Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Je to tak. Přestože jsem pomalu přestával věřit, že se to někdy vůbec dá dohromady, tak je to tady. Mám KDE4 ze SVN trunku. A dokonce jsem v něm i přihlášen. Semo tamo.
Jsem odvážný chlapík, žádný zbabělec. Proto jsem jednoho dne odvážně nahradil repositář KDE4:STABLE za KDE4:UNSTABLE a odešel na oběd. A když jsem se vrátil (pojedl jsem fazole s klobásou, zdravou a výživnou stravu těžce pracujících), měl jsem nové prostředí připraveno.
![]()
Epesní a vkusně vyladěná zastřelená obrazovka.
Po čisté instalaci je třeba nastavit pár věcí. Za prvé - vypnout zobrazování textu pod ikonami v GUI, protože je to hrozná blbost a tak vůbec. Za druhé - vypnout gumová okna, protože to by taky fazolky mohly spatřit světlo světa podruhé, což by bylo vskutku frapantní. Zejména pro okolí. A za třetí - nastavit cokoli jiného než černého jako vzhled do plazmy, protože jsme bílí, ne?
Populární Plasma pád jsem zažil pouze jeden, a to tehdy, když jsem odešel na toaletku a k domácímu desktopu zasedl rozverný psík a začal žvýkat myšku, tak jak rád žvýkává. Prostě myší rejdil a klikal jako zdivočelá masturbující opice.
Na výše odkazované zastřelené obrazovce je vidět epesní věc. Takový ten Plasmoid, který na ploše zobrazuje obsah adresáře. Podle mého Jediného Pravého Názoru (TM) je nejspíš první a zatím jedinou šikovnou věcí, která z Plasmoidů vypadla (ne, opravdu nepotřebuju hodiny s ručičkami a skákací balon). Rychlý přístup k ~ je návykový.
Ovšemže je tu pár věciček, které bych ještě rád zažil opravené, popřípadě viděl naimplementované:
Měl by být KDE4 anebo Qt4 s příjemným rozhraním a měl by umět přehrávat mp3, ogg, wav a flac. Správu kolekce nepotřebuju, protože se v adresářích orientuju. Také nepotřebuju integraci s Wikipedií a nezajímají mne skripty na stahování textů. Zároveň je mi putna, kolikrát jsem jakou skladbu přehrál a kdy. Vizuální efekty jsem snad v životě nezapnul.
Existuje něco takového, nebo si to zase budu muset napsat sám?
Hit týdne: z Jamenda stažení Inborn. Přesně tak mám špinavej underground rád.
Průser týdne: Lucká Vondráčková a zpěv. Aneb kapitola sama o sobě. Kdo jí, proboha, ty písničky píše? Franta Janeček?
Tiskni
Sdílej:
A co zkusit qmmp?heh, předběhl jsi mě, a taky spoustu ostatních, co to sem kdovíproč píšou znova :)
Pro nás závislé na xmms je to nastupující spása a už je to v docela použitelném stavupoužitelné je to už dlouho, nicméně verze 0.2 (aktuální svn, která snad velmi brzy vyjde) je ještě mnohem víc cool a růžovější
(Pravda, uzurpovat si možná 5% Sempronu64 3000 na přehrávání MP3 je docela dost, ale přežít se to dá...)tento problém jsem nepozoroval ... zkus to nareportovat, autor celkem reaguje
Jinak má ho v repozitářích Packman.a Fedora a má to českej překlad, a když v něm najdete chybu, tak mi ji můžete jít omlátit o hlavu
Play Time: 14 days, 19:47:25 Uptime: 113 days, 20:31:54 DB Updated: Fri Jun 6 06:00:23 2008 DB Play Time: 45 days, 6:58:42Verze: 0.12.1-1.1 z Debianu (Etch) Jak je na tom initscript nevím, démona to spustí, dál jsem to nezkoumal -- nepotřebuju ho ukončovat.
Kdyz se clovek uci na zkousky, tak si proste jednou profrci skripta, pak si vyznaci podstatne veci, a pak uz jenom prochazi znacky. Proste super.Jo, tak to je presne to, co nedelam. A duvod? Jakmile se ucim z pocitace, vzdycky se drive nebo pozdeji pristihnu, ze se neucim, ale treba sjizdim Abicko
XPS a DejaVu jsou podporovany.Zajimave, myslel jsem, ze mezi open source programy je zatim XPS celkem ignorovany.
mkfifo /tmp/mplayercmd mplayer -input file=/tmp/mplayercmd /cesta/k/souboru.mp3A nepotřebuju MPD.
echo "loadfile /cesta/k/jinemu/souboru.mp3" >/tmp/mplayercmd echo "pause" >/tmp/mplayercmdSeznam příkazů viz
mplayer -input cmdlist
.
když se nudíte, dovede veverka takřka plně zastoupit v našich končinách těžko dostupného mývala?vole :)))
Ovšemže je tu pár věciček, které bych ještě rád zažil opravené, popřípadě viděl naimplementované:Přidal bych ještě možnost udělat si na nějaké ploše tile-desktop - něco ala Ion/wmii, aby se o okna staral comp a ne já. Divím se, že to nikomu nechybí. Jenom tenhle nedostatek mě nutí čas od času KDE opouštět.