V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Spolek vpsFree.cz vydal statistiky týkající se distribucí nasazených na serverech členů. V dlouhodobém pohledu je zřejmé, že většina uživatelů z původního CentOS přechází na Rocky Linux. Pozoruhodný je také nárůst obliby distribuce NixOS, která dnes zaujímá třetí místo po Debianu a Ubuntu.
...multipost...
Přečetl jsem docela zajímavý rozhovor s vývojáři Twitteru o Scale. Toho jazyku je všude docela dost, informace ale mám spíš z druhé ruky (vím že se do něj opřel van Rossum), tipuju že to bude docela komplikovaný bastl.
Twitter původně vznikl jako hračka a proto byl udělán v zábavném Ruby. Ruby je na webu do dneška, ale datoví démoni na pozadí byli z výkonnostních důvodů přepsáni právě do Scaly. A proč do ní? Prostě proto, že jsou to hračičkové a obyčejná Java by je nebavila. V čemž s nimi ovšem soucítím, bohužel teď nemám žádný projekt, na kterém bych si Scalu zkusil.
Jinak jsem v diskuzi na zdrojáku narazil na Lombok, který bych snad v práci použít mohl. Jen musím zjistit, jak je to s tím „úchylákováním na kódu závislém na implementaci“, jak podotkl Ládíček. Ale podle demostračního videa to vypadá, že Lombok je potřeba jen při překladu, což se mi dost líbí.
Minulý týden jsem dočetl Střet civilizací od Huntingtona a vřele to doporučuji. Mnoho věcí mi ta kniha ozřejmila. Mám pocit, že jsem i chvíli chápal, jak může západoevropan konvertovat k islámu. Mimochodem, ta knížka je docela stará - z roku 1996 - a musí se nechat že dosavadní vývoj Huntingon uhádl celkem slušně. Docela mě dostalo, že vstup Řecka do EU už tehdy označovali někteří politici za omyl, protože s námi nesdílejí tu "protestantkou morálku a pracovitost". Řecko je totiž pravoslavné a má proto kulturně blízko k Rusku a Srbsku. No taková katolická Itálie to s tou zodpovědností též nějak nepřehání, jen se státním dluhem umí dlouhodobě líp žít.
Jo a v pátek jsem koukal na ČT1 na Californication. Veřejnoprávní televize mě před týdnem dostala tím, jak Duchovny uprostřed soulože skvostně pozvracel obraz s moderním uměním, tento týden jsem zase sledoval masturbujícího plešouna, kterému čerstvě vyhozená sekretářka poslala rajcovní fotky v černé kůži. Bavil jsem se, ale přivedlo mě to k myšlence, že Českou televizi je potřeba rozdělit a aspoň půlku prodat. Kanály ČT24 a ČT2 veřejnou službu bezezbytku splní.
Tiskni
Sdílej:
+1
javac
(překladač ze suního JDK) a ecj
(překladač z Eclipse JDT). Standardní Java Compiler API prostě nejde do takového detailu, jak by bylo potřeba (a divil bych se kdyby jo, standardizovat AST by byl docela mazec