Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
...multipost...
Přečetl jsem docela zajímavý rozhovor s vývojáři Twitteru o Scale. Toho jazyku je všude docela dost, informace ale mám spíš z druhé ruky (vím že se do něj opřel van Rossum), tipuju že to bude docela komplikovaný bastl.
Twitter původně vznikl jako hračka a proto byl udělán v zábavném Ruby. Ruby je na webu do dneška, ale datoví démoni na pozadí byli z výkonnostních důvodů přepsáni právě do Scaly. A proč do ní? Prostě proto, že jsou to hračičkové a obyčejná Java by je nebavila. V čemž s nimi ovšem soucítím, bohužel teď nemám žádný projekt, na kterém bych si Scalu zkusil.
Jinak jsem v diskuzi na zdrojáku narazil na Lombok, který bych snad v práci použít mohl. Jen musím zjistit, jak je to s tím „úchylákováním na kódu závislém na implementaci“, jak podotkl Ládíček. Ale podle demostračního videa to vypadá, že Lombok je potřeba jen při překladu, což se mi dost líbí.
Minulý týden jsem dočetl Střet civilizací od Huntingtona a vřele to doporučuji. Mnoho věcí mi ta kniha ozřejmila. Mám pocit, že jsem i chvíli chápal, jak může západoevropan konvertovat k islámu. Mimochodem, ta knížka je docela stará - z roku 1996 - a musí se nechat že dosavadní vývoj Huntingon uhádl celkem slušně. Docela mě dostalo, že vstup Řecka do EU už tehdy označovali někteří politici za omyl, protože s námi nesdílejí tu "protestantkou morálku a pracovitost". Řecko je totiž pravoslavné a má proto kulturně blízko k Rusku a Srbsku. No taková katolická Itálie to s tou zodpovědností též nějak nepřehání, jen se státním dluhem umí dlouhodobě líp žít.
Jo a v pátek jsem koukal na ČT1 na Californication. Veřejnoprávní televize mě před týdnem dostala tím, jak Duchovny uprostřed soulože skvostně pozvracel obraz s moderním uměním, tento týden jsem zase sledoval masturbujícího plešouna, kterému čerstvě vyhozená sekretářka poslala rajcovní fotky v černé kůži. Bavil jsem se, ale přivedlo mě to k myšlence, že Českou televizi je potřeba rozdělit a aspoň půlku prodat. Kanály ČT24 a ČT2 veřejnou službu bezezbytku splní.
Tiskni
Sdílej:
+1
javac
(překladač ze suního JDK) a ecj
(překladač z Eclipse JDT). Standardní Java Compiler API prostě nejde do takového detailu, jak by bylo potřeba (a divil bych se kdyby jo, standardizovat AST by byl docela mazec