Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Tak jsem si ve VirtualBoxu zkusil nainstalovat novou Mandrivu.
Musím se přiznat, že k Mandrake mám iracionální nedůvěru, kdysi ve svých linuxových začátcích jsem si nainstaloval jakousi kuchařskou verzi (což byla samozřejmě moje chyba) který byla extrémně nespolehlivá. Před pár měsíci jsem zkoušel na svém notebooku Mandriví CD a taky jsem narazil na jakési problémy. Tak jsem byl zvědavý.
Musím říct, že jsem trochu zmatený z edic, médií, označení atd. Instaloval jsem DVD kde bylo KDE i GNOME a mělo přídomek Free. A je dost divné označení 2010 a že k tomu za půl roku přidají "Spring" situaci neosvětlý. Jsem zvyklý na Ubuntu, označení vydání i repozitářů mi přijde dokonale logické, ale je fakt, že označení Kubuntu (Ubuntu - GNOME + KDE) řadu lidí taky mate. U Fedory a OpenSUSE nemívám problém se rozhodnout jaké instalační médium vlastně chci použít.
Testování ve VirtualBoxu je vcelku nanic, pokud si to člověk nezkusí normálně používat, je to naprosto nevypovídající. Můžu ale pochválit instalační proces. Momentálně všude cpu LVM, což třeba ubunťácký grafický instalátor neumí a s textovým debiaňáckým instalátorem jsem pěkných pár desítek minut zápolil než jsem to nastavil podle svých představ.
Tady to proběhlo docela intuitivně, bohužel GRUB zavádět z LVM neumí, takže to chce malý bootovací oddíl mimo.
První jsem zkoušel desktop s GNOME. Na tom se, řekl bych, nedá nic zkazit. Docela se mi líbilo, jak bylo poskládáno menu s programy. Modro-fialové ladění je docela hezké, ale musím říct že co se týče vzhledu, tak nejpřitažlivější distro je asi OpenSUSE. Nikdy jsem ale nebyl nespokojený s oranžovým Ubuntu.
Zkoušel jsem i KDE, bohužel to ale nejsem schopen posoudit, pač jsem ve čtyřce v životě nepracoval. Mandriva je ale známá solidní implementací tohoto prostředí, naopak na Kubuntu jsou slyšet stížnosti. Vypadalo to hezky, rychlost normální. Akorát mi hned při startu spadlo cosi, co se jmenovalo Beagle-Kerry, to je nějaký port Beagle do Qt?
Celkový dojem tedy slušný, dovedu si představit, že bych to i používal .
Tiskni
Sdílej: