Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Amazon koupil společnost Bee zaměřenou na nositelnou osobní AI aktuálně nabízející náramek Pioneer (YouTube) s mikrofony zaznamenávající vše kolem [𝕏, LinkedIn].
Společnost Teufel nedávno představila svůj první open source Bluetooth reproduktor MYND.
Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Anton Carniaux, právní zástupce Microsoft France, pod přísahou: Microsoft nemůže garantovat, že data z EU nepředá do USA bez EU souhlasu, musí dodržovat americké zákony.
Byl vydán Mozilla Firefox 141.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Lokální AI umí uspořádat podobné panely do skupin. Firefox na Linuxu využívá méně paměti. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 141 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Dle analytics.usa.gov je za posledních 90 dnů 6,2 % přístupů k webových stránkám a aplikacím federální vlády Spojených států z Linuxu.
Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
Posledních pár týdnů jsem cestou metrem do práce louskal Válečný deník od George Orwella. Deník je do MHD ideální, protože je sám od sebe fragmentovaný, stejně jako čtenářova pozornost.
Proč to ale píšu: bylo to nečekaně poučné; a to jsem od Orwella málo nečekal. Uvědomil jsem si, jak zjednodušené bývá naše vnímání historie. Máme to nalajnované, Německo, Itálie a Japonsko byli ti zlí, spojenci byli ti hodní a nakonec po právu zvítězili. (Pravda, Stalin zas tak hodný nebyl.) Nacismus je dnes postavený mimo zákon, komunismus aspoň totálně zdiskreditovaný.
V roce 1942 to ale takhle jasné nebylo. Orwell řeší názory britských komunistů, názory britských fašistů. Ptá se, jestli má nastat nějaká revoluce, a jaká, socialistická? Na jednom místě dokonce píše, že některým britským Židům by byl nacismus sympatický, kdyby ovšem neperzekvoval zrovna Židy. Dneska říct někde na náměstí, že Židé podporovali nacismus, to je skoro na §261a trestního zákona.
Z hlediska války jako takové je deník také výživný. Samozřejmě nejvíc jsem byl zvědavý na pocity člověka žijícího ve městě, které bombardují. Jsem rozmazlený nepřetržitým bezpečím a nedovedu si takový stres ani představit, zároveň mi ale Orwell potvrdil, že člověk si časem zvykne i na šibenici.
Taky Winstona Churchilla dnes vidíme jako toho, kdo sliboval Anglii krev, slzy a pot a potom vyhrál válku. Orwell Churchilla respektuje, celá vláda mu ale přijde stejně (ne)schopná jako nám třeba ta Topolánkova.
Tiskni
Sdílej:
Musim si precitat asi aj dalsie diela od Orwella...
Na jednom místě dokonce píše, že některým britským Židům by byl nacismus sympatický, kdyby ovšem neperzekvoval zrovna Židy. Dneska říct někde na náměstí, že Židé podporovali nacismus, to je skoro na §261a trestního zákona.Ono když se člověk podívá na ideje a dějiny sionismu, tak neujde paralelám, ať se to týká exaltového nacionalismu, rasové ideologie, boje o životní prostor a z toho pramenícího "kmenového socialismu" a militarismu. Taky není náhodou, že nacismus měl takovou masovou podporu zejména "řádných občanů". Největší nebezpečí téhle ideologie totiž je, že efektivně podchycuje a pěstuje lidské pudy a archetypální struktury mysli - taky proto je tak přitažlivá. Proti tomu má demokracie s nároky na probuzené vědomí a mravní integritu jednotlivců pozici velmi vratkou. Nenabízí totiž jako ideologické režimy ten budující pocit sounáležitosti. Není pravda, že Hitler Německo "uchvátil" stejně jako není pravda, že komunisti vyhráli volby v roce 1947 znásilněním českého národa. Pak se po prohrané válce a po pádu komunistické vlády roce 1989 se najednou jakoby všichni probudili a začali hledat ty zlé nacisty a zlé komunisty, kteří tu hodnou a spořádanou většinu zatáhli na scestí...
Presne jako ty ho posledni tyden ctu v MHDcku a souhlasim, je to hodne poucne. Clovek ma z dejepisu tu valku skutecne az prilis nalajnovanou a moc o ni nepremysli. Napr. nikdy me nenapadla moznost, ze by se SSSR a Nemecko pokusili uzavrit separatni mir, v knizce je ale teto moznosti kladena velka pozornost. Take me prekvapila (vicemene zrejma) skutecnost, jak malo informaci meli tehdy o valce lide, vyjma propagandistickych kecu - Jak Orwell uz od zacatku (1940) prosazoval vylodeni do Francie, prestoze by takove vylodeni bylo jasne odsouzeno k neuspechu (pred operaci Barbarossa a bez USA ve valce).
Je to zajimave, dobre se to cte a navic v levnych knihach snad jen za 49 Kc.
Na jednom místě dokonce píše, že některým britským Židům by byl nacismus sympatický, kdyby ovšem neperzekvoval zrovna Židy. Dneska říct někde na náměstí, že Židé podporovali nacismus, to je skoro na §261a trestního zákona.Proč se to nesmí říkat? Protože… „Kdo ovládá minulost, ovládá budoucnost. Kdo ovládá přítomnost, ovládá minulost.“
Pozor na vytrhnutí vět z kontextu Prohlášení, že "některým britským Židům by byl nacismus sympatický" není významově stejné, jako prohlášení "Židé podporovali nacismus", ale dá se zneužít.