Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Musim si precitat asi aj dalsie diela od Orwella...
Na jednom místě dokonce píše, že některým britským Židům by byl nacismus sympatický, kdyby ovšem neperzekvoval zrovna Židy. Dneska říct někde na náměstí, že Židé podporovali nacismus, to je skoro na §261a trestního zákona.Ono když se člověk podívá na ideje a dějiny sionismu, tak neujde paralelám, ať se to týká exaltového nacionalismu, rasové ideologie, boje o životní prostor a z toho pramenícího "kmenového socialismu" a militarismu. Taky není náhodou, že nacismus měl takovou masovou podporu zejména "řádných občanů". Největší nebezpečí téhle ideologie totiž je, že efektivně podchycuje a pěstuje lidské pudy a archetypální struktury mysli - taky proto je tak přitažlivá. Proti tomu má demokracie s nároky na probuzené vědomí a mravní integritu jednotlivců pozici velmi vratkou. Nenabízí totiž jako ideologické režimy ten budující pocit sounáležitosti. Není pravda, že Hitler Německo "uchvátil" stejně jako není pravda, že komunisti vyhráli volby v roce 1947 znásilněním českého národa. Pak se po prohrané válce a po pádu komunistické vlády roce 1989 se najednou jakoby všichni probudili a začali hledat ty zlé nacisty a zlé komunisty, kteří tu hodnou a spořádanou většinu zatáhli na scestí...
Presne jako ty ho posledni tyden ctu v MHDcku a souhlasim, je to hodne poucne. Clovek ma z dejepisu tu valku skutecne az prilis nalajnovanou a moc o ni nepremysli. Napr. nikdy me nenapadla moznost, ze by se SSSR a Nemecko pokusili uzavrit separatni mir, v knizce je ale teto moznosti kladena velka pozornost. Take me prekvapila (vicemene zrejma) skutecnost, jak malo informaci meli tehdy o valce lide, vyjma propagandistickych kecu - Jak Orwell uz od zacatku (1940) prosazoval vylodeni do Francie, prestoze by takove vylodeni bylo jasne odsouzeno k neuspechu (pred operaci Barbarossa a bez USA ve valce).
Je to zajimave, dobre se to cte a navic v levnych knihach snad jen za 49 Kc.
Na jednom místě dokonce píše, že některým britským Židům by byl nacismus sympatický, kdyby ovšem neperzekvoval zrovna Židy. Dneska říct někde na náměstí, že Židé podporovali nacismus, to je skoro na §261a trestního zákona.Proč se to nesmí říkat? Protože… „Kdo ovládá minulost, ovládá budoucnost. Kdo ovládá přítomnost, ovládá minulost.“
Pozor na vytrhnutí vět z kontextu Prohlášení, že "některým britským Židům by byl nacismus sympatický" není významově stejné, jako prohlášení "Židé podporovali nacismus", ale dá se zneužít.
Tiskni
Sdílej: