Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Posledních pár týdnů jsem cestou metrem do práce louskal Válečný deník od George Orwella. Deník je do MHD ideální, protože je sám od sebe fragmentovaný, stejně jako čtenářova pozornost.
Proč to ale píšu: bylo to nečekaně poučné; a to jsem od Orwella málo nečekal. Uvědomil jsem si, jak zjednodušené bývá naše vnímání historie. Máme to nalajnované, Německo, Itálie a Japonsko byli ti zlí, spojenci byli ti hodní a nakonec po právu zvítězili. (Pravda, Stalin zas tak hodný nebyl.) Nacismus je dnes postavený mimo zákon, komunismus aspoň totálně zdiskreditovaný.
V roce 1942 to ale takhle jasné nebylo. Orwell řeší názory britských komunistů, názory britských fašistů. Ptá se, jestli má nastat nějaká revoluce, a jaká, socialistická? Na jednom místě dokonce píše, že některým britským Židům by byl nacismus sympatický, kdyby ovšem neperzekvoval zrovna Židy. Dneska říct někde na náměstí, že Židé podporovali nacismus, to je skoro na §261a trestního zákona.
Z hlediska války jako takové je deník také výživný. Samozřejmě nejvíc jsem byl zvědavý na pocity člověka žijícího ve městě, které bombardují. Jsem rozmazlený nepřetržitým bezpečím a nedovedu si takový stres ani představit, zároveň mi ale Orwell potvrdil, že člověk si časem zvykne i na šibenici.
Taky Winstona Churchilla dnes vidíme jako toho, kdo sliboval Anglii krev, slzy a pot a potom vyhrál válku. Orwell Churchilla respektuje, celá vláda mu ale přijde stejně (ne)schopná jako nám třeba ta Topolánkova.
Tiskni
Sdílej:
Musim si precitat asi aj dalsie diela od Orwella...
Na jednom místě dokonce píše, že některým britským Židům by byl nacismus sympatický, kdyby ovšem neperzekvoval zrovna Židy. Dneska říct někde na náměstí, že Židé podporovali nacismus, to je skoro na §261a trestního zákona.Ono když se člověk podívá na ideje a dějiny sionismu, tak neujde paralelám, ať se to týká exaltového nacionalismu, rasové ideologie, boje o životní prostor a z toho pramenícího "kmenového socialismu" a militarismu. Taky není náhodou, že nacismus měl takovou masovou podporu zejména "řádných občanů". Největší nebezpečí téhle ideologie totiž je, že efektivně podchycuje a pěstuje lidské pudy a archetypální struktury mysli - taky proto je tak přitažlivá. Proti tomu má demokracie s nároky na probuzené vědomí a mravní integritu jednotlivců pozici velmi vratkou. Nenabízí totiž jako ideologické režimy ten budující pocit sounáležitosti. Není pravda, že Hitler Německo "uchvátil" stejně jako není pravda, že komunisti vyhráli volby v roce 1947 znásilněním českého národa. Pak se po prohrané válce a po pádu komunistické vlády roce 1989 se najednou jakoby všichni probudili a začali hledat ty zlé nacisty a zlé komunisty, kteří tu hodnou a spořádanou většinu zatáhli na scestí...
Presne jako ty ho posledni tyden ctu v MHDcku a souhlasim, je to hodne poucne. Clovek ma z dejepisu tu valku skutecne az prilis nalajnovanou a moc o ni nepremysli. Napr. nikdy me nenapadla moznost, ze by se SSSR a Nemecko pokusili uzavrit separatni mir, v knizce je ale teto moznosti kladena velka pozornost. Take me prekvapila (vicemene zrejma) skutecnost, jak malo informaci meli tehdy o valce lide, vyjma propagandistickych kecu - Jak Orwell uz od zacatku (1940) prosazoval vylodeni do Francie, prestoze by takove vylodeni bylo jasne odsouzeno k neuspechu (pred operaci Barbarossa a bez USA ve valce).
Je to zajimave, dobre se to cte a navic v levnych knihach snad jen za 49 Kc.
Na jednom místě dokonce píše, že některým britským Židům by byl nacismus sympatický, kdyby ovšem neperzekvoval zrovna Židy. Dneska říct někde na náměstí, že Židé podporovali nacismus, to je skoro na §261a trestního zákona.Proč se to nesmí říkat? Protože… „Kdo ovládá minulost, ovládá budoucnost. Kdo ovládá přítomnost, ovládá minulost.“
Pozor na vytrhnutí vět z kontextu Prohlášení, že "některým britským Židům by byl nacismus sympatický" není významově stejné, jako prohlášení "Židé podporovali nacismus", ale dá se zneužít.