V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Spolek vpsFree.cz vydal statistiky týkající se distribucí nasazených na serverech členů. V dlouhodobém pohledu je zřejmé, že většina uživatelů z původního CentOS přechází na Rocky Linux. Pozoruhodný je také nárůst obliby distribuce NixOS, která dnes zaujímá třetí místo po Debianu a Ubuntu.
Tiskni
Sdílej:
Tak prepinat mezi aplikacem sa da pomoci alt+tab coz je mnohem rychlejsi jak pres aktivity nebo pres taskbar, a ja dokonce to delam tak ze mam na kazde plose jednu aplikaci takze se pak prepinam presunem na danou plochu :). Jo je pravda ze to trochu prehnali s velikosti horniho titulku, byt polovicni tak si nestezuji, ale verim ze to pujde nastavit casem pomoci tematu :)
nemusis me to slo tusim i jen najetim, a nebo dokonce jsem to mel chvili nastavene ze se neseskuovali
a ja dokonce to delam tak ze mam na kazde plose jednu aplikaci takze se pak prepinam presunem na danou plochuNa to zase platí Ctrl+Alt+Shift a šipky hore, důle.
Jak říkám, obávám se, že nejsem dostatečně postiženej na to, abych mohl Gnome3 používat...
Ten titulek okna že vážně pitomej a příliš tlustej, proč to nespojej s horní lištou? Stejně jě tam hromada zbytečnýho místa...
Napadá mě jediný důvod, proč tohle používat: ze zásady. Zásadovost některých uživatelů je jediným důvodem, proč ještě existuje Gnome.
Zásadovost některých uživatelů je jediným důvodem, proč ještě existuje Gnome.Větu, která by dávala menší smysl, jsem už dlouho nečetl. Zkus to rozvést, nebo neplácej nesmysly.
Pravda, moje věta asi nedává o moc víc smyslu než samotný Gnome. Přesto necítím potřebu ji rozvádět podrobněji. Někteří ji pochopili, někteří ne. Někteří s ní souhlasí, někteří ne. Na tom není nic překvapivého.
Buď sa to nedá vypnúť, alebo so to nenašiel. Logout bol fakt logout, čiže reštart X s následnou ponukou sa prihlásiť - čo iné som čakal? A ten suspend či čo to bolo, nuž, áno, bolo to nejaké uspatie - ale to som nečakal, veď tí blbci mi nedali šancu vysunúť CD. Dal som teda suspend, všetko stmavlo, kompjuter stíchol. Zafrfľal som, že slušné live CD dajú ponuku "vyber zo šuflíka if any a stlač enter". Tak som myslel, že to stihnem vysunúť tesne po zapnutí. Lenže po stlačení vypínača počítača šuflík CD proste nereagoval (a až tak som vlastne na to prišiel, že to neni vypnuté, ale uspaté). Tak som sa do milého Gnome nedobrovoľne vrátil. Musel som to vypnúť natvrdo vypínačom PC, ktorýžto postup som nepoužil už roky.
Ako ste vy hoši korektne ukončili prácu s tým live CD?
Buď sa to nedá vypnúť, alebo so to nenašiel.
Je potřeba přidržet klávesu Alt
, nábídka „Log Out“ se tak změní na „Power Off“.
Logout bol fakt logout, čiže reštart X s následnou ponukou sa prihlásiťa v té „ponuke sa prihlásiť“ je ikonka kde vyjedou volby Restartovat, Vypnout a já nevím co ještě. Když už nic, tak přepnutí do terminálu funguje standardně a tam už stačí jen klasické kombo Ctrl+Alt+Del (odchytne to init a provede korektní přechod na restartovací level) pro neználky UNIXu (je to kombo platné na všech standardních PC a učí se tak v šesté třídě ZŠ), a nebo příkazy jako telinit 6, reboot pro neználky Linuxu (protože emergency komba jako SysRQ+S,U,B fungují také).
Jj, takto nejak som ukončoval prácu v PC-BSD a KDE 4.1.x, kde to proste inak nešlo, páč KDE4 bolo v plienkach, že Ale odvtedy sú už cca dva roky, nie? Nuž, história sa opakuje, nové Gnome si tie detské nemoci bude musieť prejsť.
A inak, čo ja, ja vyplakávať nemusím, keď chcem si poradím, ja sa linuxom bavím, tá "neschopnost" je len simulácia toho, ako by to vnímal začiatočník-lama.
Ale odvtedy sú už cca dva roky, nie? Nuž, história sa opakuje, nové Gnome si tie detské nemoci bude musieť prejsť.Už zas tyto „KDE4 bébé“ kecy? Ty mě hodně štvaly už u KDE4 a o to víc u GNOME, protože to je s prominutím nesmysl.
Ale odvtedy sú už cca dva roky, nie?Od vydání Quake 3 Areny už let deset. Od fatální události v Černobylu je to už skoro čtvrt století. Od doby napsání prvního UNIXu už to bude pomalu půl století a od dob objevení ohně už nějakých pár milionů let. A co? Principy se od těch dob nezměnily, ty jsou furt stejné.
ako by to vnímal začiatočník-lama.Začátečník-lama který začíná na GNU/Linuxu se prvně učí jak je poskládaný systém, základy práce v Shellu, atd. Ne, kterou ikonu sestřelit aby restartoval počítač. Protože je to vzhledem k množství desktopových prostředí dost často i nemožné.
Ubuntu font je docela hezký, ale v jeho nové verzi (v KDE) zobrazuje "Regular" řez tučně a "Light" je zase příliš tenký.
Fakt?
Jasne ze to jeste neni 100% funkcni ale furt lepsi nez gnome shell s kd4 dohromady...
Když je použitelnost GNOME's Hell v astronomických záporných hodnotách, nelze se divit.
Ale doufám, že bude Unity dostupné i pro ostatní distribuce, Ubuntu mě docela štve.
Myslím, že někdo pracoval na integraci do Fedory nebo openSuSE, ale vybodl se na to.
Ale doufám, že bude Unity dostupné i pro ostatní distribuce, Ubuntu mě docela štve.Otázkou je zda lidé z ostatních distribucí (Suse,Fedora apod.) Unity chtějí.