Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Amazon koupil společnost Bee zaměřenou na nositelnou osobní AI aktuálně nabízející náramek Pioneer (YouTube) s mikrofony zaznamenávající vše kolem [𝕏, LinkedIn].
Společnost Teufel nedávno představila svůj první open source Bluetooth reproduktor MYND.
Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Anton Carniaux, právní zástupce Microsoft France, pod přísahou: Microsoft nemůže garantovat, že data z EU nepředá do USA bez EU souhlasu, musí dodržovat americké zákony.
Byl vydán Mozilla Firefox 141.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Lokální AI umí uspořádat podobné panely do skupin. Firefox na Linuxu využívá méně paměti. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 141 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Dle analytics.usa.gov je za posledních 90 dnů 6,2 % přístupů k webových stránkám a aplikacím federální vlády Spojených států z Linuxu.
Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
Tak jsem si ve VirtualBoxu zkusil nainstalovat novou Mandrivu.
Musím se přiznat, že k Mandrake mám iracionální nedůvěru, kdysi ve svých linuxových začátcích jsem si nainstaloval jakousi kuchařskou verzi (což byla samozřejmě moje chyba) který byla extrémně nespolehlivá. Před pár měsíci jsem zkoušel na svém notebooku Mandriví CD a taky jsem narazil na jakési problémy. Tak jsem byl zvědavý.
Musím říct, že jsem trochu zmatený z edic, médií, označení atd. Instaloval jsem DVD kde bylo KDE i GNOME a mělo přídomek Free. A je dost divné označení 2010 a že k tomu za půl roku přidají "Spring" situaci neosvětlý. Jsem zvyklý na Ubuntu, označení vydání i repozitářů mi přijde dokonale logické, ale je fakt, že označení Kubuntu (Ubuntu - GNOME + KDE) řadu lidí taky mate. U Fedory a OpenSUSE nemívám problém se rozhodnout jaké instalační médium vlastně chci použít.
Testování ve VirtualBoxu je vcelku nanic, pokud si to člověk nezkusí normálně používat, je to naprosto nevypovídající. Můžu ale pochválit instalační proces. Momentálně všude cpu LVM, což třeba ubunťácký grafický instalátor neumí a s textovým debiaňáckým instalátorem jsem pěkných pár desítek minut zápolil než jsem to nastavil podle svých představ.
Tady to proběhlo docela intuitivně, bohužel GRUB zavádět z LVM neumí, takže to chce malý bootovací oddíl mimo.
První jsem zkoušel desktop s GNOME. Na tom se, řekl bych, nedá nic zkazit. Docela se mi líbilo, jak bylo poskládáno menu s programy. Modro-fialové ladění je docela hezké, ale musím říct že co se týče vzhledu, tak nejpřitažlivější distro je asi OpenSUSE. Nikdy jsem ale nebyl nespokojený s oranžovým Ubuntu.
Zkoušel jsem i KDE, bohužel to ale nejsem schopen posoudit, pač jsem ve čtyřce v životě nepracoval. Mandriva je ale známá solidní implementací tohoto prostředí, naopak na Kubuntu jsou slyšet stížnosti. Vypadalo to hezky, rychlost normální. Akorát mi hned při startu spadlo cosi, co se jmenovalo Beagle-Kerry, to je nějaký port Beagle do Qt?
Celkový dojem tedy slušný, dovedu si představit, že bych to i používal .
Tiskni
Sdílej: