Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Společnost Oracle vlastní ochrannou známku JAVASCRIPT. Komunita kolem programovacího jazyka JavaScript zastoupena společností Deno Land vede právní bitvu za její osvobození, viz petice a otevřený dopis na javascript.tm. Do 7. srpna se k nim má vyjádřit Oracle (USPTO TTAB).
Byl představen samostatný rádiový modul Raspberry Pi Radio Module 2 s Wi-Fi a Bluetooth.
Certifikační autorita Let’s Encrypt ukončila k 4. červnu zasílání e-mailových oznámení o vypršení platnosti certifikátů. Pokud e-maily potřebujete, Let’s Encrypt doporučuje některou z monitorovacích služeb.
Přemýšlíte, jak začít prázdniny? Už v úterý 1. července se bude konat Virtuální Bastlírna, tedy online setkání bastlířů, techniků, vědců i akademiků, kde se ve volné diskuzi probírají novinky ze světa techniky, ale i jiných zajímavých témat.
Za poslední měsíc jsme byli svědky plamenů několika raket. Zatímco malá raketa od Hondy se úspěšně vznesla a opět přistála, raketa od SpaceX se rozhodla letět všemi směry najednou. Díkybohu méně … více »Tak jsem si ve VirtualBoxu zkusil nainstalovat novou Mandrivu.
Musím se přiznat, že k Mandrake mám iracionální nedůvěru, kdysi ve svých linuxových začátcích jsem si nainstaloval jakousi kuchařskou verzi (což byla samozřejmě moje chyba) který byla extrémně nespolehlivá. Před pár měsíci jsem zkoušel na svém notebooku Mandriví CD a taky jsem narazil na jakési problémy. Tak jsem byl zvědavý.
Musím říct, že jsem trochu zmatený z edic, médií, označení atd. Instaloval jsem DVD kde bylo KDE i GNOME a mělo přídomek Free. A je dost divné označení 2010 a že k tomu za půl roku přidají "Spring" situaci neosvětlý. Jsem zvyklý na Ubuntu, označení vydání i repozitářů mi přijde dokonale logické, ale je fakt, že označení Kubuntu (Ubuntu - GNOME + KDE) řadu lidí taky mate. U Fedory a OpenSUSE nemívám problém se rozhodnout jaké instalační médium vlastně chci použít.
Testování ve VirtualBoxu je vcelku nanic, pokud si to člověk nezkusí normálně používat, je to naprosto nevypovídající. Můžu ale pochválit instalační proces. Momentálně všude cpu LVM, což třeba ubunťácký grafický instalátor neumí a s textovým debiaňáckým instalátorem jsem pěkných pár desítek minut zápolil než jsem to nastavil podle svých představ.
Tady to proběhlo docela intuitivně, bohužel GRUB zavádět z LVM neumí, takže to chce malý bootovací oddíl mimo.
První jsem zkoušel desktop s GNOME. Na tom se, řekl bych, nedá nic zkazit. Docela se mi líbilo, jak bylo poskládáno menu s programy. Modro-fialové ladění je docela hezké, ale musím říct že co se týče vzhledu, tak nejpřitažlivější distro je asi OpenSUSE. Nikdy jsem ale nebyl nespokojený s oranžovým Ubuntu.
Zkoušel jsem i KDE, bohužel to ale nejsem schopen posoudit, pač jsem ve čtyřce v životě nepracoval. Mandriva je ale známá solidní implementací tohoto prostředí, naopak na Kubuntu jsou slyšet stížnosti. Vypadalo to hezky, rychlost normální. Akorát mi hned při startu spadlo cosi, co se jmenovalo Beagle-Kerry, to je nějaký port Beagle do Qt?
Celkový dojem tedy slušný, dovedu si představit, že bych to i používal .
Tiskni
Sdílej: