Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Jsem stará vykopávka. Už ani nevím, co znamená být "in", zato dost dobře chápu, co znamená být staromódní. Pořád mám v sobě toho osmnáctiletého kluka, co chytá rozum a chtěl by se líbat s kde jakou šestnáctiletou šťabajznou; přitom dnešním osmnáctiletým mladíkům v hiphopových čepicích naprosto nerozumím a když jsem před třemi lety zkoušel chodit se středoškolačkou, musel jsem jí pro nesnesitelný "impedance mismatch" dát po pár týdnech kopačky. Víc než hop-hop mě zajímají už i hypotéky.
Teď jsem zjistil, že jsem starý už i pro můj software! Respektive software, co mám rád a chci používat už je tak starý, že odmítá službu. Jako softwarový inženýr to chápu, jako bytost disponující emocemi to ale těžce snáším.
Takže o co jde. Chci přehrávat hudbu. Ve Windows jsem na to kdysi používal Winamp, takovou tu větev, co se asymptoticky blížila ke trojce, verzi 2.92, tuším. Od přehrávače vyžaduji následující: jednoduchost, playlist (s podporou Drag'n'Drop) a ekvalizér (občas si chci odpočinout od basů, jindy někde narazím na nehratelné sykavky). Winamp tohle splňoval, po přechodu na Linux jsem byl léta spokojený s XMMS.
Teď jsem po roce upgradoval Ubuntu (další příznak stáří: releasy jdou hrozně rychle po sobě, nestíhám a XMMS nikde. Je totiž moc starý, neudržovatelný, nestříká z PulseAudio, vystačí si se starým dobrým OSS. Jal jsem se instalovat různé alternativy, ale nic mě neuspokojilo.
Mezi uhrovitými teenagery do noci kompilující jádro (a kdyby mohli, tak určitě volí Paroubka nebo dokonce českého Jörga Heidera) a podobnou verbeží totiž teď frčí věci s "media library". To je taková humusoidnost, která indexuje sbírku mptrojek a pak nenajde to co chci, protože ne všechny písničky mám správně otagované a pojmenované. To rychleji najdu písničku v Krusaderu, popřípadě s locate.
Zkrátka žádný takový bazmek jako Amarok, Banshee, Rythmbox, BMPx nechci. Abyste neřekli, že jsem zapšklý starý ignorant, tak řeknu, že chápu, když je někdo s Amarokem spokojený. Já jsem byl ale spokojený s XMMS a prostě nechci Amarok používat z donucení.
Gnomácký Totem by snad i byl použitelný, jenže furt zobrazuje černý obdélník pro přehrávání videa a ještě má tendenci zobrazovat tam jakousi vizualizaci, což by mě bavilo někdy v devadesátých letech, teď na tom nevidím nic zajímavého ani užitečného. Některé jiné jednoduché přehrávače (Decibel Audio Player) zas třeba nemají ten ekvalizér.
Jako nejlogičtější se jevilo Audacious, tváří se jako čistý nástupce XMMS, jenže chyba lávky, je to zabugovaný šmejd. Když ho asociuji se hudebními soubory, tak čekám, že ho taky otevře. Jenže ta mrdka se spustí a otevře dialog pro otevření souboru. Jednou zase to vytuhlo při klikání v konfiguračním dialogu. Když jsem zkoušel parametry příkazového řádku, tak parametr --play způsobil segfault.
Jako dočasná záchrana se jeví VLC. Má Qt4 kabátek a všechno tak nějak snesitelně funguje. Nadšený z něho ale moc nejsem. Nevím jestli nemám zkusit naportovat staré XMMS nebo opatchovat to Audacious. To opravdu neexistuje koncepčně deset let starý přehrávač audia, co by fungoval?
Tiskni
Sdílej:
... ten Amarok je prostě lepší.a už má konečně i ekvalizér? - tedy myslím použitelný ekvalizér?
/usr/lib/gcc/x86_64-pc-linux-gnu/4.3.2/../../../../x86_64-pc-linux-gnu/bin/ld: cannot find -lqmmp
?
jestli jo, zkus v MAKEOPTS nahradit -j3 za -j1 ... sice jsem myslel, že paralelní kompilace byla už opravená, ale takhle se ten bug projevoval dřív :-/
btw, já mám gcc 4.1.2 ...
pak dej komentář k tomu bugreportu, jak se (ne)zadařilo, tady v diskusi to zapadne
Mě stačí find a mplayer.Tak tak
Audacious má dva problémy:
Autoři se rozhodli udělat novou hlavní verzi, takže vývoj té stabilní je prakticky žádný.
A logistická podpora (bugzilla apod.) se již několikrát změnila (včetně ztráty dat), takže příležitostní přispěvatelé jsou zmateni a raději nepřispívají.
(Kromě toho a možná proto chtěli vývojáři po lidech, aby je k chybovým hlášením ručně přidávali do CC:, což je opruz největší.)
(a kdyby mohli, tak určitě volí Paroubka nebo dokonce českého Jörga Heidera)dojdi si k nějakýmu specialistovi prez duševní zdraví, tvůj zápisek jsem dočet do tohohle momentu...
ale prave, ze nuti. milovnik barokovej hudby tiez nechodi s nahlas pustenou hudbou z mobilu ...Nedokazu si predstavit, ze by napr. milovnik Bacha byl ochoten poustet si jeho varhani fugy na takovem chrcitku
$ aptitude search xmms
…
p xmms2 - Client/server based media player system
konzole: mocp
GTK: bmp
QT4: qmmp
kdyz bylo v gentoo varovani ze se xmms zamaskuje a po te odstrani zazalohoval jsem vsechny ebuildy s xmms v nazvuNa to přece máme lokální overlay. A nikdo ti nic mazat nebude.
pri nove instalaci ebuildy rozbalim zpatky do portage (to ze me mi to pak --sync smaze me netrapi) a je to :)
"media library"Hmm, zrovna tohle si nemůžu vynachválit.
Je ale pravda, že mám všechno pěkně otagovaný (taky mi to dalo práci) a neotagovanej (podle mého) humus uchovávám odděleně a lezu do něj jen přes adresáře .