Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Stačilo použít dlouhodobě podporované vydání Ubuntu podporované 3 roky na desktopu a 5 let na serveru. Když správce ví, že na to nemá moc času, měl tam dát něco takového. Ubuntu 8.04.2 LTS považuju za dobře vyladěné a doporučil bych to.
Já osobně vidím problém v kompatibilitě. Samotnýmu se mi to stalo. Prostě novější verze progrmů už chtěly novou glibc
, nový támhle to a tohle to… A instalace takového programu je pak složitější než upgrade celého systému. Ale pokud člověku stačí to, co má, pak není důvod. Jak praví první informatické pravidlo: "Neopravuj to, co není rozbité."
nastav hodně restriktivní FW (klidně zakaž nějaké celé bloky ip), dej si imformování mailem a nech to klidně ještě další rok ;)
A co třeba Ubuntu 8.04 LTS Server, který má podporu 5 let?
Jestli se ti opravdu nechce s tím cokoliv dělat, pak je to jednoduché a jediné řešení. Nedělat nic a příspěvěk jsi psal zbytečně a lidi ho i zbytečně četli a komentovali.
Hezky napsane. Mam ten samy problem, ale na notebooku. Vsechno mi funguje jak ma, jsem spokojenej. Celkove byl podle me Gutsy povedenej a moc se mi nechce instalovat neco jineho...
Rozumím tomu, že je někdo s něčím spokojenej, ale nerozumím tomu, proč si nenajde půl hodiny na instalaci novější verze nebo případně dalších půl hodiny na instalaci jiné novější verze, pokud třeba ta úplně nejnovější nefunguje dle představ. Vždyť je to jen o instalaci systému a přenosu nastavení, možná dohrání kodeků a pár programů.
A ty se zamysli nad tím, že nikdo neví všechno a v diskusi je příležitost se zeptat na věci, které druhé lidi zajímají. Úplně mně fascinují lidi, kteří podle komentářů na internetu k pár oblastem z tisíců možných vyvozují něco o tom, jak často člověk něčemu nerozumí. Já bych to třeba řešil tou novou instalací, s nimiž mám obvykle dobrou zkušenost a je to rychlé, a ptal jsem se na závažné důvody, proč to tak nedělat.
Já bych to třeba řešil tou novou instalací, s nimiž mám obvykle dobrou zkušenost a je to rychlé
A já mám zase zkušenosti, že nová instalace zabere dva až tři týdny. A je jedno, jestli je to Linux, Windoze nebo OS X.
Tak teď babo raď. Trošku mi to připomíná větu: "A já mám zase psa, který kouše."
A co tam s tím děláš a proč? Mě jede Ubuntu nebo jimé distribuce po čtvrt hodině, s HW není problém, pak jen během pár minut dohraju kodeky a pár programů navíc.
Já si tapetu nenastavuju. Jen jsem se zeptal, v čem je takový problém a jak dlouho to teda asi tak trvá rozběhat, když ne tři týdny? Jen tak pro zajímavost.
Samotný operační systém nebo Windoze je mi k ničemu. Ke své zábavě potřebuji následující hračky (v tomto pořadí):
Takže vidíš, že nějaký balíčky jsou mi docela ukradený a kodeky jsou to poslední, co řeším (vlastně neřeším vůbec, nepotřebuji je). To, co potřebuji, to v balíčcích není. A jistě si dokážeš představit, co instalace každého programu obnáší. Třeba ty databáze. To není jen o klikání na Next, Next, Next, ale o konfiguraci uživatelů, tablespaců, datafajlů a v případě Oracle i zkrocení zlého Enterprise Manageru. To samý Adobe. Transfer konfigurace by byl docela jednoduchý — přesun padesátimegovýho adresáře, ale Adobe dodává pouze inkrementální patche a stažitelné jsou jen některé, takže začít z placky a pustit autoupdate je nejrychlejší. Pak jen změnit jeden check-box v Illustratoru a jeden v InDesignu. Problém s konfiguracemi a verzemi viz bugzilla Adobe.
A tak je to se vším. V tom seznamu aplikací samozřejmě chybí tisíce drobných utilitek a nástrojů a moloch jednadvacátého století — OpenOffice.org.
Takže reinstalaci opravdu nebrat.
Dobře, tak od toho očekáváš a potřebuješ něco jiného, snad jsem se mohl zeptat. V tom případě bych tedy asi nespěchal za každou cenu a preferoval verze s dlouhodobou podporou nebo Debian atd. I tak si ale myslím, že jednou za 18 měsíců i u toho Ubuntu by si na takovou věc člověk čas snad mohl najít.
I tak si ale myslím, že jednou za 18 měsíců i u toho Ubuntu by si na takovou věc člověk čas snad mohl najít.
No, to ať si rozhodne každý sám za sebe. Přecijen — výměna operačního systému, což upgrade bezpochyby je, je docela závažná věc.
Já jsem prostě konzervativní.
...pořád zkouší vlomit do phpMyAdmin, ale odolávám.
a to jsi poznal jak? ;]
Tiskni
Sdílej: