Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
Už nějaký ten měsíc čtu Asimovovy knížky o Nadaci*. Je to zajímavé z mnoha hledisek. Už dlouho o tom chci ublognout, ale donutila mě k tomu až kapitola, kterou jsem dočetl právě teď.
Nejstarší knížky série vyšly na počátku padesátých let a je to pochopitelně poznat. Každá scifi nutně odráží ducha doby, kdy byla napsána. Takže lidstvo cestuje nadsvětelnou rychlostí po celé galaxii, ale poznámky píše na papír, archivy jsou na mikrofilmech. Zprávy se posílají obdobou potrubní pošty, ovšem to potrubí je hyperprostor. A když má být něco opravdu hoch, tak je to atomové, případně hyperatomové. Prostě proto, že atomová energie byla v padesátých letech prostě hype. A celá (originální!) myšlenka - totiž Seldonův Plán - je vlastně jen víra v makromodely. Pár dobře postavených diferenciálních rovnic a umíme předpovídat osudy lidstva jakožto celku.
Autor scifi vlastně nemá na výběr, musí hovořit jazykem své doby, jinak by mu čtenáři nerozuměli.
Čtvrtou a pátou knížku napsal Asimov po třiceti letech. Takže v sobě mají ducha let osmdesátých. Když má být něco opravdu mocné, tak je v tom skvělý a supervýkoný počítač. Potrubní pošta se nekoná, do knihovny se dá dostat přes počítačový terminál.
Ten časový rozestup je pozoruhodný i v tom, jak moc Asimov jako spisovatel vyzrál. První tři knížky jsou vlastně slepené z několika původně samostatných povídek. Myšlenkově je to velmi propracované, ale možná občas trošičku (je to stále dobré čtení) neohrabané.
Zato čtvrtá knížka má dramaturgii úplně v jiných dimenzích: děj odsýpá naprosto famózně a četl jsem to vyloženě jedním dechem.
Poslední poučení vlastně bylo hlavní motivací pro tento text. Na Wikipedii jsem se dočetl, že Asimovovi byla vytýkána absence sexuality. A opravdu, hrdinové starších knih řeší osudy galaxie, ale sexualita je často omezena na konstatování, že Baya a XYZ jsou manželé. Asi si na to jako mladý geek netroufal.
Proto mi vyrazila dech scéna z Nadace a Země, kde drsná urostlá ministryně puritánské planety "nečekaně" svede hlavního Hrdinu. Tohle naopak nemohl napsat nikdo jiný než starý chlípný pán.
No prostě poučné!
*Nadace, Nadace a Říše, Druhá Nadace, Nadace na hranicích, Nadace a Země
Tiskni
Sdílej:
A pak sou tu nizkorozpoctovy (nezavisly) becka, ktery si s tou "kucharkou zarucene uspesnyho filmu" hlavu nelamou a ty sou obcas i lepsi (a nebo totalni sracky jaky toci podle pocitacovejch her Uwe Boll) ...