracle (USPTO TTAB).
Byl představen samostatný rádiový modul Raspberry Pi Radio Module 2 s Wi-Fi a Bluetooth.
Certifikační autorita Let’s Encrypt ukončila k 4. červnu zasílání e-mailových oznámení o vypršení platnosti certifikátů. Pokud e-maily potřebujete, Let’s Encrypt doporučuje některou z monitorovacích služeb.
Přemýšlíte, jak začít prázdniny? Už v úterý 1. července se bude konat Virtuální Bastlírna, tedy online setkání bastlířů, techniků, vědců i akademiků, kde se ve volné diskuzi probírají novinky ze světa techniky, ale i jiných zajímavých témat.
Za poslední měsíc jsme byli svědky plamenů několika raket. Zatímco malá raketa od Hondy se úspěšně vznesla a opět přistála, raketa od SpaceX se rozhodla letět všemi směry najednou. Díkybohu méně … více »Tak prepinat mezi aplikacem sa da pomoci alt+tab coz je mnohem rychlejsi jak pres aktivity nebo pres taskbar, a ja dokonce to delam tak ze mam na kazde plose jednu aplikaci takze se pak prepinam presunem na danou plochu :). Jo je pravda ze to trochu prehnali s velikosti horniho titulku, byt polovicni tak si nestezuji, ale verim ze to pujde nastavit casem pomoci tematu :)
nemusis me to slo tusim i jen najetim, a nebo dokonce jsem to mel chvili nastavene ze se neseskuovali
a ja dokonce to delam tak ze mam na kazde plose jednu aplikaci takze se pak prepinam presunem na danou plochuNa to zase platí Ctrl+Alt+Shift a šipky hore, důle.
Jak říkám, obávám se, že nejsem dostatečně postiženej na to, abych mohl Gnome3 používat...
Ten titulek okna že vážně pitomej a příliš tlustej, proč to nespojej s horní lištou? Stejně jě tam hromada zbytečnýho místa...
Napadá mě jediný důvod, proč tohle používat: ze zásady. Zásadovost některých uživatelů je jediným důvodem, proč ještě existuje Gnome.
Zásadovost některých uživatelů je jediným důvodem, proč ještě existuje Gnome.Větu, která by dávala menší smysl, jsem už dlouho nečetl. Zkus to rozvést, nebo neplácej nesmysly.
Pravda, moje věta asi nedává o moc víc smyslu než samotný Gnome. Přesto necítím potřebu ji rozvádět podrobněji. Někteří ji pochopili, někteří ne. Někteří s ní souhlasí, někteří ne. Na tom není nic překvapivého.
Buď sa to nedá vypnúť, alebo so to nenašiel. Logout bol fakt logout, čiže reštart X s následnou ponukou sa prihlásiť - čo iné som čakal? A ten suspend či čo to bolo, nuž, áno, bolo to nejaké uspatie - ale to som nečakal, veď tí blbci mi nedali šancu vysunúť CD. Dal som teda suspend, všetko stmavlo, kompjuter stíchol. Zafrfľal som, že slušné live CD dajú ponuku "vyber zo šuflíka if any a stlač enter". Tak som myslel, že to stihnem vysunúť tesne po zapnutí. Lenže po stlačení vypínača počítača šuflík CD proste nereagoval (a až tak som vlastne na to prišiel, že to neni vypnuté, ale uspaté). Tak som sa do milého Gnome nedobrovoľne vrátil. Musel som to vypnúť natvrdo vypínačom PC, ktorýžto postup som nepoužil už roky.
Ako ste vy hoši korektne ukončili prácu s tým live CD?
Buď sa to nedá vypnúť, alebo so to nenašiel.
Je potřeba přidržet klávesu Alt
, nábídka „Log Out“ se tak změní na „Power Off“.
Logout bol fakt logout, čiže reštart X s následnou ponukou sa prihlásiťa v té „ponuke sa prihlásiť“ je ikonka kde vyjedou volby Restartovat, Vypnout a já nevím co ještě. Když už nic, tak přepnutí do terminálu funguje standardně a tam už stačí jen klasické kombo Ctrl+Alt+Del (odchytne to init a provede korektní přechod na restartovací level) pro neználky UNIXu (je to kombo platné na všech standardních PC a učí se tak v šesté třídě ZŠ), a nebo příkazy jako telinit 6, reboot pro neználky Linuxu (protože emergency komba jako SysRQ+S,U,B fungují také).
Jj, takto nejak som ukončoval prácu v PC-BSD a KDE 4.1.x, kde to proste inak nešlo, páč KDE4 bolo v plienkach, že Ale odvtedy sú už cca dva roky, nie? Nuž, história sa opakuje, nové Gnome si tie detské nemoci bude musieť prejsť.
A inak, čo ja, ja vyplakávať nemusím, keď chcem si poradím, ja sa linuxom bavím, tá "neschopnost" je len simulácia toho, ako by to vnímal začiatočník-lama.
Ale odvtedy sú už cca dva roky, nie? Nuž, história sa opakuje, nové Gnome si tie detské nemoci bude musieť prejsť.Už zas tyto „KDE4 bébé“ kecy? Ty mě hodně štvaly už u KDE4 a o to víc u GNOME, protože to je s prominutím nesmysl.
Ale odvtedy sú už cca dva roky, nie?Od vydání Quake 3 Areny už let deset. Od fatální události v Černobylu je to už skoro čtvrt století. Od doby napsání prvního UNIXu už to bude pomalu půl století a od dob objevení ohně už nějakých pár milionů let. A co? Principy se od těch dob nezměnily, ty jsou furt stejné.
ako by to vnímal začiatočník-lama.Začátečník-lama který začíná na GNU/Linuxu se prvně učí jak je poskládaný systém, základy práce v Shellu, atd. Ne, kterou ikonu sestřelit aby restartoval počítač. Protože je to vzhledem k množství desktopových prostředí dost často i nemožné.
Ubuntu font je docela hezký, ale v jeho nové verzi (v KDE) zobrazuje "Regular" řez tučně a "Light" je zase příliš tenký.
Fakt?
Jasne ze to jeste neni 100% funkcni ale furt lepsi nez gnome shell s kd4 dohromady...
Když je použitelnost GNOME's Hell v astronomických záporných hodnotách, nelze se divit.
Ale doufám, že bude Unity dostupné i pro ostatní distribuce, Ubuntu mě docela štve.
Myslím, že někdo pracoval na integraci do Fedory nebo openSuSE, ale vybodl se na to.
Ale doufám, že bude Unity dostupné i pro ostatní distribuce, Ubuntu mě docela štve.Otázkou je zda lidé z ostatních distribucí (Suse,Fedora apod.) Unity chtějí.
Tiskni
Sdílej: