Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Jsem Kurážný Gibbon a před nedávnem jsem oslavil osmnáct měsíců od svého narození. Pro nás, obyčejná vydání Ubunta to ale není plnoletost, spíš jakýsi stav, kdy se nám přestávají hojit šrámy, začínáme být zranitelní.
Těch 18 měsíců jsem svému pánovi sloužil výborně, netrápil jsem ho žádnými chybami, tvrdě jsem makal. Fungoval jsem především jako pracovní stanice, ale mám veřejnou IP adresu, takže též schraňuji pánovi poznámky na wiki a verzuji jeho prapodivné softwarové výtvory. Nějaká paka z Číny se pořád zkouší vlomit do phpMyAdmin, ale odolávám.
A to je právě ono, dobře sloužím a můj pán se se mnou nechce rozloučit, nechce se mu upgradovat mě a čekat, jestli někde nevyplave na povrch nějaký problém. A já se bojím, stanu se zranitelným a nějaký zlý cracker mě vykuchá a zkusí mě proměnit ve spambota? Nebo se tohle stává jen Oknousům obecným? Má mi můj pán pořídit alespoň ohnivou klec i když to doteď považoval za zbytečnou komplikaci?
Tiskni
Sdílej:
Stačilo použít dlouhodobě podporované vydání Ubuntu podporované 3 roky na desktopu a 5 let na serveru. Když správce ví, že na to nemá moc času, měl tam dát něco takového. Ubuntu 8.04.2 LTS považuju za dobře vyladěné a doporučil bych to.
Já osobně vidím problém v kompatibilitě. Samotnýmu se mi to stalo. Prostě novější verze progrmů už chtěly novou glibc
, nový támhle to a tohle to… A instalace takového programu je pak složitější než upgrade celého systému. Ale pokud člověku stačí to, co má, pak není důvod. Jak praví první informatické pravidlo: "Neopravuj to, co není rozbité."
nastav hodně restriktivní FW (klidně zakaž nějaké celé bloky ip), dej si imformování mailem a nech to klidně ještě další rok ;)
A co třeba Ubuntu 8.04 LTS Server, který má podporu 5 let?
Jestli se ti opravdu nechce s tím cokoliv dělat, pak je to jednoduché a jediné řešení. Nedělat nic a příspěvěk jsi psal zbytečně a lidi ho i zbytečně četli a komentovali.
Hezky napsane. Mam ten samy problem, ale na notebooku. Vsechno mi funguje jak ma, jsem spokojenej. Celkove byl podle me Gutsy povedenej a moc se mi nechce instalovat neco jineho...
Rozumím tomu, že je někdo s něčím spokojenej, ale nerozumím tomu, proč si nenajde půl hodiny na instalaci novější verze nebo případně dalších půl hodiny na instalaci jiné novější verze, pokud třeba ta úplně nejnovější nefunguje dle představ. Vždyť je to jen o instalaci systému a přenosu nastavení, možná dohrání kodeků a pár programů.
A ty se zamysli nad tím, že nikdo neví všechno a v diskusi je příležitost se zeptat na věci, které druhé lidi zajímají. Úplně mně fascinují lidi, kteří podle komentářů na internetu k pár oblastem z tisíců možných vyvozují něco o tom, jak často člověk něčemu nerozumí. Já bych to třeba řešil tou novou instalací, s nimiž mám obvykle dobrou zkušenost a je to rychlé, a ptal jsem se na závažné důvody, proč to tak nedělat.
Já bych to třeba řešil tou novou instalací, s nimiž mám obvykle dobrou zkušenost a je to rychlé
A já mám zase zkušenosti, že nová instalace zabere dva až tři týdny. A je jedno, jestli je to Linux, Windoze nebo OS X.
Tak teď babo raď. Trošku mi to připomíná větu: "A já mám zase psa, který kouše."
A co tam s tím děláš a proč? Mě jede Ubuntu nebo jimé distribuce po čtvrt hodině, s HW není problém, pak jen během pár minut dohraju kodeky a pár programů navíc.
Já si tapetu nenastavuju. Jen jsem se zeptal, v čem je takový problém a jak dlouho to teda asi tak trvá rozběhat, když ne tři týdny? Jen tak pro zajímavost.
Samotný operační systém nebo Windoze je mi k ničemu. Ke své zábavě potřebuji následující hračky (v tomto pořadí):
Takže vidíš, že nějaký balíčky jsou mi docela ukradený a kodeky jsou to poslední, co řeším (vlastně neřeším vůbec, nepotřebuji je). To, co potřebuji, to v balíčcích není. A jistě si dokážeš představit, co instalace každého programu obnáší. Třeba ty databáze. To není jen o klikání na Next, Next, Next, ale o konfiguraci uživatelů, tablespaců, datafajlů a v případě Oracle i zkrocení zlého Enterprise Manageru. To samý Adobe. Transfer konfigurace by byl docela jednoduchý — přesun padesátimegovýho adresáře, ale Adobe dodává pouze inkrementální patche a stažitelné jsou jen některé, takže začít z placky a pustit autoupdate je nejrychlejší. Pak jen změnit jeden check-box v Illustratoru a jeden v InDesignu. Problém s konfiguracemi a verzemi viz bugzilla Adobe.
A tak je to se vším. V tom seznamu aplikací samozřejmě chybí tisíce drobných utilitek a nástrojů a moloch jednadvacátého století — OpenOffice.org.
Takže reinstalaci opravdu nebrat.
Dobře, tak od toho očekáváš a potřebuješ něco jiného, snad jsem se mohl zeptat. V tom případě bych tedy asi nespěchal za každou cenu a preferoval verze s dlouhodobou podporou nebo Debian atd. I tak si ale myslím, že jednou za 18 měsíců i u toho Ubuntu by si na takovou věc člověk čas snad mohl najít.
I tak si ale myslím, že jednou za 18 měsíců i u toho Ubuntu by si na takovou věc člověk čas snad mohl najít.
No, to ať si rozhodne každý sám za sebe. Přecijen — výměna operačního systému, což upgrade bezpochyby je, je docela závažná věc.
Já jsem prostě konzervativní.
...pořád zkouší vlomit do phpMyAdmin, ale odolávám.
a to jsi poznal jak? ;]