Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Tak jsem si ve VirtualBoxu zkusil nainstalovat novou Mandrivu.
Musím se přiznat, že k Mandrake mám iracionální nedůvěru, kdysi ve svých linuxových začátcích jsem si nainstaloval jakousi kuchařskou verzi (což byla samozřejmě moje chyba) který byla extrémně nespolehlivá. Před pár měsíci jsem zkoušel na svém notebooku Mandriví CD a taky jsem narazil na jakési problémy. Tak jsem byl zvědavý.
Musím říct, že jsem trochu zmatený z edic, médií, označení atd. Instaloval jsem DVD kde bylo KDE i GNOME a mělo přídomek Free. A je dost divné označení 2010 a že k tomu za půl roku přidají "Spring" situaci neosvětlý. Jsem zvyklý na Ubuntu, označení vydání i repozitářů mi přijde dokonale logické, ale je fakt, že označení Kubuntu (Ubuntu - GNOME + KDE) řadu lidí taky mate. U Fedory a OpenSUSE nemívám problém se rozhodnout jaké instalační médium vlastně chci použít.
Testování ve VirtualBoxu je vcelku nanic, pokud si to člověk nezkusí normálně používat, je to naprosto nevypovídající. Můžu ale pochválit instalační proces. Momentálně všude cpu LVM, což třeba ubunťácký grafický instalátor neumí a s textovým debiaňáckým instalátorem jsem pěkných pár desítek minut zápolil než jsem to nastavil podle svých představ.
Tady to proběhlo docela intuitivně, bohužel GRUB zavádět z LVM neumí, takže to chce malý bootovací oddíl mimo.
První jsem zkoušel desktop s GNOME. Na tom se, řekl bych, nedá nic zkazit. Docela se mi líbilo, jak bylo poskládáno menu s programy. Modro-fialové ladění je docela hezké, ale musím říct že co se týče vzhledu, tak nejpřitažlivější distro je asi OpenSUSE. Nikdy jsem ale nebyl nespokojený s oranžovým Ubuntu.
Zkoušel jsem i KDE, bohužel to ale nejsem schopen posoudit, pač jsem ve čtyřce v životě nepracoval. Mandriva je ale známá solidní implementací tohoto prostředí, naopak na Kubuntu jsou slyšet stížnosti. Vypadalo to hezky, rychlost normální. Akorát mi hned při startu spadlo cosi, co se jmenovalo Beagle-Kerry, to je nějaký port Beagle do Qt?
Celkový dojem tedy slušný, dovedu si představit, že bych to i používal .
Tiskni
Sdílej: