Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Je to tak. Přestože jsem pomalu přestával věřit, že se to někdy vůbec dá dohromady, tak je to tady. Mám KDE4 ze SVN trunku. A dokonce jsem v něm i přihlášen. Semo tamo.
Jsem odvážný chlapík, žádný zbabělec. Proto jsem jednoho dne odvážně nahradil repositář KDE4:STABLE za KDE4:UNSTABLE a odešel na oběd. A když jsem se vrátil (pojedl jsem fazole s klobásou, zdravou a výživnou stravu těžce pracujících), měl jsem nové prostředí připraveno.
![]()
Epesní a vkusně vyladěná zastřelená obrazovka.
Po čisté instalaci je třeba nastavit pár věcí. Za prvé - vypnout zobrazování textu pod ikonami v GUI, protože je to hrozná blbost a tak vůbec. Za druhé - vypnout gumová okna, protože to by taky fazolky mohly spatřit světlo světa podruhé, což by bylo vskutku frapantní. Zejména pro okolí. A za třetí - nastavit cokoli jiného než černého jako vzhled do plazmy, protože jsme bílí, ne?
Populární Plasma pád jsem zažil pouze jeden, a to tehdy, když jsem odešel na toaletku a k domácímu desktopu zasedl rozverný psík a začal žvýkat myšku, tak jak rád žvýkává. Prostě myší rejdil a klikal jako zdivočelá masturbující opice.
Na výše odkazované zastřelené obrazovce je vidět epesní věc. Takový ten Plasmoid, který na ploše zobrazuje obsah adresáře. Podle mého Jediného Pravého Názoru (TM) je nejspíš první a zatím jedinou šikovnou věcí, která z Plasmoidů vypadla (ne, opravdu nepotřebuju hodiny s ručičkami a skákací balon). Rychlý přístup k ~ je návykový.
Ovšemže je tu pár věciček, které bych ještě rád zažil opravené, popřípadě viděl naimplementované:
Měl by být KDE4 anebo Qt4 s příjemným rozhraním a měl by umět přehrávat mp3, ogg, wav a flac. Správu kolekce nepotřebuju, protože se v adresářích orientuju. Také nepotřebuju integraci s Wikipedií a nezajímají mne skripty na stahování textů. Zároveň je mi putna, kolikrát jsem jakou skladbu přehrál a kdy. Vizuální efekty jsem snad v životě nezapnul.
Existuje něco takového, nebo si to zase budu muset napsat sám?
Hit týdne: z Jamenda stažení Inborn. Přesně tak mám špinavej underground rád.
Průser týdne: Lucká Vondráčková a zpěv. Aneb kapitola sama o sobě. Kdo jí, proboha, ty písničky píše? Franta Janeček?
Tiskni
Sdílej:
A co zkusit qmmp?heh, předběhl jsi mě, a taky spoustu ostatních, co to sem kdovíproč píšou znova :)
Pro nás závislé na xmms je to nastupující spása a už je to v docela použitelném stavupoužitelné je to už dlouho, nicméně verze 0.2 (aktuální svn, která snad velmi brzy vyjde) je ještě mnohem víc cool a růžovější
(Pravda, uzurpovat si možná 5% Sempronu64 3000 na přehrávání MP3 je docela dost, ale přežít se to dá...)tento problém jsem nepozoroval ... zkus to nareportovat, autor celkem reaguje
Jinak má ho v repozitářích Packman.a Fedora a má to českej překlad, a když v něm najdete chybu, tak mi ji můžete jít omlátit o hlavu
Play Time: 14 days, 19:47:25 Uptime: 113 days, 20:31:54 DB Updated: Fri Jun 6 06:00:23 2008 DB Play Time: 45 days, 6:58:42Verze: 0.12.1-1.1 z Debianu (Etch) Jak je na tom initscript nevím, démona to spustí, dál jsem to nezkoumal -- nepotřebuju ho ukončovat.
Kdyz se clovek uci na zkousky, tak si proste jednou profrci skripta, pak si vyznaci podstatne veci, a pak uz jenom prochazi znacky. Proste super.Jo, tak to je presne to, co nedelam. A duvod? Jakmile se ucim z pocitace, vzdycky se drive nebo pozdeji pristihnu, ze se neucim, ale treba sjizdim Abicko
XPS a DejaVu jsou podporovany.Zajimave, myslel jsem, ze mezi open source programy je zatim XPS celkem ignorovany.
mkfifo /tmp/mplayercmd mplayer -input file=/tmp/mplayercmd /cesta/k/souboru.mp3A nepotřebuju MPD.
echo "loadfile /cesta/k/jinemu/souboru.mp3" >/tmp/mplayercmd echo "pause" >/tmp/mplayercmdSeznam příkazů viz
mplayer -input cmdlist
.
když se nudíte, dovede veverka takřka plně zastoupit v našich končinách těžko dostupného mývala?vole :)))
Ovšemže je tu pár věciček, které bych ještě rád zažil opravené, popřípadě viděl naimplementované:Přidal bych ještě možnost udělat si na nějaké ploše tile-desktop - něco ala Ion/wmii, aby se o okna staral comp a ne já. Divím se, že to nikomu nechybí. Jenom tenhle nedostatek mě nutí čas od času KDE opouštět.